Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zjištění využití RAM u multiprocess aplikací (prohlížeče ap.).  (Přečteno 6763 krát)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Naprostá většina webových prohlížečů dnes běží jako multiproces (každý tab, každý doplněk má svůj samostatný proces).
Těchto samostatných procesů mohou být desítky....  Běžné aplikace na zobrazení využití RAM zobrazují tuto hodnotu pro každý tento proces extra.
Což není zrovna praktické. Jak tedy zobrazit celkové využití RAM prohlížečem, tj. "sečíst" všechny tyto procesy?

Naštěstí existuje aplikace smem (je normálně v zákl. repo). Je potřeba si ji doinstalovat, k ní se doinstalují i potř. závislosti (9).
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install smem
Další už je hračka. Celkové využití RAM určitým procesem (RAM total) pak zjistíme příkazem:
Kód: [Vybrat]
smem -t -k -c pss -P <název_aplikace> | tail -n 1
Jednotky automatické. Příklad pro google-chrome:
Kód: [Vybrat]
smem -t -k -c pss -P chrome | tail -n 1
Místo názvu aplikace bude možná někdy potřeba zadat úplnou cestu k jejímu spustit. souboru.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud by někdo potřeboval zobrazit tento údaj v conky (což je velice užitečné), tak příslušný "conky řádek" bude vypadat např. takto:
Kód: [Vybrat]
${color green} slimjet total:   ${color green}    ${execi 60 smem -t -k -c pss -P slimjet | tail -n 1 &}
(V mém případě "měřím" prohlížeč slimjet, výsledek viz obrázek)   :)
« Poslední změna: 08 Ledna 2023, 12:20:57 od juwa2 »

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Re:Zjištění využití RAM u multiprocess aplikací (prohlížeče ap.).
« Odpověď #1 kdy: 08 Ledna 2023, 15:32:08 »
Díky za tip – dneska ty prohlížeče nejsou zdá se nenažrané - 18 tabů cca 3 GB na stroji s 32 GB RAM je vlastně skoro nic :D To bude ale spíše tím, jak doba pokročila.
« Poslední změna: 08 Ledna 2023, 15:35:35 od James(CZ) »
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zjištění využití RAM u multiprocess aplikací (prohlížeče ap.).
« Odpověď #2 kdy: 08 Ledna 2023, 18:15:16 »
No, právě že nenažrané jsou. A to mám ještě vypnutou site-isolation.
Momentálně mám otevřených cca 300 tabů - pokud bych je automaticky neuspával (the great suspender), tak bych byl dávno s RAM v háji... ;)

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Re:Zjištění využití RAM u multiprocess aplikací (prohlížeče ap.).
« Odpověď #3 kdy: 08 Ledna 2023, 18:28:46 »
Ok, tak mě by nikdy nenapadlo mít 300 tabů otevřených :D Mých 18 je OK :D
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zjištění využití RAM u multiprocess aplikací (prohlížeče ap.).
« Odpověď #4 kdy: 08 Ledna 2023, 18:32:30 »
Já to dřív taky nedělal, ale zjistil jsem, že to má určité výhody... ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Zjištění využití RAM u multiprocess aplikací (prohlížeče ap.).
« Odpověď #5 kdy: 09 Ledna 2023, 02:32:42 »
To mi pověz jaké - já mám tak do dvaceti a co je za posledních 5, tak o tom už ani nevím :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Zjištění využití RAM u multiprocess aplikací (prohlížeče ap.).
« Odpověď #6 kdy: 09 Ledna 2023, 16:21:00 »
Jeden fork smem jsem před časem trochu rozšířil a zefektivnil použitím aktuálních fíčur kernelu:
https://github.com/G-dH/smem
Smem - paměť procesů v detailu
Také používám v Conky, výhodou je, že můj smem umí udělat žebříček už posčítaných procesů aplikací, kvůli tomu jsem to vlastně začal vylepšovat :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zjištění využití RAM u multiprocess aplikací (prohlížeče ap.).
« Odpověď #7 kdy: 10 Ledna 2023, 12:30:58 »
To mi pověz jaké - já mám tak do dvaceti a co je za posledních 5, tak o tom už ani nevím :D

Rozdělaná práce, sledování spousty webů atd. Je to rozhodně pohodlnější než to pořád hledat/otvírat/řešit přes záložky... :)
Jelikož se (logicky) při tolika tabech nedá v horní liště orientovat, používám doplněk "tabli". A pro přepínání mezi nimi "clut".

