Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu  (Přečteno 7474 krát)

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« kdy: 21 Ledna 2023, 02:16:02 »
Někteří z vás jistě vědí, že používám několik linuxových distribucí. Dlouhá léta jsem používal Ubuntu. Jenže Ubuntu se mění k systému který se pro mne stává neakceptovatelným. A tak zkouším jiné a jiné distribuce. S odstupem času je těžké říct která je lepší. Vše má své pro a proti.
Každá ta distribuce mne posunula kus do předu v poznání a oprášení si zapomenutého. Od instalací z USB médií až po instalaci systému z již běžícího systému. A přitom mne napadla kacířská myšlenka. Proč to na ubuntu také nejde jako jinde? No a ono to jde! A jsem velice mile překvapen. Musím říct, že jsem se dostal tak daleko, že už nepoznám v které distribuci se právě nacházím. Tak pěkně jsem si pracovní prostředí sjednotil a nastavil dle mého výběru! Až docházelo k situacím, kdy jsem třeba při instalaci zadával špatné příkazy. Nakonec jsem si udělal takový wrapper na sjednocení ovládání balíkovacích systémů jednotlivých distribucí: https://github.com/RadekRojik/qq
A teď o čem je dnešní tip. Pamatujete na mini.iso a spol? Zapomeňte! Našel jsem lepší cestu alá Arch. Nemusíte stahovat instalačky, vytvářet instalační média, rebootovat, koukat se na postupy někde jinde, atd. Provedu vás instalací z již fungujícího systému ubuntu. Instalací jen toho co chcete vy a ne co nám cpe Canonical! Zkrátka vychutnejte si minimalistický systém. Bez snapu a podobných ptákovin. Systému co nebude tlouct svým grubem originální (už nainstalovaný) grub, protože do něho zkrátka ten grub nenainstalujeme. A ve výsledku to zabere jen 3.5GB na disku. Ano, není to překlep! Základní systém potřebuje necelá 3Giga. Plus pár životně důležitých utilit včetně firefoxu! Díky některým ubuntím prvkům bude ta instalace o dost jednodušší než je instalace Archu natož instalace voidlinuxu.
Ve zkratce:
Zmenšíme si partition běžícího systému. Na nově vzniklém místě si vytvoříme novou. Nainstalujem si dva nevelké balíky. Důležité je mít aktivní internetové připojení. Novou partition připojíme na bod /mnt Nakopírujem do ní base systém. Chrootnem se dovnitř. Nastavíme si jednoduše co potřebujem. Nainstalujem nějaký základ a co v systému chceme mít. Nezapomenem na textový editor, network manager a firefox. Dále na pracovní prostředí které chceme používat. Nakonec nastavíme root heslo. Vytvoříme účet běžného uživatele, opustíme chroot a restartujem PC.
Auf geht's nebo ještě více na západ Let's go:

Nejdříve si vyhraďte kus místa na disku na nový systém. Můžete použít váma oblíbenou utilitu (Disk, gparted, atd). A rovnou si to sformátujte na váma preferovaný souborový systém. Já používám základní ext4. Dejme tomu že vznikla partition /dev/sda3 důležité si zapamatovat nebo někam zapsat.

Od teď budem vše dělat s právy root:
Kód: [Vybrat]
sudo -i

Nainstalujem si dva důležité balíky:
Kód: [Vybrat]
add-apt-repository universe
apt update
apt dist-upgrade
apt install -y debootstrap arch-install-scripts

Připojíme si vzniklou partition na /mnt:
Kód: [Vybrat]
mount /dev/sda3 /mnt

Vyberem si verzi ubuntu. Já si vybral 22.04 zvanou "jammy". Hodíme do proměnné ať pošetříme klávesnici:
Kód: [Vybrat]
verze="jammy"

Dále si stáhneme base systém na své místo. Za volbu --arch zadejte co máte za architekturu. V drtivé většině případů to bude amd64:
Kód: [Vybrat]
debootstrap --arch amd64 ${verze} /mnt http://archive.ubuntu.com/ubuntu
Tím se nám stáhnul a na své místo dosadil základní systém o velikosti necelých 400MB!

