Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nízká rychlost internetu přes Wifi  (Přečteno 11915 krát)

Fitness

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
Nízká rychlost internetu přes Wifi
« kdy: 27 Března 2022, 15:29:36 »
Zdravím, trápí mě jeden problém už od začátku , co mám Ubuntu . Mám nízkou rychlost internetu na Ubuntu , mám Ubuntu na notebooku , mám tam i druhý linux , linux Mint 20.3  . Ubuntu mi všechno na internetu stahuje rychlostí 1,7 mb za sekundu , kdežto na linuxu Mint mi vše stahuje rychlostí 3,3 mb za sekundu , čím to je , jak to nastavit ? I na adrese rychlost.cz mi to na Ubuntu ukazuje nižší rychlost než na Mintu .. Díky
« Poslední změna: 27 Března 2022, 19:58:09 od Fitness »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #1 kdy: 27 Března 2022, 19:25:02 »
Zdravím, trápí mě jeden problém už od začátku , co mám Ubuntu . Mám nízkou rychlost internetu na Ubuntu , mám Ubuntu na notebooku , mám tam i druhý linux , linux Mint . Ubuntu mi všechno na internetu stahuje rychlostí 1,7 mb za sekundu , kdežto na linuxu Mint mi vše stahuje rychlostí 3,3 mb za sekundu , čím to je , jak to nastavit ? I na adrese rychlost.cz mi to na Ubuntu ukazuje nižší rychlost než na Mintu .. Díky

1. Nepleteš si jednotky?  Nemá to náhodou být MB/s?  (3,3 MB/s = 26,4 mb/s). V opačném případě by to bylo strašně málo...
Jakou máš vlastně od (providera) zaplacenou rychlost? Kolik to ukazuje na té měřící stránce?
Vyzkoušej to i "přes kábl".

2. Rozdíl mezi těmi dvěma linuxy bude v tom, že mají různé kernely (v kernelu jsou ovladače). Kernel si můžeš doinstalovat (vyzkoušet) jiný.
Jaký používáš aktuálně zjistíš příkazem
Kód: [Vybrat]
uname -r
Pak by stačilo zjistit jaký máš v Mintu a ten stejný dát do Ubuntu třeba pomocí https://ubuntuhandbook.org/index.php/2020/08/mainline-install-latest-kernel-ubuntu-linux-mint/

V dotazech vždy uváděj kterou verzi Ubuntu používáš (jaké verze se dotaz týká).  Pouze napsat že máš Ubuntu a Mint nestačí.
« Poslední změna: 27 Března 2022, 19:45:12 od juwa2 »

Fitness

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #2 kdy: 27 Března 2022, 19:51:23 »
Díky , verzi jádra Ubuntu 20.04.4 mám nainstalovanou tuto 5.17.0-051700-generic
 , měla by to být nejnovější .  Jinak internet máme od Nej.cz včetně internetové televize , rychlost přesně nevím , mělo by to být napsáno dobře MB/s . Akorát, když jsem si do Ubuntu 20.04.4 stáhl to nový jádro, tak jsem si ty starý jádra odinstaloval ( já nevím jestli se musí ) .
« Poslední změna: 28 Března 2022, 07:19:55 od Fitness »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #3 kdy: 27 Března 2022, 20:16:30 »
Díky , verzi jádra mám nainstalovanou tuto 5.17.0-051700-generic
 , měla by to být nejnovější .  Jinak internet máme od Nej.cz včetně internetové televize , rychlost přesně nevím , mělo by to být napsáno dobře MB/s . Akorát, když jsem si do Ubuntu 20.04.4 stáhl to nový jádro, tak jsem si ty starý jádra odinstaloval ( já nevím jestli se musí ) .

1. Píšeš verzi jádra, ale neuvádíš v čem (Ubuntu nebo Mint). A jakou verzi máš v tom druhém OS? Porovnej je.
    Stará jádra se odinstalovávají kvůli místu a až poté když v novém vše funguje - jinak se provede návrat zpět. Nicméně pokud je problém s driverem (wi-fi karty), vyzkouší se jiné (starší/novější) jádro a nechá se to které funguje.

