Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ...štart systému ubuntu mate 20.04...  (Přečteno 6025 krát)

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
...štart systému ubuntu mate 20.04...
« kdy: 10 Prosince 2022, 16:19:23 »
...po poslednej aktualizacii mate 20.04 sa systém nespusti správne...presne,systém a spodna lista sa spusti,po pár sekundách sa spusti obrazok na pozadi,a po hodne pár sekundách sa spustia ikony na obrazovke...a vtedy je system funkcny...aktualizoval sa jadro,linux kernel drivers,a este pár veci...následne som to dal naspat so systembackom...spustil sa spravne,aktualizoval som jadro-vsetko dobre,aktualizoval som kernel drivers-vsetko dobre...aktualizoval som ostatné-vsetko zle...teraz neviem ako to napravit...nápady???...dakujem... :'( :'( :'(

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #1 kdy: 10 Prosince 2022, 16:49:28 »
Sám uznáš, že to je hodně všeobecný dotaz. Obzvlášť
Citace
..aktualizoval som ostatné-vsetko zle...
Pro začátek by možná pomohl výpis
Kód: [Vybrat]
sudo dmesg
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #2 kdy: 10 Prosince 2022, 17:30:21 »
https://www.pastebin.cz/cs/p/jBKTgqH
...no bo tie ostatné som nevsimnul...totiž nie som dokonalý... :o :o :o...aleee som na ceste k dokonalosti...
« Poslední změna: 10 Prosince 2022, 17:32:17 od ikx »

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #3 kdy: 10 Prosince 2022, 18:09:14 »
Není to kompletní. Tak to uděláme jinak. V terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo dmesg --time-format=delta > vypisdmesg.txt
A pak postni obsah souboru vypisdmesg.txt
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #4 kdy: 10 Prosince 2022, 20:13:06 »
https://www.pastebin.cz/cs/p/FnQMr62
...zabudol som prikaz,kde su presné časy pri štarte...parametre notbuku-
Citace
System:
  Host: lazlo-V15-G2 Kernel: 5.15.0-56-generic x86_64 bits: 64
  Desktop: MATE 1.26.0 Distro: Ubuntu 20.04.5 LTS (Focal Fossa)
Machine:
  Type: Laptop System: LENOVO product: 82KD v: Lenovo V15 G2 ALC
  serial: <superuser/root required>
  Mobo: LENOVO model: LNVNB161216 v: SDK0J40697WIN
  serial: <superuser/root required> UEFI: LENOVO v: GLCN40WW
  date: 07/23/2021
Battery:
  ID-1: BAT0 charge: 35.9 Wh condition: 38.0/38.0 Wh (100%)
CPU:
  Topology: 6-Core model: AMD Ryzen 5 5500U with Radeon Graphics bits: 64
  type: MT MCP L2 cache: 3072 KiB
  Speed: 1098 MHz min/max: 400/4056 MHz Core speeds (MHz): 1: 1098 2: 1098
  3: 1098 4: 1095 5: 1098 6: 1098 7: 1098 8: 1098 9: 1105 10: 1098 11: 1098
  12: 1098
Graphics:
  Device-1: AMD driver: amdgpu v: kernel
  Display: x11 server: X.Org 1.20.13 driver: amdgpu,ati
  unloaded: fbdev,modesetting,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
  OpenGL: renderer: AMD RENOIR (DRM 3.42.0 5.15.0-56-generic LLVM 12.0.0)
  v: 4.6 Mesa 21.2.6
« Poslední změna: 10 Prosince 2022, 20:17:50 od ikx »

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #5 kdy: 10 Prosince 2022, 20:58:52 »
Opět ten výpis není kompletní! A ten kousek co tam je, ukazujě na dlouhý start grafické karty a "nekonečný" start wifiny.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #6 kdy: 10 Prosince 2022, 21:36:12 »
...na graficku kartu som myslel,potom som editoval grub,nepomohlo...wifi som videl vo vystupe,napriek tomu to pri starte nabehne...nuz neviem,dam to naspat,a aktualizujem len kernel???...ale nebude to dobre,pri dalsej aktualizacii zas sa aktualizuje vsetko,totiz mam aj livepatch,aj desat rocnu podporu aktivnu... :o :o :o
...dal som system do stavu,kde vsetko funguje...tu su vypisi....
https://www.pastebin.cz/cs/p/1Qz3h5s

