Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Cinnamon - přepínání zobrazení pomocí klávesy FN+f7  (Přečteno 3573 krát)

eDrak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Dobrý den,
prosím používám grafické prostředí Cinnamon. Občas připojím laptop LenovoE490 k televizi pomocí kabelu HDMI a za pomocí klávesy FN+F7 jsem si volil zobrazení: Monitor laptopu, pouze externí monitor, či zrcadlení. Po přeinstalaci laptopu mi nyní klávesová zkratka nefunguje, když ji zmáčknu laptop se přepne do režimu zrcadlení (ani se mi nenabídne nabídka zobrazení, ihned se po zmáčknutí přepne). Musím, tudíž sám najed do nastavení - displej a tam si režim sám nastavit. Jde nějakým způsobem problém opravit, či při nejhorším nastavit klávesovou zkratku FN+f7 na to aby se nastavení "prezentace/zobrazení" objevilo po jejím zmáčknutí?


Děkuji

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Cinnamon - přepínání zobrazení pomocí klávesy FN+f7
« Odpověď #1 kdy: 05 Února 2021, 12:57:39 »
Dobrý den,
prosím používám grafické prostředí Cinnamon. Občas připojím laptop LenovoE490 k televizi pomocí kabelu HDMI a za pomocí klávesy FN+F7 jsem si volil zobrazení: Monitor laptopu, pouze externí monitor, či zrcadlení. Po přeinstalaci laptopu mi nyní klávesová zkratka nefunguje, když ji zmáčknu laptop se přepne do režimu zrcadlení (ani se mi nenabídne nabídka zobrazení, ihned se po zmáčknutí přepne). Musím, tudíž sám najed do nastavení - displej a tam si režim sám nastavit. Jde nějakým způsobem problém opravit, či při nejhorším nastavit klávesovou zkratku FN+f7 na to aby se nastavení "prezentace/zobrazení" objevilo po jejím zmáčknutí?


Děkuji

Vygoogli si ten příkaz. Pak si na něj nastav klávesovou zkratku.
Kromě toho, když to fungovalo před tím, musí to fungovat i potom (za předpokladu že je ten systém stejný).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Cinnamon - přepínání zobrazení pomocí klávesy FN+f7
« Odpověď #2 kdy: 05 Února 2021, 13:21:55 »
S tou klávesovou zkratkou to není taková sranda - X totiž neuznává FN jako klávesu. Osobně v Xubuntu do zkratek cokoliv s FN nepřidám. XEV ji též nebere, takže těžko toho docílit.
Ještě se to dá zjistit
Kód: [Vybrat]
sudo showkey -kale tam je nějaký číselný posun oproti xev a člověk musí zjistit jaký a odpočítat či připočítat, aby pak měl správný kód.
No a pak ještě třeba ten kód kombinace kláves namapovat na ten příkaz pomocí nějakého konfiguráku - ale to sám nevím jak udělat - třeba ještě někdo poradí.
« Poslední změna: 05 Února 2021, 13:26:04 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Cinnamon - přepínání zobrazení pomocí klávesy FN+f7
« Odpověď #3 kdy: 05 Února 2021, 14:27:25 »
No a pak ještě třeba ten kód kombinace kláves namapovat na ten příkaz pomocí nějakého konfiguráku - ale to sám nevím jak udělat - třeba ještě někdo poradí.

eDrak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:Cinnamon - přepínání zobrazení pomocí klávesy FN+f7
« Odpověď #4 kdy: 05 Února 2021, 15:05:53 »
Je zvláštní že klávesová kombinace vždy fungovala a nyní ne. Další zvláštností je že pokud připojím laptop přes hdmi a nastavím si 'prezentaci' tak jak chci to jest aby byl obraz jen na druhým zařízení (TV) a zmáčknu kombinaci kláves fn+f7, tak se automaticky obraz přepne do režimu zrcadlení a dále žádný jiný režim nepřepne. Vždy jsem měl na výběr jaký režim chci spustit, nyní nic.

