Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Debian 11 - tisk a exFAT  (Přečteno 9198 krát)

Ventero

 • Závislák
 • ***
 • Příspěvků: 3576
Debian 11 - tisk a exFAT
« kdy: 17 Srpna 2021, 16:58:52 »
Citace
DEBIAN 11: JAKÉ JSOU NEJVĚTŠÍ NOVINKY OD VERZE 10
Vývojáři vložili do této verze mnoho úsilí: bylo přidáno více než 11 000 nových softwarových balíčků, ale aby se systém zeštíhlil, bylo zároveň odstraněno 9500 zastaralých balíčků. Další praktickou funkcí je nová sada ipp-usb, která umožňuje na tiskárnách USB tisknout bez ovladače. Konfigurace se provádí automaticky.

Kromě toho byla opravena řada chyb a jako vždy byly odstraněny i potenciální bezpečnostní mezery. Veškeré informace o rozsáhlých změnách naleznete v oficiálních poznámkách k vydání od výrobce (https://www.debian.org/releases/stable/amd64/release-notes/).
Článek zde:
https://www.chip.cz/novinky/otec-vsech-linuxu-tentokrat-se-debian-trefil-do-cerneho/

Proč to nešlo už dávno a proč by to nemělo jít via LAN a WLAN také ?
Vlastně jsem nikdy nepochopil potřebu ovladačů pro tiskárnu - ty ať si obsahuje sama tiskárna ve FW a přenos znaků a atributů nechť probíhá přes nějaký již zavedený nebo nově koncipovaný protokol coby pouhý transfer dat. Pak je potřeba jen ovladače pro použité rozhraní. Třeba něco jako MTP. Divím se, že toto dávno nikoho nenapadlo a není to dávno realizované.
« Poslední změna: 17 Srpna 2021, 17:01:06 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

 • Moderátor
 • Závislák
 • ***
 • Příspěvků: 1776
 • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Debian 11 - tisk a exFAT
« Odpověď #1 kdy: 17 Srpna 2021, 17:53:02 »
...
Vlastně jsem nikdy nepochopil potřebu ovladačů pro tiskárnu - ty ať si obsahuje sama tiskárna ve FW a přenos znaků a atributů nechť probíhá přes nějaký již zavedený nebo nově koncipovaný protokol coby pouhý transfer dat. Pak je potřeba jen ovladače pro použité rozhraní.

To není pravda. Řada (dnešních) tiskáren má svůj speciální způsob zpracování dat a většinu práce odvádí CPU PC. Týká se to zejména tzv. GDI typů, kterých je samozřejmě nejvíc, a to zejména mezi těmi levnými.

No a proč to je tak? Protože korporáty (navíc vzájemně onanizující); logika, přístupnost funkce napříč platformami atd. nikoho nezajímá. Naopak, protože by nemohli vytvářet vendor lock-in. Vše se to "zdůvodní" oněmi slavnými procenty na trhu a podobnými žvásty. Kromě toho je tam neustálý tlak na cenu (i od zákaznických ovcí) a zlevňování výroby ("katování kostů", ať se to projevuje, kde chce...).

Jinak ten Debian 11 jsem včera krátce zkoušel jako live a tiskárnu mi nenašel ani jednu. Chtěl heslo do CUPSu (pro roota), tradiční "live" nezabral. No a scanovací program  (ten, co je v distribuci nativně) u scanneru Epson jen oznámil, že potřebuje proprietární ovladač, Sane pak nefungoval vůbec a o ovladači neříkal nic.

Nechci z toho zatím nic vyvozovat, ale tuším, že "revoluce" s tiskem a scanováním (https://www.root.cz/zpravicky/vysel-debian-11-bullseye-prinasi-tisk-a-skenovani-bez-ovladacu/) se nekoná. Ono by to taky bylo dost divné - principy se totiž nezměnily...

Ale co, kdo ví a zná, ten to zprovozní a Mařka Vomáčkojc (která stejně nemá co hrabat do systému) si bude muset buď někoho zjednat, nebo se ponořit do laskavé náruče globálního korporátu...
« Poslední změna: 17 Srpna 2021, 17:57:23 od JirkaZ »

Ventero

 • Závislák
 • ***
 • Příspěvků: 3576
Re:Debian 11 - tisk a exFAT
« Odpověď #2 kdy: 17 Srpna 2021, 21:59:32 »
Pravda, že by to tak mohlo být a bylo by to daleko jednodušší a efektivnější, to jistě je ...

Jinak souhlasím s tím zdůvodněním - korporáti jedou ...

Tak to je dobré - s něčím slavně vylezou a pak to nefunguje ...

Zprovoznit se dalo - do verze 20.04. - tam se to dalo taky zprovoznit, ale přerušovalo se samovolně spojení se zařízením a scan nešel vůbec ...

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.