Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prostředí jako W10  (Přečteno 14085 krát)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #25 kdy: 08 Února 2023, 11:49:52 »
Doufal jsem právě, že když zkusím nějaký Linux distro bude ten OS lehčí = více prostředků = lepší výkon.

Tzv. "lehčí" distra jsou méně náročná hlavně na RAM, možná trochu CPU. Ale na schopnosti přehrávat video to nic nemění - to nemá žádný vliv/efekt.
Zásadní je zprovoznit HW akceleraci videa - což je v linuxu probém.  Bez ní to celé táhne (slabý) procesor a výsledek tomu odpovídá... :(

Mám zde např. notebook Acer s integrovanou grafikou (Intel). Ani přes veškerou snahu se mi nepodařilo HW akceleraci zprovoznit. A to jsem se snažil opravdu hodně.
Výsledkem je, že se fullhd video přehrává s 90% vytížením CPU. Přitom na stejném stroji ve W7 se to samé video přehrává při 5 - 10% CPU...
Strašně mě to štve, protože jinak bych se těch windowsů dávno zbavil. Ale pokud se chci dívat na video, musím bohužel do windows.

P.S.  Svého času jsem nabízel 5 000 Kč za zprovoznění HW akcelerace v linuxu. Přihlásil se mi pouze jeden "guru", který to ale po cca 2 hodinách vzdal s tím "že to prostě nejde".... :-\
« Poslední změna: 08 Února 2023, 12:05:09 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #26 kdy: 08 Února 2023, 12:29:33 »
Citace
Tzv. "lehčí" distra jsou méně náročná hlavně na RAM, možná trochu CPU. Ale na schopnosti přehrávat video to nic nemění - to nemá žádný vliv/efekt.
Myslím, že v důsledku kombinace vytížení CPU prostředím a videem to nějaký vliv nakonec má. Když se něco ulehčí, tak zbyde víc pro jiné - v tomto případě pro to video.
Ale jak píšeš - zásadní je ta akcelerace a je to makroostuda pro Linux a všechny vývojáře, obzvláště ty korporátní jako např. Canonical, že tohle za 20 let nikam nedotáhly. Vždyť i ten pitomej tearing se dodnes řeší. Částečně to řeší Compiz, ale jak na čem a jak píši - je to jen zlepšení.

Jenže když na Core 2 Duo zapneš Compiz, tak jsi zasekanej, jak já kdysi po hospodách.

Rajče: Ale ten MX nenabízíme jen tak - on je opravdu odladěn i pro starší HW a myslím, že už ve verzi 17.1. je i alternativně Compton - třeba by nějak pomohl.

A nebo tam dát dualboot s Win7 - ten by sloužil na média a Lin na důležité věci jako bankovnictví apod.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #27 kdy: 08 Února 2023, 12:50:54 »
Tady je k tématu hw akcelerace videa v Linuxu místní dlouhé a výživné téma a myslím, že je stále platné.

Shrnutí: hw akcelerace videa na Linuxu není zcela bez problémů a asi se stane, že nelze vůbec, ale např. mně a Tylneshovi prostě funguje (a to fakt máme úplně jiný hw).

Dodávám, že já mám integrovanou grafiku Intel Iris Pro Graphics 6200 v CPU Intel Core i5-5675C (Broadwell), čili z dnešního pohledu žádná novinka.

Mám ještě NTB s novějším i7 a kartou nVidia, tak to asi časem zkusím ověřit i tam.

Závěr: i kdybych měl s hw akcelerací v Linuxu problémy, tak by mě to fakt nikdy nepřinutilo se vrátit k hrůze zvané widlous. Cca před hodinou jsem měl tu čest (W10, ne na mém počítači) a zvracet se mi chce ještě teď...
« Poslední změna: 08 Února 2023, 12:58:46 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #28 kdy: 08 Února 2023, 13:55:46 »
Tak proto taky hodně lidí od Win utíkají a zkoušejí Lin. Jenže tam ten mentální a politický trend je momentálně podobný jako ten, který zmrvil naprosto vymazlené a takřka dokonalé W7 do dnešní podoby. Však Ubuntu se W10 či W11 podobá svou hloupou filozofií čímdálvíc a Win se začíná také dost Linuxu podobat - vlastně, když se podívám na W11, tak se to jaksi začíná ty rozdíly stírat.

Co mě jen moc mrzí a děsí, že se Linux nepoučil z Win v práci s ovladačemi - prostě máš nějaký HW, tak k němu stáhneš driver a doinstaluješ - a naopak si Win bere to horší z Lin ..

Mám stroj s Ryzen 3 3200U Radeon Vega 3 - na to, že machruje Linux i AMD, že ovladače jsou ve spolupráci už od nějaké verze 15.10 integrovány v jádrech, tak tam je tearing jako kráva a když ho parametrem upravím na už současně dobové verzi Xubu 18.04.5, tak je rendering roztřepený násobně více, než ten samý systém na nějakém Intel GPU v 2. generaci Core i se stejným funkčním parametrem.
Tedy mnohem výkonnější grafika jede mnohem slaběji.