Nastavíme si v novém systému apt list:
Kód: [Vybrat]
printf "deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ ${verze} main restricted universe\ndeb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ ${verze}-security main restricted universe\ndeb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ ${verze}-updates main restricted universe\n" > /mnt/etc/apt/sources.list

Vygenerujem fstab:
Kód: [Vybrat]
genfstab -U /mnt >> /mnt/etc/fstab

Zkontrolujem či je fstab v pořádku:
Kód: [Vybrat]
cat /mnt/etc/fstab

Pokud Ok jde se dál. Pokud ne, tak nano či jiný minieditor a opravíme si to:
Kód: [Vybrat]
nano /mnt/etc/fstab

Dále zakážem snap a grub. Není to nutné, ale je to o dost lepší :D :
Kód: [Vybrat]
printf "Package: grub-common grub2-common grub-pc grub-pc-bin grub-gfxpayload-lists\nPin: release *\nPin-Priority: -1\n\nPackage: snapd cloud-init landscape-common popularity-contest ubuntu-advantage-tools\nPin: release *\nPin-Priority: -1" > /mnt/etc/apt/preferences.d/ignored-packages

Nyní využijeme skript a chrootnem se do nového aniž bysme se museli starat o to co mountovat ap:
Kód: [Vybrat]
arch-chroot /mnt

Nyní už jsme chrootnuti v novém systému a doinstalujem pár důležitostí:
Kód: [Vybrat]
apt-get update
apt-get install -y --no-install-recommends linux-generic linux-image-generic linux-headers-generic initramfs-tools linux-firmware efibootmgr nano bash git

Nyní tři jednoduchá nastavení alá instalátor (datum/čas; lokalizace; a klávesnice):
Kód: [Vybrat]
dpkg-reconfigure tzdata
dpkg-reconfigure locales
dpkg-reconfigure keyboard-configuration

Nyní si zadáme proměnné mypc název pod kterým bude náš PC znám. Já zvolil testbuntu. Tak zvané hostname:
Kód: [Vybrat]
mypc="testbuntu"

A nastavíme to na správná místa:
Kód: [Vybrat]
echo ${mypc} > /etc/hostname
echo "127.0.1.1        ${mypc}.localdomain ${mypc}" >> /etc/hosts
Tento krok bylo možné přeskočit. Protože se hostname nakopírovalo z nadřazeného systému. Ale kdo by to tak chtěl?

Nyní vytvoříme heslo uživatele root:
Kód: [Vybrat]
passwd

A teď vytvoříme účet běžného uživatele s jeho domovskou složkou (v mém případě uživatel radek):
Kód: [Vybrat]
adduser radek
usermod -a -G sudo radek

Nainstalujem si ještě jednu důležitost:
Kód: [Vybrat]
apt-get install software-properties-common

A nyní si můžem přidat ppa repozitář firefoxu:
Kód: [Vybrat]
add-apt-repository ppa:mozillateam/ppa

A upravíme apt list:
Kód: [Vybrat]
printf "Package: firefox*\nPin: release o=LP-PPA-mozillateam\nPin-Priority: 501" > /etc/apt/preferences.d/mozillateamppa

Nyní aktualizujem source:
Kód: [Vybrat]
apt-get update

Do teď jsme si vytvořili kompletní funkční systém bez grafiky o velikosti pouhých 2,5GB! Od teď už je na každém z vás co si nainstaluje a preferuje. Napíšu mou volbu (poslední krok):
Kód: [Vybrat]
apt-get install network-manager xorg i3 neovim kitty firefox

Jde to i spartánštěji, ale na druhou stranu proč?
network-manager je důležitý na připojení k síti. Jde to i bez něho, ale s ním to je jednodušší.
kitty je virtuální terminál. Můžete si vybrat jiný VT avšak nějaký mít musíte!
xorg nebudu popisovat, ten potřebuji pro i3.
Celý kompletní na plno funkční systém včetně nastavených proměnných prostředí má ve výsledku 3,5GB! Oproti cca 20GB klasickou instalační cestou je to bombový.

