Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Aplikace stareho PartedMagic 2013 umi detekovat vadne sektory SSD ...  (Přečteno 4031 krát)

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 231
Obcas se na foru objevuji informace o problemech s opotrebovani SSD.
Mam take jeden, kde jsem byl nejvice aktivni, SSD 120GB z 2/2018.
(Byl na nem multiboot XP a U16. Provozoval jsem zde vytvareni aplikaci pro mikroprocesorove
 systemy (atmel, microchip) i aplikace predevsim komunikace pro OS XP i U16 v C::B,  CAD-egale atd.).

Pro zalohy jsem pozdeji uzival synchonizaci podstatnych dat do novejsiho SSD 240GB.

Rozhodl jsem se tento maly SSD 120GB nechat na zkouseni a nejak otestovat v jakem stavu vlastne je.
Pri predchozi cinnosti se mi pri spousteni OS zridka sekl. Vzdy to spravil reset. Behem provozu
nebyly temer zadne problemy. Pokud nastaly rovnez po resetu bylo vse OK.

Kdyz jsem zkusil provest pred jeho preformatovanim bytovou zalohu celeho SSD pres 'acronis10',
jeho zalohovani indikovalo necitelne sektory, ktere dle hlasky doplnovalo nulami.
Disks 'Smart' Ubuntu ale tvrdi ze na SSD nejsou problemy.
 
K memu prekvapeni aplikace 'DiskHealth' v starem testovacim 'PartedMagic 2013-08-01'
ukazuje SSD vady (4 necitelne sektory).
Nejsou ale zahrnuty v jeho tbl. odpovidajicich 'smart' stavu v 'Disks' !

Nyni koukam ze aplikace 'Disks' 'smart' na SSD 120GB ukazuji nesmysl - najeto neco pres 2 mesice !!   

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Aplikace stareho PartedMagic 2013 umi detekovat vadne sektory SSD ...
« Odpověď #1 kdy: 29 Června 2021, 18:38:11 »
...HDSentinel???...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Aplikace stareho PartedMagic 2013 umi detekovat vadne sektory SSD ...
« Odpověď #2 kdy: 29 Června 2021, 20:25:37 »
Jediný validní verdikt získáš pomocí diagnostické utility výrobce (uznávají i prodejci při reklamaci).   Test je nutno provádět offline = z boot media, např. UBCD  (sekce HDD/Diagnosis, vytvoř si bootflešku). Rovněž je třeba pravidelně kontrolovat/opravovat filesystémy na oddílech (fsck - provádět zásadně offline = z boot media, žádné recovery atd...).
Nikoli čekat na okamžik, až se systém "sesype".

P.S.  V případě potíží vždy nejprve ověřit (fyzický) stav veškerého HW.
Je totiž dosti trapné žádat zde o rady se systémem a přitom mít třebas vadný disk/fs nebo ram  - to se pak všichni snaží zbytečně - co ty na to?  :-\
« Poslední změna: 01 Července 2021, 11:56:24 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.