Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zvláštní start systému.  (Přečteno 2693 krát)

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Zvláštní start systému.
« kdy: 05 Března 2021, 00:48:37 »
Dobrý den. Při startu Lubuntu 20.4 - podle sytem profiler, se objevuje modrá obrazovka s malým nápisem Lubuntu 18.10. Start trvá poměrně dlouho, ale během chodu systému vše funkční docela svižně a všechno funguje. Dá se to nějak opravit - nastavit?
« Poslední změna: 05 Března 2021, 14:59:00 od pavelkys »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #1 kdy: 07 Března 2021, 22:31:57 »
Co znamená "Start trvá poměrně dlouho"? Co máš za HW? Je to na SSD nebo HDD?

PS: mě taky start trvá poměrně dlouho, když jsem to měřila, tak to bylo 12 sekund od stisknutí power button po zobrazení požadavku na zadání hesla 😂 Ale to je OT, sorry, jen jsem to musela napsat 😂

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #2 kdy: 07 Března 2021, 22:55:36 »
Je to staré PC, dual core 2x1.6Gb, 4Gb paměť a HDD, Grafika nová, nějaký slabší Radeon. Já jen, že s původním Lubuntu 18.4 startoval podstatně rychleji. Neměřil jsem, ale teď je to v řádu minut. Asi je to tím povýšením systému, ale jinak je vše v pořádku. Jen ještě při startu zobrazuje distribuci 18.10 ale aktuálně jede na 20.4 LTS. Původně před povýšením 18.4 LTS. Ještě změřím tu dobu.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #3 kdy: 07 Března 2021, 23:46:16 »
Jasný, HDD, to bude pár minut trvat, no stress. Nejvíc by sis pomohl, kdybys HDD vyměnil za SSD a bude ti startovat třeba do půl minuty.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #4 kdy: 08 Března 2021, 08:53:40 »
Otevři si privilegovaně (jako sudo) v nějakém texťáku soubor
Kód: [Vybrat]
/etc/default/gruba tam vlož dvojitý křížek před tento řádek (#)
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"Pak restartuj a budeš mít možnost ve výpisu vidět na čem se to zdrželo - můžeš to sem pak napsat - bude to jeden řádek ...

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #5 kdy: 08 Března 2021, 10:35:54 »
Zkusil bych

Kód: [Vybrat]
systemd-analyze
popř. pro detaily

Kód: [Vybrat]
systemd-analyze blame
a případně výsledek (nebo jeho část s významnějšími prodlevami) zkopírovat sem.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #6 kdy: 08 Března 2021, 12:47:23 »
Tzv. "povýšení" je zlo - nadělá víc problémů než užitku, ale to už teď víš sám...
Proto vždy dělej čistou instalaci nové verze (nejlépe se zachováním /home).

P.S. Jediné povýšení které se mi kdy úspěšně povedlo bylo 12.04 --> 12.10, všechny ostatní/novější skončily fiaskem (vše jsem si napřed duchapřítomně zazálohoval).
Takto "poučen" od té doby dělám vždy čistou instalaci (se zachováním /home).
Všechny nainstalované aplikace nejprve zálohuji a následně do nového systému obnovím pomocí Aptik. Značně to usnadní/urychlí celý tento "přechod".. ;)

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #7 kdy: 09 Března 2021, 01:20:07 »
Děkuji. Určitě to bude tím povýšením. Start od zapnutí na bedně trvá do funkčního internetu cca 5 minut. Časem zkusím ty výpisy.

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #8 kdy: 14 Března 2021, 20:36:28 »
Tak výpisy z terminálu jsem nedělal, rovnou jsem provedl čistou instalaci Lubuntu 20.4.2, všechno ok, start cca 2 minuty, od power on do použitelnosti internetu, takže dobrý.