Pokud preferujete čisté gnome, tak ten poslední krok by měl vypadat takto:
Kód: [Vybrat]
apt-get install -y gnome-shell gnome-terminal gdm3 firefox

Pro milovníky KDE:
Kód: [Vybrat]
apt-get install -y meta-kde firefox

Mate:
Kód: [Vybrat]
apt-get install -y mate-desktop firefox

Hotovo. Nyní opustíme chrootnutý systém:
Kód: [Vybrat]
exit

****************************************
Další krok by mělo být v hlavním systému:
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub

Námi nainstalované nové ubuntu by se mělo objevit v aktualizovaném grub menu.
Super je, že pokud se něco po.. vždy se můžete do toho chrootnout a poopravit co je wrong nebo na co jste zapoměli. Takto lze instalovat i z live kde si místo nainstalovat kliknete na odzkoušet a už se do toho můžete pustit.
Musím říct, že systém se mne moc líbí hlavně v tom, že není třeba nic donastavovat. Vše spolu mluví a je dobře přednastaveno. Instalace Archu je o to trošku složitější. A takové moje miminko Voidlinux (páč jsem si to musel vypiplat od a-Z) si o tom může nechat jen zdát.
Za necelou půlhoďku nový systém bez instalačních médií je víc než super. Zvlášť na experimenty.
Enjoy


EDIT:
Trochu jsem si ještě hrál napříč distribucemi. A předposlední krok vynechal. Pokud se instalace provedla ze systému s preferovaným grubem, pokračuje se posledním krokem pod řádkem hvězdiček. Pakliže instalace proběhla z jěště jiného systému, stačí se chrootnout do systému s preferovaným grubem a v něm spustit update-grub:
Kód: [Vybrat]
sudo arch-chroot /system s vašim grubem
update-grub
exit
Kouknul jsem na kód skriptu arch-chroot a je to velice pěkně uděláno. Hlavně poslední řádek je kouzelný.
« Poslední změna: 25 Ledna 2023, 17:17:08 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 30 Ledna 2023, 09:37:25 »
Skvělá práce!
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 10 Května 2023, 10:22:25 »
Hezký postup. Hlavní přínos vidím v podstatné redukci velikosti instalovaného OS.  :)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kdysi existovalo mini.iso  Pak již nebylo, ale v instalaci přibyla možnost "minimal". 
Byl pro mě ale doslova šok, když jsem zjistil, že to probíhá způsobem: 
Nejprve stáhnout/naistalovat vše a potom odinstalovat "věci navíc"....
Zkrátka strašné po všech myslitelných stránkách.... :(

« Poslední změna: 10 Května 2023, 10:26:28 od juwa2 »

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 13 Května 2023, 11:46:06 »
Potvrzuji - mini.iso s instalací a následnou odinstalací bylo zvěrstvo. Vyzkoušel jsem to jednou a nikdy více!
Moje první instalace linuxu (před řadou let - víc než 20) byl nějaký - tehdy ještě free - redhat s KDE1.4. Nechal jsem vše na automatu, instalace bez problémů, ale když jsem zjistil, co všechno se nainstalovalo: několik terminálů, prohlížečů, správců souborů, texteditorů.... ani jsem (jako začátečník) nevěděl, který je k čemu... Takže jsem instalaci smazal a začal znovu; vybral jsem vlastní konfiguraci a tam se mi nabídl komplet seznam všeho, co mohu nainstalovat. Postupně jsem vybíral aplikace, které už jsem znal a označoval k instalaci. Pravda, proti prvotní instalaci, trvající cca 1 hodinu jsem se tímto dostal min. na 3 hodiny, většinu ale zabral čas na výběr. Výsledkem byl linux s KDE, který obsahoval jen to, co jsem potřeboval. Tato možnost volby mi dnes všude chybí.
Od té doby vývoj pokročil - dnes se při instalaci nikdo na nic neptá, protože "vývojáři nejlépe vědí, co potřebujete" :( Prošel jsem několika distry, nakonec zakotvil na Ubuntu až do doby "Unity", a dost. Přešel jsem na Mint s Cinnamonem a po pár letech přemýšlel, co dál.
Aktuálně používám Debian, který VÝHRADNĚ instaluji z "netinst". Tam se instaluje základní systém a pak si vyberete prostředí, které chcete (nebo žádné v případě serveru), včetně dalších součástí (SSH, Apache, MariaBD atd.). Ani to není ideální, protože i zde se instalují automaticky "hlouposti", které nikdy nevyužiji (třeba na notasu zásadně nehraji hry atd.), ale jakýs takýs výběr už zde je.
Ovšem příspěvek od "ramael" považuji za naprosto geniální a určitě to vyzkouším. Za mne *****
R.
Nobody is perfect!

