Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přístup k oddílu s Win10  (Přečteno 3285 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Přístup k oddílu s Win10
« kdy: 27 Října 2019, 18:47:03 »
Když nemám možnost ve Win10 vypnout fastboot, jak zpřístupním z live ubuntu tento disk či oddíl?
Jestli to nejde úplně, tak aspoň pro čtení, kvůli záloze dat.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Přístup k oddílu s Win10
« Odpověď #1 kdy: 27 Října 2019, 19:15:56 »
Novější distra by prý měly umět takovýto oddíl připojit v režimu read-only přímo (neověřeno). Pokud se tak nestane, pak:

Buťo připoj ten oddíl jako read-only ručně:
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /media/muj_disk
sudo mount -o ro /dev/sdXY /media/muj_disk

Někdy se ale systém snaží zapisovat i na takto připojený oddíl a správce souborů "spadne".  V tom případě jej odpoj a pak připoj takto:
Kód: [Vybrat]
sudo umount /dev/sdXY
sudo mount -o ro,noload /dev/sdXY /media/muj_disk

Připojení read-only je jediná bezpečná metoda, u ostatních hrozí především ztráta dat na oddílech (překvapivě i sekundárních/datových).
Např. pokud na takovýto oddíl nějaký soubor zapíšeš, po nabootování W10 tam (překvapivě) nebude. Navíc to obvykle hlásí poškozený filesystém. Po opravě pomocí chkdsk se zpravidla soubor objeví, nicméně riziko tu stále zůstává...

Proto je nejlepší fastboot/hibernaci nepoužívat/vypnout. To ale v určitých případech není možné (např. po havárii W10 a potřebě zachránit soubory).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Další "méně bezpečné" způsoby (s možností zápisu na disk/oddíl):
Kód: [Vybrat]
sudo ntfsfix /dev/sdXY
popřípadě odstranění hyberfile souboru "natvrdo":
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /mnt/muj_disk
sudo mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/sdXY /mnt/muj_disk

Pak už by to mělo být možno připojit běžným způsobem a zapisovat/číst.
Pro tyto dva postupy je třeba mít nainstalován balíček ntfs-3g
« Poslední změna: 27 Října 2019, 20:09:00 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Přístup k oddílu s Win10
« Odpověď #2 kdy: 28 Října 2019, 08:36:02 »
Dekuji - dam pak vedet, jak jsem dopadl.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Přístup k oddílu s Win10
« Odpověď #3 kdy: 26 Května 2021, 07:25:03 »
Naváži zde, ať nezakládám nové téma.

Mám dualboot, přičemž Win na samostatném disku. Oddíl připojím, ale neumožňuje zápis. Fofrstart mám ve Win vypnutý a stejně tak automatické uspávání, hibernaci deaktivovanou a hybridní režim spánku také vypnutý.
Zapomněl jsem na něco?
Je divné, že i přesto na disku je např. soubor hiberfile ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Přístup k oddílu s Win10
« Odpověď #4 kdy: 26 Května 2021, 08:27:37 »
Naváži zde, ať nezakládám nové téma.

Mám dualboot, přičemž Win na samostatném disku. Oddíl připojím, ale neumožňuje zápis. Fofrstart mám ve Win vypnutý a stejně tak automatické uspávání, hibernaci deaktivovanou a hybridní režim spánku také vypnutý.
Zapomněl jsem na něco?
Je divné, že i přesto na disku je např. soubor hiberfile ..

Je totiž (kupodivu) rozdíl mezi restartem  a vypnutím/zapnutím.  Není to zdaleka totéž, jak by se logicky mohlo jevit.
Takže už víš, co máš udělat...

A po vypnutí hibernace musí hiberfile.sys  zmizet.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Přístup k oddílu s Win10
« Odpověď #5 kdy: 26 Května 2021, 09:17:22 »
Tak jsem ještě nakonec v CMD jako admin odklepl
Kód: [Vybrat]
powercfg.exe /hibernate offa po restartu tam už hiberfile není a zapisovat jde. I po vypnutí.

Zdá se, že nové verze W10 příliš nereflektují nastavení v GUI. Je totiž (po těch letech už ne tak kupodivu) rozdíl mezi tím, co ve Win nastavíš a co skutečně dělají  ;D
« Poslední změna: 26 Května 2021, 09:34:45 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Přístup k oddílu s Win10
« Odpověď #6 kdy: 26 Května 2021, 19:02:53 »
Tak jsem ještě nakonec v CMD jako admin odklepl
Kód: [Vybrat]
powercfg.exe /hibernate offa po restartu tam už hiberfile není a zapisovat jde. I po vypnutí.

Zdá se, že nové verze W10 příliš nereflektují nastavení v GUI. Je totiž (po těch letech už ne tak kupodivu) rozdíl mezi tím, co ve Win nastavíš a co skutečně dělají  ;D

Takový "mazák" a "zápasí" s touhle  "blbinou".... :)
Měl by ses polepšit... A ano, ty desítky jsou opravdu hrozné - nikdo mě nedonutí na ně přejít. A to není žádný můj "kapric", měl jsem je trpělivě v triplebootu více jak rok. Nicméně moje trpělčí žíla byla tímto definitivně vyčerpána, jenoduše praskla, asi přetížením..

Jo, a ještě poznámka: 
Spousta lidí tvrdí, že aktuálně nelze nainstalovat/provozovat/aktualizovat W7 na novém HW, ale to je omyl, všechno jsou to umělá omezení od M$. Vše lze relativně snadno řešit, psát to sem přirozeně nebudu, kdo chce, tak si to vygooglí...
« Poslední změna: 26 Května 2021, 19:32:40 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Přístup k oddílu s Win10
« Odpověď #7 kdy: 26 Května 2021, 21:01:41 »
Tak na úplně nový HW už nejsou ovladače pro W7 ani pro GK ani pro síťovky ani pro chipset a už ani pro CPU. Provozovat se to dá, ale nikoliv úplně uspokojivě bych si tipl. Nějaký fajnšmekr a profík si asi umí ty drivery překompilovat, ale pro mě je to už vyšší dívčí ..
Jinak jsem se částečně vrátil k Win a to k W10 právě kvůli novému HW, teplotám a hlavně kvůli hokeji. Rendering v Linuxu je prostě o dost horší a v kombinaci s nicmoc monitorem je to utrpení ty rychlé přesuny na tom kluzišti. No a na pasivně chlazeném Ryzenu je rozdíl v teplotě znát v neprospěch Xubuntu. Nepomohlo ani TLP v defaultu - nějaké hlubší laborování s konfigurací, tak na to teď nemám energii a ani čas.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.