Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ...štart systému ubuntu mate 20.04...  (Přečteno 6085 krát)

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #25 kdy: 01 Ledna 2023, 22:25:37 »
...moj geniálny nápad,nahradit baliky-nevyšlo...!!! :o :o :o

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #26 kdy: 02 Ledna 2023, 11:57:53 »
...moj geniálny nápad,nahradit baliky-nevyšlo...!!! :o :o :o

Kombinovat normání (apt), snap a flatpak verze aplikací je cesta do pekel....
Bohužel v novějších verzích ubuntu (respektive v jejich správcích softwaru) jsou zahrnuty  všechny tyto možnosti kvůli (snap/flatpak plginům).
Takže chudák uživatel, který si v dobré víře (právě přes správce sw ) nainstaluje nějakou aplikaci, ani netuší, o jakou její verzi (apt/snap/flatpak)  se jedná... :-[
A pak je strašně překvapený  z následných potíží...
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Dobrá rada:
Pokud už má někdo to nutkání/potřebu  že se bez snap/flatpaku  neobejde, doporučuji alespoň ze správce softwaru odinstalovat snap/flatpak pluginy.
Pak se (i v synapticu) budou k instalaci nabízet pouze klasické (deb/apt) verze (tak jako tomu bývalo dříve).  :)
A pokud bude přesto toužit po nějaké jednotlivé snap/flatpak  aplikaci, klidně si ji i pak může nainstalovat příkazem v terminálu, ovšem nyní už s plným vědomím, že tak dobrovolně a záměrně činí...

Nu a pro ty kdož se toho chtějí zbavit zcela, je tu možnost odinstalovat tento moloch úplně (= celý tento (např. snapd) mechanismus)... ;)

P.S.  Některé novější verze aplikací už jsou (bohužel) oficiálně k dispozici jenom jako snap/flatpak  (nový Firefox atd.)  :-\   V tomto případě zbývá možnost přidat si některý alternativní PPA... :)   
Pokud ovšem existuje...

« Poslední změna: 02 Ledna 2023, 14:33:46 od juwa2 »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #27 kdy: 02 Ledna 2023, 17:23:33 »
...akoze flatpak mne tak nevadi,a snap musim mat mat kvoly livepatch,a ubuntu PRO,ako uz som spomenul...zas zo snapu ani viac balikov nemam,totiz vzdy kontrolujem povod programov...preto nechcem ani ubuntu mate 22.04-ku...
...a riesenie???... :o :o :o

