Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pripojenie cez kábel  (Přečteno 32607 krát)

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Pripojenie cez kábel
« kdy: 02 Května 2022, 21:17:50 »
Linuxová distribúcia Ubuntu 22.04 LTS je úplne nepoužiteľné u mňa, pretože internetové pripojenie nevydrží ani jednu minútu. Tak som Ubuntu 22.04 LTS vymazal. Ale podobné problémy som mal aj s predchádzajúcimi distribúciami Ubuntu 20.04 LTS a aj Ubuntu 21.04. Len tu bola iná rozkolísanosť internetového pripojenia. Niekedy internetové pripojenie vydržalo aj 10 minút a potom vypadlo a niekedy vydržalo menej. Výpis infi -F už nemôžem dať, pretože spomínaná Linuxová distribúcia Ubuntu 22.04 LTS už nie je v mojom počítači, keďže sa vôbec nedala používať. Len ma zaujíma dôvod, prečo mohlo takto vypadávať internetové pripojenie. Notebook Lenovo G70-80 mám pripojený káblom. Nie cez Wifi pripojenie. Vymazal som Ubuntu a vrátil som inú Linuxovú distribúciu, pretože som spomínané Ubuntu 22.04 LTS nemohol používať. Pozná niekto odpoveď, prečo mi mohlo takto vypadávať internetové pripojenie? Linuxovú distribúciu 20.04 LTS som skúšal cez Wifi pripojenie a tiež mi vypadávalo pripojenie, tak ako som spomínal. Ak sa vie niekto relevantne vyjadriť tak ďakujem

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #1 kdy: 03 Května 2022, 03:59:53 »
Pokud ti na stejném stroji běží jiná distribuce v pořádku (proč jsi rovnou nenapsal která??), je to jednoznačně záležitost driveru síťovky.
Drivery jsou buďto v kernelu nebo součástí firmware. Každá distribuce má jiný kernel a firmware - proto se to takto chová.

Linuxová distra mají výhodu možnosti vyzkoušení v live verzi. Nejprve nabootuji live, vše si vyzkouším/osahám/zkontroluji. Pokud jsem spokojen a vše funguje, teprve pak se pustím do instalace. A naopak, pokud něco nefunguje, nejsem spokojen - instalace nemá smysl, jdu zkoušet jiné distro.
Když se budeš touto jednoduchou logikou řídit, ušetříš si pro příště zbytečné instalace.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #2 kdy: 03 Května 2022, 09:40:17 »
Jo, tajemnej jak hrad v Karpatech a ještě kritizuje něco, co už zabil..

Takhle se to fakt nedělá.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #3 kdy: 03 Května 2022, 20:47:47 »
Monentálne mám na notebooku Linuxovú distribúciu Debian 11, ale skúšal som za posledné dva roky Fedoru 35 ,EndeavourOS,MX Linux,Manjaro Linux,openSUSE. tieto Linuxové distribúcie som si vyskúšal a tam som nezaznamenal žiaden problém s internetovým pripojením. Mám na notebooku dve grafické karty. Mal som problém s tým, pretože pri inštalácii mi vždy najprv inštaluje predvolene grafickú kartu INTEL a nie NVIDIA. Vždy mi kvôli tomu mrzol počítač pokým nebola nainštalovaná grafická karta NVIDIA. To som už vyriešil. Ale problém s internetovým pripojením som pri žiadnej linuxovej distribúcii nezaznamenal. A predtým som na tomto notebooku Lenovo G70-80 používal predchádzajúce verzie Ubuntu napríklad Ubuntu 18.04 a to mi šlo celkom slušne. Od verzie Ubuntu 20.04 LTS mám problém. Túto distribúciu som do notebooku nevedel nainštalovať asi rok. Keď sa mi to podarilo, tak som mal problém s internetovým pripojením. Teraz som sa tešil na novú Verziu Ubuntu 22.04 LTS ale asi mi to nepôjde. Internet mi nevydrží asi ani minútku. Maximálne jednu minútu a potom vypadne pripojenie.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #4 kdy: 03 Května 2022, 22:06:41 »
Pokud ti na stejném stroji běží jiná distribuce v pořádku (proč jsi rovnou nenapsal která??), je to jednoznačně záležitost driveru síťovky.
Drivery jsou buďto v kernelu nebo součástí firmware. Každá distribuce má jiný kernel a firmware - proto se to takto chová.

