Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Příprava na instalaci Kubuntu  (Přečteno 2838 krát)

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Příprava na instalaci Kubuntu
« kdy: 23 Května 2022, 16:40:29 »
Ahoj,

Tak nedávno dorazil nový SSD disk s kapacitou 258 GB a tak se chystám na novou instalaci. Než se do toho pustím, tak bych rád požádal chytřejší o případné rady abych se vyhnul nějakému problému. Tentokrát bych rád vyzkoušel aktuální Kubuntu.

1. Rozdělení disku
Předpokládám, že na SSD nedělat SWAP. NTB má 12 GB RAM.
Na EFI oddíl by 1 GB mohlo stačit?
Oddíl pro systém. 50 GB by mohlo stačit? Předpokládám, že SNAP aplikace se neinstalují na systémový oddíl.
Zbytek by šel na home oddíl.

2. Steam + WoW
Koukal jsem, že na Snap store se objevil Steam což je super zpráva. Když jsem ale naposledy zkoušel Steam přes Flathub, tak byl problém s oprávněním (neuměl vytvořit zástupce v nabídce aplikací ani na ploše). Jako další hraji ještě World of Warcraft. Nebyla by nějaká rada, jak to celé rozběhat? Používat Steam a kvůli WoWku instalovat Lutris (přes Snap store)? Nebo vše dát do Lutris a Steam klienta nechat pouze na stahování a aktualizaci her? Bude v takovém případě Lutris používat Steam Proton?

Dále k tomu bych pak rád docílil toho, aby se hry instalovaly do specifického adresáře (např. /home/***/Hry). Nevím, zda Steam (přes SNAP) bude mít sem přístup. Popřípadě jak mu ten přístup udělit?

Nebo by bylo lepší se SNAP vyhnout obloukem a všechno instalovat přes klasické deb?
Děkuji všem :)
« Poslední změna: 23 Května 2022, 17:02:45 od Fargotroniac »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Příprava na instalaci Kubuntu
« Odpověď #1 kdy: 23 Května 2022, 18:14:36 »
Pouze k bodu 1:

1 GB na EFI je zbytečně moc. Můj EFI u Kubuntu 18.04 LTS má 199 MB (FAT). Myslím, že to, co navrhne instalátor, bude OK a možná se to bude pohybovat okolo mnou uvedené hodnoty.

50 GB pro systém je myslím OK. Osobně mám 67 GB a přesto, že aplikací mám fakt hodně, tak zaplnění je cca 55% (opět Kubuntu 18.04).

Swap: mám 32 GB RAM, swap nepoužívám a jak jsem čistě ze zajímavosti občas pozoroval zatížení systému, tak ani při spoustě otevřených panelů Firefoxu, velkých dokumentech v Okularu (mám v něm nastaveno normální využívání RAM) a dalších zároveň běžících aplikacích nikdy nevyskočila obsazenost RAM nad nějakých 9 - 10 GB. Běžně je to tak 3 až max. 4 GB.

Je ovšem pravda, že nepoužívám ani flatpak, ani snap (pouze občas appimage), ani nehraju hry atd., takže tam se to může lišit.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Příprava na instalaci Kubuntu
« Odpověď #2 kdy: 23 Května 2022, 18:58:56 »
Na ESP (EFI oddíl) stačí 50MB a dává se tak 100, pro příp. multiboot ..

Swap oddíl dělej jen v případě HDD - u SSD na něj kašli - vytvoří se swapfile, který je v tomto příp. vhodnější. Na běžné užívání OS stačí 40GB pro root. Pro psí kusy a jiné navýšit, dle předpokladů ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Příprava na instalaci Kubuntu
« Odpověď #3 kdy: 23 Května 2022, 21:35:28 »
...k steam načo snap,alebo flatpak???...to sa da priamo nainstalovat???...šak??? :o :o :o

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Příprava na instalaci Kubuntu
« Odpověď #4 kdy: 24 Května 2022, 07:56:28 »
Super, takže EFI oddíl tedy vyřešen. Na systém dám 50 GB. Neplánuji psí kusy, ale nějaká rezerva neuškodí.

Ten swapfile se vytvoří automaticky nebo bude potřeba jej vytvořit dodatečně?

