Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace 22.04 nenabídne přeinstalování 18.04  (Přečteno 2530 krát)

HONZAJAN

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 55
Instalace 22.04 nenabídne přeinstalování 18.04
« kdy: 25 Listopadu 2022, 10:25:00 »
Dobrý den
Rád bych přeinstaloval 18.04 na 22.04 .Tuhle možnost mi ale instalátor nenabízí. Nabízí naistalovat Ubuntu vedle nich   Vymazat disk a nainstalovat Ubuntu a Něco jiného  Mám tři disky
/dev/sda1  je W10
/dev/sdb1  je XP
/dev/sdc9  je Ubuntu  a ten bych chtěl přeinstalovat na 22.04
Nevím ale jak na to ,abych si něc nesmazal.   Děkuji za radu důchodci.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Instalace 22.04 nenabídne přeinstalování 18.04
« Odpověď #1 kdy: 25 Listopadu 2022, 10:43:01 »
Základ všeho je vždy zálohovat - tedy mít externí paměťové médium a tam si zkopírovat všechny důležité soubory.
Volba "vymazat disk" nabídne volbu který disk? Jestli ano, tak spustit tu a vybrat disk s předchozí verzí Ubu.
Daleko lepší, ale vyžadující už nějaké znalosti je volba "Něco jiného"
Pak se jen pro instalaci zvolí tentýž disk a oddíl, kde je už instalovaná předchozí verze. Tam to pak záleží na tom, jak je to rozvržené a hlavně, jak to chce mít uživatel rozvržené.

Pokud však nejde o to zprovoznit nějaké moderní připojené zařízení a vše funguje, tak obzvláště jako nezkušenému důchodci důrazně doporučuji zůstat na verzi 18.04, která je vyladěnější, než 22.04
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

HONZAJAN

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 55
Re:Instalace 22.04 nenabídne přeinstalování 18.04
« Odpověď #2 kdy: 25 Listopadu 2022, 11:35:29 »
Všechno funguje jak má .Problém je,že podpora příští rok končí a při používání v int. bankovnictví vám banka hlásí,že používáte nepodporovanou verzi.Jinak bych to nechal být v pokoji.
Instalátor mi jako první možnost hlásí  Nainstalovat vedle nich.Dokumenty, hudba a další osobní soubory budou zachovány. Můžete si zvolit, jaký operační systém se má spustit při každém spuštění počítače.Rozumím tomu tedy tak,že přeinstaluje současné Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace 22.04 nenabídne přeinstalování 18.04
« Odpověď #3 kdy: 25 Listopadu 2022, 12:10:33 »
Na internetové bankovnictví potřebuješ požadovanou verzi prohlížeče webu, není rozhodující OS.

No a prohlížeč (třeba Firefox) si můžeš instalovat dle libosti vždy ten nejnovější, dokud pod stávající verzí OS funguje. Mám teď na mysli verzi přímo od Mozilly, ne z repozitářů.

Přeinstalace funguje zpravidla vždycky pouze mezi sousedními verzemi, tj. mezi 18.04 a 22.04 je příliš velký skok. A ani tak to nemusí vždycky dopadnout dobře.

Doporučuju zachovat /home a instalovat vše znovu, případně si pomoct přenesením balíčků a dalších věcí pomocí programu Aptik. Jak na to, to tu bylo už asi tisíckrát. Pokud je /home na samostatném oddílu, je to úplně nejlepší (to už tu taky bylo).

Jo a výše zmiňovaná instalace vedle něčeho není přeinstalace, to je snad logické. Prostě tam přibyde další verze Ubuntu.

Mimochodem: co to je za banku?
« Poslední změna: 25 Listopadu 2022, 12:28:37 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Instalace 22.04 nenabídne přeinstalování 18.04
« Odpověď #4 kdy: 25 Listopadu 2022, 14:37:54 »
Pri pouziti uz Linuxu banky hlasi nepodporovanou verzi OS.

Jak je psano vyse - rozhoduje verze prohlizece.
Pokud je uzivan vychozi Firefox, coz doporucuji, tak stale staci v terminalu zadat
Kód: [Vybrat]
sudo apt update
sudo apt install firefox

A kdyby v repo nebyl, tak ze stranek Mozilla linuxovou "portable" verzi.
Opravdu bych nespechal s tim prechodem - zatim neni duvod.

