Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb  (Přečteno 3704 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1778
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« kdy: 25 Července 2022, 11:00:03 »
Přes dnešní idiocii Canonicalu a dalších spočívající v postupném opouštění *.deb světa a přechodu na flatpak či snap (kdyby to alespoň byl appimage, ale prostě ne) existují i vývojáři, kterým se to nelíbí a mají proto svoje PPA s *.deb balíčky.

Jedním z nich je Rob Savoury, který se takto stará mj. o GIMP. Píšu o tom teď proto, že v repozitáři měl chybu (špatně definovanou závislost a propojení s knihovnou libwmf a libwmflite), která znemožňovala instalaci GIMPu (momentálně 2.10.32).

Psal jsem mu včera večer (cca ve 22 hod.), no a v 0:23 jsem od něj dostal zprávu, že chyba byla na jeho straně a že je opravena. Neuvěřitelné!

Takže kdo chcete aktuální (nejen) GIMP pořád jako *.deb, přidejte si do zdrojů https://launchpad.net/~savoury1/+archive/ubuntu/gimp.

Jeho další repozitáře jsou na https://launchpad.net/~savoury1.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4949
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #1 kdy: 25 Července 2022, 17:56:19 »
Ještě bych k tomu doplnil, že tento autor rovněž ve svých repozitářích backportuje nové verze spousty aplikací do starších dister (xenial, bionic).  :)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1778
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #2 kdy: 25 Července 2022, 18:05:20 »
No já to právě v Bionicu používám (resp. prostě Kubuntu 18.04 LTS, ta jména mi nikdy nepřirostla k srdci).

Myslím že to, že backportuje, je součástí jeho zdravě konzervativního pohledu na věc. Dovolím si citovat z jeho e-mailu:

Citace
Flatpak/Snap/etc is not so good, I agree with you! Using proper *.deb packages is always best, however Ubuntu/Canonical seem to be not so interested in that for newer software any more. Too bad, but this is where my PPAs satisfy the need of lots of users wanting *.deb packages!

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4949
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #3 kdy: 25 Července 2022, 18:41:35 »
No já to právě v Bionicu používám (resp. prostě Kubuntu 18.04 LTS, ta jména mi nikdy nepřirostla k srdci).

Myslím že to, že backportuje, je součástí jeho zdravě konzervativního pohledu na věc. Dovolím si citovat z jeho e-mailu:

Citace
Flatpak/Snap/etc is not so good, I agree with you! Using proper *.deb packages is always best, however Ubuntu/Canonical seem to be not so interested in that for newer software any more. Too bad, but this is where my PPAs satisfy the need of lots of users wanting *.deb packages!

Ano, a za to mu patří obdiv a dík - jelikož to musí dát hodně práce a času, ono pořešit všechny ty závislosti není vůbec jednoduché (v některých případech to ani přes veškeré úsilí nelze)..

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 479
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #4 kdy: 25 Července 2022, 18:54:02 »
...ako aj VLC media player,a FFmpeg... :o :o :o

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3582
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #5 kdy: 25 Července 2022, 21:31:01 »
Začíná být čas na protest opustit Ubuntu a jeho odnože ...  :(
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1778
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #6 kdy: 25 Července 2022, 22:11:59 »
Začíná být čas na protest opustit Ubuntu a jeho odnože ...  :(

To si nemyslím. Jádrem mého příspěvku je, že pořád ještě s tím lze něco dělat. No a *buntu má (alespoň pro mě) softwarově asi největší zázemí (myslím tím počet aplikací) a velmi dobře se ovládá.

Takže bojujme proti nově vznikajícím kravinám  a neházejme flintu do žita. I prosté poděkování konzervativní části vývojářů je způsobem jejich odměny...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6085
Re:Aktuální GIMP a jiný software stále jako *.deb
« Odpověď #7 kdy: 26 Července 2022, 12:16:50 »
Začíná být čas na protest opustit Ubuntu a jeho odnože ...  :(
A jít třeba k Linux Mint? Opustil jsem jej kvůli nedokonalým pracovním prostředí. Buď byly už zastaralé nebo plné chyb. Jenže! V této další verzi, co vyjde, to vedoucí projektu vzal z gruntu a ty chybové věci, co psal několik let, zahodil. A postavil to jinak.
Takže. Jsem čerstvě na Ubuntu a asi se zase budu cukat vrátit k němu. :-)

Mimochodem, ale to jistě víš, jede čistě deb.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.