Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04  (Přečteno 4190 krát)

Burdin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Ahoj,

 prosím o pomoc, stáhl jsem si Ubunbtu 20.04.3 a nainstaloval.

Předem říkám ,že jsem nový uživatel Linuxu, takže je to pro mě celkem nové a hlavně jiné.

Před instalací jsem si Ubuntu "zkusil" z flashky a všechno fungovalo, tak jsem premazal windows a nechal si jen Linux, ale po čisté instalaci mi nefunguje síť, při "zkoušce" fungovala a teď ani ťuk.
Nahoře v liště není vidět symbol síťe, když si dám Settings->Network tak tam není nic, jen VPN

Zkoušel jsem různé návody na netu, ale neúspěšně a hlavně tomu taky moc nerozumím tak většinou jen opisuji příkazy.

Neví někdo co s tím? díky

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #1 kdy: 27 Listopadu 2021, 15:12:55 »
Otvor terminal (ctrl+alt+t) a zadaj donho
Kód: [Vybrat]
lspcia vo vypise hladaj ethernet controler. Za tym nasleduje oznacenie tvojej sietovej karty. To sem prepis/prekopiruj/prefot. Podla toho sa bude vediet co hladat.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Burdin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #2 kdy: 27 Listopadu 2021, 22:13:27 »
tady je ten screenshot seznamu zařízení, kdyby něco, opravdu mám 2 síťovky ;)


Burdin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #3 kdy: 27 Listopadu 2021, 23:57:45 »
Tak jsem ještě zkoušel Ubuntu MATE a to je to samé.

Akorát při zkoušení Live verze MATE a pak normálního Ubuntu jsem zjistil, že jsem vás trochu mistifikoval, internet nefunguje už ani v Live distribuci a všim jsem si při zavádění, že mi to píše tohle

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #4 kdy: 28 Listopadu 2021, 09:34:35 »
Tak jsem ještě zkoušel Ubuntu MATE a to je to samé.

Akorát při zkoušení Live verze MATE a pak normálního Ubuntu jsem zjistil, že jsem vás trochu mistifikoval, internet nefunguje už ani v Live distribuci a všim jsem si při zavádění, že mi to píše tohle


To mění situaci. Buď vyzkoušej jiný kernel (starší/novější) z mainline nebo zkus nabootovat live starší distro (18.04).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #5 kdy: 28 Listopadu 2021, 10:20:04 »
Vypisy z terminalu je lepsi davat do kodu a pripadne foto ci screenshoty primo do prospevku a nikoliv na externi postimage apod.
Ta sitovka nevypada nijak exoticky a spise bych videl mozny problem v tom, za tam jsou dve a OS si s tim neumi poradit.
Hod sem jeste (do kodu a ne nekam do prd..e) vypis
Kód: [Vybrat]
inxi -Fat vime s cim mame tu cest a pripadne napis rok vyroby - aspon priblizne. Vypada to odhadem na nejake nove miniPC.
Urcite zkus to, jak psal Juwa a pak by jsme pripadne zkusili v BIOS/UEFI jednu tu sitovku deaktivovat.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Burdin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #6 kdy: 28 Listopadu 2021, 11:00:48 »
Pardon, mě se to nějak nedařilo připojit tak jsem to aspoň hodil na odkaz a navíc jsem to musel dělat z NB takže printscreen byl jednodušší.
2 systémy najednou (vyjma zkoušení Live distribuce) nikdy nebyly nainstalované, vždy jen jeden
Síťovka je naprosto obyčejnej Realtek r8169

Jinak tohle vážně není miniPC :) je to počítač asi z roku 2009, AMD Phenom II X4, Gigabyte GA-MA790FXT-UDP5 (poslední verze biosu), Nvidia 790GTX

Kód: [Vybrat]
CPU:       Quad core AMD Phenom II X4 20 (-MCP-) cache: 2048 KB
           clock speeds: max: 2800 MHz 1: 1600 MHz 2: 800 MHz 3: 1600 MHz
           4: 1600 MHz
           CPU Flags: 3dnow 3dnowext 3dnowprefetch abm apic clflush cmov
           cmp_legacy constant_tsc cpuid cr8_legacy cx16 cx8 de extapic
           extd_apicid fpu fxsr fxsr_opt ht hw_pstate ibs lahf_lm lbrv lm mca
           mce misalignsse mmx mmxext monitor msr mtrr nonstop_tsc nopl npt
           nrip_save nx osvw pae pat pdpe1gb pge pni popcnt pse pse36 rdtscp
           rep_good sep skinit sse sse2 sse4a svm svm_lock syscall tsc vme
           vmmcall wdt

Zkusil jsem ještě verzi Ubuntu 18 ta taky nic a 16ka se chytla, ta funguje v pohodě jak v Live distribuci tak i po instalaci, to znamená, že novější Ubuntu mi nebude fungovat se sítí?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #7 kdy: 28 Listopadu 2021, 12:05:18 »
....to znamená, že novější Ubuntu mi nebude fungovat se sítí?

