Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: pomalý boot legacy, rychlý uefi  (Přečteno 2365 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
pomalý boot legacy, rychlý uefi
« kdy: 23 Února 2022, 06:41:53 »
Přeinstaloval jsem ubuntu 20.04 na notebooku Lenovo IdeaPad 120s-11 (SSD) z uefi na legacy.

uefi boot cca 20 s
zobrazuje se logo


legacy boot cca 2 min
černá obrazovka
tabulka MBR, disk ssd (mmcblk0), grub na disku, ne na oddílu mmcblk0p1, oddíl 1, os 1
0:00 start
0:06 černá obrazovka
0:09 logo lenovo
1:17 logo ubuntu
1:15 login



nb podpuruje legacy i uefi, legacy mám jako první, uefi se vypnout nedá, jak na to?


Další cesta:

původní oddíl (pro uefi) mám uložený, ale mohu ho tam dát, opravit grub z liveCD podle návodu, ale nb nenabootuje, jen zobrazí výběr disků.
Jak na opravu grubu?
« Poslední změna: 23 Února 2022, 11:26:59 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:pomalý boot legacy, rychlý uefi
« Odpověď #1 kdy: 23 Února 2022, 10:42:58 »
1. Záleží pouze na tom, jakým způsobem (uefi nebo legacy) to je nainstalované (včetně přípravy instalační bootflešky) a kam je nainstalovaný zavaděč (grub). Jestli do mbr disku nebo do efi oddílu. Při legacy instalaci musí být disk převedený na MBR.
Nelze totiž míchat hrušky s jabkama, tj. je třeba dodržet kombinaci: buďto UEFI/disk GPT nebo Legacy/disk MBR.
Zrovna tak při dualbootu linux/win - oba OS musí být nainstalované stejným způsobem, nelze to "míchat".

Není sebemenší důvod, aby byl boot time takto rozdílný. Spíše to vypadá na nekorektní instalaci se kterou se systém "pere" a nakonec, po delší době teda "nakonec nějako" nabootuje...

2. Grub se "opravuje" z live media jeho reinstalací. Zásadní je určit kam se má grub nainstalovat. Pokud se vybere špatná možnost, chová se to jak píšeš.

Zaměř se tedy na nevhodnou kombinaci nastavení "Biosu" a tabulky disku viz bod č. 1

P.S.  Tyto věci jsou dlouho obecně známy, přesto kupodivu stále velké množství uživatelů s tím dodnes neustále "zápasí".... :-\

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:pomalý boot legacy, rychlý uefi
« Odpověď #2 kdy: 23 Února 2022, 11:15:51 »
 Mám ubuntu od 2007, instaloval jsem ho 100x, upravil jsem původní dotaz.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:pomalý boot legacy, rychlý uefi
« Odpověď #3 kdy: 23 Února 2022, 12:38:40 »
No jestli jsi ho instaloval stokrát, tak proč nezačneš tím, co tu bylo řečeno taky stokrát - odmaž bootovací parametry quit splash a koukni na čem to visí tak dlouho ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:pomalý boot legacy, rychlý uefi
« Odpověď #4 kdy: 23 Února 2022, 12:55:46 »
Díky koukám na to:

00:00 start
00:06 černá svítí
00:09 logo lenovo
00:16 grub (přepínám do recovery)
00:23 Loading Linux...
00:30 Intial ramdisk...
1:08 výpis (rychlé, nikde to nehnije)
1:24 černá
1:29 login

Jak na to?
 
« Poslední změna: 23 Února 2022, 13:07:09 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:pomalý boot legacy, rychlý uefi
« Odpověď #5 kdy: 23 Února 2022, 15:06:06 »
4 instalace mbf legacy nepomohly, vždy boot přes minutu. Podlehl jsem a nainstaloval UEFI (se vším všudy, gpt, secure boot, legacy off) a bootuje do 30s a uspáva se.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:pomalý boot legacy, rychlý uefi
« Odpověď #6 kdy: 24 Února 2022, 05:17:59 »
4 instalace mbf legacy nepomohly, vždy boot přes minutu. Podlehl jsem a nainstaloval UEFI (se vším všudy, gpt, secure boot, legacy off) a bootuje do 30s a uspáva se.

Instalačka připravená pro UEFI.  Pokud chceš instalovat v Legacy mode, je nutno si náležitě připravit instalačku (pro Legacy). Já to dělám v Rufusu, ještě nezklamal....
A máš vytvořený swap oddíl, nebo to necháváš na swapfile (teď je to default)?

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:pomalý boot legacy, rychlý uefi
« Odpověď #7 kdy: 24 Února 2022, 09:02:24 »
A máš vytvořený swap oddíl, nebo to necháváš na swapfile (teď je to default)?

Teď jsem nechal default.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:pomalý boot legacy, rychlý uefi
« Odpověď #8 kdy: 24 Února 2022, 09:11:34 »
A máš vytvořený swap oddíl, nebo to necháváš na swapfile (teď je to default)?

Teď jsem nechal default.

Chyba - úzce to totiž souvisí s tím probouzením (initramfs). Zásadně vytvoř swap oddíl (stačí cca 1/2 RAM).

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:pomalý boot legacy, rychlý uefi
« Odpověď #9 kdy: 24 Února 2022, 09:17:05 »
Chyba - úzce to totiž souvisí s tím probouzením (initramfs). Zásadně vytvoř swap oddíl (stačí cca 1/2 RAM).

Asi jo, poprvé v životě jsem použil default swap. Nicméně už je to pod UEFI a jede to.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:pomalý boot legacy, rychlý uefi
« Odpověď #10 kdy: 24 Února 2022, 10:23:38 »
No to si nemyslím, že by mohlo mít až takový vliv i když na HDD je swappart lepší. Spíš nám prostě Ubu zase víc nabobtnalo a dále zwindowsovatělo ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.