Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak obnovit grub2 EFI  (Přečteno 1802 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Jak obnovit grub2 EFI
« kdy: 14 Března 2022, 13:43:03 »
Mám problém, z notebooku kde je U20.04 EFI jsem instaloval U20.04 EFI na externí disk. Zavaděč jsem umístil na externí disk a zvolil složku pro EFI. Instalace proběhla OK.  Při spuštění z externího disku grub na externím vidí systémy na interním i externím, ale bez připojeného externího disku notebook nenabootuje.

Vypíše:

Citace
        GNU GRUB  version 2.04
    Minimal BASH-like editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions.

grub>_

Jak obnovit grub na interním disku? Díky za rady a tipy.
« Poslední změna: 14 Března 2022, 13:47:00 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jak obnovit grub2 EFI
« Odpověď #1 kdy: 14 Března 2022, 14:00:59 »
Nainstalovat program boot-repair (ak este nieje) a opavit grub s tym ze vyberies EFI particiu na internom disku(musi uz byt vytvorena). Tiez vyberies umiestnenie adresara boot na internom disku v prave spustenom OS a tym sa ti stane tento OS hlavnym systemom. Po ukonceni opravy nabootujes do tohto OS a spustis
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubcim pridas do bootovacej ponuky ostatne OS. OS sa pravdaze mysli linuxova distribucia a nie windows (ak ho nahodou mas).

P.s. Pravdepodobne budes musiet este v UEFI (bios) vybrat spustanie z toho HDD kde si umiestnil novu EFI particiu.
Toto vsetko mozes spravit aj z live dvd/usb.
« Poslední změna: 14 Března 2022, 14:04:28 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak obnovit grub2 EFI
« Odpověď #2 kdy: 14 Března 2022, 14:28:29 »
Díky, udělal jsem přesně podle návodu. Výsledek je:

Citace
The current session is in BIOS-compatibility mode. Please disable BIOS-compatibility/CSM/Legacy mode in your UEFI firmware, and use this software from a live-CD (or live-USB) that is compatible with UEFI booting mode. For example, use a live-USB of Boot-Repair-Disk-64bit (www.sourceforge.net/p/boot-repair-cd), after making sure your BIOS is set up to boot USB in EFI mode. To povolí tuto funkci.

Problém je, že notebook při povoleném pouze UEFI prostě z liveflešky nenabootuje (pouze vypíše výše uvedenou hlášku: GNU GRUB  version 2.04
    Minimal BASH-like editing is supported. ), z live nabootuje jen při povoleném legacy. Takže jsem ve slepé uličce. :-(


DOPLNĚNO:
Už to jde. Asi deseti restarty a strkáním flešky do různých USB jsem dosáhl toho, že notebook milostivě nabootoval i při zakázaném Legacy (pouze UEFI) z LiveFlash U20.04.03 a tam šel, podle návodu, pomocí boot-repair grub opravit. Díky za rady a tipy.
« Poslední změna: 14 Března 2022, 14:47:26 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak obnovit grub2 EFI
« Odpověď #3 kdy: 15 Března 2022, 09:25:03 »
Chtěl bych si vytvořit záchrannou flešku  Boot-Repair-Disk , podle návodu zde:_
https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

Píše se tam však:

Citace
Remark : it is recommended to install the ISO on a live-USB (eg via UnetBootin or LiliUSB or Universal USB Installer). Do not burn it on a DVD if your boot is in EFI mode.

Chápu to správně, že nemám použít program Vytvořit spouštěcí médium, který mám v Ubuntu 20.04?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak obnovit grub2 EFI
« Odpověď #4 kdy: 15 Března 2022, 10:56:10 »
Ano, použij třebas Etcher. Nebo si dej na flešku live Ubuntu s persistencí a ten nástroj (+ libovolné další) si tam doinstaluj.

P.S. Není praktické/ekonomické vytvářet pro každý nástroj extra flešku, lepší je vytvořit si jednu multiboot flešku na které budou všechny tyto nástroje. Tato "servisní" fleška pak slouží jako pověstný švýcarský nožík na opravy čehokoli....
Co ty na to?  ;)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak obnovit grub2 EFI
« Odpověď #5 kdy: 15 Března 2022, 11:30:46 »
Servisní multiboot flešky mám easy2boot s různými instalacemi a utilitami, ale nebootuje mi při zakázaném legacy v biosu.

Nastavit EASY2BOOT pro EFi je nějaký složitý (https://www.easy2boot.com/add-payload-files/e2b-uefi/).
Má někdo tip na nějakou univerzální spouštěcí flešku pro UEFI, která umí bootovat několik ISO obrazů?

Díky za rady a tipy.

Doplněno:
Obětoval jsem jednu flešku a vytvořil si BOOT REPAIR FLASH DISC a funguje napoprvé i s EFI a funguje. Je potřeba min. 1GB fleška.
« Poslední změna: 15 Března 2022, 13:46:36 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.