Chtěl jsem se jen zeptat na pár drobností. Zvláštní ovládání oken - minimalizace, maximalizace lze obnovit jen enterem, otevřená okna po minimalizaci zmizí a nejsou na liště, jak je u jiných systémů obvyklé. Zkoušel jsem nastavení, ale odpovídající změnu jsem nenašel. Ve verzi 18.4 fungovalo standartně, na lištu.

Zmizelo přepínání ploch, nevím jak obnovit.

Po instalaci google chrome - instalace z hl. stránek, nebylo v repozitáři, nelze zvolit jako výchozí prohlížeč, změna se prostě nepovede, a  nejde změnit pozadí prohlížeče - tapeta z obchodu google, Když se povede náhodou změnit, změna se neuloží. Objeví se opět původní tapeta.

Lubuntu proto, že má otec slabší PC, 2x 1.6 dual core, chrome proto, že je na něj zvyklý a Mozzila mu nevyhovuje.

Jinak všechno funkční jak má být, Asi je to jen nastavením, možná google chrome nějak špatně nainstalovaný. Nevím.....

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #9 kdy: 14 Března 2021, 21:03:04 »
Koukám, že dvacítky se zase vydařily ...
Klidně můžeš používat 18.04, pokud nemáš nějaký ultranový HW ..
U Xubuntu jsem zjistil také zhoršení dost - otázka zda je to už od xfce nebo až systémově  ...
« Poslední změna: 14 Března 2021, 21:04:40 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #10 kdy: 14 Března 2021, 21:28:54 »
Asi to zatím nechám tak, myslím že si zvykne, pokud nebudou další problémy,  18.4 měly zas takovou zvláštní, podle mne hůř přehlednou grafiku. Potřebuje jen internet, mail, občas velmi jednoduchou kancelář, Skype, G.Earth, tisk,  já zase vzdálený přístup a to vše je zatím více méně ok. Uvidím co ukáže čas.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #11 kdy: 15 Března 2021, 10:22:38 »
Tohle nejspíše nebude zamýšlené chování, ale bug. Pokud máš čas, můžeš ho nahlásit.
I když - nedivil bych se i kdyby - dneska ty vývojáři jsou fakt často zralí na cvokhaus ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

deathfish

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 65
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #12 kdy: 11 Června 2021, 14:04:36 »
Dobrý den, u X/Ubuntu 18.04 a 20.04 je oproti starším systémům ( 16 a starší ) znatelně pomalejší start, zkoušeno na více strojích. Kolikrát potřebuji jen do něčeho nahlédnout a čas naběhnutí systému je často úmorný. Všiml jsem si že ihned po startu se stahují velká data - stovky MB. Hádám že to jsou aktualizace - i když mám automatické aktualizace vypnuty.
Otázky:
-co se děje při startu 18-tek a 20-tek jiného oproti starším systémům?
-co se "samo" stahuje ? jak to zjistím? a jde to vypnout?
-jde nějak vyladit start systému ? (třeba jestli čeká na nějakou vzdálenou odpověď - jen hádám).
Doufám že se Ubuntu nedostalo do kolejí jiného známého systému, který používám v zaměstnání a ten si stahuje, instaluje a nastavuje co chce a kdy chce :)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #13 kdy: 11 Června 2021, 15:56:44 »
Bohuzel - Ubuntu se k tomu pomalu propracovava ...
Aktualizace musis od verze 18 vypnout nejen v nastaveni aktualizaci, ale jeste v autostartu - nejak se to nepropise nebo co ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #14 kdy: 11 Června 2021, 16:27:01 »
Bohuzel - Ubuntu se k tomu pomalu propracovava ...
Aktualizace musis od verze 18 vypnout nejen v nastaveni aktualizaci, ale jeste v autostartu - nejak se to nepropise nebo co ...

V Kubuntu (20.04 LTS) naprosto žádný problém, vše funguje jak má.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Zvláštní start systému.
« Odpověď #15 kdy: 11 Června 2021, 19:18:42 »
Zrejme slusnen oddil  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.