Ale bude, je to záležitostí driveru. A drivery jsou obsažené v kernelu. Už jsem ti psal, že máš vyzkoušet jiný (novější/starší).
Kernelů můžeš mít nainstalovaných současně kolik chceš. Přepíná se mezi nimi při restartu (na obrazovce Grubu > Advanced options).
Až najdeš (podívej se třeba jaký je v té 16 tce - příkaz uname -r) který ti funguje, ostatní odinstaluj.

Balíky (.deb) jednotlivých verzí kernelů najdeš tu.
K usnadnění instalace/odinstalace kernelů můžeš použít utilitku mainline ve které si to "naklikáš". Zobrazí ti všechny dostupné kernely.
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:cappelikan/ppa
sudo apt update
sudo apt install mainline







« Poslední změna: 28 Listopadu 2021, 13:09:10 od juwa2 »

Burdin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #8 kdy: 29 Listopadu 2021, 11:35:05 »
Tak jsem si s tím hrál většinu neděle.
Díky moc za pomoc s tou utilitkou, nejdřív jsem sice musel upgradovat na Ubuntu 18.04, protože 16ka příkaz "add" neznala.

Po instalaci jsem si pak hrál s Kernelem, díky Mainline je ta instalace Kernelů vážně hračka :), nakonec se ukázal, že poslední funkční je 5.1.13, od 5.2 tam už je nějaký problém s rychlostí, ačkoliv mám 40Mbps připojení tak mi to jelo kolem 15kB/s, 5.3 mi nechtěl naběhnout a od 5.4 už síťovka nemá ovladače, už tam jsou jen ovladače pro R8169
Zkoušel jsem i různý návody jak do vyšších Kernelů nacpat starší ovladače, ale nepodařilo se - v Linuxu jsem začátečník, takže pokud nenajdu postup tak sem v háji

Takže v tuhle chvíli to mám tak, že jsem instaloval Ubuntu 16, pak z terminálu upgradnul na 18 a pak na 20 a běžím na Kernelu 5.1.13 - akorát vzhledově to pořád vypadá jako 16ka, vzhled je otázka kernelu nebo Verze Ubuntu? 20ka se mi líbila víc :)

Opravdu není nějaký způsob jak udělat instalaci aktuálního Ubuntu 20.04 a pak tam jenom ručně docpat ovladač?
Je mi to divné, protože pod novějšíma verzema Windows se takhle dal rozchodit i podstatně starší HW a měl jsem za to, že Linux je v tomhle ještě přívětivější.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #9 kdy: 29 Listopadu 2021, 13:19:05 »
Ked das 20.04 a tam dodatocne ovladace tak ti to neponukne ovladace? Samozrejme musis pred tym povolit repozitare tretich stran.
https://wiki.ubuntu.cz/instalace_program%C5%AF/p%C5%99id%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD_zdroj%C5%AF?redirect=1

P.s Mas wifi? Ja som teraz skusal a v 20.04 pri pripojeni android telefonu cez USB, zvoleni vyvojarskeho menu, vyber konfiguracie USB som zvolil RNDIS(USB Ethernet) a po vytvoreni USB hotspot(cez wifi, mobilne data vypnut) v menu siet a internet sa mi ubuntu normalne pripojilo k internetu. Potom mozes doinstalovavat kernel priamo v ubuntu 20.04.

Snad je to zrozumitelne.

HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #10 kdy: 29 Listopadu 2021, 14:29:15 »
Myslel jsem tim, ze ve vypisu mas 2 ethernetove sitovky a ne, ze mas 2 OS. Coz me udivilo a teochu zmatlo, protoze to neni bezna vec.
Nicmene je fo tak bezna sitovka a ne zas tak stara, ze me nenapdalo, ze ji vyradili z podpory. Zvlast kdyz mam pocit, ze s touhle sitovkou jsem normalne na Xubu 18.04 jel.

