Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Které distribuce podporují Secure Boot?  (Přečteno 5813 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Které distribuce podporují Secure Boot?
« kdy: 29 Července 2021, 18:54:25 »
Ahojky, zajímalo by mě, jestli víte, které distribuce podporují Secure Boot. Já vím akorát o jedné a to je OpenSUSE, ta je bez problémů. Zapnula jsem si na desktopu Secure Boot kvůli budoucím Windows 11 a Ubuntu 2004 mi už nenaběhlo. Zkusila jsem čistou instalaci a nic. Zkusila jsem i 2104 a také nic. Zkusila jsem Manjaro a to samé, pak jsem zkusila OpenSUSE a to funguje bez problémů.

Vzhledem k tomu, že Secure Boot bude zřejmě nutností pro Windows 11, zajímalo by mě, jak se k tomu staví jednotlivé distribuce, máte někdo nějak info? jestli to třeba v Ubuntu jde povolit nějakým příkazem nebo je prostě smůla a člověk si musí vybrat, jestli Windows 11 nebo Ubuntu? Díky.

PS: myslím, že je zbytečné rozebírat, jaký je/není Secure Boot *censored* a nesmysl. Možná tenhle požadavek Windows 11 konečně pomůže v rozšíření Linuxu, bylo by to prima. Ale prosím berte to jako fakt (který se do vydání může změnit, já vím).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Které distribuce podporují Secure Boot?
« Odpověď #1 kdy: 29 Července 2021, 20:04:03 »
Secure Boot by mel byt podporovan tusim uz od 16.04 a plne od 18.04. Akorat je treba to v UEFI zapsat jako provereny zavadec nebotakneco. Zalezi na tom, zda to FW desky umoznuje.
Jeste taky tusim driv byl alternativni navod s nejakou modifikaci - nejakou certifikaci neboco, ale to si nejsem jist, jestli jsem to s necim nepopletl.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:Které distribuce podporují Secure Boot?
« Odpověď #2 kdy: 30 Července 2021, 06:31:01 »
Ubuntu (od 12.04), Fedora a OpenSuSE maju kluce podpisane Microsoftom a mali by sa dat nainstalovat na system so zapnutym Secure Bootom. Kluce sa vsak z dosky daju zmazat alebo ich skratka vyrobca dosky nemusel do UEFI zapisat. O jaku dosku sa jedna?
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.