-> ostatní FN zkratky fungují bez problému.

zde jsem zkusil sudo showkey -k:
Kód: [Vybrat]
režim klávesnice byl ?NEZNÁMÝ?
[ pokud to zkoušíte pod X, možná to nebude fungovat,
protože X server také čte /dev/console ]

stiskněte libovolnou klávesu (program skončí 10 s po posledním stisku klávesy)...
kód klávesy  28 uvolnění
kód klávesy 143 stisknutí
kód klávesy 227 stisknutí
kód klávesy 227 uvolnění
kód klávesy 227 stisknutí
kód klávesy 227 uvolnění
kód klávesy 227 stisknutí
kód klávesy 227 uvolnění
kód klávesy 143 uvolnění

-> kód klávesy 227 stisknutí - je stisknutí dané zkratky fn+f7
« Poslední změna: 05 Února 2021, 15:08:59 od eDrak »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Cinnamon - přepínání zobrazení pomocí klávesy FN+f7
« Odpověď #5 kdy: 05 Února 2021, 15:32:02 »
Nabootuj live a zjisti jak se to chová v něm.
Pokud to bude OK, reinstaluj na čisto.
Jinak se v tom budeš motat do velikonoc...

eDrak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:Cinnamon - přepínání zobrazení pomocí klávesy FN+f7
« Odpověď #6 kdy: 05 Února 2021, 15:55:13 »
Vyzkouším, ale byla by to škoda, systém už mám dle svých představ včetně programu  ;D

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Cinnamon - přepínání zobrazení pomocí klávesy FN+f7
« Odpověď #7 kdy: 05 Února 2021, 18:01:22 »
Compiz nemám a GUI rozhraní k tomuto určené v xfce opravdu FN nepřijímá při volbě klávesové zkratky pro přiřazení k příkazu.
Je tedy třeba vytvořit nějaký konfigurační soubor, ale ještě jsem se nedopátral jak a kam ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Cinnamon - přepínání zobrazení pomocí klávesy FN+f7
« Odpověď #8 kdy: 05 Února 2021, 19:01:56 »
Nemal si pred tym nastavene parametre jadra (v GRUB-e) ktore by to ovplyvnovali? Nemenil si pred reinstalaciou nieco v UEFI, aj tam byvaju nastavenia ovplyvnujuce Fn klavesy.

Neskusal si vytvorit noveho uzivatela ci to tam ide?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

eDrak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:Cinnamon - přepínání zobrazení pomocí klávesy FN+f7
« Odpověď #9 kdy: 05 Února 2021, 19:16:44 »
Vůbec nic, ten samý problém je i v live verzi. V GNOME (originál Ubuntu problém není).Zkoušeljsem nyní i mint, problém je zde stejný.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Cinnamon - přepínání zobrazení pomocí klávesy FN+f7
« Odpověď #10 kdy: 05 Února 2021, 19:23:51 »
Citace
zde jsem zkusil sudo showkey -k:

No a když zmáčkneš stejnou klávesu v XEV (ten dává platné kódy pro X, ale neumí FN), tak dostaneš jiné číslo než v showkey. Musíš jich zmáčknout několik tam i tam a pak lze odvodit, kolik je ten číselný posun a dopracovat se ke správnému kódu směrem XEV.
Ale pořád nevím, japa systému určit, že má po zmáčknutí té kombinace udělat ten příkaz. Zatím jsem se dopátral jen toho, že by to měl udělat nějaký vhodně umístěný nebo vhodně modifikovaný konfigurační soubor.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

eDrak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:Cinnamon - přepínání zobrazení pomocí klávesy FN+f7
« Odpověď #11 kdy: 05 Února 2021, 20:10:31 »
Dobře, snad se to někdy vyřeší. systém přeinstalovat nechci již ho mám plně nastavený k mé spokojenosti. Bohužel jen ta klávesa zlobí. S tím, že se zobrazení přepne do režimu zrcadlení a poté již do jiného ne, což je škoda. Bohužel to budu muset nastavovat přes nastavení - >displej

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.