Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Tisk pdf formulářů  (Přečteno 3971 krát)

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Tisk pdf formulářů
« kdy: 19 Července 2022, 16:24:44 »
Přátelé, mám problém s tiskem české diakritiky ve formulářích, které vyplním v Okularu i dalších programech do pdf. Některé vyplněné znaky (např ě, č , ž, ů atd) při tisku zmizí. V čem může být problém? Musel jsem to nakonec prohnat přes inkscape, jako grafiku. Chyba se projeví i při výstupu do pdf, je patrná také v tiskovém náhledu a pochopitelně fyzickém tisku. Kde může být zakopaný pes? Mimochodem, zjišťuju, že ani v androidu to není úplně vpořádku...
Kubuntu 20.04

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tisk pdf formulářů
« Odpověď #1 kdy: 19 Července 2022, 19:29:19 »
1) zkus postup v příloze

2) zkus doinstalovat fonty obsažené v dokumentu

3) dej sem (nebo jinam) typický příklad takového dokumentu

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:Tisk pdf formulářů
« Odpověď #2 kdy: 19 Července 2022, 21:21:29 »
Dík, zkusím. Jen upřesním, pokud to nevyznělo - text formuláře je ok. Problémy dělají jen ty mnou vyplňované kolonky.
Kubuntu 20.04

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 618
Re:Tisk pdf formulářů
« Odpověď #3 kdy: 19 Července 2022, 23:29:16 »
Si nejsem jist, ale nedávno jsem narazil na podobný problém. Žena vyplňovala nějaký online formulář pro pojišťovnu a taky problém. Já vyplňoval daňový formulář německého finančáku a bez problému. Co jsem vypátral tak tvůrce formuláře použije špatný charset a je vymalováno. V základě je, mám za to, CP1252, pak se dá UTF16 a pak UTF8. Pak ještě nejspíš nastane bordel pokud je to pdf vnořené v html stránce s jiným kódováním. Což  by ale neměl být Tvůj případ.
Napadlo mne zkusit napsat toto do terminálu a výstup porovnat s tím jak to vypadá ve formuláři:
Kód: [Vybrat]
echo "tvůj zlobivý text" | iconv -t WINDOWS-1252//TRANSLIT
Pak by mělo být jasno kde je chyba.
P.S. popřípadě echo "tvůj zlobivý text" | iconv -t UTF-16//TRANSLIT
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:Tisk pdf formulářů
« Odpověď #4 kdy: 20 Července 2022, 15:14:35 »
Tak rasterizace nepomáhá, ty texty v konsoli vyplivne taky zmršené.  Jinak pro brouka do hlavy - šlo o první dva  formuláře z http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz/formulare-a-dokumenty



Kubuntu 20.04

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 618
Re:Tisk pdf formulářů
« Odpověď #5 kdy: 20 Července 2022, 22:52:09 »
Teda to je maglajz https://opensource.adobe.com/dc-acrobat-sdk-docs/standards/pdfstandards/pdf/PDF32000_2008.pdf
No jo, jenže když jde o "bouchačky", tak to má mou podporu. Jediné zatím nejjednodušší řešení co jsem objevil. Je to otevřít v LibreOffice a tam to vyplnit a uložit jako pdf nebo rovnou vytisknout. Odzkoušeno, funguje dobře. Snad se mě neuzavře křemíkové nebe, ale zapnul jsem kvůli tomu windows (oběť nejvyšší). A tam se to taky nevyplňovalo správně. To jen pro doplnění.
catnul jsem soubor a není tam vůbec zadané kódování. Teda nenašel jsem to. Takže by tam měla být jen základní ASCII tabulka. Latin tabulka která neobsahuje některé naše znaky: https://opensource.adobe.com/dc-acrobat-sdk-docs/standards/pdfstandards/pdf/PDF32000_2008.pdf#G17.1009752
Možná nadešel čas sesmolit něco co soubor interně převede do UTF. Podle toho referenčního odkazu ta specifikace na to má "nástroje". Až bude trochu víc času kouknu podrobněji, jestli už někdo něco takového řešil. Zatím to na žádný kloudný výsledek nevypadá.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tisk pdf formulářů
« Odpověď #6 kdy: 21 Července 2022, 14:36:21 »
Zkusil jsem první soubor (http://zbranekvalitne.cz/d/zp/formulare/zkouska-zp-prihl-vyhodnoceni-sk-a-e.pdf) vyplnit a vytisknout pod Kubuntu 18.04 LTS v následujících programech:

1) Okular - při tisku mrší písmena s diakritikou

2) Evince - vůbec nejde vyplňovat

3) qpdfview - formulář jde vyplnit, ale při tisku tam nejsou žádné znaky

4) Master PDF Editor 5.4.10 pro Linux - je to OK

5) PDF Studio Viewer 2020 pro Linux - je to OK

6) Adobe Acrobat Reader DC pro Windows (pro Linux neexistuje) běžícím pod Wine - je to OK

7) Adobe Reader 9 pro Linux - je to OK

Testovací řetězce byly:

Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy (do řádku Příjmení)

PŘÍLIŠ ŽLUŤOUČKÝ KŮŇ ÚPĚL ĎÁBELSKÉ ÓDY (do řádku Jméno)

Ten původní soubor je jakýsi téměř Adobe only zpras pocházející z Adobe Acrobat Pro 11.0.0 a pravděpodobně nerespektující jakékoliv obecné normy.

Nicméně nějak řešitelné i v Linuxu to je (LibreOffice Draw jsem taky zkoušel, ale rozhodí layout stránky atd.).
« Poslední změna: 21 Července 2022, 19:33:27 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3533
Re:Tisk pdf formulářů
« Odpověď #7 kdy: 21 Července 2022, 19:25:29 »
Teda to je maglajz https://opensource.adobe.com/dc-acrobat-sdk-docs/standards/pdfstandards/pdf/PDF32000_2008.pdf
No jo, jenže když jde o "bouchačky", tak to má mou podporu. Jediné zatím nejjednodušší řešení co jsem objevil. Je to otevřít v LibreOffice a tam to vyplnit a uložit jako pdf nebo rovnou vytisknout. Odzkoušeno, funguje dobře. Snad se mě neuzavře křemíkové nebe, ale zapnul jsem kvůli tomu windows (oběť nejvyšší). A tam se to taky nevyplňovalo správně. To jen pro doplnění.
catnul jsem soubor a není tam vůbec zadané kódování. Teda nenašel jsem to. Takže by tam měla být jen základní ASCII tabulka. Latin tabulka která neobsahuje některé naše znaky: https://opensource.adobe.com/dc-acrobat-sdk-docs/standards/pdfstandards/pdf/PDF32000_2008.pdf#G17.1009752
Možná nadešel čas sesmolit něco co soubor interně převede do UTF. Podle toho referenčního odkazu ta specifikace na to má "nástroje". Až bude trochu víc času kouknu podrobněji, jestli už někdo něco takového řešil. Zatím to na žádný kloudný výsledek nevypadá.

To už je xkrát probíraná věc, že naše státní správa má naprosto idiotský IT-pracovníky a tvoří zmršené pdf formuláře v nestandardních parametrech ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

abamandou

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:Tisk pdf formulářů
« Odpověď #8 kdy: 25 Října 2022, 14:43:27 »
Měl jsme stejný problém. Zdá se, že chyba byla v nastavení AA...... 

ÚPRAVY --- PŘEDVOBY ----ZOBRAZENÍ STRÁNKY ---  a v sekci "Vykreslení" jsem zakázal "používat lokální písma" (a ještě zvýraznit tenké linky, páč mi to malé "L" mi to tisklo 3x tučnější než ostatní písmena...)

Po tomhle už to tisklo vyplněný formulář s háčkama jak do PDF,tak fyzicky
« Poslední změna: 25 Října 2022, 14:45:53 od abamandou »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.