Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Doinstalace ovladače pro webcam Papalook  (Přečteno 6742 krát)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« kdy: 23 Listopadu 2022, 18:17:59 »
Pořídila jsem si kameru papalook HD1080P  (AF925).
Po zapojení nefunguje automaticky (na rozdíl od mé běžné externí kamery).

Hledala jsem návody, ale upřímně nechci něco zmateně instalovat ze starých návodů.
Fungovat by měla (The PAPALOOK AF925 webcam works on Windows, Mac OS, Android, Linux,)

Pomůžete prosím?  ::)
Když pošlete konkrétní příkazy, ráda zkopčím výsledek.

5.15.0-53-generic #59~20.04.1-Ubuntu SMP Thu Oct 20 15:10:22 UTC 2022 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux




JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #1 kdy: 23 Listopadu 2022, 18:55:54 »
Připoj jí do USB a dej sem odpovídající řádek z výpisu po příkazu
Kód: [Vybrat]
lsusb
Pokud nepotřebuješ zrovna tuhle, tak ji vrať a kup si třeba tuto, ta v Linuxu funguje sama.
« Poslední změna: 23 Listopadu 2022, 19:02:34 od JirkaZ »

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #2 kdy: 23 Listopadu 2022, 19:05:37 »
No já jí koupila jako experiment v alze v blackfriday. Pokud to nebude příliš složité, tak bych si jí nechala. Ale jinak jí opravdu spíš vrátím, nebo daruji...


Kód: [Vybrat]
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 005 Device 002: ID 413c:2113 Dell Computer Corp. Dell KB216 Wired Keyboard
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 003: ID 09da:2691 A4Tech Co., Ltd. A4tech FHD 1080P PC Camera
Bus 003 Device 002: ID 1bcf:0005 Sunplus Innovation Technology Inc. Optical Mouse
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #3 kdy: 23 Listopadu 2022, 20:29:41 »
Takže kamera je připojena a detekována.

Nevím, co jsi zkoušela a co ne (opět by jsi mohla už sama rovnou vypsat - promiň nemohu si pomoci), ale podaří se ji načíst na této testovací stránce?
https://cs.webcamtests.com

Ono totiž v jiných aplikacích to kolikrát jen tak nejde - třeba Skype býval a možná ještě je kapitola sama o sobě ...

Jinak já koupil tuhle super kameru FHD 30fps, HDR, korekce světla, s krytkou a stereo mikrofonem za bezkonkurenční prachy a v Xubu 18.04 mi jede.
https://www.amazon.de/dp/B08GXXLTYG/ref=sr_1_1_sspa

Akorát zase nechápu ty polodementy, proč dělaj všechny kamery na panorama, když je člověk chce hlavně na videokonference. Bohatě by stačilo 45-60°, ale takovou kameru jsem nenašel ani po 2 hodinách hledání v cz eshopech ..
.. ale to už jsme zase někde jinde ...
« Poslední změna: 23 Listopadu 2022, 20:42:28 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #4 kdy: 23 Listopadu 2022, 20:56:19 »
Já bych řekla, že právě detekována NENÍ, protože se objevuje jen značka A4tech.

Stránka https://cs.webcamtests.com
bohužel kameru nedetekuje (vypojila jsem A4tech, kterou to našlo)

Zkoušela jsem skype a google meet (bez úspěchu).

S tím úhlem máš pravdu. Občas i píšou, že má 40 stupňů a v referencích čteš, že má 90.

Co se mých pokusů týče, reálně jsem raději nezkoušela nic, protože jsem našla víc návodů, každý jiný a s tím mám u sebe špatnou zkušenost.
Tím že vím defakto kulový, tak si svými hokusy pokusy akorát tak zaplevelím počítač a to nechci.


JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #5 kdy: 23 Listopadu 2022, 21:04:08 »
Tady máš obecný postup a jím se řiď. Nebo tady je novější, ale v podstatě totéž.

Jinak pokud něco ke kameře budeš hledat, tak hledej buď řetězec "09da:2691", nebo klíčová slova VID 09da PID 2691 (to je "podpis" hw kamery na USB sběrnici).

