Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Sdileni slozky z w10 po siti z linux ...  (Přečteno 7565 krát)

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Sdileni slozky z w10 po siti z linux ...
« kdy: 08 Června 2022, 19:19:15 »
Pred nekolika dny jsem zkousel zprovoznit po siti sdileni slozky z w10.
Bohuzel instalaci sluzby 'File Sharing Support SMB 1.0/CIFS' se mi nepodarilo ve W10 najit.
To co je o tom v M$ helpu neni pravda !
Volba sluzby 'File Sharing Support SMB 1.0/CIFS' v nastaveni neni.
M$ tuto moznost odstranil nebo delam nejkou chybu ?

jmp

  • Host
Re:Sdileni slozky z w10 po siti z linux ...
« Odpověď #1 kdy: 08 Června 2022, 19:44:10 »
zkuste připojit sdílení s tím, že tomu specifikujete jinou verzi protokolu
myslím že vhodná je 3, ale odzkoušené to nemám
1čce se opravdu snažte vyhnout...

vers=arg
              SMB protocol version. Allowed values are:

              • 1.0 - The classic CIFS/SMBv1 protocol.

              • 2.0 - The SMBv2.002 protocol. This was initially introduced in Windows Vista Service Pack 1, and Windows Server 2008. Note that the initial release version of Windows Vista spoke a  slightly
                different dialect (2.000) that is not supported.

              • 2.1 - The SMBv2.1 protocol that was introduced in Microsoft Windows 7 and Windows Server 2008R2.

              • 3.0 - The SMBv3.0 protocol that was introduced in Microsoft Windows 8 and Windows Server 2012.

              • 3.02 or 3.0.2 - The SMBv3.0.2 protocol that was introduced in Microsoft Windows 8.1 and Windows Server 2012R2.

              • 3.1.1 or 3.11 - The SMBv3.1.1 protocol that was introduced in Microsoft Windows 10 and Windows Server 2016.

              • 3 - The SMBv3.0 protocol version and above.

              • default - Tries to negotiate the highest SMB2+ version supported by both the client and server.

              If no dialect is specified on mount vers=default is used.  To check Dialect refer to /proc/fs/cifs/DebugData

              Note too that while this option governs the protocol version used, not all features of each version are available.

              The  default  since v4.13.5 is for the client and server to negotiate the highest possible version greater than or equal to 2.1. In kernels prior to v4.13, the default was 1.0. For kernels be‐
              tween v4.13 and v4.13.5 the default is 3.0.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Sdileni slozky z w10 po siti z linux ...
« Odpověď #2 kdy: 09 Června 2022, 07:30:37 »
Pred nekolika dny jsem zkousel zprovoznit po siti sdileni slozky z w10.
Bohuzel instalaci sluzby 'File Sharing Support SMB 1.0/CIFS' se mi nepodarilo ve W10 najit.
To co je o tom v M$ helpu neni pravda !
Volba sluzby 'File Sharing Support SMB 1.0/CIFS' v nastaveni neni.
M$ tuto moznost odstranil nebo delam nejkou chybu ?


Toto se týká podpory starých protokolů SMB, nicméně v drtivé většině případů (ano, jsou jisté extrémy typu prehistorická NAS, kamery, ...) není zapotřebí tuto instalovat, navíc nedávno MS možnost instalace této archaické záležitosti (staré skoro 40 let!!!) úplně odstranil. Pro SMB (resp. CIFS) sdílení mezi Windows a Linuxem nic takového není potřeba. Chybka bude tedy asi někde jinde. Jak přesně sdílíte složku ve Windows a jak se k ní snažíte připojit z Linuxu?
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re:Sdileni slozky z w10 po siti z linux ...
« Odpověď #3 kdy: 10 Června 2022, 17:43:16 »
Dnes jsem znovu zkusil 'ruzne' hledat ve w10 jakoukoli verzi SMB (ne jen SMBv1).
Nic o vyssich verzich SMB jsem ve w10 nenasel.
Nakonec se mi podarilo najit misto - nastaveni kde lze nastavit
 '.. SMB 1.0/CIFS ..' a 'Subsystem Windows pro linux'
Potrebne soubory pro zmenu nastaveni W10 relativne 'dlouho hledaly' ale nakonec byly pozadovane zmeny provedeny.

Po naslednem restartu jiz W10 videly jeden PC Ubuntu z domaci site a dalo se do nej i neco zapisovat.
V domaci siti mam nekolik PC s instalacemi 'duplikaty SSD U20-mate', z puvodni nove instalace U20 na jednom z PC.
Komunikce v siti linux volim dle IP adres PC. Asi pro to W10 videly jen jedeno PC (stejne jmena pocitacu)

Udelal jsem test kopirovani nejakych souboru. Po upravave prav pristupu v linuxu se obrazky v U20 '.PNG' se daly zobrazit.
Bohuzel ulozene stranky 'MHTML' z 'Edge' se nedaly ani v doinstalovanem 'Edge' v linuxu otevirat.

Z tohoto PC s W10 byly do noveho vykonejsiho PC pres sit presouvana veskera data,
AVG, ucetnitcvi atd.., takze sdileni ve W10 bylo nejak nastaveno a pred prvnim testem jsem je neupravoval.

