Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Ubuntu 20.04.5 nefunguje - Vyřešeno  (Přečteno 2494 krát)

zdelen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Instalace Ubuntu 20.04.5 nefunguje - Vyřešeno
« kdy: 21 Října 2022, 13:17:15 »
Přeinstalovávám počítač. Ubuntu vedle Windows. Stáhl jsem si poslední verz Ubuntu 20.04.5 LTS a vytvořil spouštěcí USB Flash. Při instalaci normálně jede až do místa, kde mám vytvořit oddíly. Najede GParted a když do volného místa dám velikost partition např 50000MB a přípolná bpd \, nahoře v grafickém zobrazrí vidím těch 50G, ale nezobrazí se v tabulce  volné místo uvede 0, a nejde pak přidat ani \home ani odkládací prostor.
Ubuntu 22.04 nemohu instalovat, jeden z mých hodně používaných programů pro ně není upraven.
Můžete mi poradit, nebo odkaz na Ubuntu 20.04.2 se kterou mi fungovalo.
Děkuji.
« Poslední změna: 21 Října 2022, 20:17:48 od zdelen »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace Ubuntu 20.04.5 nefunguje
« Odpověď #1 kdy: 21 Října 2022, 13:45:50 »
1) vřele doporučuju rozdělit disk před instalací, jinými slovy spustit live buď přímo Ubuntu, nebo samotný Gparted a udělat to tam. Lze pouze vyhradit prostor (bez formátování), nebo připravit /, /home a swap. Možná bude lepší jen vyhradit prostor a zbytek nechat na instalátoru. Před instalací je nutné vypnout rychlý start ve widlous.

2) který že to program není pro 22.04?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935

zdelen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Instalace Ubuntu 20.04.5 nefunguje
« Odpověď #3 kdy: 21 Října 2022, 16:37:51 »
Nefunguje jeden program pro radioamatéry. Je programován pro Linux, nemá alternativu. Jelikož se instaluje ze serveru autora a v současné době se na aktualizacích podílejí další dva amatéři, při aktualizaci pro Ubuntu22.4 vznikla nějaká chyba a zatím není opravena.

zdelen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Instalace Ubuntu 20.04.5 nefunguje - Vyřešeno
« Odpověď #4 kdy: 21 Října 2022, 17:03:56 »
Ještě doplním pro vysvětlení. Když jsem instaloval z USB s 20.04.5, tak při instalaci jako najel GParted a vytvořil partition  \ . Ale v tabulce se řádek který by ji uváděl nebyl a zbytek prázdného místa nikde nebyl. Když jsem  jen při spuštění z flash chtěl spustit gParted, nebyl nalezen a v instalaci bez rozdělení disku, kterou jsem provedl také nebyl. Instaloval jsem Ubuntu co jej používám mockrát a nikdy s tím nebyl problém.
Stáhl jsem si z odkazu tu verzi 2 a tak snad bude vše OK. Děkuji vám za pomoc.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.