Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kontrola malweru  (Přečteno 3280 krát)

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Kontrola malweru
« kdy: 20 Listopadu 2022, 11:24:39 »
Buďte zdrávi, přátelé, někdo se mi naboural do e-mailu, neměl jsem moc silné heslo. Tvrdí, že hacknul též prohlížeč a do mého počítače nainstaloval nějaký malware, aby jej dostal pod kontrolu. Je možné, že jen blafuje, nicméně došlo skokově k velmi výraznému zpomalení počítače, takže bych se nedivil, kdyby jej někdo používal na těžení kryptoměny. Jsou na to v repozitáři nějaké bezpečnostní prográmky? Jak se to dá ověřit a řešit?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Kontrola malweru
« Odpověď #1 kdy: 20 Listopadu 2022, 15:16:23 »
Je to jako u všech OS - takovému infikovanému systému už nelze věřit - takže obnova ze zdravé zálohy nebo reinstalace.
Nicméně pokud máš dobrodružnou povahu, můžeš zkusit systém čistit/léčit např. pomocí clamav + clamtk nebo comodo.

V každém případě ale platí:  I kdyby se ti náhodou podařilo všechny škúdce najít/odstranit, škody co v systému mezitím napáchali už nenajde/neodstraní nikdo, to prostě už možné není.
(Malomocenství lze vyléčit antibiotiky, ale upadený nos/uši již "uzdravenému" zpátky nenarostou...). :-\

Navíc, dle zkušenosti, tyhle nástroje mají obrovské množství falešně pozitivních nálezů - odstraňují klidně i naprosto neškodné soubory...
« Poslední změna: 20 Listopadu 2022, 15:19:54 od juwa2 »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Kontrola malweru
« Odpověď #2 kdy: 20 Listopadu 2022, 18:19:59 »
...firefox addons-NO MINER... :o :o :o

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Re:Kontrola malweru
« Odpověď #3 kdy: 21 Listopadu 2022, 08:11:07 »
Díky za tipy, vyzkoušel jsem ClamTk, který objevil 4 skryté soubory s názvem Trojan v Dokumentech a jeden v Cache. Smazal jsem je a uvidím, co bude dál... Zatím to vypadá docela dobře.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.