https://www.pastebin.cz/cs/p/Bm1iKmK
« Poslední změna: 11 Prosince 2022, 13:14:06 od ikx »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #7 kdy: 11 Prosince 2022, 14:15:45 »
...pri aktualizacii som nastavil najprv bezbecnostné aktualizacie-vsetko OK...potom som dal aj odporucané,no tam som uz vyberal-vsetko QK...naposledy som dal vsetky aktualizacie-a uz neni OK...tak som system obnovil do predoslého stavu...a nechal som len bezpecnostne,a odporucané aktualizacie...teraz ale z PPA nebudem mat aktualizacie programov... :o :o :o

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #8 kdy: 11 Prosince 2022, 14:32:53 »
Co máš pořád s tím dementním pastebin - proč nevložíš přímo?

Tak to buď rád - stejně to skoro vždycky jen domrví ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #9 kdy: 11 Prosince 2022, 14:55:08 »
...tvoje prianie je pre mna rozkaz...ahoj...
...robil som aktualizacie po jednom,a tato aktualizacia sposobuje moj problém...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #10 kdy: 11 Prosince 2022, 17:42:34 »
Tak pochvala za systematičnost a vytrvalost.

Ani mě nepřekvapuje, že to souvisí s tím morem. Můžeš ten původní balík zazálohovat (stáhnout třeba z packages) a zamknout. Až za delší dobu zkusit novější verzi ručně a v případě potíží remove a instalovat zas ten starší. A nebo to prostě nechat zamknuté a kašlat na to, jestli to nějak konkrétně nepotřebuješ.

Tohle je přesně důvod, proč zásadně aktualizuji jen ručně a jednotlivé aplikace v případě potřeby via apt - nemám prostě chuť zdlouhavě řešit problémy ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #11 kdy: 11 Prosince 2022, 18:21:47 »
...diky...zamkol som balik... :) :) :)
...len ma znepokojujue,že preco len u mna robi ten balik cirkus???... :o :o :o
« Poslední změna: 11 Prosince 2022, 18:37:24 od ikx »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #12 kdy: 11 Prosince 2022, 19:06:20 »
Může být špatná interakce s prostředím ..
Ale možná nejsi sám - zobraz si přesný název balíku a můžeš zkusit pohledat ve spojení se slovy Ubuntu 20.04 a Mate ...
« Poslední změna: 11 Prosince 2022, 19:07:51 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #13 kdy: 14 Prosince 2022, 17:29:57 »
Já bych k tomu jenom dodal:
Když už má někdo potřebu (ano, někdy jiná možnost není) používat snap/flatpak (verze aplikací), budiž.
Ovšem integrace tohoto "moru" do systému k tomu opravdu nutná není i když se to nyní v základu mohutně tlačí.
Chudák řadový uživatel pak ani netuší jakým způsobem se mu to tam nainstalovalo.  :-[

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #14 kdy: 14 Prosince 2022, 18:24:42 »
Já bych k tomu dodal něco jiného:

řadový uživatel (BFU) si nemá co instalovat systém. A pokud to přece jen dělá a nenastuduje si potřebné vědomosti, tak se nemůže divit.

Tohleto platí od nepaměti i dnes a bude stále.

Jestliže někde něco jde metodou next - next - finish, tak to pořád ještě neznamená, že se v tom může "vrtat" každý.

Tato zásada platí snad pro všechny existující obory lidské činnosti a v IT je pseudořešitelná (!!!) tak, že správu systému převezme Velký Bratr. BFU je pak happy (snad nejlépe to ilustruje ukousnutý jabko).

Ale já to takhle nechci a proto mám Linux.

P.S.: na tom, že snap a flatpak jsou mor, se shodneme.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #15 kdy: 14 Prosince 2022, 18:35:15 »
Ano - na tom se asi shodneme. Ale přesto:  Když jsem před léty začínal s linuxem, nevěděl jsem o něm zhola nic. Dodnes si pamatuji jak jsem celý rozklepaný nabootoval CD U10.04 a bál se, jestli mi to náhodou nějak nepoškodí win.. ;)
Systém jako takový se mi docela líbil, ale z toho CD to bylo pochopitelně pomalé. Tak jsem to (jako BFU) risknul a nainstaloval do dualbootu vedle W7.
Zdůrazňuji, že nikdy předtím jsem nic podobného nedělal - vše potřebné jsem si zjistil/vygooglil sám (což stejně jako já může udělat každý).
Pak už to bylo samozřejmě o něčem jiném. Pokud bych se toho hned na začátku lekl, zkrátka nezkusil to, dodnes nemám/neumím nic...