Tyhlety "výhodné" nákupy z 99% stojí za starou belu, ale to zjistíš možná až ve vyšším věku, až začneš ignorovat dementní reklamy a lži o "slevách".
« Poslední změna: 23 Listopadu 2022, 21:16:14 od JirkaZ »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #6 kdy: 23 Listopadu 2022, 21:15:23 »
Já bych řekla, že právě detekována NENÍ, protože se objevuje jen značka A4tech.

Je detekována na USB sběrnici, což ale neznamená, že bude fungovat s nějakým programem (přehrávačem apod.), nebo v systému vůbec. Že se prezentuje jako A4tech je úplně jedno, prostě jeden Číňan buší nějakej chipset po vagónech a ten cpe sto dalších Číňanů na DPS a tisíc dalších Číňanů do futrálu.
« Poslední změna: 23 Listopadu 2022, 21:18:34 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #7 kdy: 23 Listopadu 2022, 21:16:18 »
Já bych řekla, že právě detekována NENÍ, protože se objevuje jen značka A4tech.

Stránka https://cs.webcamtests.com
bohužel kameru nedetekuje (vypojila jsem A4tech, kterou to našlo)

Zkoušela jsem skype a google meet (bez úspěchu).

S tím úhlem máš pravdu. Občas i píšou, že má 40 stupňů a v referencích čteš, že má 90.

Co se mých pokusů týče, reálně jsem raději nezkoušela nic, protože jsem našla víc návodů, každý jiný a s tím mám u sebe špatnou zkušenost.
Tím že vím defakto kulový, tak si svými hokusy pokusy akorát tak zaplevelím počítač a to nechci.
S tebou to není jednoduchý - proč jsi tu kameru A4tech nevypojila, před tím výpisem? Takhle si všichni myslíme, že to je ona ...

Je opět divné, že není vůbec detekována - že tam není ani jako neznámé číslo - to je velká debilita Ubuntu (a možná Linuxu obecně v novějších verzích - možná systemd) a mám pocit, že to tak dříve nebývalo - už jsem se o tom s někým tady nebo na Mintu bavil. Je to prostě naprosté selhání koncepce a systému, když už ani neumí poznat, že je něco připojeného do USB. I ty pitomý Wokna to mají jednoznačně a logicky indikované: Něco tu je, ale nemám na to driver ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #8 kdy: 23 Listopadu 2022, 21:17:01 »
Já bych řekla, že právě detekována NENÍ, protože se objevuje jen značka A4tech.

Je detekována na USB sběrnici, což ale neznamená, že bude fungovat s nějakým programem (přehrávačem apod.), nebo v systému vůbec.

Neni Jirko - a to je ten problém, že Ubuntu už ani neumí poznat, že je něco připojené - DŽ tam měla zapojenou ještě jinou kameru ...

Měl by to někdo nahlásit jako bug a to sakra podstatnej ...

.. a nebo je vadná ta kamera - kabel nebo rozhraní ... - ale už se to řešilo. že ve Win USB zařízení šlo a novějšé verze UBu ani nepoznaly, že je něco navíc v USB ...
« Poslední změna: 23 Listopadu 2022, 21:20:48 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #9 kdy: 23 Listopadu 2022, 21:21:24 »
Ventero:

jo aha, nečtu pořádně a nepředpokládal jsem tak zásadní nepochopení použití lsusb...

Linux detekuje cokoliv funkčního připojeného k USB (opět s tím, že to nemusí dále fungovat), takže v tomto případě bych tipoval, že soudruzi z Alzy prodali nefunkční kousek, nebo je problém v konektoru atd...

Jinak kameru s tímto VID a PID zmiňují různě po webu funkční bez čehokoliv i u starších distribucí, takže bych řekl, že šance je.

Systemd by v tomto případě mohl "hrabat" především do práv, čili do "vyšší funkčnosti" (sw), ale podle mě nikoliv do základní detekce zařízení (enumerace).

Každopádně tento bod se dá "rozseknout" nabootováním nějaké starší live distribuce (nebo i novější) bez systemd a novým připojením té webkamery.
« Poslední změna: 23 Listopadu 2022, 21:31:38 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #10 kdy: 23 Listopadu 2022, 22:12:27 »
Taky bych to zkusil - dát Live nějaké 14.04, jestli tam aspoň něco bude. Vždy je třeba udělat výpis lsusb před připojením zařízení a po připojení zařízení - tedy rozdílovku.
Ale ta kamera ve výpisu. který tu máme, není - je tam jenom ta A4tech.