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6019
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 13 Května 2023, 20:13:11 »
Ubuntu má 287MB ISO. Zbytek po netu. Myslím, že je to někde u serverové edice. Nainstalujete si, co chcete. Do budoucna je snad nějaký plán miniISO zase vrátit na desktop. Ale jistý si informací již nejsem, natožpak kde jsem to četl.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 13 Května 2023, 21:47:49 »
Ubuntu má 287MB ISO. Zbytek po netu. Myslím, že je to někde u serverové edice. Nainstalujete si, co chcete. Do budoucna je snad nějaký plán miniISO zase vrátit na desktop. Ale jistý si informací již nejsem, natožpak kde jsem to četl.
A už jsi to zkoušel stáhnout (1,8GB) a nainstalovat?
To už je fakt lepší si stáhnout plnou verzi a z ní si v live nainstalovat přesně to co potřebuji.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 13 Května 2023, 22:55:18 »
Jeste je cesta si to miniiso z klasicke instalacky udelat sam podle sveho. Kdysi jsem tu daval tip s odkazy na Cubic. V podstate je to GUI na mountnuti ISO, rozbaleni squash, jeho chroot a po upravach nasledne zase zabaleni do squash a iso.

V MX jsou na to nastroje rovnou.
« Poslední změna: 13 Května 2023, 22:57:22 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 13 Května 2023, 23:09:29 »
Určité možnosti (viz výše) samozřejmě jsou.  Ale stále si kladu zákl. otázku:  Proč to musí být tak komplikované, proč nadále není běžně k dispozici hotová minimální (mini.iso) instalace?
To se jako "někdo velice bojí", že by ji všichni začali používat a na tu klasickou by se vybodli?  Tím pádem sponzoring od autorů všeho toho balastu (který vlastně skoro nikdo nechce) by rázem vyschnul?
Ve mě to tedy tento dojem bohužel vzbuzuje... :-\
« Poslední změna: 13 Května 2023, 23:23:13 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 14 Května 2023, 10:19:35 »
nemyslím, že v tom by byla příčina - vždyť to použilo minimum lidí a obsažené aplikace jsou drtivě také opensourcové, tedy si nedokáži představit finanční pobídky.

Je opravdu třeba připustit, že se jedná o pokřivenou mentalitu a nedůslednost v myšlení. Za posledních 20 let opravdu nenajdeš nikde nic, co by bylo lepší. Vyspělejší ano, ale lepší ne ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 14 Května 2023, 12:28:13 »
Já nevím, ale pro mne by mělo smysl "mini.iso", které nainstaluje úplný základ (system, network manager, terminál, jeden prohlížeč webu, jednoduchý texteditor na úpravu configů, správce souborů) a pak - třeba až po instalaci - nabídnout instalaci dalšího (libreoffice, vlc, ....), podle potřeb uživatele. A ne naopak. A pokud uživatel chce, může si vybrat kompletní systém, ne mini.iso.
Chápu, že dnes řada tvůrců aplikací pod GPL si také potřebuje nějak vydělat - většinou na reklamách na jejich webu, nebo na základě dobrovolných darů (taky občas přispěji, když se mi aplikace líbí a dělá co má), ale na druhou stranu, pokud se rozhodnu dělat to bezplatně, nečekám žádný zisk nebo pokrytí nákladů. I to je třeba důvod, proč provozuji soukromý web a tvrdošíjně odmítám nabídky na placené zobrazení reklam. Buď na to mám (a není to až tak fin. náročné) nebo to nedělám.
Nobody is perfect!

