Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pripojenie cez kábel  (Přečteno 32551 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #50 kdy: 04 Června 2022, 21:54:04 »
..., ale najviac ma zaujal v poslednej dobe OpenSuse. ...

Býval výborný, používal jsem ho léta (s KDE 3.5.x), ale když přešli na zkrácenou dobu podpory a rychlé vydávání nových verzí, tak jsem odešel (a to právě ke Kubuntu LTS). Nevím, zda bych se dnes vracel... Debian based distribuce mi například kvůli *.deb balíčkům přijdou lepší.

Kromě toho mám dojem, že pro ně (tedy pro Ubuntu určitě) existuje mnohem víc software, zejména toho "okrajovějšího". Bohužel *.rpm balíčky jsou vzájemně (třeba openSUSE vs RedHat/Fedora atd.) snad ještě méně kompatibilní, než to je ve sféře Debianu a jeho odnoží...

Nicméně kdyby třeba Kubuntu někdy mělo skončit, tak openSUSE pro mě samozřejmě je na předních místech záložního řešení.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #51 kdy: 05 Června 2022, 09:13:26 »
..., ale najviac ma zaujal v poslednej dobe OpenSuse. ...

Býval výborný, používal jsem ho léta (s KDE 3.5.x), ale když přešli na zkrácenou dobu podpory a rychlé vydávání nových verzí, tak jsem odešel (a to právě ke Kubuntu LTS). Nevím, zda bych se dnes vracel... Debian based distribuce mi například kvůli *.deb balíčkům přijdou lepší.

Kromě toho mám dojem, že pro ně (tedy pro Ubuntu určitě) existuje mnohem víc software, zejména toho "okrajovějšího". Bohužel *.rpm balíčky jsou vzájemně (třeba openSUSE vs RedHat/Fedora atd.) snad ještě méně kompatibilní, než to je ve sféře Debianu a jeho odnoží...

Nicméně kdyby třeba Kubuntu někdy mělo skončit, tak openSUSE pro mě samozřejmě je na předních místech záložního řešení.

na problematickom notebooku Lenovo G70-80 mám Debian 11 a na stolovom Opensuse Tumbleweed. teraz som narazil na jeden problém.Stolový PC s Opensuse mám prepojený cez HDMI kábel a včera po reštarte keď som spustil film tak mi prestal ísť zvuk.v nastaveniach som pozeral,píše mi graf.karta AMD Juniper a možnosť nastaviť HDMI zmizla.tak som to zatiaľ prepojil cez reproduktory PC.prechálil som to??nový ovládač graf. karty AMD??? :-\

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #52 kdy: 05 Června 2022, 09:41:52 »
ak som to správne pochopil tak mi to vychádza,že si som si mal počkať,vykašlať sa na zvuk cez HDMI kábel,vypeckovať repráky a priestorový zvuk a počkať si... :)

https://www.root.cz/clanky/novinky-v-linuxu-5-18-nejen-sprava-napajeni-pro-intel-i-amd/

