Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prostředí jako W10  (Přečteno 13693 krát)

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Prostředí jako W10
« kdy: 28 Ledna 2023, 21:25:02 »
Ahoj,
mám dotaz. Poslední dobou mi notebook s Wokny poněkud nezvládat, především přehrávání filmů z úložiště a nebo z IPTV.
Chci mu tedy zkusit dodat energii do žil tím, že do něj nainstaluji nějaké distro Linuxu.
A teď uvažuji které?
S Ubuntu mám doma zkušenost jenom já, takže tam jsem uvažoval zkusit implementovat B00merang.
Trochu podobný Woknům mě přijde i Linux Mint. A nebo mne zaujal projekt LinuxFX.
Ke které z těchto variant by se přikláněla zdejší komunita?
A) Ubuntu + B00merang
B) Mint
C) LinuxFX

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #1 kdy: 28 Ledna 2023, 22:33:58 »
Záleží, čo ostatná rodina na notebooku robí. Ja som vyčačkal MXLinux tapetou z win10 a pár programami cez wine. Prehliadače Firefox, Opera sú rovnaké, ako vo windows, takže manželka ani nevie, kedy je v linuxe a kedy vo windows. Štruktúru súborov a cesty aj tak ani v jednom úplne nechápe.
Keďže sa vyznáš v Ubuntu, tak uprav to. LinuxFX nie je veľmi stabilný, tie windovsácke pozlátka nefungujú na 100 percent.
obr https://postimg.cc/T5f2h1Pj

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #2 kdy: 29 Ledna 2023, 08:32:09 »
Tak tenhle stařičký notebook (Dell Inspiron 1720) právě slouží na internet a koukání filmů z IPTV (Skylink) a externího disku. Ale chtěl bych to co nejvíce připodobnit těm Woknům.

Což mne právě ten LinuxFX přijde zajímavý. JENŽE ... má v sobě naopak zase tunu SW které nepotřebuejeme a když jsem si jej zkusmo hodil přes VirtualBox, tak docela tragédie z toho ten SW odinstalovat.

Ještě tedy mám problém najít ovladač pro síťovou tiskárnu. Resp. je to utilita od Netgear routeru, ReadyUSB Printer, která zprosttředkovává do routeru připojenou USB tiskárnu. Ale NG nemá linuxovou verzi. Takže asi nezbude než tiskárnu připojit do stolního komplu a nasdílet přes Wokna v něm.

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #3 kdy: 29 Ledna 2023, 10:49:44 »
Já bych se čistého Ubuntu nebál, manželka nic o Linuxu neví a nemá problém. Bez nápovědy našla způsob (nebo s malou nápovědou), jak se přepínají účty na GDM přihlašovací obrazovce, jak vypnout PC, jak se odhlásit, jak pustit prohlížeč. Windows jsem tak odstranil před pár dny.

Buď to půjde samo, nebo s malým zaškolením. Dash (panel) se dá dát dolů, vysvětlit, že těch devět teček je vlastně něco jako Windows menu, nainstalovat MPlayer a prohlížeč a je hotovo. Případně doinstalovat KDE. Já třeba ani menu vůbec nepoužívám, zmáčknu super klávesu (WIN klávesu) a píšu, choval jsem se stejně i ve Windows po mnoho let...

Se síťovou tiskárnou neporadím...máme wifi HP a tam Ubuntu naprosto zafungovalo, instalace byla snad ještě jednodušší jak ve Windows.
« Poslední změna: 29 Ledna 2023, 10:54:11 od James(CZ) »
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #4 kdy: 29 Ledna 2023, 12:24:26 »
A nebo pak můžeš zvážit tady tu fičúru Kali Undercover co pak velmi rychle přepne příkazem tam i zpět na grafiku velmi podobnou Windows 10:
https://www.linuxuprising.com/2019/12/how-to-install-kali-undercover-mode-on.html