Take by slo snad teoreticky nejak ten modul z 16ky vypreparovat a zavest pak zvlast nebo dokompilovat do novejsiho jadra. Ale to uz je piplacka a sam jsem to nikdy nedelal. Anebo najit zdrojak toho driveru a nakompilovat ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #11 kdy: 29 Listopadu 2021, 16:40:56 »
Vzhled je otazka prostredi (desktop enviroment) a ten si muzes instalovat jaky libo - je jich pomerne dost. Staci hledat ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #12 kdy: 29 Listopadu 2021, 16:42:57 »
Driver k tej sieťovke hľadaj podľa PCI ID (špecifický identifikátor hardware).
Je to dosiahnuteľné pomocou príkazu 'lspci -nn'

Príklad toho ako to vyzerá:
04:00.0 Ethernet controller [0200]: Qualcomm Atheros AR8161 Gigabit Ethernet [1969:1091] (rev 10)

- tie čísla v hranatých zátvorkách sú PCI ID.

daj ich potom do googla a k tomu 'Linux 20.04'
Snáď budeš mať šťastie.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #13 kdy: 29 Listopadu 2021, 17:56:35 »
Takže v tuhle chvíli to mám tak, že jsem instaloval Ubuntu 16, pak z terminálu upgradnul na 18 a pak na 20 a běžím na Kernelu 5.1.13 - akorát vzhledově to pořád vypadá jako 16ka, vzhled je otázka kernelu nebo Verze Ubuntu? 20ka se mi líbila víc :)

Opravdu není nějaký způsob jak udělat instalaci aktuálního Ubuntu 20.04 a pak tam jenom ručně docpat ovladač?
Je mi to divné, protože pod novějšíma verzema Windows se takhle dal rozchodit i podstatně starší HW a měl jsem za to, že Linux je v tomhle ještě přívětivější.

1. Vzhled nijak nesouvisí s verzí ubuntu (natož s verzí kernelu). Je dán pracovním prostředím které si můžeš nainstalovat/doinstalovat jaké chceš (možno i více a přepínat mezi nimi - přepíná se na přihl. obrazovce). Přehled + návody na instalaci:
https://linuxconfig.org/8-best-ubuntu-desktop-environments-18-04-bionic-beaver-linux
https://linuxconfig.org/the-8-best-ubuntu-desktop-environments-20-04-focal-fossa-linux

2. Ovladač lze teoreticky doinstalovat (ale musíš ho napřed sehnat - je třeba googlit). Nebo si zkompilovat vlastní kernel s tím ovladačem - ale to je pro tebe z říše sci-fi...

3. Kromě mainline existují ještě další (canonical) repozitáře s kernely - můžeš zkusit štěstí tam
https://launchpad.net/~canonical-kernel-team/+archive/ubuntu/ppa
Instaluje se přidáním toho PPA a zvolením (nejlépe v Synaptic) konkrétního kernelu k instalaci.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. Tu "postupnou" instalaci (16 > 18 > 20) sis mohl odpustit, stačilo si ty 4 balíky kernelu dopředu stáhnout a ve 20 je nainstalovat (dát do nějaké složky, otevřit v ní terminál a zadat příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg -i *.deb
Krom toho, kernel 5.1 existuje i v novější verzi 5.1.21

5. Zamkni (v Synaptic) metabalíky (jsou 3) kernelů. Jinak se ti budou neustále instalovat/hromadit nové kernely které jsou ti k ničemu - nefunguje s nimi síťovka..

« Poslední změna: 29 Listopadu 2021, 18:25:07 od juwa2 »

Burdin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #14 kdy: 29 Listopadu 2021, 22:40:12 »
Děkuju všem za podporu, jsem moc rád, že komunita kolem Linuxu takhle funguje, ale nakonec se to dalo vyřešit celkem jednoduše, nafackoval bych si...

Nedalo mi to, takže jsem to zkusil znova, čistá instalace Ubuntu 20.04
Po instalaci stále nefunguje síťovka a tady přichází na řadu krok, za kterej bych mlátil hlavou o stůl

1. na Mobilu zapnout tethering, tj sdílení připojení přes USB....

2. update balíčků
Kód: [Vybrat]
# sudo apt-get update
3. Instalace r8168-dkms
Kód: [Vybrat]
# sudo apt-get install r8168-dkms
4. reboot a už to jede

Prostě *censored*

Ale stejně mi nejde do hlavy, proč je to tak komplikované bez připojení k internetu

Burdin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #15 kdy: 30 Listopadu 2021, 10:23:30 »
Ano, to jsi psal, jenže ten příkaz nefungoval bez bodu 2 a ten nešel udělat bez bodu 1.