Ano - asi to není otázka čistě systemd - na starosti to mají jiné komponentty jako např. udev apod. Je zajímavě., že když hledám v angličtině, co v Linuxu obstarává připojení USB, tak nenacházím nic.Takže vím jenom o udev , ale to je démon ..

Zkusil bych zapojit jen tu jednu testovací kameru (do portu, kde byla zapojena ta A4tech) a pak restartovat - vyloučíme tím nějaký agresivně-progresivní powersafe.
Po restartu výpisy:
Kód: [Vybrat]
lsusb
Kód: [Vybrat]
dmesg | grep -i USB
Kód: [Vybrat]
dmesg | less
Kód: [Vybrat]
usb-devices
Kód: [Vybrat]
sudo udevadm monitor
Kód: [Vybrat]
dmesg | grep uvcvideojestli se tam někde neobjeví ..

Ještě mě napadlo, jestli by se nedal použít ten trik s udev-rules, ale myslím, že je tam předpoklad alespoň primární detekce zařízení -  když ho systém ani nevidí, tak to asi nepůjde.
 
« Poslední změna: 23 Listopadu 2022, 22:20:22 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #11 kdy: 23 Listopadu 2022, 22:33:17 »
...
Ještě mě napadlo, jestli by se nedal použít ten trik s udev-rules, ale myslím, že je tam předpoklad alespoň primární detekce zařízení -  když ho systém ani nevidí, tak to asi nepůjde.

Přesně tak (napřed musí proběhnout enumerace). Jinak udev je podle mě součástí systemd. Enumeraci USB obstarává jádro (https://docs.kernel.org/driver-api/usb/usb.html), ale jak to je do větší šířky a hloubky, to netuším.
« Poslední změna: 23 Listopadu 2022, 22:38:30 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #12 kdy: 23 Listopadu 2022, 22:36:47 »
Možná by se dalo zkusit:
Kód: [Vybrat]
sudo modprobe -v uvcvideo
...
Ještě mě napadlo, jestli by se nedal použít ten trik s udev-rules, ale myslím, že je tam předpoklad alespoň primární detekce zařízení -  když ho systém ani nevidí, tak to asi nepůjde.

Přesně tak (napřed musí proběhnout enumerace). Jinak udev je podle mě součástí systemd.

Takže by to šlo za systemd - co to řídilo před tím ve verzi 14 když ne udev?

Na Mintu se řešila interní kamera v NTB HP, která mi vždy v 14.04 šla. Týpek snad psal, že v Mint 18.0 mu to lsusb detekoval a v 18.1 a dál už ne - už se ve výpisu neobjevila.

Ale opravdu mi nedává smysl, že by prostě systém nebyl schopnej říct aspoň "něco tu je zapojeno i když nevím co" - jestli tohle prostě Ubuntu v nových verzích neumí, tak je to kardinální nedotah.
« Poslední změna: 23 Listopadu 2022, 22:43:13 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #13 kdy: 23 Listopadu 2022, 22:40:36 »
Možná by mohl s vysvětlením přístupu k USB v Linuxu (a ev. rozdíly mezi "dříve" a "dnes") přispět GdH, či někdo podobný.

Byl bych rád, díky.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #14 kdy: 23 Listopadu 2022, 22:43:38 »
...
Takže by to šlo za systemd - co to řídilo před tím ve verzi 14 když ne udev?
...

devfsd a hotplug (?)

Zdroj.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #15 kdy: 23 Listopadu 2022, 22:45:14 »
Jojo - taky čekám, až se k nám do diskuze a pomoci v řešení přidají ti fundovanější ...

Tak udev by měl být jen jakási nadstavba pro systemd - pod ním ještě bude běžet něco basálnějšího ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #16 kdy: 24 Listopadu 2022, 08:23:36 »
Citace
Tyhlety "výhodné" nákupy z 99% stojí za starou belu, ale to zjistíš možná až ve vyšším věku, až začneš ignorovat dementní reklamy a lži o "slevách".

Mě by snad i reálně zajímalo, jak bys tuto reakci upravil, kdyby info bylo:
Moje starší tetka to od někoho dostala, tak to chceme zkusit zprovoznit.
 ;D ;D ;D
« Poslední změna: 24 Listopadu 2022, 08:28:08 od dredata_zizalka »

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #17 kdy: 24 Listopadu 2022, 09:59:38 »
Děkuji všem zúčastněným za snahu.

