Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nautilus a externý disk  (Přečteno 5474 krát)

miromirovič

Nautilus a externý disk
« kdy: 07 Října 2021, 19:27:14 »
Zdravím.
Mám otázku. Dá sa nastaviť v správcovi súborov - nautiluse, že keď kliknem na video, obrázky, tak sa mi otvorí prepojenie na na externý disk?


juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nautilus a externý disk
« Odpověď #1 kdy: 07 Října 2021, 20:13:05 »
Udělej si záložku.

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Nautilus a externý disk
« Odpověď #2 kdy: 08 Října 2021, 13:21:30 »
Záložka je dobré řešení, ale já si raději ten příslušný podadresář na externí disk rovnou umístním (předpokladem je, že ten externí disk bude k počítači připojený trvale a že se bude připojovat pomocí záznamu v /etc/fstab, ne jako výměnný disk). Na to jsou dvě možnosti:

Buď daný adresář (např. „Videa“) kompletně smažeš (resp. spíš přejmenuješ) a na jeho místě vytvoříš symbolický odkaz na adresář na externím disku. Většina programů to přijme a začne využívat ten adresář na externím disku, ale můžeš narazit na problém s aplikacemi instalovanými jako snap a také Firefox tam odmítá stahovat, když je „Stažené“ symbolický odkaz někam jinam, asi proto, že to považuje za bezpečnostní riziko.

Pro případ problémů je tu ta druhá možnost. Záznam typu „bind“ v /etc/fstab, který tím externím adresářem ten původní úplně překryje. To už přijmou všechny programy, jen pak už bez toho externího disku normálně nenabootuješ, takže je lepší vědět, co děláš.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nautilus a externý disk
« Odpověď #3 kdy: 08 Října 2021, 15:22:30 »
Firefox tam odmítá stahovat, když je „Stažené“ symbolický odkaz někam jinam, asi proto, že to považuje za bezpečnostní riziko.
To vypadá, že ten FF bude asi taky snap....
Jinak zamezit tomu lze použitím parametru --classic při instalací snapů, pak není zápis mimo domovský adresář problémem.
Ale zdaleka ne u všech snapů to jde/povolil to autor...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Nautilus a externý disk
« Odpověď #4 kdy: 09 Října 2021, 17:06:39 »
Firefox tam odmítá stahovat, když je „Stažené“ symbolický odkaz někam jinam, asi proto, že to považuje za bezpečnostní riziko.
To vypadá, že ten FF bude asi taky snap....
Jinak zamezit tomu lze použitím parametru --classic při instalací snapů, pak není zápis mimo domovský adresář problémem.
Ale zdaleka ne u všech snapů to jde/povolil to autor...

Toto snap není, spíš jsem se jen špatně vyjádřil/a. On tam úplně stahovat neodmítá, jen si to nenastaví jako výchozí místo pro stahování při vytváření profilu a nasměruje stahování místo toho do domovského adresáře. Když se ten symbolický odkaz nastaví jako cíl stahování ručně (v nastavení prohlížeče), Firefox tam stahovaný soubor uloží, jak má.

O tom, co je snap a co ne, mám naštěstí přehled...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nautilus a externý disk
« Odpověď #5 kdy: 09 Října 2021, 19:08:28 »
A co upravit zaznam v ~/.config/user-dirs.dirs
To by nepomohlo?
Ak teda este gnome toto nastavenie pouziva. Teraz nemam gnome tak to nepozriem.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.