Proste instalace ovladačů bez internetu není tak jednoduchá, s funkčním netem je to sranda.

Ty příkazy co jsi psal jsem samozřejmě zkoušel, ale nic se nestalo.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #16 kdy: 30 Listopadu 2021, 13:03:20 »
Otázka, zda takto instalovaný driver bude fungovat i po aktualizaci kernelu?

Jinak dalo by se to udělat i offline, ale dohledat a postahovat všechny závislosti na flešku by byl asi pěknej zámrsk ...

A možná by jen při instalaci stačilo zatrhnout volbu pro instalaci SW třetích stran ...
« Poslední změna: 30 Listopadu 2021, 13:11:28 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #17 kdy: 30 Listopadu 2021, 20:32:59 »
->  čistá instalace Ubuntu 20.04...
Ano, dosť často to pomôže. Upgrade niekedy funguje a niekedy nefunguje. Ja som napríklad ešte nikdy za viac ako 15 rokov neupgradoval. Vždy robím čistú inštaláciu. Možno preto som sa ešte nestretol s nefunčnou sieťou.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #18 kdy: 30 Listopadu 2021, 20:43:34 »
Otázka, zda takto instalovaný driver bude fungovat i po aktualizaci kernelu?

Jinak dalo by se to udělat i offline, ale dohledat a postahovat všechny závislosti na flešku by byl asi pěknej zámrsk ...

A možná by jen při instalaci stačilo zatrhnout volbu pro instalaci SW třetích stran ...

A co možnost nainstalovat ten driver (nebo celé ubuntu) na jiném PC a pak přehodit disk? Linux přece toto na rozdíl od Win. "zkousne".
S jiným/novým kernelem by to fungovat mělo...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #19 kdy: 30 Listopadu 2021, 20:52:11 »
To jo - ale nemám s tím dobré zkušenosti, když je pak v cílovém HW úplně jiná grafika - to se mi vždycky zmrvil rendering a už jsem to nedal do kupy.

Ikx: Prosím, co bylo to jednoduché řešení? Nějak jsem to nepostřehl - neměl jsem teď moc času.
A mazat příspěvky mi také nedává smysl - že si je někdo zrovna nevezme za své, tak to neznamená, že jiný je někdy nezkusí ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #20 kdy: 01 Prosince 2021, 19:41:16 »
...v tomto vlakne som vymazal vsetky moje prispevky,z vlastneho rozhodnutia...dovod-neaktualnost...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #21 kdy: 01 Prosince 2021, 19:50:34 »
...v tomto vlakne som vymazal vsetky moje prispevky,z vlastneho rozhodnutia...dovod-neaktualnost...

Á la 1984 - měníme minulost?

Kdo by snad netušil: https://cs.wikipedia.org/wiki/1984_(rom%C3%A1n)#Vaporizace
« Poslední změna: 01 Prosince 2021, 19:52:17 od JirkaZ »

Burdin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #22 kdy: 01 Prosince 2021, 20:50:50 »
Otázka, zda takto instalovaný driver bude fungovat i po aktualizaci kernelu?

Jinak dalo by se to udělat i offline, ale dohledat a postahovat všechny závislosti na flešku by byl asi pěknej zámrsk ...

A možná by jen při instalaci stačilo zatrhnout volbu pro instalaci SW třetích stran ...

Myslím, že až se aktualizuje Kernel tak to půjde, ty ovladače vůbec nebyly, po doinstalaci to snad zkousne
Povolovat SW třetích stran jsem zkoušel, kromě toho, že mi nejela stejně síťovka tak se i rozsypala grafika, resp. jelo to v rozlišení 640x480

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #23 kdy: 01 Prosince 2021, 21:27:12 »
Verze 20.04 je opravdu obzvláště vydařená ..
.. Ubuntu a spol. mě už dost štve svojí zabugovaností a neustálým se zhoršováním funkčnosti a osobně budu fungovat na Xubuntu 18.04 dokud to půjde a pak konvertuji buď na čistej Debian či Devuan nebo spíš do Antix / MX
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční síťový adaptér po čerstvé instalaci Ubuntu 20.04
« Odpověď #24 kdy: 02 Prosince 2021, 09:11:33 »
Jinak nástroj DKMS by měl zajistit persistenci modulu i při změně kernelu. Jak to dělá a nakolik to skutečně funguje netuším ..

To bude určitě vědět Tibor, Juwa nebo West :-)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.