Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: LibreOffice Draw - hrubé zkreslení tvarů  (Přečteno 4608 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
LibreOffice Draw - hrubé zkreslení tvarů
« kdy: 11 Února 2022, 14:58:42 »
Zatím to dávám jen sem (tedy ne do Bugzilly LO) a ponechávám k případnému doplnění (rád bych, kdyby věc otestovali i jiní, testovací soubor je v příloze).

O co jde:

Pokud v LO Draw nakreslím kruh, uložím a znovu otevřu, tak se v závislosti na nastavení (Nástroje - Možnosti - Zobrazení - Grafický výstup - Použít vyhlazení, viz obrázek v příloze) kruh zobrazí normálně (viz obrázek v příloze - vyhlazování zapnuté) či zdeformovaný (viz obrázek v příloze - vyhlazování vypnuté).

Podotýkám, že zobrazená deformace je asi ta nejmenší, kterou jsem momentálně viděl - často se kruh zkreslí až k nepoznání ("čmáranice" s výběžky apod.)... Zkreslení se průběžně mění v závislosti na zoomu, na označení objektu a na dalších věcech (třeba přepnutí do okna jiné aplikace a zpět), někdy po překreslení zmizí, pak se zase objeví.

Pokud je vyhlazování zapnuté, je vždycky všechno OK.

Jev pozoruji až v poslední době, nevzpomínám si, že by se vyskytoval u dřívějších verzí LO.

Testovací konfigurace:


Kubuntu 18.04 LTS, grafika Intel Iris Pro Graphics 6200

LO:
Version: 7.2.5.2 / LibreOffice Community
Build ID: 20(Build:2)
CPU threads: 4; OS: Linux 5.4; UI render: default; VCL: kf5 (cairo+xcb)
Locale: cs-CZ (cs_CZ.UTF-8); UI: cs-CZ
Ubuntu package version: 1:7.2.5~rc2-0ubuntu0.18.04.1~lo1
Calc: threaded
« Poslední změna: 11 Února 2022, 15:16:01 od JirkaZ »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:LibreOffice Draw - hrubé zkreslení tvarů
« Odpověď #1 kdy: 11 Února 2022, 15:06:00 »
Ještě přidávám upravený soubor a výsledky z něj - tam je vidět ono zkreslení mnohem lépe...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:LibreOffice Draw - hrubé zkreslení tvarů
« Odpověď #2 kdy: 11 Února 2022, 15:27:32 »
Zkus verzi LO z tohoto PPA
Kód: [Vybrat]
https://launchpad.net/~libreoffice/+archive/ubuntu/ppa

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:LibreOffice Draw - hrubé zkreslení tvarů
« Odpověď #3 kdy: 11 Února 2022, 15:31:19 »
Zkus verzi LO z tohoto PPA
Kód: [Vybrat]
https://launchpad.net/~libreoffice/+archive/ubuntu/ppa

Já mám tenhle repozitář v systému, momentálně ale vypnutý (takže stačí ho zapnout, refresh apt zdrojů a přeinstalovat LO), čili zkusím. Nicméně primárně jsem byl spíš zvědavý, jak a v čem se to projevuje či neprojevuje u ostatních...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:LibreOffice Draw - hrubé zkreslení tvarů
« Odpověď #4 kdy: 11 Února 2022, 15:57:17 »
Tak v LO Fresh verze 7.3.0.3 z juwou uvedeného repozitáře je ten problém sice lepší, ale pořád "něco" zůstává... Zkoušel jsem to jen krátce, viz opět obrázky v příloze. Jedná se o maximálně zvětšený detail z druhého testovacího souboru.

Mám pocit, že čím jsou objekty menší, tím je zkreslení výraznější. A projevuje se to jen u kruhů. Ovšem netestoval jsem dostatečně podrobně, takže tahle tvrzení je nutné brát s rezervou...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:LibreOffice Draw - hrubé zkreslení tvarů
« Odpověď #5 kdy: 11 Února 2022, 18:22:16 »
Hm....tak předčasný jásot, není to lepší ani v LO 7.3. Při dalším otevření a vypnutém vyhlazování už zase stejná či přinejmenším podobná deformace jako na posledních obrázcích...

Ono je zdánlivé řešení "tak si to vyhlazování zapni". Jenže já prostě u vektorové line art (perokresby, čárové grafiky atd.) nesnáším rozmazané okraje, což je výsledkem toho vyhlazování...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:LibreOffice Draw - hrubé zkreslení tvarů
« Odpověď #6 kdy: 12 Února 2022, 02:18:54 »
Hm....tak předčasný jásot, není to lepší ani v LO 7.3. Při dalším otevření a vypnutém vyhlazování už zase stejná či přinejmenším podobná deformace jako na posledních obrázcích...

Ono je zdánlivé řešení "tak si to vyhlazování zapni". Jenže já prostě u vektorové line art (perokresby, čárové grafiky atd.) nesnáším rozmazané okraje, což je výsledkem toho vyhlazování...

No ono je ještě v ubuntu nějaké (vypínatelné) systémové vyhlazování - tak jestli se to "netluče"...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.