2. Ta rychlost je teda jaká?? Napiš to pořádně. Kolik to ukazuje na té stránce?
Leze to z tebe jak z chlupaté deky....

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #4 kdy: 28 Března 2022, 00:49:03 »
Tak rychlost se uvádí běžně v Mb/s - tedy v megabitech, přičemž 1 byte (B) = 8 bit (b). Ovladač bývá v jádru a nebo taky ne - nevíme, co má za čip  a také je to otázka firmware.
Kód: [Vybrat]
lspci | grep NetworkBohužel wifi a Linux je také stále živá kapitola.
Tedy co máš za wifi modul a jaké je jádro v jakém systému?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Fitness

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #5 kdy: 28 Března 2022, 05:34:55 »
juwa2 nevím jak v Ubuntu 20.04.4 v Mineline kernell installer odinstalovat novější jádro , ono to vždycky chce odinstalovat to starší jádro , co s tím, experimentovat moc nechci, nechce se mi linux Ubuntu 20.04.4 znova kvůli chybě přeinstalovávat, zbytek informací co si požadoval o internetu ještě dodám.
Jinak linux Mint 20.3 co mám si instaluje jádra updatem automaticky sám .


Edit :
Tak rychlost internetu máme 30 Mb/s , ale dělí se to mezi 2 internetové TV a 1 notebook , nevím přesně rozdělení rychlosti, ale pro počítač by to mělo být 3,5 Mb/s pro stahování .

Ventero , tady je výpis z tvého příkazu
03:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8821CE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter
« Poslední změna: 28 Března 2022, 08:01:25 od Fitness »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #6 kdy: 28 Března 2022, 10:31:01 »
Dobře - to by asi měl být standard a pokud to nic nenapoví někomu zkušenějšímu (tady nevím, zda je tam ještě FW - nějak jsem podle té rychlosti předpokládal wifi-kartu), tak se držme těch kernelů. Je tam rozdíl v těch jádrech - zjistil si je?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Fitness

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #7 kdy: 29 Března 2022, 04:45:21 »
Tak jsem začal testovat starší jádra , jestli to nebude s Wifi lepší , jádro 5.15.10 mi Wifi vůbec nešla, šlo mi to až s jádrem 5.16.7 , ale internet je stejnak pomalejší . Díky

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #8 kdy: 29 Března 2022, 09:36:14 »
Teď jsem koukal, že máš AC a s tím já měl v Xubuntu taky problém (Intel) - - mrkni do vlastností připojení v jaké normě a frekvenci je to připojeno a zkus vynutit ve správci připojení sítě 2,4GHz N

Jinak první krok neměl být nazdař Bůh hledání jádra, ale zjištění jaký kernel má ten LM v kterém to jde rychleji a to zkusit v Ubu. Také se podívej, zda se to v LM a V Ubu připojí stejným způsobem - norma, frekvence. To by též mohlo vysvětlit rozdíl v rychlosti.

Také je možné, že v LM máš instalované tovární drivery a v Ubuntu to jede na výchozí. Počkej až někdo zkušenější poradí, jak si přesně zobrazit v obou systémech na jakém to jede ovladači. Zatím můžeš (střílím od boku) zkusit výpis - v obou systémech - účel je porovnat!
Kód: [Vybrat]
lspci -v | grep Networknebo
Kód: [Vybrat]
lspci -V | grep Networkpopř. ještě
Kód: [Vybrat]
modinfo rtl88*teď nevím přesně zda malé nebo velké písmeno v parametru - jsem ve Win, tak nemohu vyzkoušet ..
« Poslední změna: 29 Března 2022, 09:38:40 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Fitness

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #9 kdy: 29 Března 2022, 12:38:26 »
Díky, zkusím .

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #10 kdy: 30 Března 2022, 09:21:37 »
Tak rychlost internetu máme 30 Mb/s , ale dělí se to mezi 2 internetové TV a 1 notebook , nevím přesně rozdělení rychlosti, ale pro počítač by to mělo být 3,5 Mb/s pro stahování
Stále v tom nemáš jasno/pleteš si jednotky... :-\
Pokud máš od providera 30 Mb/s, tak maximální rychlost stahování máš 3,75 MB/s
To je ovšem rychlost přes LAN + pokud nejede nic jiného. Přes běžnou wi-fi je to zhruba maximum.

Pokud ti to na jednom linuxu jede rychleji a na druhém pomaleji:
U toho rychlejšího zjisti jádro a to stejné nainstaluj do toho pomalejšího.
To stejné (porovnat verze) udělej u linux-firmware (je to normální .deb balík).
Pokud bude jádro a firmware stejné, musí to jet stejně rychle.

Ještě bych se podíval na celkové nastavení wi-fi (typ šifrování atd.) = porovnat to opět...