https://www.makeuseof.com/what-is-kali-undercover/

A dá se to namapovat na klávesovou zkratku ..
« Poslední změna: 29 Ledna 2023, 12:42:44 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #5 kdy: 31 Ledna 2023, 19:49:59 »
Ahoj,
mám dotaz. Poslední dobou mi notebook s Wokny poněkud nezvládat, především přehrávání filmů z úložiště a nebo z IPTV.
Chci mu tedy zkusit dodat energii do žil tím, že do něj nainstaluji nějaké distro Linuxu.
A teď uvažuji které?
S Ubuntu mám doma zkušenost jenom já, takže tam jsem uvažoval zkusit implementovat B00merang.
Trochu podobný Woknům mě přijde i Linux Mint. A nebo mne zaujal projekt LinuxFX.
Ke které z těchto variant by se přikláněla zdejší komunita?
A) Ubuntu + B00merang
B) Mint
C) LinuxFX
Doporučuji zakoupit (!!!) Zorin OS Pro za cca 1.200Kč s dlouhodobou podporou. Už jsem ho instaloval na několik, i postarších laptopů, a u verze Pro lze nastavit i vzhled nejnovějších Win11 (kromě Win10, MacOS, Gnome ap.), a na Gnome-Look jsou k dispozici i ikony, kurzory, témata... A pokud si stáhneš originální tapety pro Win10 nebo Win11, tak laik změnu nepozná  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #6 kdy: 01 Února 2023, 09:01:55 »
Jedna věc je vzhled. Ovšem třeba rozchodit HW akceleraci přehrávání videa bude problém - což ve Win není (dxva). Takže to celé potáhne (slabý) CPU a bude se to "kousat".... :-\

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #7 kdy: 02 Února 2023, 20:53:33 »
Jestli nebude nejlepší přeinstalovat Windows a používat Windows. Než platit za Linux :D
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #8 kdy: 02 Února 2023, 22:28:51 »
Proč by někdo dobrovolně nemohl zaplatit za Linux (který nota bene je nějakým způsobem údajně "zlepšený")?

K dotazu: já si tedy myslím, že takové KDE (v jakékoliv distribuci) je widlous podobné dost. A extrémní nároky na hw taky nemá (i když tazatel klasicky zamlčel parametry). Ta hw akcelerace vhodná pro přehrávání videa může být problém - záleží na konkrétní grafické kartě.

Tady je k tomu pěkný (a aktuální) přehled.

No a jestli někdo "na ty internety potřebuje to modrý éčko", tak pán Bůh s ním...
« Poslední změna: 07 Února 2023, 20:05:19 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #9 kdy: 03 Února 2023, 13:48:45 »
Já nevím, proč by si někdo nemohl úplně snadno nainstalovat ten Undercover zadarmo ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #10 kdy: 04 Února 2023, 11:11:26 »
i když tazatel klasicky zamlčel parametry

Nezamlčel, pouze opomněl

DELL Inspiron 1720, Intel Core 2 Duo, RAM 4 GB DDR2, GPU NVIDIA GeForce Go 8600M GT

Největším úskalím tam, z laického hlediska, vidím tu GPU. Současné Ubuntu 22.04 a její klony pro ní nemají podporu, jak jsem pochopil. Takže se snažím poohlížet, zkoušet přes VM a následně případně implementovat něco na verzi 20.04.

Ten Zorin OS je zajímavý návrh. Ač bych jej nejdříve nějak rád vyzkoučet třeba přes VM. Což koukám, že by měla být možnost u Lite verze, která sice neumožňuje takové rozsáhlé úpravy prostředí, ale měla by snad mít podporu právě i pro 15 tel starý HW

LinuxFX je asi něco podobného. V základu zdarma umožňuje nějaký provoz, ale Pro nabízí další nástroje. Co mi u něj aktuálně vadí, že je pln SW balastu, který nějak nejsem schopen odstranit. Například jejich verze Cortany, MS Edge ;D (*censored*, já chci Lišku), či jakýsi balík OnlyOffice (jsem zvyklý používat LibreOffice)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #11 kdy: 04 Února 2023, 12:53:30 »
OnlyOffice je super základní balík a má v sobě navíc OCR - mám s ním dobré zkušenosti a dělal jsem jim kdysi feedback - v LO je hromada toho, co 99,9% uživatelů ani nevyužije a má poněkud kostrbatou ergonomii ovládání a nastavování - nepracuje se s ním zrovna intuitivně.

Jinak na takovouhle plečku starou nemůžeš instalovat nejnovější verze, pokud k tomu nejsou uzpůsobeny a ještě si vymýšlet vzhled jako něco. Pokud trváš na vzhledu W10, tak cokoliv jiného, než OS s xfce a použití Undercover (je totiž pro toto prostředí) nebo ten placený Zorin je týrání toho stroje a nervů.