To jsou prostě věci, které mi nejdou do hlavy ..

Ale fajn - nebudu jen hudrovat a až zase budu u tohoto stroje, tak založím vlákno a můžete mi zkusit pomoci tu grafiku vylepšit, když jste to s Michalem rozběhali :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #29 kdy: 08 Února 2023, 13:58:32 »
No já jsem nic nerozběhával, prostě to fungovalo samo (jak už jsem psal v tom vlákně).

A sledoval jsem zatížení CPU ve VLC, když jsem vypnul nebo zapnul akceleraci - rozdíl byl téměř řádový... Možná jsem to tady taky už někde psal, nevím.

Jinak já si naopak myslím, že widle se začínají přibližovat Linuxu - tedy alespoň po grafické stránce a těm "moderním" prostředím, které já nemůžu ani cítit (obří jakési karty či "dlaždice", ikony atd.). Plus k tomu ale přidávají šmírování a onu tradici, že oni vědí všechno nejlíp.

Fuj.

A k těm ovladačům: kromě toho, že korporáty to sabotují (ať už úmyslně či neúmyslně) to může být tzv. "daň za roztříštěnost" u Linuxu (každá distribuce má svá specifika a i jader je moře). Ale to je mi úplně putna.

Bože, jak já jsem rád, že nemáme všichni všechno stejný!
« Poslední změna: 08 Února 2023, 14:14:43 od JirkaZ »

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #30 kdy: 08 Února 2023, 20:57:22 »
Citace
DELL Inspiron 1720, Intel Core 2 Duo, RAM 4 GB DDR2, GPU NVIDIA GeForce Go 8600M GT

Na slabších strojích máme Linux Mint 20 a Linux Lite a je to OK.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #31 kdy: 09 Února 2023, 11:27:27 »
Já myslím, že je tu nastavená jedna "nesmyslná" podmínka a to vzhled win. Síla linuxu na takových strojích se projeví při hlubších úpravách. Mám tu připravené jedno ultra staré HáPéčko na instalaci a vyladění. Bohužel mě to bude ještě trvat, než se na to dostanu. Momentálně si píšu obslužné skripty na mou novou hračku https://www.lenovo.com/cz/cs/tablets/windows-tablets/thinkpad-series/ThinkPad-X1-Tablet-2nd-Gen/p/WMD00000261?orgRef=https%253A%252F%252Fwww.google.com%252F aby fungovalo absolutně vše co to má v sobě zabudováno.
Osobně bych na stroj který udává tazatel neinstaloval vůbec žádný WM ap. Jen zkrátka čistý linux s webovým prohlížečem. To znamená jádro+X+drivery+kodeky+webbrowser nic víc. K drtivé většině použití včetně koukání na videa to stačí.

A teď něco k HW akceleraci. Co to zkusit podle tohoto: https://wiki.archlinux.org/title/Hardware_video_acceleration
Mě to funguje docela dost dobře. Na výše zmíněné hračce mi přehrávání videa zvýší vytížení procesoru ze 2% na 4%. Dokonce i toto https://www.zotac.com/us/product/mini_pcs/id81#spec nám doma přehraje videa. Teď nechci kecat v jakém rozlišení, ale jako domácí kino to funguje sakra dobře. Spíš jsem u toho narazil na limit domácího NASu.
« Poslední změna: 25 Března 2023, 17:14:19 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #32 kdy: 09 Února 2023, 11:32:07 »

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #33 kdy: 09 Února 2023, 11:46:42 »
A teď něco k HW akceleraci. Co to zkusit podle tohoto: https://wiki.archlinux.org/title/Hardware_video_acceleration

Ehm... ;-)
Tak toho odkazu jsem si fakt nevšiml...
To je tak když dělám víc věcí najednou..
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #34 kdy: 09 Února 2023, 12:15:15 »
Citace
Já myslím, že je tu nastavená jedna "nesmyslná" podmínka a to vzhled win.
Tak jasně, že tahle podmínka jako podmínka nemá smysl. Nicméně, jak jsem odkazoval, tohle není ten zásadní problém. Buď se to dá pořešit souborem ikon a témat (nemá na výkon vliv) a Undercover od Kali je taky pořád nativně v xfce, myslím, že jde o totéž jen hotové řešení na klíč, a nemyslím, že by to bralo výkon.

Určitě je ale třeba zvolit, na tokového dědu, vhodný DE, aby to nebralo příliš kapacity na pouhý GUI provoz.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #35 kdy: 09 Února 2023, 12:25:02 »
Ale ono to DE také není třeba. I to bere zbytečně výkon. Stačí zapnout PC a hned naskočí webový prohlížeč. Je dobré si uvědomit, že ty grafické programy žádné DE nepotřebují. Minimálně v Xkách, na Waylandu si nejsem jistý.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #36 kdy: 09 Února 2023, 12:48:24 »
Citace
Je dobré si uvědomit, že ty grafické programy žádné DE nepotřebují.