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #53 kdy: 06 Června 2022, 14:13:10 »
Mint je postaven na Ubuntu. U Mintu jsou fajn nějaké vychytávky pro běžné uživatele. Jako zálohování, mazání starých jader atd. No, nějaké věci se už objevili nově aj v Ubuntu.
Hlavní odlišností Mintu je prostředí, které si sami vyvíjí a podle toho to vypadá podobně jako Win, ale s kupou chyb.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #54 kdy: 06 Června 2022, 18:19:41 »
...vzdy som pouzival ubuntu MATE,az do 22.04...ani vzhladovo,ani funkcne premna nevyhovujuce...u vyvojarov som reklamoval aj chybajucu mate menu...nedohodli sme...tak pouzivam mint mate,a skusam linux lite... :( :o >:(
« Poslední změna: 07 Června 2022, 14:07:45 od ikx »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #55 kdy: 07 Června 2022, 13:33:04 »
Též jsem preferoval MATE.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #56 kdy: 07 Června 2022, 16:42:37 »
nevyriešil som problém,že mi vypadol zvuk pri prepojení PC s TV cez HDMI kábel,tak som dnes nainštaloval na stolový PC Ubuntu 22.04. Na tomto stolovom PC mi ide hocijaké distro čo som skúšal. Dal som prostredie Gnome. Píše mi tiež ovládač AMD Juniper-graf. Karta AMD-ATI Radeon. zatiaľ mi to ide. dúfam, že pri aktualizácii mi nevypadne nastavenie zvuku cez HDMI kábel :( :P, nevyzerá tak zle Ubuntu, len neviem čo mu také nepasuje na notebooku,že mi vypadáva net.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #57 kdy: 08 Června 2022, 08:38:56 »
chcel by som sem napísať,že mi to nedalo a chcel som na to prísť prečo mi vypadá toľko net v Ubuntu. včera som na Stolový PC nainštaloval Ubuntu 22.04 LTS a ide dobre. Tak som to chcel skúsiť znova na notebooku. Už po tretí krát. Tak som nabootoval USB a zase mi vypadol net. Tak som vypol pripojenie cez kábel-Ethernet -Dal som Wifi a išlo mi!! Nevypadlo? Hm? Vytiahol som Ethernet, nainštaloval Ubuntu 22.04 LTS, grafickú kratu a dal reštart. Keď sa zapol NTB- dalo ma do prostredia XOrg-nie Wayland-nevadí mi to vôbec. Nainštaloval som aktualizácie, restricted-extras,Gufw a pod. Ešte net nevypadol a Ubuntu ide dobre!!! :) 8),Vyšlo to.Asi si na oboch nechám Ubuntu 22.04 LTS keď pôjde dobre a nebude vypadávať net. Na Stolovom mi cez HDMI prestal ísť zvuk cez Iné distro. Neviem prečo mi momentálne nejde dobre internet cez kábel-Ethernet,ale keď niekto vie,nech to posunie ďalej. Asi chyba Jadra-Kernel, nejaký ovládač, zabudlo sa na to alebo niečo také. pôjdem cez Wifi pripojenie
« Poslední změna: 08 Června 2022, 08:44:09 od pepestar1 »

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #58 kdy: 08 Června 2022, 08:45:01 »
ešte posielam výpis z terminálu

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #59 kdy: 08 Června 2022, 16:50:43 »
Internet mi zatiaľ nevypadol. používam pripojenie cez Wifi

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #60 kdy: 09 Června 2022, 18:16:12 »
páči sa mi nové Ubuntu ;D,ešte dodám,že pri stolovom PC -Graf. Karta Ati Radeon HD 5770-1G používa podľa mňa Ubuntu 22.04 LTS pri ovládačoch AMD Juniper nie len nové ovládače, ale má aj vyšší výkon. Mám viac nastavení pri prepojení cez HDMI kábel a lepší obraz. Asi je to aj jadrom linuxu+ovládače ale išlo to dosť dopredu!! Mám super obraz a aj fabry keď len pozerám filmy. Tento stolový PC mám len na pozaranie filmov. Kamarát bol u mňa a dávali sme tam Opensuse a bolo to podobné pri AMD-nebol problém s HDMI káblom. Predpokladám, že to bude podobné aj vo Fedore

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #61 kdy: 14 Června 2022, 09:31:56 »
...vzdy som pouzival ubuntu MATE,az do 22.04...ani vzhladovo,ani funkcne premna nevyhovujuce...u vyvojarov som reklamoval aj chybajucu mate menu...nedohodli sme...tak pouzivam mint mate,a skusam linux lite... :( :o >:(
[/quote


https://ubuntu-mate.org/download/amd64/

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #62 kdy: 11 Srpna 2022, 07:18:57 »

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #63 kdy: 11 Srpna 2022, 08:41:13 »
už je to tady,už je to tady....ja to říkal....

https://www.root.cz/zpravicky/networkmanager-v-ubuntu-22-04-jiz-nechce-obsluhovat-ethernet/
No je to hrůza s těma novinkama. Už jsem s netplanem také musel zkřížit kordy. Ale to bylo po instalaci 20.04 před dvěma roky. Koukám, že se tvůrci snaží tlačit na pilu a další zbytečný balík/kurvítko alá systemd za každou cenu protlačit dopředu.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #64 kdy: 11 Srpna 2022, 09:00:11 »
Další zkvalitnění Ubuntu ..
 .. mě už nikdo nevymluví, že jsou ti vývojáři polodementní ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #65 kdy: 16 Srpna 2022, 10:42:37 »
I vývojáří mají nadřízené. Distribuce podobně jako auta sdílí díly. Tyto věci jsou napříč různými distribucemi.