Pokud by jsi se rozumně tohoto požadavku vzdal, tak tam picni MX Linux s Fluxboxem nebo nejhůře s xfce a máš pokoj.
Citace
MX Linux - Fluxbox spojuje rychlost, nízkou spotřebu zdrojů a eleganci Fluxboxu se sadou nástrojů MX Linuxu. Výsledkem je lehký a plně funkční systém, který má mnoho jedinečných funkcí:

    Rozšířená podpora hardwaru díky nízkým grafickým nárokům.
    Omezená základní výchozí sada balíčků poskytuje uživateli snadnou kontrolu nad komponentami.
    Mnoho unikátních aplikací usnadňuje a oživuje uživatelské prostředí.
    Nativní nástroje pro správu doku a ikon se připojují k panelu tint2 pro přizpůsobení pracovní plochy.

Tento operační systém funguje stejně dobře na starších nízkokapacitních strojích jako na rychlých moderních strojích.

Pokud trváš na Ubuntu, tak tam dej Xubuntu 18.04 a zkus najít ovladače pro tu GeForce.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #12 kdy: 04 Února 2023, 17:58:29 »
...zas mam neprekonatelné nutkanie napisat otazkovatelovi,že zo stareho šrotu s linuxom nebude novy komp...novy linux potrebuje novy komp,což aj v sucasnosti predavaju... :o :o :o

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #13 kdy: 04 Února 2023, 21:50:25 »
Pro autora vlákna:

zkus Q4OS, už jsem se tu kdysi dávno o něm rozepsal. Viz i zde nebo tady.

K té nVidii: nehledal jsem to podrobně, ale myslím, že svobodný driver nouveau (tedy běžná standardní výbava bez instalace proprietárních driverů) by měl normálně fungovat...

Vřele bych doporučil postahovat předhozené možnosti a prostě to začít zkoušet.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #14 kdy: 04 Února 2023, 22:10:43 »
Nouveau bude fungovat, ale nepořeší tam tearing. Pokud však nejsou ambice přehrávat videa, tak netřeba řešit a jen v nastavení kompozitoru zapnout vertikální synchro (xfce) - u fluxbox nevím, zda je tam ta možnost ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #15 kdy: 05 Února 2023, 12:01:15 »
tak cokoliv jiného, než OS s xfce a použití Undercover (je totiž pro toto prostředí) nebo ten placený Zorin je týrání toho stroje a nervů.

Takže, pokud to dobře chápu, mám se zaměřit na distra postavená na XFCE ?
Cinnamon, KDE. GNOME jsou pro mého staříka příliš náročná?

Jaký je třeba nazor na Linux Lite ? Co jsou hledal, tak xfce používá.

Včera jsem zkusil, mimo tato doporučení, si přímo do notebooku nainstalovat Mint 20.04. Ovladač pro grafiku od nVidia to v pohodě našlo. I přizpůsobení přes jejich interní Tweaks se krásně používalo, včetně themes od B00merang.
S výsledným výkonem to bylo o poznání horší. VLCp film na 1080p absolutně nezvládal. Ehm ... ono VLC ho nezvládlo ani ve W7. Tam jsem na Full HD čka musel požívat Media Player Classic.

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #16 kdy: 05 Února 2023, 12:24:57 »
ad video)

zkus smplayer, pokud nebude zvládat, pak mplayer. Pokud ani tohle nebude zvládat, je čas na nový HW.
« Poslední změna: 05 Února 2023, 12:29:01 od James(CZ) »
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #17 kdy: 05 Února 2023, 16:52:20 »
Tak Mint ma take xfce verzi. Prostredi brzdi vykon a tohle je dnes slaby PC - proto je xfce to nejvic, co bych tam dal. MX s Fluxboxem je vyborne odladene lehke distro s nejvetsi uziv. zakladnou - nema cenu vymyslet nejake extra speky s minoritnimi distry, pokud nejsi konickar a tester ..
« Poslední změna: 06 Února 2023, 22:02:03 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #18 kdy: 05 Února 2023, 17:44:30 »
...linuks lite nie je na staré šroty...napriek názvu...lite je pre bývalich pouzivatelov win...ulahci prechod...a tiez je postavené na ubuntu LTS...pá... ;D ;D ;D