Tez se da provozovat verze ESR Firefoxu:
Kód: [Vybrat]
sudo apt install firefox-esr tam to i s nizsim cislem vydrzi dele - ma dlouholetou podporu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

HONZAJAN

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 55
Re:Instalace 22.04 nenabídne přeinstalování 18.04
« Odpověď #5 kdy: 25 Listopadu 2022, 17:02:55 »
Tak nakonec -Něco jiného- zaškrtnut oddíl s Ubuntu.Vše proběhlo OK.Před týdnem jsem instaloval na  notebook HP s dvěma disky také 22.04 a tam mi hezky nabídlo Přeinstalovat stávající verzi. Nevím tedy proč  nenabízí,když tam jsou tři OS na třech discích to samé  .Jde tedy o stolní počítač sW10,XP-kde spouštím co už jinde nespustím,např Pinnacle studio 9 a Ubuntu.
Pokud jde o internetové bankovnictví,už léta na něj chodím pouze přes Ubuntu a nikdy jsem neměl problém.Banka samozřejmě vidí co za systém se přihlašuje a jaká verze prohlížece je.A když na ně už nechodí bezpečnostní aktualizace tak vás asi nepřipojí.Přišel jse na to když jsem se přihlašoval přes 16.04.Aktualizace vám už žádné nenabídne.Nezkoušel jsem to tedy přes terminál.A myslím,že na starší verze už nejnovější Firefox nenainstalujete.Jde o ČSOB.Používám počítač a blbý mobil.Bez problémú.Žádnou bankovní identitu a další hovadiny zatím nepotřebuji.Alu Bůh ví co nás čeká.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Instalace 22.04 nenabídne přeinstalování 18.04
« Odpověď #6 kdy: 25 Listopadu 2022, 18:21:26 »
Nejnovější verzi Firefoxu lze instalovat i na staré verze Linuxu - jak jsem psal, vyvinuli pro to speciální portable verzi, která není závislá na knihovnách OS - vše má v sobě. Stáhneš zkopíruješ do vhodného adresáře, označíš spouštěcí soubor jako důvěryhodný, poklikneš a jedeš.
Ještě před rokem a půl jsem takto v klidu fungoval na verzi 14.04.5 včetně IB u ČSOB. A to je zrovna ten případ, kdy IB po přihl. z Linuxu, rovnou kydá upozornění, že správného chodu zaručí jen podporovaný OS - tedy rozuměj Windows.
Teď mám 18.04.5 a Firefox už dost starší ve verzi 91 non-esr, tedy už nepodporovanou a stejně tam na IB normálně funguji.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace 22.04 nenabídne přeinstalování 18.04
« Odpověď #7 kdy: 25 Listopadu 2022, 18:34:30 »
Pri pouziti uz Linuxu banky hlasi nepodporovanou verzi OS.

No mně tedy rozhodně ne - zkoušel jsem Spořitelnu a FIO, blízká osoba (taky na Linuxu) běžně používá RB - a já vlastně taky.

Kromě toho byly doby, kdy prohlížeči šlo nějakým způsobem nastavit, jako co se má protějšku hlásit (míněno typ prohlížeče a OS). To už neplatí?

Ještě poznámka pro autora dotazu: neplaš, neohýbej záda ani před korporáty, ani před bolševikem (potřebujou místo toho nakopat do pr..le) a uč se. Znalostmi vyřešíš mnohé. Nemysli (ve smyslu domněnek), ale zjišťuj relevantní informace (vždy z více nezávislých zdrojů) a především sám testuj.

Abychom si rozuměli: věkově na tom jsme podobně...
« Poslední změna: 25 Listopadu 2022, 18:47:37 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace 22.04 nenabídne přeinstalování 18.04
« Odpověď #8 kdy: 25 Listopadu 2022, 20:06:27 »
Kromě toho byly doby, kdy prohlížeči šlo nějakým způsobem nastavit, jako co se má protějšku hlásit (míněno typ prohlížeče a OS). To už neplatí?

Změna useragenta  je samozřejmě stále možná, nejsnadněji pomocí vhodného doplňku;)
« Poslední změna: 25 Listopadu 2022, 20:09:57 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.