P.S. Výrazně mi pomohlo/dodnes pomáhá zálohování systému (např. timeshift) - pak se člověk nemusí bát experimentovat (veškeré hokusy/pokusy lze snadno "vzít zpět").
Tímto způsobem se lze mnohé naučit, vyzkoušet si bez obav.... ;)
« Poslední změna: 14 Prosince 2022, 21:07:52 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #16 kdy: 14 Prosince 2022, 20:57:32 »
Ale já nezpochybňuju "hraní si"...

Jenže: buď si člověk skutečně jen hraje a pak je to o ničem. Nebo je hraní základem k dalšímu (a nekonečnému) studiu, přičemž z toho vznikne odborník samouk. To je třeba Tvůj případ. Já jsem na tom podobně, i když férově přiznávám, že (vlivem mnoha okolností) jsem nedosáhl takové úrovně a asi se to už nikdy nestane. Ale nevadí, nikdy nebylo mým cílem být linuxový "geek".

Ovšem zdaleka ne každý má tu vytrvalost a vůli, nechápe překážky a problémy jako výzvy, nedospěje do stadia, že je schopen se poučit z minulých chyb....atd.

Další stupeň je, že souběžně s tím (ne vždy jistým a úspěšným) vývojem systému i sebe sama používám něco, s čím pracuju/živím se a musí to mít tedy i nějakou stabilitu apod.

Tohle dokáže ještě míň jedinců.

No a když do toho všeho z druhé strany přispívají programátoři často bez smyslu pro realitu a bez soudnosti, tak se uživatel musí rozhodnout, jakou cestou půjde a držet se jí.
« Poslední změna: 14 Prosince 2022, 20:59:38 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #17 kdy: 14 Prosince 2022, 21:23:00 »
Tvoje argumenty plně uznávám/chápu. Ovšem i mým cílem nikdy nebylo (ani bych se neodvážil na to pomyslet!) státi se linuxovým geekem.. :)
Takže i po těch letech sám sebe považuji spíše za trošku pokročilejšího uživatele... ;)
Nicméně jeden důležitý fakt bych "vypíchnul" - člověk na to opravdu musí mít dostatek času a ten nemá každý, zatímco já třebas ano (důchodec).
K tomu mám ještě další motivaci - nemám rád korporáty (win/masox). Co zbývá? A tím je to dané...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #18 kdy: 15 Prosince 2022, 19:29:08 »
...zatial som pochopil,ze ja,akoze BiU nemam instalovat system...snap kcem,nekcem mam-livepatch,a ubuntu PRO je snap...a flatpak som zvolil sám,totiz povazujem za lepsie riesenie ako snap,dokonca vzhlad aplikacii je konfigurovatelny...ale rieseni mojho problému som este nedostal...zatial ten balik som zamkol... :o :o :o
...prosim pri volnej diskusii vyhradit miesto aj na riesenie...dakujem... ;D ;D ;D
« Poslední změna: 15 Prosince 2022, 19:33:37 od ikx »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #19 kdy: 16 Prosince 2022, 08:19:30 »
Jakto, ze nedostal? To zamceni je reseni a pockat, jestli na tom dalsi verze baliku bude lepe, pokud vubec bude potreba.
Take by jsi mohl balik nahlasit na bug report.
Hledal jsi, zda jsou potize i v jinem prostredi?
Take se mohlo zkusit automaticka instalace zavislosti - jak to bylo? apt install -f ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #20 kdy: 16 Prosince 2022, 10:06:56 »
.....oprava...zatial som dostal jedno riesenie.ktora funguje...aj som vykonal...dakujeme venterovi... ;D ;D ;D

