Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace  (Přečteno 4538 krát)

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« kdy: 21 Září 2021, 21:27:44 »
Všechny zdravím.  Mám problém. V Kubuntu 20.04 mi nefungují některé aplikace, které jsem používal ve verzi 18.04. Je třeba doinstalovat nějaké knihovny?
Při spuštění nainstalované aplikace to napíše například: error while loading shared libraries: libgnomevfs-2.so.0. Když tuto knihovnu nainstaluji, napíše to, že chybí další. Určitě na to musí být balík, který tyto knihovny obsahuje všechny.  Takových aplikací je více, moc by mi to pomohlo. Dík za rady.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #1 kdy: 21 Září 2021, 21:49:57 »
Málo informací.

Jaké konkrétně programy, jak byly nainstalovány, co všechno chybí atd.

Pokud se program instaluje systémem (apt a jeho grafické nadstavby) a to ze správně nastavených repozitářů, tak v 99% se dependency hell nekoná.

V Linuxu je nanejvýš užitečné zbavit se zlozvyku typu "poklikám na exáč původem kdovíodkud, next, next, finish".

Jo a jinak samozřejmě neexistuje jakýsi univerzální balík, který by obsahoval všechny (co to vlastně je všechny, když je jich víceméně nekonečně?) knihovny. Každý program má v daném okamžiku nějaké závislosti a příští verze může mít úplně jiné...

To ale prostě řeší výše zmíněný apt a podobní správci balíčků, jen se musí hned na počátku správně nastavit a zásadně instalovat přes něj. Pro laiky se to dá přirovnat třeba k Androidu a tamnímu Play apod.
« Poslední změna: 21 Září 2021, 22:20:08 od JirkaZ »

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #2 kdy: 22 Září 2021, 01:26:19 »
Například aplikace Notecase, která v balíčcích není. Používal jsem ji po léta, ve verzi Kubuntu 20.04 už nejede. Nebude to tím, že 20.04 už používá Qt5? Jak se tak dívám, chce to knihovny Gnome...
« Poslední změna: 22 Září 2021, 01:41:36 od somi »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #3 kdy: 22 Září 2021, 03:42:59 »
Ve vyšší verzi Ubuntu jsou vyšší verze knihoven. Pokud ta aplikace striktně vyžaduje určitou verzi, bez ní neběží.
Řešit to někdy lze použitím symlinku na tu novou knihovnu.

Ve starších verzích Ubuntu bývá zase problém opačný - nová verze aplikace vyžaduje novější verzi knihovny.

Mnohdy ale ani "podstrčení"  (tj. nikoli instalace, ale nakopírování souboru) správné knihovny (získané z novější/starší verze ubuntu) nepomůže - aplikace je pak sice s knihovnou "spokojena", ale vyžaduje další a další součásti.... :-[

V těchto případech je lepší použít tu aplikaci ve verzi snap/flatpak/apimage (pokud ovšem takováto verze existuje).

Pokud nikoli, ještě zbývá možnost stáhnout si zdroják a pokusit se aplikaci pro daný systém zkompilovat.
« Poslední změna: 22 Září 2021, 03:45:34 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #4 kdy: 22 Září 2021, 09:19:37 »
A tohle jsi zkoušel?
Kód: [Vybrat]
sudo apt install -fTo je příkaz pro instalaci chybějících závislostí.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #5 kdy: 22 Září 2021, 09:49:03 »
A tohle jsi zkoušel?
Kód: [Vybrat]
sudo apt install -fTo je příkaz pro instalaci chybějících závislostí.

To nemůže pomoct, protože to by napřed ty chybějící závislosti musely být v repo daného distra, a to nejsou...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #6 kdy: 22 Září 2021, 10:14:30 »
Například aplikace Notecase, která v balíčcích není. Používal jsem ji po léta, ve verzi Kubuntu 20.04 už nejede. Nebude to tím, že 20.04 už používá Qt5? Jak se tak dívám, chce to knihovny Gnome...

Aha. http://notecase.sourceforge.net/ praví, že aplikace je od roku 2008 nadále neudržovaná, verze pro 20.04 tedy není a je to nahrazeno komerční verzí. Ty ceny nejsou nijak vysoké. Na hierarchické poznámky existují i jiné open source programy, takže si stačí vybrat, zda koupit nebo změnit návyky.

To, že třeba nikdo nevytvořil PPA a nepřevzal další open source vývoj (nebo alespoň modifikaci pro novější distribuce) je podle mě dané tím, že aplikace je hodně okrajová a bude mít málo uživatelů.