Ventero měl dobrý point, zkusit to na win a ani tam ta webovka nic nenašla.
Takže jí s mou starší tetkou vrátíme dárci. :)

Vítám doporučení na další možné Linux podporované kamery dostupné v eshopech v ČR v ceně do 600-800 czk
Použití videokonference.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #18 kdy: 24 Listopadu 2022, 10:09:05 »
Napadla mě ta možnost - proto jsem psal stylem kdyby, jestli.
Ale stejně mě zajímá, jak je to s tou detekcí a řízením USB portů dnes oproti dřívějšku - rád se trochu dotknu podstaty, pokud někdo zkušenější bude vědět a podělí se.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #19 kdy: 24 Listopadu 2022, 12:14:50 »
Citace
Tyhlety "výhodné" nákupy z 99% stojí za starou belu, ale to zjistíš možná až ve vyšším věku, až začneš ignorovat dementní reklamy a lži o "slevách".

Mě by snad i reálně zajímalo, jak bys tuto reakci upravil, kdyby info bylo:
Moje starší tetka to od někoho dostala, tak to chceme zkusit zprovoznit.
 ;D ;D ;D

Neupravil, je stále platná (svoje názory neupravuju podle větru). Jestli to dostala a navíc to nefunguje (viz jiná reakce), stojí to za prd ještě víc.

Jediné plus je v tom, že za to nebylo placeno.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #20 kdy: 24 Listopadu 2022, 12:16:04 »
Vítám doporučení na další možné Linux podporované kamery dostupné v eshopech v ČR v ceně do 600-800 czk

Už jsem doporučil výše.

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #21 kdy: 24 Listopadu 2022, 12:29:19 »
Vítám doporučení na další možné Linux podporované kamery dostupné v eshopech v ČR v ceně do 600-800 czk

Už jsem doporučil výše.

děkuji, doporučení si vážím a vítám i další (.."na další možné")

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #22 kdy: 24 Listopadu 2022, 13:11:32 »
Doporučoval jsem tu kameru z německého Amazonu, jednak protože za takové peníze tady nic srovnatelného neseženeš a druhak protože německý Amazon je napůl český. Také myslím, že jsem tam zahlédl, že u tohoto produktu je nárok na dopravu zdarma a mám tam navolenou českou adresu.
Z jiných evropských lokalizací (někdy mnohem výhodnější cena, než na německé) si nechávám doručovat na německou partnerskou pobočku DHL, co mám kousek od rodičů.
Tady jsou dvě levnější (o 5€ a 10€) s podporou Linuxu:
https://www.amazon.de/dp/B09B39ZL69
https://www.amazon.de/dp/B09FXWVF8D
Také tam hlásí nárok na dopravu zdarma. Každopádně při objednávce nad 39€ je teď na vše doprava zdarma - není problém tedy si tam přidat ještě něco, co by se mohlo hodit.
A co se týče reklamací v Amazonu, tak mám zatím dobrou zkušenost.
« Poslední změna: 24 Listopadu 2022, 21:47:04 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #23 kdy: 24 Listopadu 2022, 20:17:46 »
Jo, také jsem spokojen s německým amazonem. Jediné na co je třeba si dávat bacha je kdo to doručuje. Pokud to jde přez amazon, vše je ok. Pakliže se jedná o jiného lieferanta, je třeba si zaplatit poštovné při reklamaci!
A teď k tématu. Příště, a to nejen u webových kamer, pokud je podezření na špatnou funkčnost. Je třeba mít zapnutý počítač, spustit terminál a tam zadat:
Kód: [Vybrat]
sudo dmesg -W
Zatím to nevypíše nic. Pak připojit dané zařízení a hned to vypíše co a jak to vidí jádro. Nelze se pak vymluvit na systemd nebo udev. Jestli to nic nevypíše, tak je daná věc stopro v křemíkovém nebi. Jestli to něco vypíše, už se dá odpíchnout z informací co poskytne jádro.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Doinstalace ovladače pro webcam Papalook
« Odpověď #24 kdy: 24 Listopadu 2022, 21:58:26 »
Ten parametr -w musí být malé písmeno...

Ale dává to slušně "ukecanej" výstup, neznal jsem, díky za info.
« Poslední změna: 24 Listopadu 2022, 22:00:08 od JirkaZ »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.