Z komunikace s vývojáři při pouhém ohlašování a řešení bugů nemám dojem, že jednám s nesvéprávnými jedinci. Naopak. My jako běžní BFUs na distribuci nejsme schopni vidět to pozadí. Co, proč, kdo atd.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #66 kdy: 16 Srpna 2022, 11:20:25 »
Z jakékoliv dosavadní komunikace s vývojáři mám silný pocit ignoranství. Ale je možné, že jim někdo diktuje co mají řešit a co ne - pak by si ale měli dupnout ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #67 kdy: 16 Srpna 2022, 11:39:54 »
Tady je zásadní otázka, zda vývojáři pracují především v systému nějakého korporátu (= zejména pro jakékoliv kontakty zvenku, ale i pro jejich svobodu katastrofa), nebo "sami na sebe" a pouze nějak vzájemně komunikují. V Linuxu to asi dříve byla spíš druhá možnost, ale dnes jsou korporáty jak rakovina, takže se to možná kloní k té první.

Jinak si myslím, že typický vývojář bude spíš mladý a tak z toho plyne, že žádná "moderní" úchylka mu není cizí, přičemž ho v podstatě nezajímá, jak se s tím "poperou" uživatelé, co je zvykem atd. Protože než pochopí, o čem to všechno je, tak... (viz https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=86030.msg579828#msg579828).

Takže to v podstatě lze nějakým soustavným tlakem (od uživatelů) nějak ovlivňovat, ale nejspíš ne zásadně změnit.

To by si člověk musel vybrat něco opravdu konzervativního a tvrdě za tím jít (např. nejen mnou a nejen zde x-krát uváděná distribuce Q4OS a TDE).

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #68 kdy: 16 Srpna 2022, 12:03:16 »
I vývojáří mají nadřízené. Distribuce podobně jako auta sdílí díly. Tyto věci jsou napříč různými distribucemi.
S tím se nedá než souhlasit. Sám pracuji ve veliké potravinářské firmě a každý měsíc se přijde s nějakou "novinkou", že pokud by se vše dodržovalo, tak se nic nevyrobí a chudák koncový zákazník. Vše pro masového zákazníka! Pozor, ne pro koncového! Ale pro obchodní řetězce. Pokud takhle vzniká i software linuxových distribucí, tak potěš pánbůn.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #69 kdy: 16 Srpna 2022, 12:45:29 »
I vývojáří mají nadřízené. Distribuce podobně jako auta sdílí díly. Tyto věci jsou napříč různými distribucemi.
S tím se nedá než souhlasit. Sám pracuji ve veliké potravinářské firmě a každý měsíc se přijde s nějakou "novinkou", že pokud by se vše dodržovalo, tak se nic nevyrobí a chudák koncový zákazník. Vše pro masového zákazníka! Pozor, ne pro koncového! Ale pro obchodní řetězce. Pokud takhle vzniká i software linuxových distribucí, tak potěš pánbůn.
Znám to. I vlk se nažral a koza zůstala celá. Dalo by se o tom napsat mnoho.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #70 kdy: 17 Srpna 2022, 10:06:12 »
No to jo..,ale mne Ethernet nejde a ani nepôjde...skúšal som Wifi. Pozeral som návod a tam sa píše že na starosti NetworkManager má Netplan.io   
ja si už nechám wifi,lebo toto nejako nefunguje,ale teoreticky ako by to fungovalo?

Mám stolový PC,pripojím ho cez Ethernet. Internet mi nepôjde asi-neviem. Tak dám nainštalovať bez internetu.Netplan.io v PC nemám. Ako ho do PC stiahnem a nakonfigurujem všetky nastavenia keď mi nejde internet? Neviem to poriadne pozrieť ani teraz na nete. Bez internetu som nahratý. Odkiaľ ho stiahnem, kde ho pridám...V stolovom PC Wifi nezapnem. Pozeral som to teraz na internete a ani teraz neviem čo mám s tým súborom robiť,kde ho stiahnuť a kde čo nastaviť, keď sa to samé nenastavý. Pán Vacho a ostatní ďakujem za odpoveď

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #71 kdy: 17 Srpna 2022, 10:24:18 »
pepestar1:

tohle vlákno se (i mojí vinou, přiznávám) zaplevelilo nejrůznějšími více či méně off-topic příspěvky.

