Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade  (Přečteno 2425 krát)

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade
« kdy: 25 Dubna 2022, 10:59:35 »
Ahoj, potřebuji poradit.
Mám PC s diskem SSD, rozdělený na 4 části. (viz obr.). Půdovně jsem ho měl se dvěma UB 20.04 LTS. Po vydání 22.04 LTS jsem jeden se UB dal upgradovat (přes Správce Aktualizací). Po restartu mě to udělalo děsněj guláš v Grub menu. Ale obě Ubuntu fungovaly, při zvolení správné položky.
Chtěl jsem to mít ale čisté, prostě v základu jen dvě položky pro 20.04 a 22.04. Grub Customizer byl kničemu, jelikož pod 20.04 nenačítal správný konfig.
Usoudil jsem že správný confik pro Grub je aktuálně pod 22.04, jenže ta aktuálně mě neumožnila instalovat Grub Customizer.
Takže další volba padla na Boot-repair a to rovnou z USB Live. Ten ten Grub krásně vyčistil a dokonce správně přidělil konfiguraci z sda4 kde je Ubuntu 20.04 ve které mi funguje i Grub Customizer.
Ovšem nastala nemilá situace. Při 1. nabootování UB 20.04 systém naběhne OK. Při 2. nabootování je pouze čená obrazovka s kurzorem. Po opětovném restaru a 3. nabootovíná a zvolení první položky (stále UB 20.04) se objeví textová informace, že se snaží načíst z sda3 a start se zasekne opět v textovém prostědí. Při restartu a volbě první položky UB 20.04, zase systém naběhne v pořádku, tedy Ubuntu 20.04 LTS z sda4 a je plně funkční. A takhle se to cyklicky opakuje.
Otázka je jak to tedy spravit, aby u první položky Grub se načítalo VŽDY správné Ubuntu 20.04 a pod druhou položkou Ubuntu 22.04 LTS ?
Aktuální nastavení grub.cfg viz příloha.

Děkuji za pomoc

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade
« Odpověď #1 kdy: 25 Dubna 2022, 11:16:44 »
Standardně v legacy instaluji zavaděč do sda. Ne na sda1 sda2 atd. Ale v EFI nevím jak to vypadá při instalaci zavaděče.
EFI boot jsem nikdy neprovozoval. Teoreticky to vypadá OK.
« Poslední změna: 25 Dubna 2022, 11:20:56 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade
« Odpověď #2 kdy: 25 Dubna 2022, 11:35:11 »
No právě.
Mě ten konfigurační soubor přijde taky celkem OK.
Tím spíše nechápu, že to takhle cykluje.

Ale používám na to určené nástroje - boot-repair a grub-customizer, nikdy jsem to nedělal sám ručně přes terminál.

Zvažuji, jestli nějak udělat totální clear grub a nadefinovat si tam potom už jen ty dvě nezbytné položky. Ale to už je fakt poeslední východisko.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade
« Odpověď #3 kdy: 25 Dubna 2022, 11:51:10 »
https://askubuntu.com/questions/831216/how-can-i-reinstall-grub-to-the-efi-partition
nějaká inspirace

Obávám se, že Ti více nejsem schopen pomoci.

Apropo. Asi se vrhnu na migraci z MBR na GPT a EFI.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade
« Odpověď #4 kdy: 25 Dubna 2022, 13:04:55 »
Zkontroluj v UEFI/BIOS co mas nastavene ako default(UEFI, legaci, alebo oboje). To iste zkontroluj aj v systemoch ako su instalovane ci ako UEFI alebo legacy, preinstaluj grub tak aby v oboch systemoch bolo to iste, idealne modernejsie UEFI.
20.04 mas v  najnovsej verzii 4 a plne aktualizovane? V najnovsom grube su trochu ine polozky v konfiguracnom subore ako v predchadzajucich.
Tiez mozes pozriet ci nemas v oddiely /boot/EFI (sda1) stare bootovacie adresare.(odkazy na starsie instalacie)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade
« Odpověď #5 kdy: 25 Dubna 2022, 17:17:43 »
Tak jsem to fakt udělal. Zkonvertoval jsem spoustu disků i oddílů na GPT a nahodil EFI boot partišny.
Postřeh. Výběr OS probíhá v BIOSu. Tam si nastavíš, co se má bootovat(Ubuntu, Win, Lubuntu, ...). Případně to přepínáš Fx atd.
Pokud je více OS na jednom disku, mělo by to asi být stejné.

Ve výchozím nastavení Ubuntu ani nějaký Grub2 nevidím. Rovnou vidím akorát bootovat Ubuntu.

Říkám to správně?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade
« Odpověď #6 kdy: 25 Dubna 2022, 17:25:20 »
Tak jsem to fakt udělal. Zkonvertoval jsem spoustu disků i oddílů na GPT a nahodil EFI boot partišny.
Postřeh. Výběr OS probíhá v BIOSu. Tam si nastavíš, co se má bootovat(Ubuntu, Win, Lubuntu, ...). Případně to přepínáš Fx atd.
Pokud je více OS na jednom disku, mělo by to asi být stejné.

Ve výchozím nastavení Ubuntu ani nějaký Grub2 nevidím. Rovnou vidím akorát bootovat Ubuntu.

Říkám to správně?
Ak mas viac systemov/OS mal by sa ti zobrazovat grub kde si vyberies co bootovat.