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 14 Května 2023, 12:32:25 »
Tak oni o ty prostředky (snap) atd. mini isem nepřicházejí. I na tom mini isu to bylo. Jen se zkrátka snaží ušetřit. Na cubic jsem se jen koukl a nepoužil. Vyplývá z popisu stejná věc jako zvolení z oficialu minimal instalace. Tz. instalace vybraného + zbytečností a nakonec odinstalace těch zbytečností. Je možné, že se mýlím. Jen jsem to tak z popisu pochopil. Čím netvrdím, že si nedovedu představit využití.
Přemýšlel jsem nad vlastním základním isem. Jenže proč stavět něco na distribuci z které se stal linuxový microsoft (ví lépe co uživatel musí chtít)?! Nemám zájem. S každou další řadou by to bylo těžší. Zvlášť když tlačí za každou cenu do popředí to o co moc lidí nestojí. Jenže s každou instalací jim naskočí číslo o +1 a hned si myslejí jak je to žádané.
Pak si čtete příspěvky na telegramu UbuntuCZ/SK a je hned jasné, že na tom trendu se nic měnit nebude. A dokonce se tomu i virtuálně tleská.
Moje volba je tímto jasná - Arch, Void, Alpine. Až bude čas znova testnu debian tentokrát přez debootstrap. Páč se v základu chová jako ubuntu a snaží se při normální instalaci nacpat i nežádoucí software a to se mne na něm nelíbí.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6019
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 14 Května 2023, 12:38:10 »
Ubuntu má 287MB ISO. Zbytek po netu. Myslím, že je to někde u serverové edice. Nainstalujete si, co chcete. Do budoucna je snad nějaký plán miniISO zase vrátit na desktop. Ale jistý si informací již nejsem, natožpak kde jsem to četl.
A už jsi to zkoušel stáhnout (1,8GB) a nainstalovat?
To už je fakt lepší si stáhnout plnou verzi a z ní si v live nainstalovat přesně to co potřebuji.
Spletl jsem si to s cloudem. https://cloud-images.ubuntu.com/minimal/releases/jammy/release/

Ale jak jsem četl, tak se pracuje na oficiálním mini ISO. A daily 23.10 už tam je třeba zde 108MB : https://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-mini-iso/daily-live/current/

Více viz:
https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-devel/2023-February/042490.html
https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-devel/2023-February/042485.html
https://discourse.ubuntu.com/t/netbooting-the-live-server-installer/14510/71
https://www.molnar-peter.hu/en/ubuntu-jammy-netinstall-pxe.html

A z toho vedou odkazy i na github. Ramael se může pokochat.

Jinak dobrá práce Ramaeli!
« Poslední změna: 14 Května 2023, 12:46:35 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 14 Května 2023, 12:47:51 »
To ramael
jj, opravdu instaluje i to co nechci :(. I přes ten "netinst".

A ještě jedna poznámka - odpůrci cinnamonu snad odpustí, možná by bylo dobré ho nainstalovat a pár měsíců zkoušet, já ho provozuji od netbooku a Atomem a 2GB ram bez problémů - co ovšem v tomto konkrétním případě (Cinnamon) nechápu: proč když chci odinstalovat Network manager (protože jsem měl problémy s WiFi a chtěl použít wicd) sebou vezmě celý cinnamon? Prostě zadám "purge network manager" nebo tak nějak, už si to nepamatuji, momentálně NM dělá, co má, a on odinstaloval celý balík Cinnamonu. To bylo překvapení!! I to je pro mne nepochopitelný přístup vývojářů - prostě bych vzal vše, co k NM patří a zbytek nechal, případně se alespoň zeptal, jestli to má nechat nebo odinstalovat.
« Poslední změna: 14 Května 2023, 12:57:29 od radin »
Nobody is perfect!

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 15 Května 2023, 09:38:02 »
Tak ono mini.iso Ubuntu nikdy nebylo oficiální , jak sám prohlásil Canonical - byl to komunitní fork debianího, který Canonical distribuoval, ale pak to zrušil v duchu dobrého se zbavujme.