Mimochodem: http://prdownloads.sourceforge.net/notecase/notecase-1.9.8_portable.zip?download funguje naprosto bez problémů pod Wine. Je to sice trochu jako škrábat se levou rukou prostrčenou mezi nohama za pravým uchem, ale řešení to je.
« Poslední změna: 22 Září 2021, 10:49:10 od JirkaZ »

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #7 kdy: 22 Září 2021, 16:56:36 »
JirkaZ: Portable jsem zkoušel nainstalovat, ale nějak se nedaří rozjet wine. Normálně nainstaluji přes Synaptic, ale Wine mezi aplikacemi není. Hledá to Winetrick. Když nainstaluji Winetrick, tak to zase vypíše: You are using a 64-bit WINEPREFIX. Note that many verbs only install 32-bit versions of packages. If you encounter problems, please retest in a clean 32-bit WINEPREFIX before reporting a bug   
Wine jsem nainstaloval 32 bit a taky to nejde. ve verzi 18.04 všechno jelo jak má.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #8 kdy: 22 Září 2021, 19:27:24 »
JirkaZ: Portable jsem zkoušel nainstalovat, ale nějak se nedaří rozjet wine. Normálně nainstaluji přes Synaptic, ale Wine mezi aplikacemi není. Hledá to Winetrick. Když nainstaluji Winetrick, tak to zase vypíše: You are using a 64-bit WINEPREFIX. Note that many verbs only install 32-bit versions of packages. If you encounter problems, please retest in a clean 32-bit WINEPREFIX before reporting a bug   
Wine jsem nainstaloval 32 bit a taky to nejde. ve verzi 18.04 všechno jelo jak má.

Wine se instaluje takto. Na wine z ubuntu repo (aka Synaptic) zapomeň (zastaralé...)
A jó, winetrick si nainstaluj, ale až po úspěšné instalaci wine.
Pak vše poběží jako wíno... ;)
« Poslední změna: 22 Září 2021, 20:34:28 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #9 kdy: 22 Září 2021, 22:04:12 »
JirkaZ: Portable jsem zkoušel nainstalovat, ale nějak se nedaří rozjet wine. Normálně nainstaluji přes Synaptic, ale Wine mezi aplikacemi není. Hledá to Winetrick. Když nainstaluji Winetrick, tak to zase vypíše: You are using a 64-bit WINEPREFIX. Note that many verbs only install 32-bit versions of packages. If you encounter problems, please retest in a clean 32-bit WINEPREFIX before reporting a bug   
Wine jsem nainstaloval 32 bit a taky to nejde. ve verzi 18.04 všechno jelo jak má.

Wine se instaluje takto. Na wine z ubuntu repo (aka Synaptic) zapomeň (zastaralé...)
A jó, winetrick si nainstaluj, ale až po úspěšné instalaci wine.
Pak vše poběží jako wíno... ;)

To není dobře formulované...

Když si přidá repozitář s aktuální verzí wine, tak ho pak samozřejmě Synapticem instalovat může a dokonce by i měl... Názvy příslušných větví (stable, development, staging) pak pomohou s názvy příslušných balíčků.

Jasně, že příkazový řádek (a tím spíš ještě někde popsaný, takž Ctrl+C a vložit do konzole) je daleko nejrychlejší... Jenže pak uživateli zcela unikají souvislosti, které mu právě Synaptic může ukázat.
« Poslední změna: 22 Září 2021, 22:43:47 od JirkaZ »

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #10 kdy: 22 Září 2021, 22:28:48 »
JirkaZ: Portable jsem zkoušel nainstalovat, ale nějak se nedaří rozjet wine. Normálně nainstaluji přes Synaptic, ale Wine mezi aplikacemi není. Hledá to Winetrick. Když nainstaluji Winetrick, tak to zase vypíše: You are using a 64-bit WINEPREFIX. Note that many verbs only install 32-bit versions of packages. If you encounter problems, please retest in a clean 32-bit WINEPREFIX before reporting a bug   
Wine jsem nainstaloval 32 bit a taky to nejde. ve verzi 18.04 všechno jelo jak má.

Wine se instaluje takto. Na wine z ubuntu repo (aka Synaptic) zapomeň (zastaralé...)
A jó, winetrick si nainstaluj, ale až po úspěšné instalaci wine.
Pak vše poběží jako wíno... ;)

juwa2, JirkaZ díky. Podle návodu jsem to rozjel. To portable notecase pod wine je normálně použitelné, když jsem si změnil písmo tak je to super. Budu to používat, pokud se neobjeví nějaká rada a nerozjedu to Linusácké. Ale toto mi na vedení poznámek a občasné nahlédnutí naprosto stačí.
« Poslední změna: 23 Září 2021, 08:52:33 od somi »

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #11 kdy: 26 Září 2021, 22:51:45 »
Teď jsem narazil na další aplikaci, která mi instalací nového Kubuntu 20.04 přestala fungovat. Je to KDEConnect. Pro přenos souborů do mobilu přes domácí wifi. Při pokusu to napíše zprávu: Nelze nalézt program 'kdeconnect-send' Ale kde ho seženu jsem nezjistil. Mám nainstalované balíčky kdeconnect a kdecomnnect-plasma. Ty by to snad měly v sobě obsahovat...?  V Kubuntu 18.04 mi to jelo normálně. Dík za tipy.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #13 kdy: 27 Září 2021, 09:14:45 »
juwa2: Dík za radu, kdeconnect jede jak má. Nechápu, kde se stala chyba. Instaloval jsem ho přes Synaptic a nefungoval. Tak jsem ho odinstaloval a instalací přes terminál to jde. Jsem pro příště chytřejší. Ještě jednou dík, protože mi to hodně chybělo.