Linuxová distra mají výhodu možnosti vyzkoušení v live verzi. Nejprve nabootuji live, vše si vyzkouším/osahám/zkontroluji. Pokud jsem spokojen a vše funguje, teprve pak se pustím do instalace. A naopak, pokud něco nefunguje, nejsem spokojen - instalace nemá smysl, jdu zkoušet jiné distro.
Když se budeš touto jednoduchou logikou řídit, ušetříš si pro příště zbytečné instalace.


Ani s týmto tvrdením som si nie až taký istý z vlastných skúseností a použitím na viacerých distribúciách. Napríklad uvediem Linuxovú distribúciu 20.04 LTS. Keď vyšla tak som ju asi rok nevedel nainštalovať. skúšal som rôzne USB kľúče, riešili sme to tu na tomto fóre a riešenie sme nenašli! Po načítaní Ubuntu 20.04 LTS z USB klúča spomínané Ubuntu normálne fungovalo. Šlo všetko a aj internet. Všetko bez problévov. Spustil som inštaláciu, tá prebiehala normálne, bezproblémovo a tesne pred koncom mi vybehlo chybové hlásenie a inštalácia sa nedokončila. Rok som nedokázal nainštalovať Ubuntu 20.04 LTS. Asi po roku, keď sa mi podarilo nainštalovať Distribúciu Ubuntu 20.04 LTS, tak mi zase vypadávalo internetové pripojenie. Ako kedy. Niekedy po 10 minútach, niekedy po 15- tich minútach a inokedy zase po 7-8 tich minútach. To isté mi robila aj Linuxová distribúcia Ubuntu 21.04 a teraz keď som skúšal Ubuntu 22.04 LTS z USB kľúča tak mi išlo všetko normálne.aj internet. Nainštaloval som Ubuntu 22.04 LTS, aj grafická karta NVIDIA sa pri predvolene nainštalovala. Nemusel som ju prepínať. Mám dve Grafické karty. Intel a NVIDIA. Po minúte mi vypadávalo internetové pripojenie. Nejde mi veľmi dobre UBUNTU od verzie 20.04 LTS. Aj Fedora 35 mi z USB kľúča išla dobre, ale nainštalovala sa grafická karta INTEL a nevedel som naintšalovať NVIDIA kartu a mrzol mi notebook. 

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 623
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #5 kdy: 13 Května 2022, 19:54:19 »
Jestli to nebude dělat nějaké udělátko na šetření energie. Ale to se teď už těžko dozvíme. Na mém Lenovu wifina občas spadne po probuzení. Je to sw bloknuté. Tohle jsem si přidal do .bashrc
Kód: [Vybrat]
alias rfun='sudo rfkill unblock wlan'A tohle do /etc/sudoers.d/rfkill
Kód: [Vybrat]
radek   ALL=NOPASSWD: /usr/sbin/rfkill to aby to po mne nechtělo heslo.
No a když nenaskočí wifi, tak do terminálnu napíšu rfun a během pár vteřin to jde.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #6 kdy: 14 Května 2022, 19:15:49 »
Jestli to nebude dělat nějaké udělátko na šetření energie. Ale to se teď už těžko dozvíme. Na mém Lenovu wifina občas spadne po probuzení. Je to sw bloknuté. Tohle jsem si přidal do .bashrc
Kód: [Vybrat]
alias rfun='sudo rfkill unblock wlan'A tohle do /etc/sudoers.d/rfkill
Kód: [Vybrat]
radek   ALL=NOPASSWD: /usr/sbin/rfkill to aby to po mne nechtělo heslo.
No a když nenaskočí wifi, tak do terminálnu napíšu rfun a během pár vteřin to jde.