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zjištění využití RAM u multiprocess aplikací (prohlížeče ap.).
« Odpověď #8 kdy: 10 Ledna 2023, 12:42:51 »
Jeden fork smem jsem před časem trochu rozšířil a zefektivnil použitím aktuálních fíčur kernelu:
https://github.com/G-dH/smem
Smem - paměť procesů v detailu
Také používám v Conky, výhodou je, že můj smem umí udělat žebříček už posčítaných procesů aplikací, kvůli tomu jsem to vlastně začal vylepšovat :)

Krásná práce - a přehledně popsáno/vysvětleno. Velice užitečné. A hned jsem si to do conky přidal.  ;)
Pozn. "Původní" smem doporučuji odinstalovat, nebo lépe, ten nový přejmenovat třebas na smem1 a takto ho v příkazech/skriptech volat.

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Re:Zjištění využití RAM u multiprocess aplikací (prohlížeče ap.).
« Odpověď #9 kdy: 10 Ledna 2023, 18:44:40 »
...
Jelikož se (logicky) při tolika tabech nedá v horní liště orientovat, používám doplněk "tabli". A pro přepínání mezi nimi "clut".

Trošku off-topic, snad nevadí - MS Edge umí nativně otevírat taby doleva (místo obligátního a nepraktického místa nahoře), je to dle mého velmi ergonomické a Edge si mě tím získal. Tím, že používá stejné jádro jako Chrome nejsou s ním žádné problémy a stal se z něj použitelný prohlížeč.

Trošku jsem se o tom kdysi rozepsal na svém blogu

https://www.jakubsenk.cz/2021/09/seskupovani-tabu-v-prohlizeci-ms-edge.html
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

savingthole

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Zjištění využití RAM u multiprocess aplikací (prohlížeče ap.).
« Odpověď #10 kdy: 20 Února 2023, 04:44:49 »
To mi pověz jaké - já mám tak do dvaceti a co je za posledních 5, tak o tom už ani nevím

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Zjištění využití RAM u multiprocess aplikací (prohlížeče ap.).
« Odpověď #11 kdy: 15 Března 2023, 14:57:01 »
Kluci díky za tipy. Přiznám se, že mám cca 1000 tabů a sežere to ve Windows jen pár giga. Ony taky jsou z většiny "uspané" prohlížečem.
Clut a Tabli je bohužel pro Chrome, já jedu ještě ve Firefoxu. Chrome mi nikdy nešel používat, protože stačilo otevřít víc tabů a velikost oušek tabů byla titěrná. Toto nastavení Chrome jsem nikdy nepochopil. Kamarádovi tak s 20 taby čas od času Chrome slítl, takže jsem ani neměl chuť jej nějak zkoušet.

A to samé mě potkalo s FF. Čas od času za pál let slítl nebo se něco potento s databází  a už to nešlo udělat ručně nebo to bylo časově nerentabilní, tak bylo uklizeno. :-)

A teď něco k dobru. Znám jednu uživatelku co jede čistě v Anonymním režimu FF a když jí to slítne, tak se diví, že už to neobnoví. FF docela na můj vkus často mění něco s databází, takže se to člověk musí učit pokaždé znovu a znovu a v posledním případě myslím letos, to ani nebylo pořádně dokumentované. Realita neodpovídala dokumentaci.

Tak se tu mějte pěkně, třeba se ukážu zas a znovu dříve než za pár měsíců. Jádru 5.19 zdar!
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.