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #28 kdy: 02 Ledna 2023, 22:52:01 »
Nevím kde začít. Pominu to, že jsi nedodal výpis dmesg (ted už to nemá smysl).
Spíše bych se chtěl zeptat co očekáváš od toho "ubuntu PRO a livepatch"? Nechci odkaz na to co to znamená a jaké "výhody" to obnáší. Chtěl bych konkrétní odpověd přímo od Tebe. Jde mi o to, že nějak nechápu proč to i za cenu špatně funkčního systému preferuješ. Jen tomu chci porozumět.
Myslím, že @Juwa2 ti možnosti/řešení nastínil. Já půjdu ještě dál. Můžu přidat trošku zkušeností z mých posledních dvou týdnů. Potomek má, vlastně měl, čisté ubuntu 20.04. Najednou stížnost, že už dva měsíce nefungují písma atd. Jsem myslel, že mne picne. Stížnost po tak dlouhé době nefunkčnosti. Zapnu PC a fakt, že jo. Žádné ikony a popisky. Ve firefoxu to samé. Jdu updatovat a upgradovat jenže systém aktuální. A pak to přišlo. Nevím jak je to možné, ale byl tam snapd. Vím, že jsem to tenkrát odinstaloval a přesto se to nějakou aktualizací (nastavil jsem automatické protože potomek to neumí/nezajímá ho to) znova nainstalovalo. Ale ne celé. Test, ve snapu nic nenainstalováno. Ani příslušné složky nebyly. Opět jsem odinstaloval snap. Reboot a systém šel bez problému. A v té chvíli mě napadla otázka "Jak dlouho to bude fungovat?" No co, žádné caviky. Ubuntu šlo definitivně pryč a dal jsem tam jiné distro.
Další zkušenost. Na laptopu mám kvůli zdejšímu fóru na jednom oddíle nainstalované ubuntu 22.04. Oproti 20.04 můžu za sebe říct, že je to lepší. Ale už jsem narazil na pár problémů díky snapu. Pokud není v blízkosti wifina, startuje to neskutečně dlouho. Po pravdě řečeno, nedovedu si představit to mít jako hlavní systém. Co si budem povídat, momentálně je to to nejhorší co tu mám nainstalováno. Mám s čím porovnávat. Píšeš, že máš jako DE Mate. Proč to teda mít zrovna na ubuntu? Pokud preferuješ debianí systém, je tu docela skvělý linux mint s mate. Doporučuji. Funguje to od jednoduché instalace bez problému. Velký podstatný rozdíl, nepoužívá snap. Flatpak si můžeš nainstalovat a samozřejmě používat. Má to i systemD.
Nechceš systemD? Ok. Je tu další skvělý počin z debianí rodiny zvaný antiX. Můžu doporučit instalaci antiX base. To má teď potomek na PC a je nadšen. Oproti ubuntu neskutečně svižný systém a bez systemD. Pokud máš zájem, napíšu jak rychle v antiXu zprovoznit touchpad a zvuk. Mimochodem udělal jsem zajímavé měření startu systému na potomkovo PC. Ubuntu 20.04 (systemD) 32,12 sekund. AntiX jen 18,69s.
Chceš systemD, avšak doopravdy svižný systém? Je tu Arch. Sám jsem tím překvapen. Linux se systemD a přesto, je to nejrychleji startovací systém co mám na laptopu. Tohle je systém, sžitý se systemD. Absolutně no problém. Instalace je oproti předešlým složitější avšak jde to zvládnout. Máš zájem? Napíšu to krok po kroku aby jsi se vyhnul chybám které jsem udělal já.
Anebo jsi zatížen na maximální rychlost systému? Mám tu nainstalován Arch bez systemD. Jmenuje se to artiX. Musím, říct, že je to nejpomaleji startovací distro co mám na laptopu (vyjma U22.04 když nemá internet). Docela dlouho se načítá udev. Avšak po nastartování je to ďábelsky rychlý systém. Instalace je alá Arch. A po naistalování je si to třeba donastavit k obrazu svému. Už to chce se trochu orientovat. Zkrátka takový linux ze starších časů, co si jednou uživatel nastaví a už si toho více nemusí všímat. Také můžu popsat krok za krokem jak na to.
A co je na tom všem pro Tebe skvělé?! Na všech těch mnou zminovaných distrech můžeš mít DE Mate na který jsi zvyklý.
Tohle je spousta řešeních. Dokonce jednodušších než hledat kde se v pasystému nachází chyba a čekat, kdy přijde další.
Obrázek v příloze mi přišel včera Telegramem. Začíná si z ubuntu dělat srandu čím dál víc lidí.

