Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace rovnou z WIN?  (Přečteno 2595 krát)

marvays

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Instalace rovnou z WIN?
« kdy: 10 Května 2021, 16:55:36 »
Ahoj. Již dlouho uvažuji o linuxu. Rozhodl jsem se ho nainstalovat na náš putovní notebook/tablet HP Pavilion x2, kde se snažím nainstalovat. Ale nedaří se.

Mám problém s tím, že v biosu nastavím boot z USB, ale jaksi to nechce fungovat. Prostě se nic nestane. Notas se po zapnutí spustí, chvíli černá obrazovka a pak začne načítat win. Je nějaká možnost začít instala linuxu přímo z win? Mám představu o čisté instalaci. Žádné dva systémy a podobně. Žádné data nepotřebuji zachránit.

Snažíms e celý den hledat na internetu, ale nic sem nenašel. Všude nějaké utilitky na vytvoření bootovacího USB. Nebo se dokola řeší, že chce mít někdo dva systémy. Já bych jen potřeboval v oknech spustit instalaci, která se dokončí a na notasu pak bude jen linux.

Díky za tip.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #1 kdy: 10 Května 2021, 17:18:26 »
Příčina je jasná - špatně připravená bootfleška.
K její přípravě použij Rufus nebo Yumi (to je téměř blbuvzdorné).

A na instalaci z prostředí Windows zapomeň. Kdysi sice podobná možnost byla, ale jednalo se o instalaci na virtuální disk (= soubor) přímo do Windows. Ubuntu se pak spouštělo (ve Windows) jako běžná aplikace. Na seznámení to stačilo, ale co si pamatuji, bylo to hrozně pomalé....

Takže opravdu, bez bootflešky se neobejdeš....
« Poslední změna: 10 Května 2021, 17:26:34 od juwa2 »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #2 kdy: 10 Května 2021, 17:47:55 »
...nuž...najprv neinstaluj,ale skusaj distra...ubuntu mate,kde,budgie... >:( :o :-\

marvays

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #3 kdy: 10 Května 2021, 18:21:32 »
...nuž...najprv neinstaluj,ale skusaj distra...ubuntu mate,kde,budgie... >:( :o :-\

Asi nerozumím řeči tvého kmene :) Bez urážky.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #4 kdy: 10 Května 2021, 18:44:09 »
...NEVADÍ...vravel Aron Goldberg,ked na voziku presiel škrečka... :o :o :o
https://distrowatch.com/

marvays

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #5 kdy: 11 Května 2021, 06:27:54 »
Ne. Prostě mi to nejde.
Dokázal jsem přinutit notebook, aby mi vyhodil butovací okénko na výběr. Můžu si vybrat mezi USB a HDD. Když dám USB, tak místo spuštění instalace začnu tento disk jen procházet a zobrazuje mi soubory na něm umístěné.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472


ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #8 kdy: 11 Května 2021, 09:01:24 »
Ako vytvoriť bootovací Linux USB Flash Drive...GUGLE...
...plateny AVAST je somarina,zadarmo este vacsia...

marvays

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #9 kdy: 11 Května 2021, 09:48:46 »
Ako vytvoriť bootovací Linux USB Flash Drive...GUGLE...

Velmi si cením tvé ochoty, ale tohle jsem samozřejmě zkoušel. Nic z toho mi nefunguje. Takže někde dělám chybu a nevím kde. Zkusím ještě nějaký nástroj a postup, který jsem nezkoušel. Pak už musí být chyba jen v tom laptopu.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #10 kdy: 11 Května 2021, 09:52:11 »
...VENTOY...tam mozes dat viac ISO...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #11 kdy: 11 Května 2021, 10:47:14 »
Ne. Prostě mi to nejde.
Dokázal jsem přinutit notebook, aby mi vyhodil butovací okénko na výběr. Můžu si vybrat mezi USB a HDD. Když dám USB, tak místo spuštění instalace začnu tento disk jen procházet a zobrazuje mi soubory na něm umístěné.