Takže:

1) co momentálně přesně máš za PC a co tam je za síťovou kartu?

Možné postupy: https://www.xmodulo.com/how-to-find-ethernet-network-interface-card-information-in-linux.html

2) co momentálně přesně máš za distribuci?

Možné postupy: https://www.cyberciti.biz/faq/how-to-check-os-version-in-linux-command-line/

3) co to dělá po připojení PC k fungující LAN?

Možné postupy: https://www.cyberciti.biz/tips/ubuntu-linux-view-the-status-of-my-network-interfacescard.html

Odpovídej přesně na otázky (uvedením výpisů z konzole).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #72 kdy: 17 Srpna 2022, 10:44:32 »
Já bych to celé řešil takto:

Jelikož Ubuntu (na rozdíl od ostatních OS) umožňuje nejprve vše vyzkoušet v "live režimu", tak bych (před instalací čehokoli) nejprve nabootoval live.
A na základě zjištění jak a co funguje/nefunguje, vyhovuje/nevyhovuje  bych se teprve rozhodl instalovat či nikoli.

Takže např. pokud na určitém stroji nabootuji live U 22.04 a zjistím, že mi nejde síťovka či nefunguje touchpad, tak toto distro prostě neinstaluji, poohlédnu se po jiném.
Možností je přeci spousta. A až najdu distro kde mi bude vše fungovat, teprve pak případně přikročím k jeho instalaci.

Myslím, že to logicky dává smysl.... :-[
---------------------------------------------------------------------
Menší vysvětlení:
Není v silách vývojářů (ubuntu) držet v kernelu naprosto všechny drivery jak pro nejnovější, tak v podstatě "historické" stroje.

Proto je třeba počítat s tím, že:

1.) Nejnovější distra nebudou běžet na "starším" HW optimálně - spousta věcí nemusí fungovat. Pak je řešením nechat starý HW tzv. "dožít" se starším distrem.
Nutnost novějších verzí aplikací lze pak v řešit pomocí spec. PPA, příp. Appimage, snap, flatpak.

2.) To samé analogicky platí o použití starých dister na novém HW - zde se to logicky týká daleko menšího procenta případů i když ani to nemusí být zanedbatelné (např. W7 na nejnovějším HW - lze i dnes s určitými výhradami stále nainstalovat/provozovat, jen je třeba použít spec. instalačku + simplix....).  ;)

« Poslední změna: 17 Srpna 2022, 11:25:10 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #73 kdy: 17 Srpna 2022, 11:40:33 »
Tak nešlo o to, co se nacpe/nenacpe do jádra - jde o tu politiku, jak zavedly schizofrenní konfiguraci toho síťového připojení a s tím popsané potíže.

Citace
např. W7 na nejnovějším HW - lze i dnes s určitými výhradami stále nainstalovat/provozovat, jen je třeba použít spec. instalačku + simplix....)
Nemáš nějaké linky, kde bych se blíže podíval, jak se dá instalovat W7 na nové mašiny?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #74 kdy: 17 Srpna 2022, 12:00:28 »
Tak nešlo o to, co se nacpe/nenacpe do jádra - jde o tu politiku, jak zavedly schizofrenní konfiguraci toho síťového připojení a s tím popsané potíže.

Citace
např. W7 na nejnovějším HW - lze i dnes s určitými výhradami stále nainstalovat/provozovat, jen je třeba použít spec. instalačku + simplix....)
Nemáš nějaké linky, kde bych se blíže podíval, jak se dá instalovat W7 na nové mašiny?

Mám. Teď jsem to zrovna instaloval pár lidem (intel, ryzen). Instalačka má všechno integrované (updaty, drivery usb3.0 atd.). Stačilo doinstalovat driver síťovky + dedik. grafiky a jede to jak "z praku".... ;) O zbytek se postará simplix...
Odkazy ti pošlu do soukromé zprávy... ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.