Fitness

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #11 kdy: 30 Března 2022, 10:25:46 »
Tak u linuxu mint 20.3 mám jádro 5.4.0-105-generic

U Ubuntu 20.04.4 mám tohle jádro  5.17.0-051700-generic
« Poslední změna: 30 Března 2022, 10:59:45 od Fitness »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #12 kdy: 30 Března 2022, 10:36:48 »
Tak u linuxu mont 20.3 mám jádro 5.4.0-105-generic

U Ubuntu 20.04.4 mám tohle jádro  5.17.0-051700-generic

Tak si tam dej to samé. A uvidíš, zda se to zrychlí....
A ještě se podívej na verze balíku linux-firmware

Fitness

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #13 kdy: 30 Března 2022, 11:34:25 »
Tak to samý jádro do Ubuntu 20.04.4 dát nemůžu , protože mám 2 nejnovější .

Hledal jsem ve správci souborů i ve skrytých složkách linux-firmware a nenašel jsem ho , ale když se mi linux altualizoval( je jedno jaký ) tak jsem viděl, že si stáhl nějaký . Díky

jmp

  • Host
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #14 kdy: 30 Března 2022, 11:50:36 »
dpkg -l linux-firmware vypíše zda je balíček linux-firmware nainstalovaný a o jakou verzi jde
dpkg -L linux-firmware vypíše kde a jaké soubory jsou z balíčku linux-firmware nainstalované

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #15 kdy: 30 Března 2022, 12:10:05 »
Tak to samý jádro do Ubuntu 20.04.4 dát nemůžu , protože mám 2 nejnovější .

Hledal jsem ve správci souborů i ve skrytých složkách linux-firmware a nenašel jsem ho , ale když se mi linux altualizoval( je jedno jaký ) tak jsem viděl, že si stáhl nějaký . Díky

1. Jádro - Můžeš si tam přece dát jádro (jádra) jaká chceš a kolik chceš, samozř. i starší.  To, jaké jádro tam momentálně máš je úplně jedno - ničemu to nebrání....
2.  linux-firmware   Podívej se třeba do Synapticu, tam uvidíš jakou máš verzi...
« Poslední změna: 30 Března 2022, 12:19:13 od juwa2 »

Fitness

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #16 kdy: 30 Března 2022, 12:42:33 »
Tak to jádro 5.4... mám , ale nefungovala by mi Wifi připojení s tak starým jádrem ( omlouvám se, zapomněl jsem, že musím znovu nainstalovat ovladač na Wifi ), v některém příspěvku jsem psal, že jsem testoval starší jádra a nefungovalo mi Wifi připojení . Dobrý nechal bych to být, díky moc za pomoc, stahování mi s těma novýma jádrama běží 2,4 MB/s . Díky

Jo mimochodem , jak pořizujete screenshoty obrazovky ? Já jsem v synapticu našel pořídit snímek obrazovky , ale snímalo to jen malý zaškrtávací políčko . Díky

Jo ještě ke správě jader , jak se přepíná použití staršího jádra z novějšího ,  mně to nešlo přepmout , díky .
« Poslední změna: 30 Března 2022, 15:42:58 od Fitness »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #17 kdy: 30 Března 2022, 14:38:21 »
V dodatocmych ovladacoch mas aky ovladac, pouzivas ho?
Jadra sa prepinaju pri starte systemu vo vybere grub2, ak mas dualboot malo by ti ho zobrazovat ak nie tak ho vyvolas drzanim SHIFT pocas startu pc/ntb od sameho stlacenia tlacidla pre spustenie pc/ntb.
Screen sa robi normalne tlacidlom prcsc a program na to je priamo v OS, alebo ho mozes vyvolat z menu ako "zachytenie snimku obrazovky".
https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-help/screen-shot-record.html

P.s. Printscreen sa trochu zmenil od doby co som mal gnome, tak tu je https://www.youtube.com/watch?v=unxP1teMFJk
« Poslední změna: 30 Března 2022, 14:49:03 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Fitness

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #18 kdy: 30 Března 2022, 15:11:22 »
Tady mám linux firmware , jinak díky, jsem začátečník, no.
Omlouvám se za velikost obrázku, příště zmanším v gimpu .

S tím jádrem starším mi to došlo , nainstalovat a pak updatovat . Ale nevím, jak se přepne novější jádro na starší , samo aktualizací ? Díky
« Poslední změna: 30 Března 2022, 16:33:21 od Fitness »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #19 kdy: 30 Března 2022, 17:12:39 »
Tady mám linux firmware , jinak díky, jsem začátečník, no.
Omlouvám se za velikost obrázku, příště zmanším v gimpu .

