Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb  (Přečteno 3294 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« kdy: 25 Července 2022, 11:00:03 »
Přes dnešní idiocii Canonicalu a dalších spočívající v postupném opouštění *.deb světa a přechodu na flatpak či snap (kdyby to alespoň byl appimage, ale prostě ne) existují i vývojáři, kterým se to nelíbí a mají proto svoje PPA s *.deb balíčky.

Jedním z nich je Rob Savoury, který se takto stará mj. o GIMP. Píšu o tom teď proto, že v repozitáři měl chybu (špatně definovanou závislost a propojení s knihovnou libwmf a libwmflite), která znemožňovala instalaci GIMPu (momentálně 2.10.32).

Psal jsem mu včera večer (cca ve 22 hod.), no a v 0:23 jsem od něj dostal zprávu, že chyba byla na jeho straně a že je opravena. Neuvěřitelné!

Takže kdo chcete aktuální (nejen) GIMP pořád jako *.deb, přidejte si do zdrojů https://launchpad.net/~savoury1/+archive/ubuntu/gimp.

Jeho další repozitáře jsou na https://launchpad.net/~savoury1.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #1 kdy: 25 Července 2022, 17:56:19 »
Ještě bych k tomu doplnil, že tento autor rovněž ve svých repozitářích backportuje nové verze spousty aplikací do starších dister (xenial, bionic).  :)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #2 kdy: 25 Července 2022, 18:05:20 »
No já to právě v Bionicu používám (resp. prostě Kubuntu 18.04 LTS, ta jména mi nikdy nepřirostla k srdci).

Myslím že to, že backportuje, je součástí jeho zdravě konzervativního pohledu na věc. Dovolím si citovat z jeho e-mailu:

Citace
Flatpak/Snap/etc is not so good, I agree with you! Using proper *.deb packages is always best, however Ubuntu/Canonical seem to be not so interested in that for newer software any more. Too bad, but this is where my PPAs satisfy the need of lots of users wanting *.deb packages!

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #3 kdy: 25 Července 2022, 18:41:35 »
No já to právě v Bionicu používám (resp. prostě Kubuntu 18.04 LTS, ta jména mi nikdy nepřirostla k srdci).

Myslím že to, že backportuje, je součástí jeho zdravě konzervativního pohledu na věc. Dovolím si citovat z jeho e-mailu:

Citace
Flatpak/Snap/etc is not so good, I agree with you! Using proper *.deb packages is always best, however Ubuntu/Canonical seem to be not so interested in that for newer software any more. Too bad, but this is where my PPAs satisfy the need of lots of users wanting *.deb packages!

Ano, a za to mu patří obdiv a dík - jelikož to musí dát hodně práce a času, ono pořešit všechny ty závislosti není vůbec jednoduché (v některých případech to ani přes veškeré úsilí nelze)..

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #4 kdy: 25 Července 2022, 18:54:02 »
...ako aj VLC media player,a FFmpeg... :o :o :o

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #5 kdy: 25 Července 2022, 21:31:01 »
Začíná být čas na protest opustit Ubuntu a jeho odnože ...  :(
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #6 kdy: 25 Července 2022, 22:11:59 »
Začíná být čas na protest opustit Ubuntu a jeho odnože ...  :(

To si nemyslím. Jádrem mého příspěvku je, že pořád ještě s tím lze něco dělat. No a *buntu má (alespoň pro mě) softwarově asi největší zázemí (myslím tím počet aplikací) a velmi dobře se ovládá.

Takže bojujme proti nově vznikajícím kravinám  a neházejme flintu do žita. I prosté poděkování konzervativní části vývojářů je způsobem jejich odměny...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #7 kdy: 26 Července 2022, 12:16:50 »
Začíná být čas na protest opustit Ubuntu a jeho odnože ...  :(
A jít třeba k Linux Mint? Opustil jsem jej kvůli nedokonalým pracovním prostředí. Buď byly už zastaralé nebo plné chyb. Jenže! V této další verzi, co vyjde, to vedoucí projektu vzal z gruntu a ty chybové věci, co psal několik let, zahodil. A postavil to jinak.
Takže. Jsem čerstvě na Ubuntu a asi se zase budu cukat vrátit k němu. :-)

Mimochodem, ale to jistě víš, jede čistě deb.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.