rozmýšlam,že skúsim znova ubuntu.nejako to musí ísť




pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #7 kdy: 14 Května 2022, 20:53:28 »
teraz som ubuntu 22.04 vôbec nenainštaloval.už na začiatku mi vypadlo internetové pripojenie,takže sa mi nepodarilo nainštalovať ubuntu.musím tam dať iné distro,ktoré funguje

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #8 kdy: 27 Května 2022, 12:20:49 »
Teraz nedokážem Distribúciu Ubuntu 22.04 LTS ani nainštalovať,pretože hneď pri načítaní z USB mi vypadne internetové pripojenie a inštalácia sa ani nerozbehne. Predtým som Ubuntu 22.04 LTS nainštaloval, len mi internetové pripojenie okamžite vypadávalo. Nevydržalo ani 1 minútu. Má niekto nejaký nápad? Momentálne mám na svojom notebooku Lenovo G70-80 nainštalovaný Debian 11 a ten mi ide bez problémov. Asi budem musieť zostať pri ňom,lebo s distribúciou Ubuntu 22.04 LTS ani nepohnem. Ak vie niekto poradiť tak ďakujem. Ak nie zostanem pri Debiane 11. Budem musieť

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #9 kdy: 27 Května 2022, 12:32:55 »
Je to fakt dost divný, nevyloučil bych vliv subjektu mezi klávesnicí a židlí ;-)

Nicméně Debian 11 není vůbec nic špatného, sám ho na jednom PC mám (pochopitelně s Plasmou/KDE) a OK.

Jedinou jeho vadou (pro mě) je praktická absence PPA a obvykle nekompatibilita s těmi z Ubuntu...

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #10 kdy: 27 Května 2022, 12:48:53 »
Je to fakt dost divný, nevyloučil bych vliv subjektu mezi klávesnicí a židlí ;-)

Nicméně Debian 11 není vůbec nic špatného, sám ho na jednom PC mám (pochopitelně s Plasmou/KDE) a OK.

Jedinou jeho vadou (pro mě) je praktická absence PPA a obvykle nekompatibilita s těmi z Ubuntu...

paranormálnym aktivitám veľmi neverím. S internetom mám pri Ubuntu problém od verzie 20.04 Lts. Na tomto notebooku. Asi si teda nechám Debian 11. Má podporu ešte nejaké 4 roky a vykašlem sa na Ubuntu, keď nevedia doladiť 2 roky elementárne veci. Ok, dám na teba. Dík

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #11 kdy: 27 Května 2022, 13:42:57 »
Pořád nechápu, co kdo a k čemu řeší s tou podporou - co tam funguje dobře, tak toho se držím dokud to jde - ne?
20.04 je poruchovej *censored* a 22.04 vypadá, že to lepší nebude, tak pořád jedu na 18.04 a pokud se ty problémy, vzhledem k potřebám, kupí a zajídají, tak lze přejít na distro, které nemá tu pablbovinu od RH jako třeba MX ..
Pokud nedělám nějaké supercitlivé či tajné operace, tak takový akcent na dobu podpory a neustálé aktualizace a povyšování je při nejmenším hysterie, při nejhorším paranoia ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #12 kdy: 27 Května 2022, 17:54:06 »
Pořád nechápu, co kdo a k čemu řeší s tou podporou - co tam funguje dobře, tak toho se držím dokud to jde - ne?
20.04 je poruchovej *censored* a 22.04 vypadá, že to lepší nebude, tak pořád jedu na 18.04 a pokud se ty problémy, vzhledem k potřebám, kupí a zajídají, tak lze přejít na distro, které nemá tu pablbovinu od RH jako třeba MX ..
Pokud nedělám nějaké supercitlivé či tajné operace, tak takový akcent na dobu podpory a neustálé aktualizace a povyšování je při nejmenším hysterie, při nejhorším paranoia ...

