Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Odinstalace zbytečných cizokrajných fontů a lokalizací  (Přečteno 4255 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Jak poučenější uživatelé vědí, v *buntu a příbuzných distribucích (Debian atd.) je hned po čisté po instalaci v systému obrovské množství pro našince obvykle zcela zbytečných cizokrajných písem (fontů) a též lokalizace některých programů, ačkoliv člověk při instalačních nastaveních volí češtinu.

Až do teď jsem to řešil správcem písem a postupným ručním mazáním jednotlivých *.ttf, popř. podobně s lokalizacemi pomocí Synapticu. Včera jsem se trošku rozhlédl po netu a ejhle, co jsem našel:

https://www.riksoft.it/wikiriks/linux/remove-foreign-fonts-from-debian-ubuntu

Autor na té stránce má skript, který se spustí pod rootem a všechnu tu úmornou práci udělá za chvilku sám. Důležité (a je to na stránce uvedeno hned nahoře): před použitím skriptu je potřeba do proměnné KEEP napsat, které jazyky chci zachovat - v originálu je tam britská a americká angličtina a italština!!!

Abych tento záslužný počin archivoval i tady, tak do přílohy dávám už pozměněnou podobu skriptu, který v systému zachová britskou a americkou angličtinu a češtinu a vše ostatní smaže.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Odinstalace zbytečných cizokrajných fontů a lokalizací
« Odpověď #1 kdy: 03 Srpna 2022, 22:13:12 »
Jak poučenější uživatelé vědí, v *buntu a příbuzných distribucích (Debian atd.) je hned po čisté po instalaci v systému obrovské množství pro našince obvykle zcela zbytečných cizokrajných písem (fontů) a též lokalizace některých programů, ačkoliv člověk při instalačních nastaveních volí češtinu.

Až do teď jsem to řešil správcem písem a postupným ručním mazáním jednotlivých *.ttf, popř. podobně s lokalizacemi pomocí Synapticu. Včera jsem se trošku rozhlédl po netu a ejhle, co jsem našel:

https://www.riksoft.it/wikiriks/linux/remove-foreign-fonts-from-debian-ubuntu

Autor na té stránce má skript, který se spustí pod rootem a všechnu tu úmornou práci udělá za chvilku sám. Důležité (a je to na stránce uvedeno hned nahoře): před použitím skriptu je potřeba do proměnné KEEP napsat, které jazyky chci zachovat - v originálu je tam britská a americká angličtina a italština!!!

Abych tento záslužný počin archivoval i tady, tak do přílohy dávám už pozměněnou podobu skriptu, který v systému zachová britskou a americkou angličtinu a češtinu a vše ostatní smaže.

Já mám nainstalované localepurge. A v něm nastaveno aby se zachovala pouze eng + cz.
Výhoda pak je, že se při instalaci jakýchkoli aplikací už ostatní jazyky neinstalují. Pak není třeba nic následně odstraňovat.
Kromě toho jsem si napsal skript který čistí nechtěné jazyky ze všech prohlížečů a jejich doplňků. Je toho docela dost. Spouštím ho cronem týdně.
Další "mor" jsou různé ty licenční txt soubory, jsou jich tisíce - to likviduju taky... ;)
« Poslední změna: 03 Srpna 2022, 23:23:46 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Odinstalace zbytečných cizokrajných fontů a lokalizací
« Odpověď #2 kdy: 03 Srpna 2022, 22:58:39 »
Aha, localepurge jsem neznal. Asi ale neodstraňuje ty mraky fontů typu Ruanda ukundi, ne?

Skript na čištění jazyků z prohlížečů bys mohl zveřejnit (tady)...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Odinstalace zbytečných cizokrajných fontů a lokalizací
« Odpověď #3 kdy: 03 Srpna 2022, 23:18:04 »
Aha, localepurge jsem neznal. Asi ale neodstraňuje ty mraky fontů typu Ruanda ukundi, ne?

Skript na čištění jazyků z prohlížečů bys mohl zveřejnit (tady)...

