Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linux - problém  (Přečteno 2476 krát)

sabina

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Linux - problém
« kdy: 17 Října 2022, 17:20:27 »
Zdravím,

mám Lenovo Legion 5 15ACH6H. Pred pár týždňami som si nainštalovala Ubuntu (mám aj linux aj windows na pevnom disku). Problém je, že mi Ubuntu nejde spustiť (čierna obrazovka). Na inom počítači, kde je Ubuntu nainštalovaný rovnakým spôsobom a rovnakými nastaveniami funguje normálne, na mojom nie. Jediný spôsob ako sa dá spustiť je cez recovery mode ale tam mi nejde nainštalovať gcc cez príkazový riadok (zase niečo, čo na iných počítačoch rovnakým postupom fungovalo). Nepoznáte prosím nejaký spôsob ako by sa to dalo opraviť?

Ďakujem za rady

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Linux - problém
« Odpověď #1 kdy: 17 Října 2022, 18:32:40 »
Ahoj Sabino a vítej.
Pro začátek výtka , aby jsi psala dotaz pořádně - pokud sama necítíš jak, tak jsou tu na to, spolu s pravidly sekce, kde se to dá dočíst, jak se nejlépe účastnit zde na fóru, aby byla pomoc co nejefektivnější.

Jaké Ubuntu by se slušelo napsat a také úplnou konfiguraci stroje, aby to nikdo nemusel dohledávat.

Zkusil bych začít přidáním bootovacího parametru pro ovlivnění grafiky při spuštění.
Tedy v nabídce Grub najet na základní možnost spuštění "Ubuntu" stisknout klávesu "E" a na konci řádku, který začíná „linux /boot/vmlinuz ~ smazat slova
Kód: [Vybrat]
quiet splash
a místo toho napsat
Kód: [Vybrat]
nomodeset
a stisknout F10 nebo CTRL+X

Poté začne nabíhat Ubuntu s výpisem na obrazovce a případně uvidíš, vypíšeš zde popř. vyfotíš a postneš sem, kde se to sekne, pokud to nenaběhne do GUI.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.