Tohle je screenshot z bootování, kdy vůbec ještě nemůže fungovat žádný OS? Jak to lze udělat?

Obávám se, že tazatel neví, co dělá, míchá jablka s hruškami nebo je tam jiný zásadní a elementární problém.

Jo a obrázky se dávají sem do přílohy, ne někam jinam (aby pak časem zmizely, až to provozovatele toho jiného serveru přestane bavit).

K tazateli: studoval jsi někde návody a popisy postupů, jak to normální člověk dělá, než začne experimentovat s něčím složitějším? Udělal jsi to přesně podle nich?

Lehce mi připadá, že USB flash, co vyrábíš, opakovaně není bootovací...

Pak je taky možná situace popisovaná na mnoha odkazech přes https://duckduckgo.com/?q=hp+pavilion+x2+boot+from+usb&t=hc&va=u&ia=web Jinými slovy každopádně bych volil legacy a vůbec neexperimentoval s bazmeky secure, uefi apod.
« Poslední změna: 11 Května 2021, 10:52:25 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #12 kdy: 11 Května 2021, 15:04:25 »
Ten obrázek je jasně z průzkumníka Windows, ale jestli ti boot usb volba opravdu nabízí procházení souborů, tak je to jasné - musíš najít a ukázat na soubor grubx64.efi nebo bootx64.efi, který je nejspíše ve složce EFI, popř. složce BOOT
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #13 kdy: 11 Května 2021, 16:04:44 »
Ten obrázek je jasně z průzkumníka Windows, ale jestli ti boot usb volba opravdu nabízí procházení souborů, tak je to jasné - musíš najít a ukázat na soubor grubx64.efi nebo bootx64.efi, který je nejspíše ve složce EFI, popř. složce BOOT

To jako že z widlows bude bootovat do Linuxu tím, že v průzkumníku ukáže cestu k *.efi?

Nebo už ten svět zdegeneroval natolik, že boot menu ještě zcela mimo OS používá onoho widlowsího průzkumníka?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #14 kdy: 11 Května 2021, 18:29:35 »
.. ale prdlajs - platí za předpokladu, že tento prtscr z Win použil jen jako ilustrační, protože případný průzkumník UEFI nelze šotnout - FW to samozřejmě neumí ..
.. bylo by to divné, ale umím si představit, že si FW toho NTB žádá určení cesty k bootloaderu v případě UEFI - už jsem se s něčím podobným za jistých okolností setkal ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #15 kdy: 13 Května 2021, 15:05:55 »
Možná to pomůže, možná ne.

Když jsem dělal instalaci linuxu tak jsem postupoval takto:

1. Stáhnout ISO obraz systému.
2. Formát USB disku na Fat32
3. Vytvoření boot USB disku pomocí programu balenaEtcher - pouze vybereš stažené ISO systému a na který USB disk to chceš dát.
4. Vstup do BIOSU a vypnout Secure Boot
5. Restart + spuštění boot menu
6. No, a už se načítá systém z USB disku pro instalaci / vyzkoušení

Ještě dodám. Občas jsem měl problém s tím, když jsem se pokoušel bootovat z USB disku, který byl v portu USB 3 - vyřešilo zapojení do USB 2.

A taky jsem dost bojoval s USB disky od firmy Kingston. Takže těm se doporučuji také vyhnout. :)

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #16 kdy: 13 Května 2021, 16:11:07 »
...ked nastavis v biose boot z usb,potvrdis to???a das ulozit???...to je podstatne...boot menu sa da vyvolat aj klavesmy... :o :o :o

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Instalace rovnou z WIN?
« Odpověď #17 kdy: 14 Května 2021, 07:28:04 »
Tak pokud nastavíš v BIOSu, že se nejdříve má bootovat z USB disku tak je to taky možnost. Máš dva způsoby jak to udělat.

Jenom jsem tu popsal jak postupuji já a s jakým problémem jsem se i setkal. Třeba to pomůže.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.