Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Stráta OS  (Přečteno 2388 krát)

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 368
  • Linux je super
Stráta OS
« kdy: 14 Ledna 2023, 14:31:17 »
Dobrý deň,nainštaloval som si Ubuntu vedľa win 11,ktorý potrebujem kôli niektorým aplikaciam,ktoré nemôžem spustiť zatiaľ v Ubuntu,ale na externý ssd disk som nainštaloval linuxmint.Keď som potom chcel spustiť win 11, tak sa nenachádzal v ponuke ako pred tým ,uplne zmizol.Mám aj inštalačné usb win 11 ale sa mi nespustí ,prečítal som množstvo rád,ale je to pre mňa veľmi zložité,som bežný uživateľ poradili by Ste mi,vopred ďakujem. Ešte doplním ja ho tam ten win vidím cez app wine.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Stráta OS
« Odpověď #1 kdy: 14 Ledna 2023, 14:54:16 »
...edituj v grube os-prober...a stane sa zázrak... :o :o :o

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 368
  • Linux je super
Re:Stráta OS
« Odpověď #2 kdy: 14 Ledna 2023, 16:17:12 »
 Prepáč ale ja tej rade vôbec nerozumiem .Ak máš trochu trpezlivosti a času trochu viac to vysvetliť.Ďakujem.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Stráta OS
« Odpověď #3 kdy: 14 Ledna 2023, 17:32:55 »
Prepáč ale ja tej rade vôbec nerozumiem .Ak máš trochu trpezlivosti a času trochu viac to vysvetliť.Ďakujem.

Nastav si v konfiguraci grubu, aby při restartu kontroloval/vypsal všechny dostupné OS:

1. Edituj soubor
Kód: [Vybrat]
/etc/grub.d/40_custom
Vlož do něj (na konec):
Kód: [Vybrat]
menuentry "Windows" {
insmod part_msdos
insmod ntfs
set root='(hd0,msdos1)'
chainloader +1
}

2. Edituj soubor
Kód: [Vybrat]
/etc/default/grub
Vlož/uprav do něj tento řádek (pokud už tam není):
Kód: [Vybrat]
GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false
3. Nakonec aktualizuj grub:
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub

Jednodušší je nabootovat instalačku windows a vybrat "Opravit tento počítač > Opravit spouštění systému"
Tím opravíš windowsácký zavaděč. Pak se sice do windows dostaneš, ale bude následně stejně nutno opravit/reinstalovat grub (aby ses dostal do linuxu).

Další možnost je použít boot-repair-disk který umí "automatickou opravu" na pár kliknutí.
https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/files/
(stáhnout .iso > vytvořit bootflešku > nabootovat > provést opravu)

A až budeš ubuntu instalovat příště, tak žádné "vedle windows", ale hezky "ruční rozdělení". V něm si zvolíš co a kam se bude instalovat včetně umístění zavaděče. Tím se vyhneš problémům co máš nyní...
« Poslední změna: 14 Ledna 2023, 18:01:59 od juwa2 »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Stráta OS
« Odpověď #4 kdy: 14 Ledna 2023, 17:36:45 »
...dakujeme juwa2,že napisal,čo som chcel napisat...;D ;D ;D

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 368
  • Linux je super
Re:Stráta OS
« Odpověď #5 kdy: 15 Ledna 2023, 12:24:01 »
Dobrý deň, /etc/grub.d/40_custom,cez terminál mi ho ani nenašlo a keď som to editoval tak mi to nechce uložiť,USB repair neviem použiť,ďakujem za trpezlivosť so mnou.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Stráta OS
« Odpověď #6 kdy: 15 Ledna 2023, 12:45:35 »
...jardo...editovat musiš s administratorskymi právami-akoze otvorit ako administrator,heslo...a editujes...prisne podla návodu... :o :o :o

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Stráta OS
« Odpověď #7 kdy: 15 Ledna 2023, 13:01:24 »
Neumíš nabootovat z USB? Jak jsi tedy instaloval Ubuntu? A nebo si nevíš rady s tím programem? Jestli neumíš použít bootrepair, tak to je na pováženou - to je na nějakou vážnou diagnózu - protože v základě je to nastavené na automatiku. A jestli jsi až tak na tom špatně, se samostatným myšlením a schopností si to projít a vyzkoušet, tak stačí zadat do internet. vyhl. A nevymlouvej se na angl. v době, kdy je několik online překladačů a prohlížeče či pluginy, které stránku rovnou přeloží, a zrovna tohle se pochopí i z obrázku:
https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair
https://linuxconfig.org/ubuntu-boot-repair

Tohle je, za mě, čisté ignoranství - nikdo mi nenakecá, že neumí jednou kliknout na tlačítko "Recommended repair" !!!

A kliknout na tu druhou volbu, v případě, že by to nezabralo, a přiložit sem vzniklý výpis analýzy, také není nic těžkého ..
« Poslední změna: 15 Ledna 2023, 13:12:41 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.