Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Výběr PC s podporou Linuxu  (Přečteno 3562 krát)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #25 kdy: 20 Září 2021, 11:16:01 »
Tak jsme koupili OptiPlex 3050 kde jsou nainstalovány W10Pro. Pokoušela jsem se dostat do biosu abych mohla nainstalovat Linux, u HP jsem se poklepáním Esc do biosu dostala, ale tady to nějak nefunguje. Ví někdo jak se u DELLu dostat do biosu za účelem instalace Linuxu?
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #26 kdy: 20 Září 2021, 12:50:53 »
A zkusila jsi to vyhledat? Priznej se, ze ne :-)
Zkusim po pameti u OptiPlexu "F2".
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #27 kdy: 20 Září 2021, 14:08:38 »
Nehledala  :D , ale volala jsem prodejci s dotazem že mi vypadla součástka z počítače (plastová modrá asi 15x5mm s kovovým pružným kolíkem) a nevím kam patří. Ten mi řekl že to asi bude patřit do zámku deklu počítače a abych to raději vyfotila. Při té příležitosti mne informoval že každý počítač má jinou klapku pro vstup do biosu a tento má F2. Takže si Ventero trefil i po paměti.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #28 kdy: 20 Září 2021, 15:52:17 »
Fotku jsem nevidel, ale modre plastove dilky se u Dell pouzivaji coby ruzne uchyty - na hdd a pod. Nejspis tam bude mensi ssd a tak volny uchyt vypadl.
Ale zase muzes zkusit hledat v obrazkach na vyhledavaci vnitrky toho stroje, jestli to nekde neuvidis, kam to patri. ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #29 kdy: 20 Září 2021, 16:10:41 »
Posílám foto i když se mi moc nepovedlo.
Instalovala jsem tiskárnu pomocí aplikace hplip v Ubuntu software a tiskárna vůbec nereagovala. Zkusila jsem sudo apt-get install hplip hplip-gui a hned to jelo.  Vzpomněla jsem si, poradil mi to tenkrát TIBOR


« Poslední změna: 20 Září 2021, 16:46:18 od Jana »
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #30 kdy: 20 Září 2021, 17:18:05 »
Vypada to jako aretacni kolik. Uz se zjistuje, co to je ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #31 kdy: 20 Září 2021, 23:09:49 »
Tak kamarád neidentifikoval, ale podle tvaru je to jasně určené pro úchop do prstů a pravděpodobně pro pootočení. Dále z toho kouká kovový kolíček a též velikost odpovídá pro rychloaretaci HDD v šachtě místo šroubku.
Když se na to mrkneš dovnitř, jak je tam uchycen disk hlavně, tak to odhalíš - pravděpodobně zůstal volný, protože původní 3,5" HDD byl nahrazen 2,5" SSD - a tak vypadl. A nebo si ho tam technik položil a zapomněl na něj.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #32 kdy: 21 Září 2021, 09:28:01 »
Je to tak, potvrdil to i prodejce který mi to prodával.

Díky za snahu a pomoc  J.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #33 kdy: 23 Září 2021, 22:21:52 »
Pořád jsem musel myslet na ten úvod tohoto vlákna, jak je snadné pomýlit zájemce o Linux na PC, jako to udělala ta ne moc způsobilá paní v podpoře HP a kolik tím se může odradit lidí - pak se tady Jana bála koupit PC od HP, které je jednou z nejlepších voleb pro běžné PC na doma a kancl pro Linux. Přitom zrovna tato značka poskytuje pro již slušnou řadu modelů certifikaci na chod s Ubuntu 18.04 a 20.04.
Zde je k nalezení seznam s filtrací:
https://ubuntu.com/certified
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.