Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nový systémový disk  (Přečteno 1365 krát)

paczes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Nový systémový disk
« kdy: 11 Ledna 2022, 19:23:55 »
Zatím mám Ubuntu na  HDD 1Tb.Rozdělený na /system   + /swap  +  /home.Mám v plánu přidat SSD disk  který by byl pouze jako systémový.HDD bych chtěl celý jako /home.
Bude to fungovat takto?
Nabotuju z flasdisku,
spustím Live ,
v Disky smažu  z HDD  /system + /swap  a celý ho bez formátování uložím jako/home
Na SSD nainstaluju systém a swap.
Nepřijdu na  /home o data?
Díky.
P.S. Možná jsem špatně hledal ale podobné téma jsem nenašel.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nový systémový disk
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2022, 19:42:10 »
Ten system, swap a home mas ako zvlast particie alebo to mas na jednej.
Postup by mal byt ak chces vsetko zachovat a mas to rozdelene podla particii
nabootujes live, na SSD premigrujes jednotlive particie system a swap.
na SSD v system particii upravis /etc/fstab zaznam a zmenis UUID pre system, swap a pre home UUID a pripojny bod. Obnovis zavadzac (grub) pomocou programu oprava zavadzaca.
Tymto ti na HDD ostane nevyuzite miesto po system a swap.

Ak chces vyuzit cele miesto pre home na HDD tak bud zrusis praticie pre system a swap a particiu po home rozsiris do lava na cely disk. Ovsem rozsirovanie do lava trva vacsinou velmi dlho preto odporucam vsetko v home odzalohovat, na HDD vsetko zmazat a vytorit novu particiu na ktoru ulozis home. Po vytvoreni novej particie sa ti vytvori nove UUID ktore budes musiet zasa zapisat do /etc/fstab.

Potom je jednoduchsi postup kde odzalohujes home, na HDD vytvoris jednu particiu a spravis novu instalaciu na SSD s presmerovanim home na HDD kam potom nakopirujes naspat cely odzalohovany home. Po tomto budes musiet znova instalovat vsetky programi.
« Poslední změna: 11 Ledna 2022, 19:49:13 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.