Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kubuntu - nefunkční plocha po restartu  (Přečteno 8082 krát)

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Kubuntu - nefunkční plocha po restartu
« kdy: 02 Září 2022, 09:12:35 »
Ahoj, po restartu mi vždy z nějakého důvodu zmizí obrázek na pozadí a nefunguje ani pravý klik myší na ploše.
Neměl jsem tam žádné ikonky, ale myslím že by tam taky nebyly, prostě jakoby nefunguje plocha.
Když se odhlásím, přepnu se do konzole (Ctrl + Alt + F2), tam přejmenuju .config/plasma-org.kde.plasma.desktop-appletsrc nebo ho smažu, a pak se zase přihlásím, tak plocha začne fungovat. Teda do doby než zase vypnu PC, pak naběhne zase černé pozadí a plocha nefunguje.

Začalo to potom, co jsem odebral snap verzi firefoxu a nainstaloval klasickou .deb verzi podle tohoto návodu:
https://askubuntu.com/questions/1399383/how-to-install-firefox-as-a-traditional-deb-package-without-snap-in-ubuntu-22

Nevíte co s tím?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Kubuntu - nefunkční plocha po restartu
« Odpověď #1 kdy: 02 Září 2022, 10:28:41 »
Zkus si založit nového uživatele a pracovat tam. Tak nejsnáz rozlišíš, zda se jedná o systémovou chybu, nebo zda to je uživatelským nastavením. Pak je možné to řešit dál.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Kubuntu - nefunkční plocha po restartu
« Odpověď #2 kdy: 02 Září 2022, 10:58:00 »
Skús v nastaveniach plochy skontrolovať, či tam je nastavené " pohľad na priečinok" https://forum.kde.org/viewtopic.php?f=66&t=135643
« Poslední změna: 02 Září 2022, 11:06:19 od zeleno »

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re:Kubuntu - nefunkční plocha po restartu
« Odpověď #3 kdy: 07 Září 2022, 09:32:43 »
Děkuji, vypadá to, že to bylo tím nastavením "Folder view".

Nastavil jsem "Desktop", a už tam nepadá černá plocha po restartu.
Akorát to chování "Desktopu" není úplně na co bych byl zvyklý :D Jsem spíš zvyklý asi na ten Folder View, kde když přetáhnu složku/soubor na plochu, tak se tam rovnou přemístí, zatímco u toho Desktopu se mě to zeptá jestli chci vytvořit ikonku nebo Media view nebo Folder view.

Mimochodem po přihlášení na nového uživatele se to vždy spravilo podobně jako kdybych odstranil ten soubor "plasma-org.kde.plasma.desktop-appletsrc ", ale když jsem se přihlásil na můj původní účet hned po zapnutí PC, tak jsem měl zase černou plochu. (teď už to nedělá když mám u Wallpaper nastavení vybráno Desktop)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Kubuntu - nefunkční plocha po restartu
« Odpověď #4 kdy: 07 Září 2022, 09:57:37 »
Zase nějakej trouba vymyslel obrovskej zlepšovák ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Kubuntu - nefunkční plocha po restartu
« Odpověď #5 kdy: 07 Září 2022, 13:47:40 »
Tak tahle volba (Nastavení pracovní plochy a tam Pracovní plocha/Desktop view nebo Pohled na složku/Folder view) byla v KDE vždycky, pokud si dobře vzpomínám.

Standardní chování (třeba jako ve widlows) přitom je při nastavení "Pohled na složku", přičemž složka je to divný slovo priečinok (skoro jako drevokocúr). To jen pro pořádek...

Pokud se nastaví "Pracovní plocha/Desktop view", tak zmizí všechny soubory adresáře z plochy. Nezmizí fyzicky (ve složce /home/user/Plocha resp. /home/user/Desktop zůstávají), ale přestanou být vidět.

Pravda je, že jsem nikdy nepochopil, k čemu je tenhle mód užitečný...

Viz např. https://technastic.com/configure-kde-plasma-desktop/ a tam
Citace
If you select the Desktop View, the desktop will simply be a nice empty area for you to show off your wallpaper. You can still continue to have files and folders inside the Desktop folder in your home directory. However, none of that will be visible on the desktop, and you can not use the desktop to paste files into the said folder either.
« Poslední změna: 07 Září 2022, 13:56:55 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Kubuntu - nefunkční plocha po restartu
« Odpověď #6 kdy: 07 Září 2022, 14:34:58 »
To jsem mel prave na mysli - taky to nechapu ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Kubuntu - nefunkční plocha po restartu
« Odpověď #7 kdy: 07 Září 2022, 15:02:23 »
To jsem mel prave na mysli - taky to nechapu ..

Tak teď už jo, z té citace - nebo pořád ne?

Prostě svět je šaškárna ;-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.