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #21 kdy: 18 Prosince 2022, 12:03:25 »
To @ikx je těžké se někomu snažit pomoci, když nereprodukuje co se po něm žádá. Takže pokud by ses koukl na to co jsi pastebinoval ty a třeba na to co sem teď přikládám já, hned by sis všiml rozdílu. Zvlášť když máme hardwarově pomalu totožné stroje, je šance na pomoc větší. Zkrátka první (velice důležitá) půlka výpisu od tebe chybí. Pokud Tě to stále zlobí, tak zkrátka zadej do terminálu toto:
Kód: [Vybrat]
sudo dmesg -dt > vypisdmesg.txt a ten vzniklý soubor vypisdmesg.txt přilož do odpovědi.
Na jednu partition jsem nainstaloval ubuntu 22.04 v celé kráse kvůli testování. A třeba dnes jsem zjistil, že mne systém startoval skoro 30sekund. Což někdy před týdnem (není to můj preferovaný systém) nedělal a nic jsem neinstalil ani neupgradoval. Dle výpisu byl dlouhý start na grafice, síťovce a hlavně snapu. Než jsem se pustil do hlubšího bádání jen jsem zadal do terminálu
Kód: [Vybrat]
sudo apt dist-upgradea ono se to srovnalo. Koukal jsem, že v defaultu si systém sám automaticky stahuje bezpečnostní aktualizace. Asi holt nějaká ta samoaktualizace kolidovala se zbytkem co se musí růčo. Ten můj výppis je až po upgradu.

A teď k ostatním odpovědím. Vcelku s váma souhlasím, jen bych poupravil tuto větu od @JirkaZ
Citace
No a když do toho všeho z druhé strany přispívají programátoři často bez smyslu pro realitu a bez soudnosti, tak se uživatel musí rozhodnout, jakou cestou půjde a držet se jí.
Ono to totiž na 99% asi těma co ty věci programují nebude. Tyhle hlouposti jdou vždy z managementu. Vidím to u nás (potravinářská firma), co navymýšlí ti "nahoře" za debilismy. Pak jdu nakoupit do Edeky a zaslechnu u regálu s chlazeným zbožím jak jedna ženská povídá druhé "tohle už také není co bejvávalo ... oni už to tam neumí vyrobit". By mě pak jeblo. Vyrobit umíme, ale ti nahoře to chtějí jinak. A dost často se stává, že i zákazníci (obchodní řetězce) si sami naporoučí nižší kvalitu. Což se zaplať pánbů na mém oddělení nemůže stát z podstaty vyráběných produktů.
A tak nějak to vidím i v softwarovém světě. Blbý je když ještě navíc podlehnou zaměstnanci různým těm managerským akcím na podporu firemní soudržnosti ap ptákovinám. Já mám výhodu, že si umím "vypnout uši" a ty kraviny neposlouchám. Jen se dívám po ostatních a hlavně po přednášejících a sleduju jejich neverbální komunikaci.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #22 kdy: 18 Prosince 2022, 12:29:27 »
...dakujeme pánovi ramaelovi za cas straveny s mojim problémom,ktoru som vyriesil zamknutim xdg-balika,a dlhy start zmizol...teraz je vsetko v normalu,okrem lm-sensor...po case zas skusim ten balik odomknut,a skusit aktualizovat...-f install nepomohlo...velké zmeny nechcem urobit,totiž tento system,ako 20.04 mate,povazujem este za pouzitelnu...ovsem,ked aj ubuntu PRO bude fungovat podla ocakavania...keby som nemal iné vychodisko s balikom xdg,tak otvorim zas tuto problematiku...asitolkonadnes... ;D ;D ;D

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #23 kdy: 18 Prosince 2022, 15:51:33 »
Citace
sudo apt dist-upgrade
...nepomohlo,ani restart nm-managera...vyskusal son... :o 8) ::)

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #24 kdy: 27 Prosince 2022, 09:55:35 »
...dnes som zapol druhy kompjuter s ubuntu mate 20.04...dal som aktualizovat system,potom kontroloval,pri xdg-desktop...,akoze pri problematickom baliku nebola fajka,vlastne ona tam bola,len nebola oznacena na aktualizaciu...následne som balik vyhladal v synaptiku,a na tomto systeme je ten balik nainstalovany z flatpak,na druhom z ubuntu repo... :o :o :o
...takže asi,isto flatpak balik netreba aktualizovat,moja uloha je teraz na first notbuku problematicky balik nahradit z flatpaku...a pokoj-ASI... :D :D :D
Citace
...názory???...
...prvy obrazok je dobry balik,na druhom obrazku je problematicky balik...... ::) ::) ::)
« Poslední změna: 28 Prosince 2022, 12:24:13 od ikx »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.