Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Uložení pozice ikon na ploše. (multi-monitors) Is it possible?  (Přečteno 7807 krát)

KoXz666

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Uložení pozice ikon na ploše. (multi-monitors) Is it possible?
« Odpověď #25 kdy: 29 Října 2021, 02:29:47 »
Snazil jsem se trochu pochopit jak btrfs funguje, ale je to pro me podobna zahada, jako quantovy procesory. :D Prijde mi to, jako kdyz s kazdym snapshotem vytvorim novou kopii systemu, ale tak, ze zaarchivuje vsechny svoje data ale pouziva je, dokud nedojde ke zmenam. Pricemz behem zmen vytvori nova data, ze kterych bude vychazet, ale ta puvodni neodstrani a to by byl vlastne ten brtfs snapshot.. Vysvetlovalo by to tu rychlost zalohy. Jen vytvorit novou slozku, kam se zapisuji az zmeny, bez zmeny dat puvodnich. Ale mozna to vnimam uplne blbe, teda urcite ,protoze kdyby to fungovalo jak jsem to popsal, nevytvarelo by to tolik mista.. Ale prijde mi to takhle nejlogictejsi..:) asi pred tydnem jsem si s tim hral na notebooku na 10GB oddilu a dostal jsem se do bodu, (s pouhyma 3 snapshotama) kdy nezbyl ani bit volneho mista a system nenabootoval.. A odmital v recovery rezimu provest jakykoliv prikaz pracujici se soubory.. Resil jsem to z jineho systemu mazanim nejakych dat z home slozky (protoze ta jedina davala na tom oddilu trochu smysl :D) povedlo se mi uvolnit dost mista, aby system nabootoval driv nez se zase zahlti a odstranit snapshoty.. Pak uz bylo vyhrano, ale to volne misto na disku mi u tohoto filesystemu nedava vubec smysl.. A baobab z druheho linuxu z toho byl taky zmateny, mozna vic nez ja :D ten prikaz na procisteni disku by se hodilo znat pred tydnem :) zjistim si o tom vic, mam i system na ntb, kde to otestovat :) ale nechapu jak muze udelat snapshot tak rychle a pritom zabrat tolik mista.. Ale nejpalcivejsi otazku kterou u toho mam ,je ,zda ten prostor skutecne obsadi (zapise data) nebo je to jen jakysi ten volny prostor. Jinymi slovy ,zda se mi tento filesystem velmi nesetrny k ssd disku ,pokud ty skutecne zapisuje data tou rychlosti, kterou mizi "volne misto"

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Uložení pozice ikon na ploše. (multi-monitors) Is it possible?
« Odpověď #26 kdy: 29 Října 2021, 11:37:50 »
BTRFS snapshoty jsou subvolumes. Když uděláš nový snapshot, vytvoří se nová subvolume která nezabírá žádné místo, přesto, když se do ní podíváš, je tam celý filesystém. Je tomu tak proto, jelikož v tomto filesystému jednotlivé snapshoty sdílí mezi sebou bloky. Pokud přibývá obsazené místo, pak jedině když zapíšeš nové soubory. Tyto nové soubory v původním snapshotu nejsou, proto nemohou sdílet bloky. V Timeshiftu jsou vidět (místo které zabírají) ve sloupci "Unshared".
Z toho plyne, že čím je snapshot starší, tím víc místa zabírá (má více unshared bloků).
Proto (s ohledem na místo) není příliš vhodné "sušit" si tam rok staré snapshoty.... Dobrý přehled o zabraném místě má tato utilitka https://ownyourbits.com/2017/12/06/check-disk-space-of-your-btrfs-snapshots-with-btrfs-du/
Volné místo je třeba hlídat, jinak dojde už víš k čemu, ale to platí i obecně (čistit apt-cache, odstraňovat staré kernely atd.)

Je pravda, že aplikace na zjišťování místa (baobab a jiné) příp. na vyhledávání (fsearch) jsou z toho zmatené. Např. pokud máš 10 snapshotů, vidí vše 10x i když reálně je zabrané místo pouze 1x + unshared
Proto je nanejvýš vhodné vyloučit složku se snapshoty /run/timeshift  z vyhledávání/indexování atd.

Osobně nepovažuji za příliš praktické mít subvolume @/home
Lepší je mít /home na normálním ext4 oddíle. Nicméně i v Timeshiftu lze nastavit aby se @/home nezálohovalo.

Vše potřebné se dočteš zde https://wiki.archlinux.org/title/Btrfs (= asi tak nejlepší dokumentace).

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 232
Re:Uložení pozice ikon na ploše. (multi-monitors) Is it possible?
« Odpověď #27 kdy: 29 Října 2021, 17:52:37 »
Uzivam take na U20-mate zalohy s Timeshift.
Mam zde s BTRSF take problem.

Zkousel jsem  instalaci aplikace 'Agent' pro komunikace s IP kamerou.
Dival jsem se pred posledni aktualizaci na stavy plneni pres
  'sudo btrfs filesystem usage /'
 
Po posledni aktualizaci se dostavam k stavu
   Data,single: Size:21.01GiB, Used:20.43GiB (97.26%)
   /dev/sda5     21.01GiB
  Metadata,single: Size:1.00GiB, Used:855.67MiB (83.56%)
   /dev/sda5      1.00GiB

Pred i po aktualizacich dle rady 'juwa2' uzivam: 
  'sudo btrfs balance start -dusage=90 -v /' ....

I dle ruznych webu by mel tento 'uklid' pomoci.
Nepomaha.
Likvidoval jsem i vsechny BTRSF starsi zalohy v 'Timeshift' az na posledni,
odinstaloval nejake neuzivane aplikace,
i zkousel dle webu neco okolo 'Fstrim'.

Odstranit 'nejake'  'snapshoty' dle zkusenosti 'KoXz666' ?
Nechtel bych nejakymi pokusy si zbourat tuto instalaci .

Poradite ?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Uložení pozice ikon na ploše. (multi-monitors) Is it possible?
« Odpověď #28 kdy: 29 Října 2021, 19:34:43 »
A v čem spočívá problém?
Máš málo místa? Nevíš kam se "podělo", nebo co?
I uživatelé BTRFS musí na disku uklízet (ap-tcache, staré kernely...).
Takže se z toho nakonec může vyklubat nepořádek na disku....

Jinak k přehledu co žere místo používej Jdiskreport (z hledání nutno vyloučit btrfs snapshoty =složka  /run/timeshift)
Přehled o snapshotech https://ownyourbits.com/2017/12/06/check-disk-space-of-your-btrfs-snapshots-with-btrfs-du/



 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.