Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad  (Přečteno 8988 krát)

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad
« Odpověď #25 kdy: 03 Srpna 2022, 09:18:30 »
Tohle téma je velice zajímavé. Protože v noci nefungovali stránky forum.ubuntu.cz měl jsem čas si k tomu trochu více přečíst. Nejsi jediný komu tyto věci blbnou a už vůbec to také nemusí být dáno tím, že máš hodně nový hardware. Oni se tu teď mění dva světy a to z X na Wayland. Kde se postupně vynechávají Xkové protokoly. Takže to mé doporučení xserver-xorg-input-synaptics beru tak nějak zpět.Nechal bych to fakt až úplně na konec. A časem hořký konec, protože to jednou fakt přestane fungovat a tím se vrátí problém špatné funkčnosti.
Xka a jejich protokoly není třeba představovat. Je to ukrutný maglajz co tak nějak funguje protože je tu dlouho. Sám jsem si kdysi chtěl něco napsat kvůli částečně nefunkčnímu dálkovému ovladači. A to bylo maso. Naštěstí ten samý problém štval nějakého italského programátora a udělal patch do Xserveru a pak to fungovalo. Ten patch nikdo neinplementoval! Tož asi tak k těm Xkám.
Wayland funguje úplně na jiném principu. Lehce dohledatelné jak. Ale díky tomu bylo třeba vymyslet jak jinak přijímat události od vstupních zařízení. Tak vznikl libinput. On už je tu teda pěknou řádku let. libinput je něco jako filtr který přijímá a dál předává události od jádra. libinput neví co je touchpad, co myš nebo dotyková obrazovka a co uživatel potřebuje nebo chce. Je to jen taková mezivrstva která se nedá moc normálně nastavovat. Protože zkrátka neví. Od toho tu je kompozitor. Což je většinově GNOME, KDE atd. Já používám Swaywm. A díky skvělému sway moc nemohu pomoci co se týče zobrazování atd. Na druhou stranu sway nesedne většině uživatelům! A ten kompozitor se má postarat o to aby to konkrétní zařízení fungovalo správně.
Být to můj stroj nb Summit E16Flip A12UCT, tak bych nejdřív odzkoušel zakázat jeden z těch detekovaných touchpadů:
Kód: [Vybrat]
sudo -i
echo '0003:04F3:2ED1.0006' > /sys/bus/hid/drivers/hid-multitouch/unbind
Tímto se první detekovaný touchpad vyjme z modulu a přestane fungovat. Funguje to hned. Takže nic nerestartovat ani se neodhlašovat jako za Xek. Pohraj si s touchpadem jestli bude lépe fungovat. Pokud ne, tímto příkazem to vrátíš do původního stavu:
Kód: [Vybrat]
echo '0003:04F3:2ED1.0006' > /sys/bus/hid/drivers/hid-multitouch/bind
A nebo restartem, což je dle mne zbytečné.
Pak bych si nainstaloval gnome-tweak a dconf a tam se tyto věci mají nastavovat. Rychlejší dohledání kde to které nastavení je, si myslím by mohlo fungovat takto nějak:
Kód: [Vybrat]
gsettings list-schemas | grep -i touchpad
Ještě by to chtělo si nejdříve s tím touchpadem pohrát abys věděl jestli špatná funkčnost touchpadu nemá nějakou zákonitost. Třeba jen v nějakém programu, nebo při nějaké činnosti. A podle toho hledat podrobněji.
Na konec je totiž trošku možné si ten libinput trochu přece jen přiohnout: https://wayland.freedesktop.org/libinput/doc/latest/device-quirks.html#device-quirks Ale to už je fakt jedna z těch posledních štací.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad
« Odpověď #26 kdy: 03 Srpna 2022, 10:00:02 »
Že něco staršího nahrazuje novější je přirozené. Já osobně jsem kdysi každou novinku nadšeně vítal. Jelikož jsem od ní očekával především zlepšení. To ale platilo jenom do určité doby (cca 2014?).... :-\
Časem jsem pak "vystřízlivěl". Nyní se naopak každé novoty tohoto typu spíše "děsím". Protože už dopředu tuším, co od ní čekat = reálný přínos (téměř) žádný + další (cekem velké) problémy navíc.
Z tohoto důvodu v posledních letech setrvávám na nejnižší podporované LTS verzi nejdéle co to jenom jde. A bootovacími parametry kernelu důsledně vyřazuji různé ty "trampolíny", "spectre", "meltdowny"atd. které jenom zbytečně snižují výkon.
A vážně uvažuji, že už přecházet výš nikdy nebudu.... Tomuhle bych před pár lety sám nevěřil.
Protože právě všechny tyhle "systemd", waylandy" a bůhví co dalšího podobného bude ještě v budoucnu vymyšleno - jenom aby bez reálného přínosu pouze ztrpčovalo běžnému uživateli život.
A místo aby aspoň vše fungovalo lépe, je tomu spíše naopak - bohužel i u nového HW.
Toto se týká i OS Windows - bohužel... :-\
« Poslední změna: 03 Srpna 2022, 10:04:02 od juwa2 »