Snap není povinnost. Ale vím, že distribuce do toho poměrně tlačí a i někteří vývojáři už od ppa repozitáře ustoupili a vydávají pouze jako flatpak / snap. Takže je asi jen otázkou času, kdy se na to bude muset přejít.
Osobně mám raději klasické deb, protože s tím není tolik problémů (delší spouštění, oprávnění, výkon,...).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Příprava na instalaci Kubuntu
« Odpověď #5 kdy: 24 Května 2022, 09:38:44 »
Od Ubuntu 16.04 se swapfile tvoří automaticky, nicméně i zde najdeš několik vláken, kde máš popsáno, jak zkontrolovat a jak případně vytvořit a aktivovat.

Ano orientace na snap apod. je silná - to už je taková doba, že to horší se protlačí - zdaleka nepočínaje ani nekonče samotným UEFI.
Nicméně jsou pořád dobrovolníci, kteří přepakovávají do .deb - třeba na Launchpadu ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Příprava na instalaci Kubuntu
« Odpověď #6 kdy: 24 Května 2022, 11:12:55 »
Já mám *.deb rád hlavně proto, že to je systémové rešení, umožňující centrální správu všeho software pomocí apt či jeho různých grafických verzí (Synaptic atd.).

To je jedna z velmi silných stránek distribucí založených na Debianu (jsou i konkurenční balíčkovací systémy, třeba *.rpm a jiné, ale *.deb mi přijde nejlepší).

Fakt nechápu, proč by se toto dlouhodobě funkční a odladěné prostředí mělo rozm.dat... Nicméně na mozky vývojářů zřejmě nemám, nebo si nešlehám, těžko říct.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Příprava na instalaci Kubuntu
« Odpověď #7 kdy: 24 Května 2022, 12:22:51 »
Fakt nechápu, proč by se toto dlouhodobě funkční a odladěné prostředí mělo rozm.dat... Nicméně na mozky vývojářů zřejmě nemám, nebo si nešlehám, těžko říct.

Důvodem je pohodlnost - *.deb je třeba zkompilovat pro každou verzi ubuntu extra, protože v různých verzích ubuntu jsou různé knihovny atd.  Zatímco snap stačí jen jeden pro všechny, jelikož si všechny potřebné závislosti "táhne s sebou".
A některé aplikace už bohužel existují pouze jako snap/flatpak  :-[

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Příprava na instalaci Kubuntu
« Odpověď #8 kdy: 24 Května 2022, 12:57:24 »
Nevidím důvod, proč by to takhle nemohlo být i v .deb balíku s tím, že nepotřebné (v dané verzi OS již obsažené) závislosti se prostě nenainstalují.
Je to o té demenci vývojářů, kdy než aby zefektivnili plně funkční a výbornou koncepci, tak raději vymýšlí novou a horší ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Příprava na instalaci Kubuntu
« Odpověď #9 kdy: 24 Května 2022, 13:38:10 »
Nevidím důvod, proč by to takhle nemohlo být i v .deb balíku...

Tak to by opravdu nemohlo - ty problémy by byly neřešitelné...

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Příprava na instalaci Kubuntu
« Odpověď #10 kdy: 24 Května 2022, 16:21:22 »
Takže na Snap zatím kašlu. Aplikace co budu instalovat naštěstí zatím deb a ppa ještě mají. Naštěstí to u nich vývojáři ještě nevzdali. :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Příprava na instalaci Kubuntu
« Odpověď #11 kdy: 10 Června 2022, 15:18:51 »
Jo, a snap aplikace se samozřemě instalují na systémový oddíl (na /home mají maximálně konfiguraci) do složek:
Kód: [Vybrat]
/snap
/var/lib/snapd/snaps

To samé se týká všech těch "pomocných" věcí což jsou taky snapy (bare, core, core18, core20, gnome-3-28, wine-platform-runtime, wine-platform-stable a další). A hned je pár GB pryč... :-\
S flatpakem je to ještě horší - kdysi jsem ho zkoušel a když jsem viděl jaký moloch to je, hned letěl....

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Příprava na instalaci Kubuntu
« Odpověď #12 kdy: 10 Června 2022, 15:59:33 »
... :o ::) ;D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.