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #14 kdy: 28 Září 2021, 21:38:11 »
Další aplikace je vynikající Picasa. Mám ji staženou jako picasa.deb. Při pokusu o nainstalování mi to vypíše: "Nelze instalovat z nepodepsaného repozitáře" Ve verzi 18.04 to šlo normálně. Jak 32bit verze tak 64bit. Zase předem dík za rady.


« Poslední změna: 28 Září 2021, 21:51:16 od somi »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #15 kdy: 28 Září 2021, 21:48:58 »
Povol instalaci z nepodepsaných repozitářů.
https://askubuntu.com/questions/117015/require-installation-of-untrusted-packages-while-upgrading-with-the-update-man
Jinak takto individuálně stažené (odněkud) balíky .deb  důrazně doporučuji instalovat pomocí Gdebi (pořeší závislosti, případně řekne co chybí).
Někdy to ovšem bohužel vyústí do "dependency hell" - zkrátka starší aplikace do nových verzí UBU nenainstaluješ.
Určitým řešením může být aplikace ve verzích (pokud existují) snap/flatpak/appimage případně použít windows verzi (přes wine).

A není vůbec od věci používat 18.04 až do úplného konce podpory = 05/2023  (takto to řeším já)..... ;)
« Poslední změna: 28 Září 2021, 22:09:07 od juwa2 »

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #16 kdy: 03 Října 2021, 22:28:12 »
juwa2: To jsem nevěděl, že je prodloužená podpora 18.04. Používal jsem Mint. Podpora KDE 18.04 u mintu skončila. Zkoušel jsem různá prostředí, ale KDE je pro mne nejlepší. Tak jsem přešel na Greenie, které má KDE až od  20.04. Že má Kubuntu 18.04 ještě tak dlouho podporu je pro mne radostná zpráva. Takže vše čistím a jdu zpět. Dík za upozornění.
« Poslední změna: 03 Října 2021, 22:38:22 od somi »

zkusebak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #17 kdy: 03 Října 2021, 23:25:54 »
Canonical prodloužil podporu 14.04 i 16.04 na deset let: https://ubuntu.com/blog/ubuntu-14-04-and-16-04-lifecycle-extended-to-ten-years

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #18 kdy: 04 Října 2021, 07:47:57 »
Citace
Když si přidá repozitář s aktuální verzí wine, tak ho pak samozřejmě Synapticem instalovat může a dokonce by i měl...
Tady bych podotknul OT, ale souvisi bych rekl, ze uz se vyskytli pripady, ze totez instalovane pres synaptic nefungovalo korektne, zatimco via jiny spravce ano. Zda to je tim, ze synaptic ma posledni dobou nejaky bug a spatne resi zavislosti nebo behem stahovani nejak mrvi baliky, ci je pricina neco uplne jineho - to se muzu jen dohadovat ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #19 kdy: 04 Října 2021, 08:35:32 »
Chlapi tak mi poraďte, která verze Kubuntu je nejstabilnější a nejpoužitelnější? 20.-04 NE!

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #20 kdy: 04 Října 2021, 08:42:23 »
Osobne nemam jeste odvahu prejit na 20.04, po tech potizich, co jsem zaznamenal ve verzi 20.04.1.2 a jedu stale na 18.04.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

zkusebak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #21 kdy: 04 Října 2021, 18:06:39 »
Produkční server 18.04, na který jsem z 16.04 přešel, jsem zálohoval do image, ten jsem přenesl do VBoxu a ani omylem jsem přes do-release-upgrade na 20.04 nepřešel, ale očekával jsem to.

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #22 kdy: 04 Října 2021, 20:16:11 »
Canonical prodloužil podporu 14.04 i 16.04 na deset let: https://ubuntu.com/blog/ubuntu-14-04-and-16-04-lifecycle-extended-to-ten-years

Zkoušel jsem 14.04 a 16.04, stabilní asi budou, ale ta grafika je mizerná. Písmo bez kontrastu, ikony hrbaté. Nainstaloval jsem si 18.04 a to je jiná káva. Někde jsem četl, že Kubuntu do verze 18.04 použilo Plasmu 5.

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #23 kdy: 08 Října 2021, 06:57:31 »
Tak jsem si po několika instalacích nainstaloval Kubuntu 18.04 a se vším naprostá spokojenost.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:V Kubuntu 20.04 nefungují některé aplikace
« Odpověď #24 kdy: 08 Října 2021, 10:17:20 »
Tak vidis - gratulace :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.