Fonty pochopitelně ne.
Jo, dám ho sem i když napsat si ho není nic těžkého, je na bázi find

rumany

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 57
Re:Odinstalace zbytečných cizokrajných fontů a lokalizací
« Odpověď #4 kdy: 04 Srpna 2022, 12:53:50 »
Ahoj to už nefunguje Bleachbit?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Odinstalace zbytečných cizokrajných fontů a lokalizací
« Odpověď #5 kdy: 04 Srpna 2022, 13:43:24 »
Bleachbit umí sám odinstalovat ty zbytečné fonty, jak je popsáno hned v úvodu?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Odinstalace zbytečných cizokrajných fontů a lokalizací
« Odpověď #6 kdy: 04 Srpna 2022, 14:59:59 »
Chyba mi tu dolezita informacia a to kolko asi +- to uvolni miesta. Pripadne ak som to zle pochopil a nerobite to pre uvolnenie miesta tak aky iny vyznam to ma pre uzivatela.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Odinstalace zbytečných cizokrajných fontů a lokalizací
« Odpověď #7 kdy: 04 Srpna 2022, 15:44:34 »
Kolik to uvolní místa je samozřejmě různé a záleží to na konkrétní instalaci, resp. jejím stavu. Informativní hodnotu uvádí autor na své stránce.

Já exotické fonty neodstraňuju ani tak kvůli místu, jako spíš prostě proto, abych v aplikacích, kde lze fonty volit, neměl kilometr dlouhej seznam s většinou balastu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Odinstalace zbytečných cizokrajných fontů a lokalizací
« Odpověď #8 kdy: 04 Srpna 2022, 17:27:18 »
Aha, vdaka za upresnenie. To s tym vyberom by ma nenapadlo.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re:Odinstalace zbytečných cizokrajných fontů a lokalizací
« Odpověď #9 kdy: 10 Srpna 2022, 11:01:41 »
Jelikož řeším problém s místem, tak jsme si říkal, že to prubnu, abych nemusel šachovat s oddíly.

localepurge
Je fajn, ale neřeší asi již nainstalované věci.

Skript
Nechybí tam ještě cs_CZ a cs_CZ.UTF-8?
Hm teď se dívám do Bleachbit a ten má zase jiný seznam jazyků/kódování. Tam je jen párkrát en a jedno cs.

Bleachbit
Zhruba uvolní jen 300MB. Protože třeba apt jsem už onehdá promazával.
« Poslední změna: 10 Srpna 2022, 11:08:38 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Odinstalace zbytečných cizokrajných fontů a lokalizací
« Odpověď #10 kdy: 10 Srpna 2022, 12:47:06 »
...
Skript
Nechybí tam ještě cs_CZ a cs_CZ.UTF-8?
Hm teď se dívám do Bleachbit a ten má zase jiný seznam jazyků/kódování. Tam je jen párkrát en a jedno cs.
...

Díval jsem se přes filtr do Synapticu (a nechal ho i hledat), ale žádný balíček se substringem cs_CZ ani cs_CZ.UTF8 v systému nenacházím (a to ani instalovaný, ani k dispozici). Kubuntu 18.04 LTS.

Ten skript se jistě dá modifikovat podle konkrétní situace, ale mně vyhověl tak, jak jsem ho sem dal.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re:Odinstalace zbytečných cizokrajných fontů a lokalizací
« Odpověď #11 kdy: 10 Srpna 2022, 12:59:59 »
...
Skript
Nechybí tam ještě cs_CZ a cs_CZ.UTF-8?
Hm teď se dívám do Bleachbit a ten má zase jiný seznam jazyků/kódování. Tam je jen párkrát en a jedno cs.
...

Díval jsem se přes filtr do Synapticu (a nechal ho i hledat), ale žádný balíček se substringem cs_CZ ani cs_CZ.UTF8 v systému nenacházím (a to ani instalovaný, ani k dispozici). Kubuntu 18.04 LTS.

Ten skript se jistě dá modifikovat podle konkrétní situace, ale mně vyhověl tak, jak jsem ho sem dal.
Vycházel jsem z toho, jak s tím pracuje localepurge. Tam jsou 3 položky cs.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.