Jinak ten Cubic má na konci možnost si zatrhnout, co má být v konečném OS nebo ne. Jestli to pak jde cestou instalace kompletní a pak purge to nevím. Nicméně tohle je zase jen otázka konffigurace a pokud by se zjistilo, který soubor definuje tu instalaci, tak by se to dalo vyškrtnout rovnou v něm. A to v Cubic jde - jak jsem psal je to jen GUI nástroj na rozbalení, chroot a zabalení - i když něco nemá jako funkci, tak pomocí správce souborů a terminálu se tam dají dělat i konfigurační změny, které apka nenabízí - takto jsem si vypiplal svoje Xubu 18.04.4
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 27 Května 2023, 22:31:43 »
Ubuntu má 287MB ISO. Zbytek po netu. Myslím, že je to někde u serverové edice. Nainstalujete si, co chcete. Do budoucna je snad nějaký plán miniISO zase vrátit na desktop. Ale jistý si informací již nejsem, natožpak kde jsem to četl.
A už jsi to zkoušel stáhnout (1,8GB) a nainstalovat?
To už je fakt lepší si stáhnout plnou verzi a z ní si v live nainstalovat přesně to co potřebuji.
Spletl jsem si to s cloudem. https://cloud-images.ubuntu.com/minimal/releases/jammy/release/

Ale jak jsem četl, tak se pracuje na oficiálním mini ISO. A daily 23.10 už tam je třeba zde 108MB : https://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-mini-iso/daily-live/current/

Více viz:
https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-devel/2023-February/042490.html
https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-devel/2023-February/042485.html
https://discourse.ubuntu.com/t/netbooting-the-live-server-installer/14510/71
https://www.molnar-peter.hu/en/ubuntu-jammy-netinstall-pxe.html

A z toho vedou odkazy i na github. Ramael se může pokochat.

Jinak dobrá práce Ramaeli!
Ten posledni odkaz vypada hodne dobre. Dik za nej. Ulozil jsem si to do zalozek.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6019
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 28 Května 2023, 11:26:17 »
To ramael
jj, opravdu instaluje i to co nechci :(. I přes ten "netinst".

A ještě jedna poznámka - odpůrci cinnamonu snad odpustí, možná by bylo dobré ho nainstalovat a pár měsíců zkoušet, já ho provozuji od netbooku a Atomem a 2GB ram bez problémů
Cinnamon jsem teď zkoušel a pořád je to věc, co není úplně hotová.
Navíc je to prostě defakto upravený podvozek Gnome 3-4.
Podle mě by to měl vývojář zahodit a věnovat se čiště Linux Mintu. Protože už to vyvíjí roky a pořád je to chybová věc a sem tam i náročná.

Přešel jsem na XFCE. Zatím spokojenost.

Jedu na králíka(Dneska docela vzácnost). Hezkou neděli všem!
« Poslední změna: 28 Května 2023, 11:30:24 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 28 Května 2023, 18:45:19 »
Souhlasim - osobne bych doporucil venovat se poradne uz jen XFCE a KDE - nevim o nicem, proc se drzet a neustale delat forky dinousara - to uz mel Canonical spis doladit to Unity - i kdyz mam pocit, ze to taky bylo na bazi gnome.

Konkretne Cinnamon vnimam, jaoo velmi malo odlisny od daleko stabilnejsiho a efektivnejsiho Mate a tim je za me nadbytecne uplne. Tak ono oboji jsou forky Gnome ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6019
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 28 Května 2023, 19:59:48 »
Souhlasim - osobne bych doporucil venovat se poradne uz jen XFCE a KDE - nevim o nicem, proc se drzet a neustale delat forky dinousara - to uz mel Canonical spis doladit to Unity - i kdyz mam pocit, ze to taky bylo na bazi gnome.

Konkretne Cinnamon vnimam, jaoo velmi malo odlisny od daleko stabilnejsiho a efektivnejsiho Mate a tim je za me nadbytecne uplne. Tak ono oboji jsou forky Gnome ..
S tím Unity je velký zmatek. Jednak to je herní engine, druhak to Canonicalí Unity (názvy také vedeny jako Unity QML nebo Unity 2D, Unity 8 ) bylo postavené na QT, bylo to naprosto famózní, nenáročné. Jelo to na starých šrotech velmi dobře. Včetně veškerých efektů!
Citace
...nevynucuje použití Compiz jako správce oken, ale místo toho používá mírně vylepšenou verzi Metacity.