Po te jsem si vytvoril ve W10 noveho uzivatele a upravil jsem sdileni  'sdilene slozky W10' pro nej.
Zkouska pristupu do teto sdilene slozky W10 z jednoho PC s U20-mate pres 'caja smb:\\ na jeho IP adresu' vypada OK.
Z tohoto U20 byl pristup bez problemu, a stazene soubory jsou v linuxu pristupne bez uprav opravneni,
lze je OK  zobrazit.

« Poslední změna: 10 Června 2022, 19:58:26 od miro_ »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Sdileni slozky z w10 po siti z linux ...
« Odpověď #4 kdy: 10 Června 2022, 20:47:43 »
Opakuji se - není to potřeba - protokol SMB resp. CIFS je totiž něco, co Windows v naprosté většině výchozích instalaci obsahují coby položku "Sdílení souborů a tiskáren v síti Microsoft", ten problém dle mého opravdu není v doinstalaci uvedeného balíku.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Sdileni slozky z w10 po siti z linux ...
« Odpověď #5 kdy: 10 Června 2022, 20:49:11 »
V těch "funkcích systému windows" to je odjakživa, myslel jsem, že to víš...

Nové prohlížeče uložení stránky do jediného suboru (mht, mhtml) "prasí". Naštěstí existují doplňky
https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=85882.msg578381#msg578381

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Sdileni slozky z w10 po siti z linux ...
« Odpověď #6 kdy: 10 Června 2022, 20:57:22 »
Opakuji se - není to potřeba - protokol SMB resp. CIFS je totiž něco, co Windows v naprosté většině výchozích instalaci obsahují coby položku "Sdílení souborů a tiskáren v síti Microsoft", ten problém dle mého opravdu není v doinstalaci uvedeného balíku.

Ano. obsahují - ale jakou verzi?  Já pokud nezapnu SMB1, tak se se starším nasem nebo mediaplayerem "nechytám". Rovněž sdílení souborů s linuxem je obousměrně bezprobémové. Nu, a pokud to takto funguje, nemám nad tím dál co mudrovat.
A ty argumenty o jakési bezpečnosti mají snad význam ve firemním prostředí, ale u mě doma, jeden PC, dva NTB a chytrá TV - tam opravdu žádné "nebezpečí" při použití SMB1 nehrozí. Pro mě je zásadní funkčnost, nikoli bezpečnost za každou cenu až na hranici nefunkčnosti.
Vždyť s novými verzemi samby se nedají ani procházet (observe) sdílené složky ve windows...
« Poslední změna: 10 Června 2022, 21:31:44 od juwa2 »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Sdileni slozky z w10 po siti z linux ...
« Odpověď #7 kdy: 12 Června 2022, 10:34:03 »
Opakuji se - není to potřeba - protokol SMB resp. CIFS je totiž něco, co Windows v naprosté většině výchozích instalaci obsahují coby položku "Sdílení souborů a tiskáren v síti Microsoft", ten problém dle mého opravdu není v doinstalaci uvedeného balíku.

Ano. obsahují - ale jakou verzi?  Já pokud nezapnu SMB1, tak se se starším nasem nebo mediaplayerem "nechytám". Rovněž sdílení souborů s linuxem je obousměrně bezprobémové. Nu, a pokud to takto funguje, nemám nad tím dál co mudrovat.
A ty argumenty o jakési bezpečnosti mají snad význam ve firemním prostředí, ale u mě doma, jeden PC, dva NTB a chytrá TV - tam opravdu žádné "nebezpečí" při použití SMB1 nehrozí. Pro mě je zásadní funkčnost, nikoli bezpečnost za každou cenu až na hranici nefunkčnosti.
Vždyť s novými verzemi samby se nedají ani procházet (observe) sdílené složky ve windows...

Standardně je zapnutá podpora verze 2 a 3 (a stroje by se mezi sebou měly domluvit, co budou používat). Oproti 1 jsou násobné framebuffery, snížená latence, razantně optimalizované režie, podporované souběžné operace a taky funkční oplocking. To za mne pořád je daleko větší benefit, než bezpečnost, kde ano, můžeme se pak bavit o autentizaci, šifrování a podepisování balíčků, což rozumím, že je v kontrolované domácí síti zbytečnost. Nefunkční observe může být daný hromadou věcí, nejčastěji je to prasácká implementace ve windows, která v případě absence jistých položek spoléhá na náhodu, ale prostě nefunguje jak má. Nicméně v domácí síti lze vhodnou konfigurací funkčnosti poměrně jednoduše dosáhnout. Co se týče nepřístupnosti resp. nemožnosti se připojit, většinou jsou za tím nemravnosti typu windows firewall, veřejná namísto privátní síť, špatně nastavená autentizace a zabezpečení. Nerozporuji, že s každou novou aktualizací jsou wokna protivnější, uzavřenější, vyhraněnější vůči cizím implementacím smb resp. bavme se o cifs (popravdě, už hromadu let očekávám, že jednoho dne se tato kapitola uzavře díky šifrovacím klíčům spravovaným MS, prostě komunikace bude uznávat jen klíče MS), ale prostě nemyslím si, že držet se první, nudné a mrtvé verze smb protokolu je řešení. Navíc toto řešení bude funkční už jen vysoce omezenou dobu, s jistotou lze říci, že kterákoliv z dalších aktualizací může natvrdo podporu odebrat bez možnosti dodatečné instalace.

Takže si zanadávejme, ale řešme, proč to nefunguje, pátrejme kde je příčina, ať příště víme co s tím a nesaháme ke 40 let starým berličkám.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.