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #19 kdy: 05 Února 2023, 20:40:31 »
Taky se dá zkusit Qtav player - při mých testech asi nejlíp zvládal náročná videa (4k apod.), takže je možná šance, že pomůže na slabším stroji.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #20 kdy: 06 Února 2023, 21:59:33 »
Takže ten LinuxFX je postaven na KDE a je to pěknej hybridopaskvil - takže rozhodně nedoporučuji instalovat na tuhle mašinu a pro začátečníka:
https://pctuning.cz/article/linuxfx-tvari-se-to-jako-windows-ale-windows-to-nejsou?chapter=4#article-header
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #21 kdy: 07 Února 2023, 18:41:48 »
Je to zajímavé
zatím jsem vyzkoušel
Linux Mint 20.3 Cinnamon - zatím kupodivu nejlepší výsledek, po instalaci nVidia ovladače byla plocha svižná .... video FullHD ve VLC bohužel už ne
Linux Mint 20.3 XFCE - po nainstalování doporučených ovladačů nVidia 370 má chování plochy dost mizerné odevzy
Linux Mint 19.3 XFCE - stejný případ
Zorin OS 15.3 Lite - podobné chování jako u Mint Xfce, ale s tím, že cca po 5min totální zásek

dokonce mám pocit, že čím víc zkouším, tím hůř se to chová
takže asi zbývá MX Linux a nebo ten Q4OS
nebo znovu Cinnamon a jednodušší přehrávač  8)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #22 kdy: 07 Února 2023, 19:29:42 »
Je to zajímavé
zatím jsem vyzkoušel
Linux Mint 20.3 Cinnamon - zatím kupodivu nejlepší výsledek, po instalaci nVidia ovladače byla plocha svižná .... video FullHD ve VLC bohužel už ne
Linux Mint 20.3 XFCE - po nainstalování doporučených ovladačů nVidia 370 má chování plochy dost mizerné odevzy
Linux Mint 19.3 XFCE - stejný případ
Zorin OS 15.3 Lite - podobné chování jako u Mint Xfce, ale s tím, že cca po 5min totální zásek

dokonce mám pocit, že čím víc zkouším, tím hůř se to chová
takže asi zbývá MX Linux a nebo ten Q4OS
nebo znovu Cinnamon a jednodušší přehrávač  8)

Konečně si uvědom jednu věc - Přehrávání náročnějšího videa je závislé:
1. Na "síle" tvého PC.
2. Na schopnosti tvého PC využít možnost HW akcelerace (daného videokodeku) grafikou.

Takže buďto musíš mít velice výkonný CPU aby to "utáhnul", nebo musíš (pokud je to možné) využít HW akceleraci grafikou.

Ve Windows se o to "stará" DirectX (DXVA). Takže aplikace které toho umí využít (třeba MPCHC, Potplayer a další) přehrávají náročnější videa se zlomkem CPU výkonu (táhne to grafika). Samozřejmě, starší PC nepodporují nejnovější videokodeky (HEVC, AV1 atd.). h.264 ale většinou funguje.

Tohle je ale v linuxu problém - tím pádem to žádná "zázračná" aplikace ani žádné "zázračné" distro/prostředí nevyřeší....
Můžeš tomu sice nevěřit, ale časem se o tom určitě přesvědčíš sám - bude to jenom ztráta času.....

Použití jiného SW přehrávače: Ano, jsou rozdíly, ale pouze v řádu cca +- 10%:
Z mých praktických zkušeností je na tom nejlépe SMPayer (engine MPV) nebo nověji QtAV Player. Vytížení cpu je sice nižší, ale zázraky rozhodně nečekej...
Zato oblíbený VLC dlouhodobě prohrává (i když nejnovější verze se alespoň ve win. snaží, nicméně v linuxu je to stále bída...).
 
« Poslední změna: 07 Února 2023, 19:51:07 od juwa2 »

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #23 kdy: 07 Února 2023, 20:03:44 »
Ve Windows se o to "stará" DirectX (DXVA). Takže aplikace které toho umí využít (třeba MPCHC, Potplayer a další) přehrávají náročnější videa se zlomkem CPU výkonu (táhne to grafika). Samozřejmě, starší PC nepodporují nejnovější videokodeky (HEVC, AV1 atd.). h.264 ale většinou funguje.

Díky za vysvětlení. Konečně trochu chápu, proč mi v těch W7 v PotPlayeru jde FullHD video přehrávat celkem koukatelně.

Doufal jsem právě, že když zkusím nějaký Linux distro bude ten OS lehčí = více prostředků = lepší výkon.

Spíše mne právě docela překvapilo, jak se ty instalace chovají čím dál hůře, aniž bych na nich vůbec něco začal kloudně dělat.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #24 kdy: 07 Února 2023, 20:09:27 »
Hardware video acceleration

A tady je nějaká diskuse na téma přímo u nVidie.
« Poslední změna: 07 Února 2023, 20:19:58 od JirkaZ »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.