Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kam umístit ṕrogram?  (Přečteno 1806 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Kam umístit ṕrogram?
« kdy: 11 Března 2022, 15:27:21 »
Stáhnu si program z netu (memsource) a spustím instalátor, který mi nabídke umístění do home/uzivatel/memsource. Když chci, aby byl dostupný pro všechny uživatele a chci ho instalovat poue jednou, kam ho mám nainstalovat? Do jaké složky?

Díky.
Ubuntu 20.04
https://www.memsource.com/download/
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Kam umístit ṕrogram?
« Odpověď #1 kdy: 11 Března 2022, 17:21:26 »
Vytvořil bych třeba v /home složku /vsichni nebo tak nějak, nastavil jí práva rw- pro všechny a program nainstaloval tam.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Kam umístit ṕrogram?
« Odpověď #2 kdy: 11 Března 2022, 17:25:03 »
Vytvořil bych třeba v /home složku /vsichni nebo tak nějak, nastavil jí práva rw- pro všechny a program nainstaloval tam.

Díky, o tom jsem taky přemýšlel, ale je to košér dávat prograny do /home ?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Kam umístit ṕrogram?
« Odpověď #3 kdy: 11 Března 2022, 17:45:52 »
No některé programy tam po instalaci jsou defaultně (tedy v /home/user/jmeno_programu).

Samozřejmě by šlo takovou všem přístupnou složku založit i jinde, ale tady mi to připadá docela logické a podle mě to ničemu nevadí. Navíc při případné přeinstalaci či upgrade apod. se zachováním /home (známý doporučovaný postup, pokud je na samostatné partition) ten program zůstane všem uživatelům...

Nicméně nejsem žádný linuxový guru, třeba mě někdo opraví.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Kam umístit ṕrogram?
« Odpověď #4 kdy: 12 Března 2022, 16:37:35 »
Tyto programy je vhodné standartně instalovat do složky /opt
Pokud takovýto program uživatel (ze svého účtu) spustí, program si vytvoří složku s konfigurací v domovské složce (nebo v  ~/.config).
Každý uživatel tak může program spouštět se svou vlastní konfigurací (uživ. profilem).

Jinak obecně lze mít program samozřejmě kdekoli (platí i pro win.). K přehlednosti to však zrovna nepřispívá.
Zvláštní kapitola jsou "portable" programy. Pro ty je vhodné vyčlenit extra složku např. ~/portables  a dávat je tam.
« Poslední změna: 12 Března 2022, 16:48:58 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Kam umístit ṕrogram?
« Odpověď #5 kdy: 12 Března 2022, 18:39:38 »
Tak, když spustím instalátor pomocí

Kód: [Vybrat]
sudo nautilus
(jinak to neumím), nabídne umístění do opt automaticky. Potom ale musím pro složku s programem změnit práva a tam umístěný spouštěč zkopírovat do home/uživatel/.local/share/applications a povolit spouštění. Funguje to. Jestli se uchová nastavení programu pro každého uživatele jsem ještě nezkoušel.

To mi připadá nějaký krkolomný postup. Určitě existuje elegantnější, víte, jak na to? Nějak spustit instalátor tak, aby si vytvořil v opt složku, kam by měli přístup všichni uživatelé? Spouštěče je opravdu nutné kopírovat ručně?

Díky a hezkej večer.

Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Kam umístit ṕrogram?
« Odpověď #6 kdy: 12 Března 2022, 19:20:51 »
To záleží na instalátoru samotném, jak je napsaný - ty "vychované" to takto dělají automaticky včetně umístění spouštěče.
Univerzální "instalační" příkaz/skript ovšem neexistuje. Fungoval by pouze pro určitý konkrétní instalátor. Jinak příkaz pro spuštění instalace je:
Kód: [Vybrat]
cd /cesta/k/instalátor
sudo ./instalátor

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Kam umístit ṕrogram?
« Odpověď #7 kdy: 12 Března 2022, 21:44:59 »
To záleží na instalátoru samotném, jak je napsaný - ty "vychované" to takto dělají automaticky včetně umístění spouštěče.
Univerzální "instalační" příkaz/skript ovšem neexistuje. Fungoval by pouze pro určitý konkrétní instalátor. Jinak příkaz pro spuštění instalace je:
Kód: [Vybrat]
cd /cesta/k/instalátor
sudo ./instalátor

Díky.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.