Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problémy s hplip a jejich řešení  (Přečteno 4189 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Problémy s hplip a jejich řešení
« kdy: 06 Února 2022, 22:13:27 »
Tak jsme u kamaráda instalovali hplip (verze 3.21.12) na Kubuntu 20.04 LTS, a to kvůli multifunkční tiskárně HP LaserJet Pro M1132. Před časem to (bez úspěchu) zkoušel s nějakou starší verzí on sám (v Kubuntu či Linuxu obecně začátečník), cca po roce jsme se k tomu vrátili, instaloval jsem spíš já a to už zmíněnou verzi 3.21.12.

Problémy:

1) na stroji byly zřejmě nějaké zbytky z oněch starých pokusů, čili instalátor běžící v konzoli na to přišel a snažil se je odinstalovat. Šlo o balíčky libhpmud0, libsane-hpaio a printer-driver-postscript-hp. Po několika minutách točícího se lomítka a žádného postupu jsem pomocí Ctrl+C běh instalátoru ukončil a balíčky odinstaloval ručně pomocí příkazu
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove libhpmud0 libsane-hpaio printer-driver-postscript-hp
Po novém spuštění instalátoru se "zásek" z této příčiny už nekonal.

2) nicméně ani dále věc neprobíhala bez potíží. Při snaze o instalaci proprietárního pluginu (příkazem
Kód: [Vybrat]
hp-plugin nebo z grafického rozhraní už instalovaného hplip) se objevila hláška
Kód: [Vybrat]
Plugin installation failed
error: Python gobject/dbus may be not installed
error: Plug-in install failed.

Pomohlo až řešení uvedené až dole na stránce https://askubuntu.com/questions/1250519/hp-plugin-fail-hplip , tedy:

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install apparmor-utils
sudo aa-disable /usr/share/hplip/plugin.py

Po novém spuštění hp-plugin už jeho instalace proběhla normálně a tiskárna začala posléze jak tisknout, tak scanovat (ke scanování nakonec byly zvoleny aplikace Xsane a Skanlite). Nežádoucím "bonusem" přitom je to, že tiskárny se v systému vytvoří dvě (jednu založí hplip a druhou systém *buntu automaticky - to ale až v průběhu instalace hplip!), přičemž možná jedna z nich nebude funkční. No, nějak to soudruzi z HP ani po těch letech ještě nemají úplně odladěné...

Zajímavé přitom je, že při předchozím pokusu s instalací hplip na čerstvém Debianu 11 s KDE (na jiném stroji) k problémům s pluginem nedošlo a vše proběhlo zcela korektně, funkce zařízení taky byla bez chyb. Tiskárny se ovšem taky založily dvě ;-)

Pokud se bude problém s automatickým přidáváním tiskáren opakovat, pak by možná pomohlo vypnutí tohoto přidávání. Jak na to, je popsáno např. na https://askubuntu.com/questions/345083/how-do-i-disable-automatic-remote-printer-installation, tedy ve zkratce:
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl stop cups-browsed
sudo systemctl disable cups-browsed
ale nezkoušel jsem to. Případně se dají vyzkoušet i jiné, na té stránce uvedené postupy.


Závěrem ještě velmi pěkně sepsaná stránka, kde se objasňuje, jak přesně instalovat hplip (např. zda jako uživatel, nebo jako root, na co si dát pozor, co kdy udělat atd. apod.):

https://sites.google.com/site/tipsandtricksforubuntu/printer-info/hplip-driver

Ve zkratce: instalace se spouští pod normálním uživatelem v konzoli spuštěním staženého souboru hplip-3.21.12.run (předtím je nutné ho nastavit jako spustitelný), program si vytvoří instalační podadresář ve stejném adresáři, kde se nachází spuštěný *.run. V průběhu instalace si pak instalátor vyžádá heslo roota.
« Poslední změna: 07 Února 2022, 13:15:31 od JirkaZ »

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re:Problémy s hplip a jejich řešení
« Odpověď #1 kdy: 06 Února 2022, 23:34:52 »
Taky používám hplip (mám Debian) a taky se mi vytvoří dvě tiskárny. Mám HP LaserJet P1102 připojenou přes USB. Po instalaci se přidá nejprve jedna a potom za chvíli druhá (s číslem 2 na konci). Po zapnutí tiskárny je nejprve možné tisknout necelou minutu na tu první, potom se sama deaktivuje a hned potom aktivuje ta druhá. Tj. musím pamatovat na to, že hned po zapnutí tiskárny musím tisknout na tu první, a pokud chci tisknout až po více než minutě, tak to musím směřovat na tu druhou. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problémy s hplip a jejich řešení
« Odpověď #2 kdy: 08 Února 2022, 00:03:48 »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Problémy s hplip a jejich řešení
« Odpověď #3 kdy: 08 Února 2022, 10:39:27 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problémy s hplip a jejich řešení
« Odpověď #4 kdy: 08 Února 2022, 23:16:21 »
Pravdu pises :D dajako som sa v tom zamotal a reagoval som az na Jan Skořepa.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.