Unity 3D neboli Unity 7.6 bylo na Gnome.

Sám v tom mám občas zmatek. Zdejší příspěvek doplním. Snad po hokeji.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Unity_(u%C5%BEivatelsk%C3%A9_rozhran%C3%AD)
Citace
14. února 2011 Canonical také uvolnil ukázku „2D“ verze Unity založenou na Qt, napsanou v QML určenou pro počítače, které nejsou schopny pracovat s akcelerovanou 3D grafikou. Tato verze Unity nebyla při vydání Ubuntu 11.04 ještě dokončena a není tak zde použita. Pro slabší počítače se používalo starší prostředí GNOME Panel, označované jako Classic Desktop. Toto prostředí bylo v dalších vydáních Ubuntu nahrazeno prostředím Unity 2D (od Ubuntu 11.10 do 12.04 LTS).

Vzhledem k nárokům na údržbu dvou paralelních verzí jednoho prostření bylo v roce 2012 rozhodnuto, že prostředí Unity 2D bude ze systému zcela odstraněno. Od verze Ubuntu 12.10 tedy není Unity 2D obsaženo a ve všech případech se používá Unity 3D=NUX, plugin do Compizu. Tímto způsobem byla ukončena podpora pro starší počítače.

Takže když zkusíš nedokončené LXQT, budeš žasnout, jak je to nenáročné DE.
« Poslední změna: 28 Května 2023, 20:18:57 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 28 Května 2023, 21:11:17 »
Tak urcite - souhlasim, ze by bylo dobre zvolit i jedno poradne lehke prostredi a tady by LXQT by asi bylo zhavy kandidat coby nastupce LXDE. Pak mozna jeste nechat Fluxbox nebo neco takoveho pro muzejni kousky a smitec.

Myslim, ze 4 nebo 5 prostredi by stacilo a netristil by se tolik vyvoj ..

A cinnamon je jen otazka Klemovo ega - mel by si vzit priklad z Matejicka ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6019
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 28 Května 2023, 21:16:55 »
Souhlas.

Zajímavost:
V jednom dlouhém vlákně, kde si povídali docela znalí lidé se zmíňilo, že Microsoft vyhrožoval linux. prostředím žalobou, když budou podobná Windows.
Smlouvu s ním na výměnu patentů podepsalo Suse a Redhat a Canonical odmítli.
Microsoft nakonec nikoho nežaloval, jen si liboval, jak je "linux" roztříštěný.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 28 Května 2023, 21:27:49 »
Tak oni stejne delali bubu a jen to zkouseli - podobne jsou pouze nejake skiny na urovni jednotlivcu - nikoliv cela prostredi jako takova. Takze by mohli zalovat nejvyse 10 lidi, kteri nemaji s vyvojem zadneho prostredi nic spolecneho a jeste by zalezelo, jestli ma tu grafiku MS samostatne registrovanou. Pokud ne, tak by musel MS jeste dokazovat, ze se klame uzivatel zpusobem, ze by moblo dojit k zamene. A to nikdo nedela, ze by tvrdil, ze ten skin udela z Lin Win ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6019
Re:Tak trochu jiná lepší instalace Ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 28 Května 2023, 22:01:57 »
Obsahuje nepřesnosti, chyby. Neobsahuje ani zdaleka vše.

GTK/GNOME 2 -> MATE

GTK3-4/GNOME xx -> GNOME Flashback session(ukončeno), GNOME plugin classic shell(jako flashback session, neznám přesný název, jistě těch pluginů je více), Unity 3D/Unity 7.x(nalézá se ve více distribucích), XFCE, Cinnamon

QT  -> KDE 3/Trinity, KDE 4-5, LXQT (LXDE+Razor-Qt spojili síly), Unity 2D/Unity 8/UnityX/Yunity (QT4, portace na novější QT prý oříšek, pokračují na něm UBports/Ubuntu touch, podporuje i Mir a Wayland)
« Poslední změna: 02 Června 2023, 10:40:08 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.