Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Automatické mazání apt cache po každé instalaci balíků - lze to nějak nastavit?  (Přečteno 2048 krát)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Při každé instalaci/aktualizaci určité aplikace se nejprve stáhne z repozitáře příslušný *.deb soubor do složky /var/cache/apt/archives
A pak se z těchto balíků aplikace nainstaluje/aktualizuje. Nicméně tyto balíky pak v této cache zůstanou.

Samozřejmě, není problém je odtud ručně pomocí notoricky známých příkazů (sudo apt-get clean) odstranit.

Vlastní dotaz:
Věděl by někdo, jak nastavit apt (určitě má nějaký svůj config soubor) tak, aby po dokončení  jakékoli instalace/aktualizace byly tyto *.deb soubory z apt-cache vždy automaticky odstraněny?? 
Tj. nemuselo se to hlídat/dělat následně ručně?

Jasně, je možnost třeba dát ten příkaz apt-get clean  do rootovského cronu jednou za dvě hodiny, tím by to bylo vyřešeno, ale přesto.... :)
« Poslední změna: 09 Února 2022, 22:17:01 od juwa2 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
A nemaže se to automaticky po nějaké době? Měl jsem pocit, že jsem tam kolikrát ty balíky už nenašel ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Nefungovalo by toto? (neodskusane)
https://askubuntu.com/questions/389728/how-can-i-configure-apt-get-to-clean-automatically-after-every-install

Díky - zkusím + dám vědět jak to dopadlo, hned jak dorazí nějaké aktualizace.
@ventero: ne, nemaže se to automaticky.

EDIT - takže nefunguje bohužel nic... :(
Zbývá tedy klasika = úloha v cronu (lépe v fcronu, protože PC nemusí být pokaždé v době naplánované úlohy "vzhůru").
« Poslední změna: 10 Února 2022, 21:44:48 od juwa2 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Takze to nepotrebujes mazat okamzite ale staci pravidelne.
Pozri este toto, riesia sice opacny problem ako ty ale ako napoveda by to mohlo pomoct.
https://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1256924.html

P.s Tiez si myslim ze sa maze po 30 dnoch.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

jmp

  • Host
já mám v /etc/apt/apt.conf.d/10periodic cosi jako APT::Periodic::AutocleanInterval "0"; , ale já si záplatuju a uklízím ručně, tedy mi to vyhovuje takto a nemám odzkoušený automatický úklid (měla by to být hodnota ve dnech, tedy 1 - denně, 7 - týdně)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Takze to nepotrebujes mazat okamzite ale staci pravidelne.
Pozri este toto, riesia sice opacny problem ako ty ale ako napoveda by to mohlo pomoct.
https://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1256924.html

P.s Tiez si myslim ze sa maze po 30 dnoch.

Jo, je to soubor /etc/apt/apt.conf.d/20archive  Defaultně je tam těch 30 dní. Změnil jsem to na 1 a uvidím... :)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Mozno by to chcelo vyskusat zmenit aj tu polozku "APT::Archives::MaxSize "500";". Ak som to spravne pochopil je to limit 500MB na baliky. Pri dajme tomu 5MB by sa to mohlo spravat ako si popisoval ze vsetko nad 5MB by sa okamzite odstranilo.
Samozrejme su to len moje dohady a nezistoval som ake su tam presne limity.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Mozno by to chcelo vyskusat zmenit aj tu polozku "APT::Archives::MaxSize "500";". Ak som to spravne pochopil je to limit 500MB na baliky. Pri dajme tomu 5MB by sa to mohlo spravat ako si popisoval ze vsetko nad 5MB by sa okamzite odstranilo.
Samozrejme su to len moje dohady a nezistoval som ake su tam presne limity.

Ano, změnil jsem i to. A v souboru 10periodic jsem  APT::Periodic::AutocleanInterval "1"  nenastavil, páč se obávám aby mi ten autoclean třeba neodinstaloval nějaké starší kernely což zase nechci.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.