keď to hovoríš ty Ventero.. tak to tak bude. Beriem. Len sa ťa chcem spýtať, že si tu spomínal dobu podpory a aktualizácie. Uvediem príklad-  Verzia Ubuntu 18.04 je podporovaná do 26.4.2023. Bude ďalej ešte aktualizované distro po nejakú dobu? Posledné 2 roky mi nejde nejako trafiť dobre distro. Teraz som našiel  pred časom Debian 11 a asi sa ho budem držať ako hovoríš. S notebook mám problém aj s dvoma graf. kartami a NVIDIA. predtým som nemal. S Debianom ide. Keď to hovoríš ty tak si nechám Debian a popíš ako je to s tými aktualizáciami. Je podporovaný ešte asi 4 roky. Keď mi nezhorí PC .... čo sa môže stať, budú mi ešte chodiť nejaké aktualizácie a ako dôležité to je?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #13 kdy: 27 Května 2022, 20:18:53 »
Trochu srakasmu a ironie nikdy neuškodí :)

Jestli jsem ohl. podpory něco zmiňoval, tak čistě jen informačně.

Aktualizace už nejspíše chodit ne - vyjma snad když společnost usoudí, že jde o nějaké výrazné bezp. riziko, ale tam to nebude kdovíjak dlouhodobé - ale budou obsaženy v poslední podverzi u Ubuntu to je x.x.6 u odnoží tuším končí x.x.5. Nevím jak to má Debian, ale třeba u Xubu po podpoře se přepne na archivní repo, takže doinstalovávat ještě nějakých pár let šlo - počítám, že Ubu to bude mít stejně. Co se týče apek, tak úplně přinejhorším se dá aktualizovat jádro a třeba přidat repo verze novější, ale to někdy nemusí být řešitelné s ohledem na možné závislostní peklo. To se ale bavíme o více pokročilém užívání a nárocích. A když je úplně úplně mega nejhůř, tak se nakonec novější verze distra zkusit dá vždycky.

Jinak platí, co jsem psal - je třeba zvážit na co a zda vůbec třeba lpět na těch aktualizacích, pokud vše maká? Těmi aktualizacemi se pak takový uživatel pouze vystavuje riziku, že mu něco fungovat přestane a u aplikací, že budou mít méně těch užitečných a více těch nesmyslných funkcí a horší ergonomii.

Roky jsem na Xubu razil politiku čistá instalace, komplet aktualizace (pokud se něco pokazilo, tak podruhé jsem bez aktualizace), zámek aktualizací a povýšení a pak už jen apt get firefox plus sem tam něco. No a nic se mi za 7 let nestalo ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #14 kdy: 27 Května 2022, 21:06:33 »
momentálne som mal dosť komplikácií a teraz mi to ide dobre tak to tak nechám. Podpora je min. na 4 roky tak kašlem na to. Mal som problém aj s NVIDIA ovládačmi, ale teraz mi to ide dobre a momentálne ide všetko bez problémov,tak nebudem vymýšlať. Len by som to možno pokazil. Ok dám na teba. Dík

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 623
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #15 kdy: 27 Května 2022, 23:28:32 »
Ještě mne napadla taková maličkost. Osobně jsem naposledy instaloval někdy před dvěma roky. Ale setkal jsem se s tím už v roce 2017. A to, že jádro neobsahuje skoro žádné WIFI a ETH ovladače vyjma USB. Řešení bylo jednoduché. Připojit přez usb kabel mobil a nasdílet internetové připojení. Instalace vždy proběhla úspěšně a systém si při tom stáhl potřebné ovladače na detekované WIFIny a ETHernety.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #16 kdy: 27 Května 2022, 23:55:17 »
momentálne som mal dosť komplikácií a teraz mi to ide dobre tak to tak nechám. Podpora je min. na 4 roky tak kašlem na to. Mal som problém aj s NVIDIA ovládačmi, ale teraz mi to ide dobre a momentálne ide všetko bez problémov,tak nebudem vymýšlať. Len by som to možno pokazil. Ok dám na teba. Dík
Je-li to koníček, tak experimentuj, pakliže ne tak život je krátký na složitá řešení, když něco jiného funguje ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #17 kdy: 28 Května 2022, 07:51:36 »
už by som notebook asi nekúpil keby sa mi pokazil,lebo stolový PC je starý,beží ešte cez BIOS, ale tam dám hocijakú distribúciu a ide všetko. Na tomto notebooku sú dve graf. karty s tým je problém, na začiatku mi píše ACPI niečo také to sme už písali, ale že na to mám mám vykašlať. Potom neviem rozbehnúť ani install ako pri Ubuntu 22.04 LTS, hneď vypadne net.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #18 kdy: 28 Května 2022, 08:35:15 »
pepestar1:

jo, s notebooky bývá chronicky nějaký problém, mám stejné zkušenosti.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #19 kdy: 28 Května 2022, 10:19:27 »
Lenovo obzvláště ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #20 kdy: 28 Května 2022, 11:02:09 »
Lenovo možná, ale IBM Thinkpad fakt ne. T42 mi běhá dodnes (momentálně Lubuntu).

A nevím, jestli si tu kvalitu čirou náhodou Thinkpady nepodržely i pod Číňanem.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #21 kdy: 28 Května 2022, 11:37:13 »
Tak tyhle elitní tankové modely jako T42, T460 apod. jsou jiná úroveň a dnešní modely mají vesměs ofiko podporu Ubuntu, ale tyhle G-řady jsou od počátku snad největší laptopová žumpa - horší byly snad jen eMachine (divize Acer) ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #22 kdy: 28 Května 2022, 11:56:00 »
nevadí na win ma nikto nedonúti ani pod hrozbou násilia :-* a dokedy pôjde toto lenovo tak tam dám to čo pôjde. Teraz ide Debian dobre. Keď sa pokazí Notebook už Notebook nekúpim ale stoloví PC. Keď som kupoval Lenovo ešte som kupoval s Win a nevedel som čo je Linux. 

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 623
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #23 kdy: 28 Května 2022, 13:09:26 »
Copak je na Lenovu špatně? Já si koupil Lenovo Ideapad 5 před dvěma lety a jsem spokojen. Vždy instaluji z mini iso. Jak jsem popsal výše, první instalace přez usb kabel s mobilem. Po instalaci jsem zjistil, že se touchpad nechová vzorně a posílá divné znaky. Chvíle na internetu a malinko upravený Grub to vyřešil. Pak doinstalace sway plus závislosti. Vykopnutí snapu a hotovo. Narazil jsem pak na problém nemožnosti ovládání jasu obrazovky. Tak jsem si dopsal skripty a jede to. Za celou dobu to jede jak fík. Vyjma spadnutí sítě po probuzení, ale to jsem řešil rfkillem. Nedávno mě to začalo sejřit a zjistil jsem, že stačí zakázat šetření energie u wifiny. Od té doby no problém.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #24 kdy: 28 Května 2022, 21:23:32 »
Predtým mi konkrétne Ubuntu 18.04 a aj 17.10 šlo bez problémov. Čo sa týka Verzií Ubuntu 20.04 LTS - tak rok som nedokázal ani nainštalovať túto verziu. Potom sa mi to podarilo. Ale internet mi vypadával. Verzia Ubuntu 21.10 nebola zlá, ale internet mi vypadával, verziu distra Ubuntu 22.04 LTS- nedávno som nainštaloval. Podarilo sa ale internetové pripojenie mi nevydržalo ani 1 minútu. Dal som iné distro- Debian. Išlo bez problémov. Skúšal som dať znova Ubuntu 22.04 LTS- teraz po načítaní USB mi internet hneď vypadol sa už som Ubuntu 22.04 LTS ani nenainštaloval. Nemyslím si, že by som bol až taký amatér, že by som nedokázal stlačiť pár tlačítiek a dokončiť install, pretože za tých pár rokov čo používam Linux Tak som skúšal asi cez 15-20 Linuxových distribúcií. Jednu by som nainštaloval. Aj Ubuntu som mal, aj Xubuntu, Lubuntu,Kubuntu. Buď Ubuntu išlo kvalitou dolu, niečo mi nepasuje na notebook- Kernel, ovládače atď. ale za posledné 2 roky mi Ubuntu veľmi nejde. Tešil som sa, že skúsim nové Ubuntu, ale zase nič. U nás sa tomu hovorí, že se neco pok....o a robili krumplikáši a pomáhali uborkáši... :P :-\

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.