S tím jádrem starším mi to došlo , nainstalovat a pak updatovat . Ale nevím, jak se přepne novější jádro na starší , samo aktualizací ? Díky

1.  Po instalaci nového jádra dojde k přepnutí na ně obvykle po restartu systému (automaticky). Starší jádra zůstávají a lze na ně přepnout (při restartu) zpět.

2.  Mezi nainstalovanými jádry (kernely - novějšími/staršími) se přepíná pří restartu na obrazovce grubu (advanced options for ubuntu).
  Takže restartuj a na té grub obrazovce vyber (klávesnicí - šipkami) které jádro má nabootovat. Pokud se ti grub obrazovka nezobrazuje, podrž během bootu klávesu SHIFT.
Chování/konfiguraci grub obrazovky si snadno nastavíš pomocí aplikace Grub-customizer (doinstaluj si ho):
https://vitux.com/how-to-install-grub-customizer-on-ubuntu/





3.  Screenshoty - doinstaluj si shutter - je to zdaleka nejlepší nástroj pro tento účel... ;)
https://www.linuxuprising.com/2018/10/shutter-removed-from-ubuntu-1810-and.html
případně odtud
https://launchpad.net/~xtradeb/+archive/ubuntu/apps

4. Do toho Synapticu si doinstaluj to "vyhledávací okýnko", je to praktičtější...
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install apt-xapian-index
sudo update-apt-xapian-index --verbose --force

« Poslední změna: 30 Března 2022, 17:52:20 od juwa2 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #20 kdy: 30 Března 2022, 17:14:48 »
S tím jádrem starším mi to došlo , nainstalovat a pak updatovat . Ale nevím, jak se přepne novější jádro na starší , samo aktualizací ? Díky
Neupdatovat ale pri starte systemu vyberies nabootovat pomocou starsieho jadra.
https://askubuntu.com/questions/82140/how-can-i-boot-with-an-older-kernel-version
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Fitness

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #21 kdy: 30 Března 2022, 18:12:26 »
Tak dobrý , nainstaloval jsem si to jádro 5.4.0 a internet mi teď lítá stejně jako na linuxu Mint 20.3 .
To budu muset furt přepínat v tom biosu na to jádro 5.4.0 - k tomu slouží asi ten grub ?  Díky
« Poslední změna: 30 Března 2022, 18:50:40 od Fitness »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #22 kdy: 30 Března 2022, 21:19:45 »
Trochu me to desi, ze novejsi jadra obsahuji horsi moduly ovladacu ..

Ostatni jadra muzes smazat nebo upravit grub2 tak, aby defaultne bootoval tu 5.4 ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nízká rychlost internetu přes Wifi
« Odpověď #23 kdy: 31 Března 2022, 15:54:57 »
Trochu me to desi, ze novejsi jadra obsahuji horsi moduly ovladacu ..
Tak mi to nedalo a nainstaloval som si jadro 5.17.1-051701-generic podla navodu z PPA tuxinvader
https://www.linuxcapable.com/how-to-install-linux-kernel-5-17-on-ubuntu-20-04-lts/
Kód: [Vybrat]
uname -a
Linux t-HP-Laptop-17-ca1xxx 5.17.1-051701-generic #202203290924-Ubuntu SMP PREEMPT Tue Mar 29 09:30:23 UTC 2022 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
kartu mam tu istu co sa tu riesila
Kód: [Vybrat]
lspci | grep -i wireless
03:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8821CE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter
oproti jadru 5.04 sa zmenil ovladac z rtl8821ce na rtw8821ce a povodny sa zapisal na blacklist
Kód: [Vybrat]
sudo lshw | grep -i wireless
                description: Wireless interface
                product: RTL8821CE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter
                capabilities: pm msi pciexpress bus_master cap_list ethernet physical wireless
                configuration: broadcast=yes driver=rtw_8821ce driverversion=5.17.1-051701-generic firmware=N/A ip=192.168.1.9 latency=0 link=yes multicast=yes wireless=IEEE 802.11
Rychlost netu sa mi nezmenila, cize az tak vazne to asi nebude. Mohlo to byt nastavenim routra kde by si router a novy ovladac nerozumeli?
V routri mam nastaveny pevny kanal a pasmo 40MHz  UP.
Necham to zatial takto nastavene a uvidim ci sa to zhorsi.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.