Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: DRM pro VIA VX900 grafiku  (Přečteno 2262 krát)

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
DRM pro VIA VX900 grafiku
« kdy: 28 Června 2021, 14:05:40 »
Ahoj, máte někdo ještě někde grafiku od VIA a řešil jste zprovoznění na novějších linuxech?
V práci máme stovky starších terminálů s touto grafikou, které se budou nahrazovat novějšími, a je celkem škoda je jen tak vyhodit. Šli by použít třeba místo noťasů na homeoffice atd.

Momentálně mají nainstalovaný systém Igel OS 10, kde je podpora grafiky v pohodě a funguje i zobrazení na dvou monitorech. Ale tento systém mi příjde hodně omezený, prostě nedává možnost nainstalovat nic vlastního, kromě jejich aplikací. Je tam kernel verze 4.19.65 a ovladač grafiky via_chrome9, což nechápu jak se jim tam podařilo dostat, když poslední properiterní ovladač pro VIA jsem našel pro verzi kernelu 3.4.0-3.x.x.

Zkoušel jsem tento ovladač (via_chrome9) zkompilovat na Debianu 10 s kernelem 4.19.0-17-amd64, ale bylo tam už moc problémů, a když to řeklo, že struktura drm_driver neobsahuje položku suspend, resume atd., tak jsem to vzdal, protože by to znamenalo projít dokumentaci starého i nového kernelu, abych zjistil jak to patchnout...

Zkusil jsem tedy neproperitární ovladač openchrome, ale obraz funguje jen když je monitor připojený do DVI-I (s analogovým výstupem) a je použitá redukce na VGA, takže si ovladač myslí, že je monitor připojený do VGA konektoru (který tam fyzicky není, ale takle to tvrdí xrandr). Po připojení druhého monitoru se objeví na obou monitorech "Input not supported".
Po zkompilování xf86-video-openchrome z freedekstop.org se částečně zprovozní dual monitor funkce, ale na jednom monitoru je celou dobu černá obrazovka a ten monitor nejde nijak aktivovat, a na druhém jsou rozlité barvy, a xrandr tvrdí že je nastavené maximální rozlišení cca 1440 x něco, přitom ten monitor má 1680 x 1050. Po odpojení druhého monitoru, a nechání jen toho v DVI-I (VGA) to zase funguje normálně, ale cílem je zprovoznit zobrazení na obou monitorech.
Každopádně, ve /var/log/Xorg.0.log je řádek:

CHROME(0): [drm] Failed to open DRM device for pci:0000:01:00.0: No such file or directory

a po vypsání "dmesg | grep -e agp -e drm" to nic takového, jako je v příkladě na https://www.freedesktop.org/wiki/Openchrome/Troubleshooting/ tedy že [drm] Initialized via 2.11.1 20070202 on minor 0 nevypíše.
Takže si myslím, že hlavní problém je ten, že žádná současně dostupná distribuce linuxu s kernelem > 4.5 už nemá DRM pro tyto grafiky. Dalo by se to tam nějak zpětně doinstalovat? Nebo rozjet třeba Xubuntu 20.04 na kernelu 3.5?

Našel jsem ještě toto: https://cgit.freedesktop.org/openchrome/drm-openchrome/tree/drivers/gpu/drm/openchrome?h=drm-next-4.19
Ale nevím co s tím. Podle všeho to vypadá jako upravený kernel linuxu, který má DRM pro VIA grafiky. Ale jak bych potom z toho udělal nějaký debian/ubuntu/xubuntu, prostě cokoliv s možností instalovat balíky přes apt?
Případně šlo by z toho zkompilovat jen obsah z "drivers/gpu/drm/openchrome", nebo je potřeba ještě něco?

I když teď koukám, že standardní kernel 4.19 má pořád DRM pro via (https://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/stable/linux.git/tree/drivers/gpu/drm/via?h=linux-4.19.y), tak nevím, proč se nepoužije.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.