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad
« Odpověď #27 kdy: 03 Srpna 2022, 10:49:30 »
Že něco staršího nahrazuje novější je přirozené. Já osobně jsem kdysi každou novinku nadšeně vítal. Jelikož jsem od ní očekával především zlepšení. To ale platilo jenom do určité doby (cca 2014?).... :-\
Časem jsem pak "vystřízlivěl". Nyní se naopak každé novoty tohoto typu spíše "děsím". Protože už dopředu tuším, co od ní čekat = reálný přínos (téměř) žádný + další (cekem velké) problémy navíc.
Z tohoto důvodu v posledních letech setrvávám na nejnižší podporované LTS verzi nejdéle co to jenom jde. A bootovacími parametry kernelu důsledně vyřazuji různé ty "trampolíny", "spectre", "meltdowny"atd. které jenom zbytečně snižují výkon.
A vážně uvažuji, že už přecházet výš nikdy nebudu.... Tomuhle bych před pár lety sám nevěřil.
Protože právě všechny tyhle "systemd", waylandy" a bůhví co dalšího podobného bude ještě v budoucnu vymyšleno - jenom aby bez reálného přínosu pouze ztrpčovalo běžnému uživateli život.
Toto se týká i OS Windows - bohužel... :-\
Já osobně proti waylandu nic nemám. Ba naopak. Funguje mi skvěle. Ono je to asi spíše o té implementaci. Třeba takové dotykové displeje s Xkovým synapticem si nedovedu představit. To samé platí o tlakových senzorech ve vstupních zařízeních (což může být také důvod špatné funkčnosti touchpadu u @dushoku). Proto je libinput už delší dobu zakomponován i do těch X. Protokol X pracuje na vstupech jen s hodnotama do 255. To je dáno historií. Zobrazování znaků ASCII. Žádná nativní implementace UTF-8, to řeší externí knihovny a také WM. A to vše jen kvůli zpětné podpoře. Myslel jsem že přechod z XFree86 na X to vyřeší. Ale ono ne. Připadá mi to jako XFree86 se spoustou záplat.
GNOME vs Swaywm. Gnome má svůj intení "registr" gsettings, gconf a dconf. Swaywm používá configurační soubor podobný xconf. Kousek z mého sway configu:
Kód: [Vybrat]
#
#   output HDMI-A-1 resolution 1920x1080 position 1920,0
#
# You can get the names of your outputs by running: swaymsg -t get_outputs
output eDP-1 mode 1280x720@60.037998Hz

#
# You can get the names of your inputs by running: swaymsg -t get_inputs
# Read `man 5 sway-input` for more information about this section.
input * {
    xkb_layout "cz"
    xkb_variant "qwerty"
    xkb_options ""
#    xkb_numlock disable
}

input "1267:12608:ELAN0001:00_04F3:3140_Touchpad" {
    dwt enabled
    tap enabled
    middle_emulation enabled
}
Gnome je zatížené zpětnou kompatibilitou programů napsaných pro X. Swaywm není a neřeší to. Jde to řešit přez xwayland. Ale ta funkčnost u mne nic moc i díky tomu že swaywm je dlaždicový. Čeká mne v brzké budoucnosti velká reinstalace. Win půjde pryč. Hlavní systém bude Sway, pak další partitions budou ubuntu klasické, arch a nakonec antix. home společné nebude. Už teď jsem si systém zaneřádil díky testům pro fórum a to nechci.
Zkusím až pojedu zpět do čech vyhrabat výše zmíněný dálkový ovladač a pohrát si s ním v čistém waylandu s libinput. Jsem na to docela zvědav.
Jinak systemd, snap a spol. naprosto souhlasím, že to je cesta do pekel.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad
« Odpověď #28 kdy: 03 Srpna 2022, 19:52:55 »
juwa2:

to je tím, jak člověk stárne. V naprosté většině to ale není věkem jako takovým (popř. ztrátou schopností apod.), ale právě naopak.