Mimochodem, takto jsou jednotlivé mnou zmíněné systémy náročné na prostor:
Kód: [Vybrat]
[radek@radek-artix ~]$ lsblk
NAME         UUID                                   SIZE FSUSED LABEL    MOUNTPOINTS
nvme0n1                                           476,9G                 
├─nvme0n1p1  DB0D-4C27                               96M                 
├─nvme0n1p2  f84881c7-64da-4955-8120-351cb741ef60  74,5G  12,2G Mint22   /media/Mint22
├─nvme0n1p3  ef406b82-d644-4133-8569-82642c864955  74,5G   6,8G Arch     /media/Arch
├─nvme0n1p4  4ddf0cf7-9f6b-4cf5-91e1-65b0302c4580  74,5G    24G ubuntu22 /media/ubuntu22
├─nvme0n1p5  e3bab595-ca48-4a79-bc7a-60f20f44bbcb  74,5G   3,8G antiX22  /media/antiX22
├─nvme0n1p6  7af59e51-6e43-435e-837c-0952550e7df9  19,6G   5,6G ubuntu18 /media/ubuntu18
├─nvme0n1p7  5f3c108a-b353-4682-ab57-8e4e2638ec5e 104,3G  47,3G data     /media/data
├─nvme0n1p8  7897ed19-78a5-4478-b129-9f3ddb6c3cf8   7,5G                 [SWAP]
├─nvme0n1p9  4aeae689-9244-40d1-ab2e-9c904b30c10e  19,6G   3,5G artix    /
├─nvme0n1p10 9d72ccec-5ee1-400a-b590-fe8ffb51b7fe  17,6G        freebsd 
└─nvme0n1p11 705a2f7a-8b90-49be-9fc4-a8f28c456e11  10,3G        minix
Z ubuntu22 odpočítej cca 4G na KdenLive a jedno cca 2G video. ubuntu18 je jen základní server. Nepřipojené nemám ještě nainstalované.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #29 kdy: 03 Ledna 2023, 10:07:00 »
...na počiatku bol notbuk s dvoma graf.kartamy AMD,a linux mint...vtedy linux mint nevedel vysporiadat s dvoma AMD kartamy...ale ubuntu mate áno...a bol som maksimálne spokojný,ubuntu nepadal,programová štruktura vyborná,akože pre prácu s multimedialnimi subormy,foto,film,hudba...dost často som mesiace neni doma,a su miesta,kde ani signál do tlf.neni...ubuntu ani raz nepadlo,nemusel som somariny riesit,atakdalej...žiadny lastminutovy nestastny ksicht...ale nic dlho netrvá,to platí aj pri ubuntu mate...prisla 20.04-ka,a šecko zle...nastal čas na vzdelávanie.to znamenalo vyskusat šecky distra z distrovatchu...nakoniec zostali distra ako sparkylinux,pokial to samo nerozpadlo,trisqel,ale tam su len slobodne ovladace,takze wifi neni...a mint mate...nakoniec som sa vratil k 20.04-ke,a vypestoval som immunitu proti nedostatkom...preto je aktivny ubuntu PRO,chcem to pouzivat ako dlho sa dá...mint mate som dal na stolny PéCé,funguje dobre,len niektoré veci tam chýbaju z ubuntu mate,hlavne tá elegancia...ale mintmenu má vymakané...22.04-ka uz ani advanced mate menu nemá,whisker menu z ikxefce...
...no a na záver-za tie roky som len mensie neprijemnosti riesil...kernelpanic,a padnutie systemu nebolo...ked nezapočitam démona v notbuku,ale to nebola chyba linuxu...
Citace
Jde mi o to, že nějak nechápu proč to i za cenu špatně funkčního systému preferuješ.
...nefunguje spatne,len jeden balik sa neaktualizuje...asitolkonadnes... :D :D :D
pées-skus namiesto kdenlive davinci resolve...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #30 kdy: 04 Ledna 2023, 11:10:46 »
Livepatch je užitečný akorát na serverech které musí běžet neustále a kde by reboot (potřebný při normálním přechodu na nový kernel) byl problém, jelikož by to znamenalo výpadek serveru v řádu minut...

Na desktopu je to celkem k ničemu, i vzhledem k tomu, že i při aplikaci livepatche  je stejně jednou za čas potřeba udělat řádný (= klasický, tj. vč. rebootu) přechod na nový kernel.  :-\
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jinak samozřejmě se dá aplikovat ESM (až 3 PC zdarma) návod zde (až 10 let podpora), ale bůhví jak to nakonec bude.
Já osobně jsem si to podle toho návodu aktivoval (U18.04) - přidaly se určité PPA, doinstalovalo se pár balíků - takže uvidíme.... ;)

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...
« Odpověď #31 kdy: 05 Ledna 2023, 20:31:42 »
...dnes som to vyskusal aktualizovat...vysledok to isté-pomaly start systému... >:( >:( >:(
...potom sa aktualizoval kernel,zas som vyskusal...výsledok to isté...akoze nič...... >:( >:( >:(
« Poslední změna: 06 Ledna 2023, 18:28:19 od ikx »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:...štart systému ubuntu mate 20.04...vyriešené!!!...
« Odpověď #32 kdy: 27 Března 2023, 19:38:04 »
...dnes problém s xdg-desktopem sa vyriesil,aktualizoval sa aj xdg-desktop,aj xdg-desktop gtk...kukk printskrín......


...dakujem za pomoc...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.