Tak to nevím, jestli bez DE vůbec může zobrazit nějaké jiné, než příkazové rozhraní aplikace - moc to nechápu. Měl jsem za to, že DE určuje vše kolem toho, jak a co se bude vykreslovat na obrazovku.
Možná nějaké ucelené portable aplikace s vlastními knihovnamy si možná vystačí jenom s X - nebo to vnímám chybně?

Citace
Systém X nevynucuje vizuální styly. Poskytuje pouze způsob, jak kreslit, nikoli co kreslit.
Tedy tam musí být ještě něco, co určuje co kreslit a to by mohl být DE vč. Windows Manageru - nebo ne?
« Poslední změna: 09 Února 2023, 12:56:59 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #37 kdy: 09 Února 2023, 12:51:14 »
Jak vznikne Linux s webovým prohlížečem s GUI, ale bez DE? Myslím instalačně...

Nějak si vůbec nedovedu představit, že by si prohlížeč při instalaci s sebou nenatahal moře knihoven atd. z některého DE (třeba FF konkrétně nejspíš z Gnome).

Jak se pak takový PC vypíná, když (nejspíš) nemá ani klasickou nabídku aplikací a činností, ani pracovní plochu?

Já bych se do něčeho takového asi nepouštěl, podle mě to nese spoustu omezení a jakákoliv grafická činnost mimo www prohlížeč bude nemožná.

Mnou odkazovaný Q4OS má tak malé nároky na hw, že asi není třeba nic řešit. Kromě toho jsou tu různé věci typu Puppy, Slax a jánevímco.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #38 kdy: 09 Února 2023, 13:23:59 »
Citace
Kromě toho jsou tu různé věci typu Puppy, Slax a jánevímco.
Tam by jsi nechtěl rozběhávat kvalitní přehrávání videa - věř mi - a v Puppy už ani omylem.
To už opravdu pak jít cestou Arch a všechno si dopiplat. Ale v tom je ten problém - o tom se tady bavíme dokola, že by bylo potřeba aby to distro běhalo se vším všudy OoB a pokud by bylo něco třeba doinstalovat (nějakou hw podporu), aby to bylo tak jednoduché jako na Win. Aby to vývojář prostě uživateli nabídl alespoň formou nějakých skriptů pro různé GPU - naservíroval - podobně jako výrobci tiskáren. Vlastně by se o to měl také starat ideálně výrobce.
Každý nemá schonosti a možnosti řešit sáhodlouze a složitě dnes základní věc, jako přehrávání videa, zobrazení kamery a tisk. Proto jsem to už dávno vzdal a pochopil jsem, že všechny ty Linuxy pro starý HW jsou jen marketing. Právě proto, že nemají a není mnohdy možné ani rozchodit tu HW akceleraci. Jede to vpohodě jen do té doby, než si pustíš video a nedej Bože v int. prohl.

Na starou mašinu udělám vždy dualboot Win7 a Xubuntu 18.04 (nebotak něco lehčího a celkem solidně vybaveného a ovladatelného) s instrukcemi, že to první je na multimedia a to druhé na banking, kancl, školu.

Protože jsem zvyklý na TV, tak už pár let jedu jako hlavní OS W10 (a jsem z toho taky dost smutný) - v žádném Linuxu s Intel nebo AMD GPU jsem se nikdy nedobabral k tomu, aby rendering videa v prohlížeči byl více, než na 70% kvality toho ve Win. S nVidia proprietálama se dá docílit o něco lepších výsledků, ale zadarmo to taky není.

Nemám tedy vyzkoušené moderní dedikované AMD GPU, pro které jsou speciálně distribuovány proprietály (to se týká několika výkonných herních GPU a tam bychom se mohli dostat s babračkou s HW akcelerací a kodeky na vyšší úroveň jako u nVidia), protože to na sledování videa a kancl práci opravdu nepotřebuji živit, zvláště při dnešních cenách elektřiny ..
« Poslední změna: 09 Února 2023, 13:27:49 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:Prostředí jako W10
« Odpověď #39 kdy: 09 Února 2023, 16:13:04 »
Mam odpoledni sichtu, tak to vezmu letecky. DE dela nabidky, dekorace oken atd. Neni treba.
Slax jsem zkousel minuly tyden ale nerozbehal jsem ho. Dal jsem tomu ale jen hodku. Myslim ze problem byl v 32bit cil ale priprava na 64bitu.
Instalaci zakladniho systemu bez DE, WM atd jsem tu popsal. Pak "staci" jen nainstalovat webovy prohlizec bez doporucovanych baliku. Mame tu soubory v dom adresari .xinitrc, .xresources. Tema se urci spusteni prohlizece bez dekoraci, fonty, dpi atd. Bashrc automaticky start xserveru, ale je lepsi nastavit jen na tty1 aby se dalo dostat do terminalu. A protoze ubuntu, tak systemd sluzbu nastavit agetty na autologin.
Funguje to neskutecne rychle bez balastu kolem. Cudlik na zapinani PC funguje i na vypinani u vsech distribuci vyjma Voidlinuxu. Tam jsem si musel event namapovat.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.