Čím déle je člověk na tomto světě, tím má víc zkušeností, zjišťuje, že ve skutečnosti toho zase tak moc nepotřebuje a naopak vidí, co se za jeho života zrodilo a zrealizovalo naprosto zbytečných kravin, škodlivostí atd. Navíc dnes něco jako solidnost, spolehlivost, trvanlivost atd. patří k velmi málo se vyskytujícím ctnostem, zato vše je třeba rychle a ještě rychleji (pravil klasik: Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest).

Bohužel toto frikulíni nikdy nemůžou pochopit, protože jim prostě chybí ona zkušenost a nadhled. O to víc mívají zcela neopodstatněné a hypertrofované sebevědomí.

Abych byl zcela objektivní, tak i v záplavě zbytečných nesmyslů se občas může objevit něco pozitivního. Potíž je v tom, že to málokdo dokáže rozlišit a prosadit často navzdory tlaku stáda apod.

Na závěr: vzhledem k tomu, že (nejen) PC využívám především k práci, tak se taky nehrnu do zejména neověřených novinek. Čas od času ale něco zkusím a takřka vždy si potvrdím, to co jsem napsal výše.
« Poslední změna: 03 Srpna 2022, 19:58:20 od JirkaZ »

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad
« Odpověď #29 kdy: 10 Srpna 2022, 01:35:33 »
@duskohu jakpak se ti vede s tvým problémem? Já jsem si z domova přivezl dálkový ovladač o kterém jsem tu psal a zjistil, že to jde celé od 10 k 5. Nejen že ho libinput detekuje 3X, ale pokaždé s malou obměnou! Vypadá to na problém|chybu udevu, který je vlastně spjat se systemd.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad
« Odpověď #30 kdy: 11 Srpna 2022, 10:06:10 »
Že něco staršího nahrazuje novější je přirozené. Já osobně jsem kdysi každou novinku nadšeně vítal. Jelikož jsem od ní očekával především zlepšení. To ale platilo jenom do určité doby (cca 2014?).... :-\
Časem jsem pak "vystřízlivěl". Nyní se naopak každé novoty tohoto typu spíše "děsím". Protože už dopředu tuším, co od ní čekat = reálný přínos (téměř) žádný + další (cekem velké) problémy navíc.
Z tohoto důvodu v posledních letech setrvávám na nejnižší podporované LTS verzi nejdéle co to jenom jde. A bootovacími parametry kernelu důsledně vyřazuji různé ty "trampolíny", "spectre", "meltdowny"atd. které jenom zbytečně snižují výkon.
A vážně uvažuji, že už přecházet výš nikdy nebudu.... Tomuhle bych před pár lety sám nevěřil.
Protože právě všechny tyhle "systemd", waylandy" a bůhví co dalšího podobného bude ještě v budoucnu vymyšleno - jenom aby bez reálného přínosu pouze ztrpčovalo běžnému uživateli život.
A místo aby aspoň vše fungovalo lépe, je tomu spíše naopak - bohužel i u nového HW.
Toto se týká i OS Windows - bohužel... :-\
juwa2:

to je tím, jak člověk stárne. V naprosté většině to ale není věkem jako takovým (popř. ztrátou schopností apod.), ale právě naopak.

Čím déle je člověk na tomto světě, tím má víc zkušeností, zjišťuje, že ve skutečnosti toho zase tak moc nepotřebuje a naopak vidí, co se za jeho života zrodilo a zrealizovalo naprosto zbytečných kravin, škodlivostí atd. Navíc dnes něco jako solidnost, spolehlivost, trvanlivost atd. patří k velmi málo se vyskytujícím ctnostem, zato vše je třeba rychle a ještě rychleji (pravil klasik: Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest).

Bohužel toto frikulíni nikdy nemůžou pochopit, protože jim prostě chybí ona zkušenost a nadhled. O to víc mívají zcela neopodstatněné a hypertrofované sebevědomí.