V UEFI si iba vyberies ktori bootloader bude ako hlavny/prvy a v pripade linuxu ktory bude nastavovat bootovaci grub..(Ubuntu, Lubuntu, Win.)
« Poslední změna: 25 Dubna 2022, 17:28:36 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade
« Odpověď #7 kdy: 26 Dubna 2022, 07:40:39 »
Mám doplňující dotaz, respektive základní.
jde nějak udělat úplně nový čistý instal GRUPu ? Tedy že bych třeba pomocí Live USB smazal stávající boot soubory a konfigurace a pak jej dal nainstalovat třeba přes
Kód: [Vybrat]
sudo mount /dev/sdXY /mnt
sudo mount /dev/sdXX /mnt/boot/efi
for i in /dev /dev/pts /proc /sys /run; do sudo mount -B $i /mnt$i; done
sudo chroot /mnt
grub-install /dev/sdX
update-grub 

A jaké soubory tedy případně smazat na obou oddílech?
/boot/
/etc/default/grub
/etc/grub.d/

https://docs.01.org/clearlinux/latest/tutorials/multi-boot/dual-boot-linux.html
« Poslední změna: 26 Dubna 2022, 07:45:23 od panRajce »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade
« Odpověď #8 kdy: 26 Dubna 2022, 11:36:15 »
Tak jsem to fakt udělal. Zkonvertoval jsem spoustu disků i oddílů na GPT a nahodil EFI boot partišny.
Postřeh. Výběr OS probíhá v BIOSu. Tam si nastavíš, co se má bootovat(Ubuntu, Win, Lubuntu, ...). Případně to přepínáš Fx atd.
Pokud je více OS na jednom disku, mělo by to asi být stejné.

Ve výchozím nastavení Ubuntu ani nějaký Grub2 nevidím. Rovnou vidím akorát bootovat Ubuntu.

Říkám to správně?
Ak mas viac systemov/OS mal by sa ti zobrazovat grub kde si vyberies co bootovat.

V UEFI si iba vyberies ktori bootloader bude ako hlavny/prvy a v pripade linuxu ktory bude nastavovat bootovaci grub..(Ubuntu, Lubuntu, Win.)
OS probe je vypnuto ve výchozím stavu, takže jelikož mám jen Ubuntu a Win, tak Win v Grubu nejsou.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade
« Odpověď #9 kdy: 26 Dubna 2022, 11:37:43 »
Mám doplňující dotaz, respektive základní.
jde nějak udělat úplně nový čistý instal GRUPu ? Tedy že bych třeba pomocí Live USB smazal stávající boot soubory a konfigurace a pak jej dal nainstalovat třeba přes
Kód: [Vybrat]
sudo mount /dev/sdXY /mnt
sudo mount /dev/sdXX /mnt/boot/efi
for i in /dev /dev/pts /proc /sys /run; do sudo mount -B $i /mnt$i; done
sudo chroot /mnt
grub-install /dev/sdX
update-grub 

A jaké soubory tedy případně smazat na obou oddílech?
/boot/
/etc/default/grub
/etc/grub.d/

https://docs.01.org/clearlinux/latest/tutorials/multi-boot/dual-boot-linux.html
Nic nemazat. Vládneš-li anglicky, zvládneš to. Přinejhorším budeš mít Live... ten návod máš z té stránky, tak ho zkus. Soustředil bych se na celkový SDx disk a případně partišnu, kde je U22.04.
A sleduj, zda to nevypisuje nějaké chyby.
« Poslední změna: 26 Dubna 2022, 11:42:00 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade
« Odpověď #10 kdy: 28 Dubna 2022, 08:32:03 »
Tak jsem zkusil hledat a opravit ten boot s blikajícím kurzorem. Žádná opravda z internetu nefungovala. Tak jsem v GRUB vypnul Quiet a Splash, abych viděl stav nabíhání, a toto na mne vybaflo - viz příloha

Zaujalo mne to právě proto, že když Ubuntu bootuje normálně, tak tam tohle oranžové varování není.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade
« Odpověď #11 kdy: 30 Dubna 2022, 08:53:21 »
Obávám se, že takovému maglajzu nikdo asi čas neobětuje. Co přestat experimentovat a prostě se věnovat produktivní činnosti? Mít jeden "Linux" a hotovo?
Nikdo do těch oddílů nevidí, co se jak dělalo nedělalo atd. Čas řešení je nejspíš nerentabilní.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:2x OS Ubuntu a GRUB - bordel po ugrade
« Odpověď #12 kdy: 30 Dubna 2022, 10:29:30 »
1. Tu chybovou hlášku (pokud tě irituje) vyřešíš příkazem:
Kód: [Vybrat]
sudo apt purge sssd
2. Grub můžeš kdykoli reinstalovat ( z live po chrootu ), návod máš výše @Roman Vacho.  Jen si dobře rozmysli kam.

Tímto bych snad pokládal dotaz za vyřešený.

P.S.  Samozřejmě, můžeš mít na disku (nebo discích) tolik instalací OS, kolik jen chceš (windowsů, linuxů). Grub to vše samozřejmě "zvládne obsloužit".
         Jediná věc na kterou je třeba si dát pozor je aby všechny OS byly instalovány stejným způsobem (bios (legacy)/mbr nebo  uefi/gpt)) a tomuto režimu
          pak přizpůsobit umístění zavaděče (grubu), tj buďto na disk jako celek nebo oddíl EFI (ve druhém případě)..


Samozřejmě mbr má omezení co do počtu oddílů (max 4 prim.) což obvykle nestačí.  Řeší se to vytvořením extended oddílu v jehož rámci může být mnoho logických oddílů. Ubuntu (na rozdíl od windows) bootovat z logických oddílů umí, takže instalace (ubuntu) do nich problémem není...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.