Abych byl zcela objektivní, tak i v záplavě zbytečných nesmyslů se občas může objevit něco pozitivního. Potíž je v tom, že to málokdo dokáže rozlišit a prosadit často navzdory tlaku stáda apod.

Na závěr: vzhledem k tomu, že (nejen) PC využívám především k práci, tak se taky nehrnu do zejména neověřených novinek. Čas od času ale něco zkusím a takřka vždy si potvrdím, to co jsem napsal výše.
No jo, bohužel máte pravdu. Vypadá to, že se tvůrci libinput ap otočili zpět ke světlým zítřkům. Hrabu se v tom proč dálkový ovladač kdysi pomocí patche a pak jeden čas i bez na jiném stroji fungoval a nyní opět funguje jen na půl. Na víc místo jednoho zařízení se to rozdělilo na tři části. Dokážu si vytvořit nové zařízení které předchozí tři sloučí do jednoho. Avšak pár těch kláves stejně fungovat nebude. Protože je buď kernel nevidí nebo libinput ignoruje. Tak i tak je to na prd. To že se to snaží "unifikovat" i systemd snad ani nemusím zmiňovat.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad
« Odpověď #31 kdy: 11 Srpna 2022, 11:54:06 »
Napis to a vysvetli vyvojarum - at o tom vedi ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad
« Odpověď #32 kdy: 12 Srpna 2022, 12:09:07 »
Napis to a vysvetli vyvojarum - at o tom vedi ...
Moje engliš je na to slabá. A ikdyby mi s tím někdo pomohl, jsem si jist, že to nemá smysl. Koukni na to: https://wayland.freedesktop.org/libinput/doc/latest/what-is-libinput.html#what-libinput-is-not
Dle mne to je něco v duchu filozofie systemd. Podporujem toho co nejvíc, serem se do všeho, a pokud máš problém hoď si to. Hraju si s těmi jejich ladícími nástroji a zkrátka nemám šanci vystoupit z jejich povoleného rozsahu. Což o to, mě to pálí tak nějak jen z principu (vše vyjma šesti kláves na starém DO funguje). O to těžší je to pro lidi sněčím novým jako zadavatel dotazu. Jediná možnost je pak zakázat to zpracovávat libinputem a sehnat specifický ovladač, nebo si něco napsat sám. Maximálně co libinput povolí, je něco si dočasně přiohnout. Působí to na mne jak převlečený synaptic s méně možnostmi.
Když si zapnu laptop mám jen základní terminál do kterého se musím přihlásit a až pak spustit Sway. Takže jsem si WM nespustil a zkusil si pohrát v čistém terminálu. Výsledek je úlně stejný. Jejich že si to má zpracovávat WM v tomto případě neostojí, když zkrátka libinput ignoruje eventy ze zařízení. Těch 6 kláves nefunguje ani v tom terminálu.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad
« Odpověď #33 kdy: 12 Srpna 2022, 14:12:33 »
Tak anglictina neni problem - mame tu 3 schopne prekladace.
Ale ze na to Ti vyvojari pri sve nadutosti a egu kaslou, protoze by si museli priznat, ze ztraceli cas a energii na hovadinach a vratit se o kousek zpet, tak s tim souhlasim.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad
« Odpověď #34 kdy: 16 Srpna 2022, 10:44:04 »
Tak anglictina neni problem - mame tu 3 schopne prekladace.
Ale ze na to Ti vyvojari pri sve nadutosti a egu kaslou, protoze by si museli priznat, ze ztraceli cas a energii na hovadinach a vratit se o kousek zpet, tak s tim souhlasim.
Nejsem si úplně jist, že o tom rozhodují.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad
« Odpověď #35 kdy: 16 Srpna 2022, 11:18:33 »
To je taky možné ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad
« Odpověď #36 kdy: 16 Srpna 2022, 11:57:14 »
Založil jsem tu kolem tohoto problému nové téma https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=86042.msg579952 aby se to tu původnímu tazateli nezvrtlo.
« Poslední změna: 17 Srpna 2022, 16:46:03 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:ubuntu 22.04 LTS, nb Summit E16Flip A12UCT nahodne vypina touchpad
« Odpověď #37 kdy: 16 Srpna 2022, 12:02:54 »
To je super. I když jak jsem koukal, tak to už je opravdu pro odborníky - asi by se mi ani do toho nechtělo pouštět :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.