Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Souborový systém externího disku se přestal připojovat  (Přečteno 4451 krát)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Dobrý den všem.
Koupila jsem si externí hdd toshiba  1T který jsem z PC nikdy neodpojovala a ukládala na něj nahrané pohádky. Nyní je (byl) asi z poloviny plný a dnes ráno mne PC informoval že disk není připojený. Jenom o něm ví, ale nelze ho připojit. Nerada bych o všechny pohádky přišla a tak přemýšlím zda by je nešlo nějak zachránit. Mám dualboot, ale ve W10 se se disk chová obdobně. Najde se někdo kdo má nad tímto problémem přehled?
« Poslední změna: 21 Února 2023, 19:43:45 od GdH »
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Souborový systém externího disku se přestal připojovat
« Odpověď #1 kdy: 21 Února 2023, 20:10:16 »
1. Zkontroluj fyzický tav disku utilitou (crystaldiskinfo ve windows).
2. Pokud bude "dobrý", zkontroluj/oprav filesystém opět ve windows, příkazem (cmd jako správce):
Kód: [Vybrat]
chkdsk x: /f
Kde za x dosaď písmeno toho disku.
Ovšem je možné, že disk nebo jeho sata/usb převodník odešel. Pak v druhé případě stačí disk vyloupnout z krabičky a připojit pmocí sata rozhraní (pokud ho má).

Projevit starost o data až když se něco pokazí je pozdě - vše máš mít zálohované.
U specializované firmy si můžeš nechat data obnovit, ale počítej s částkou 10k+

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:Souborový systém externího disku se přestal připojovat
« Odpověď #2 kdy: 21 Února 2023, 20:19:52 »
Ahoj,  keďže sa nevie kde je chyba, vypni a zapni počítač, následne skúsiť disk zapojiť do iného usb portu, prípadne použiť nový kábel. Pre istotu ho treba zapojiť do iného PC, až potom hľadať chybu v samotnom disku.
Ten crystal disk info môžeš stiahnuť z https://crystaldiskinfo-portable.en.uptodown.com/windows je to portable verzia, netreba inštalovať, len spustiť stiahnutý súbor.

« Poslední změna: 21 Února 2023, 20:28:25 od zeleno »

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Souborový systém externího disku se přestal připojovat
« Odpověď #3 kdy: 21 Února 2023, 22:17:27 »
Nevím jak se pozná ve W že je disk dobrý, nevím jak je ve W píše příkaz. Windovs jsem koupila i s PC a zatím nemám důvod ho smazat - nepřekáží. Posílám foto co mi ukazují disky v linuxu. V jiném PC se externí disk chová stejně.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Souborový systém externího disku se přestal připojovat
« Odpověď #4 kdy: 21 Února 2023, 22:45:27 »
Hm, to vypadá na porušenou tabulku oddílů nebo tak něco.

Na obnovení dat lze použít třeba PhotoRec/TestDisk, ale musíš dokonale vědět, co děláš a mít pro zachráněné soubory další prostor na jiném disku.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Souborový systém externího disku se přestal připojovat
« Odpověď #5 kdy: 21 Února 2023, 22:56:06 »
Ten 100 MB oddíl jsem tam přidala pomocí správy disků ve W, ale nic to nepomohlo. Před tím to bylo celé jako nepřidělený prostor.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Souborový systém externího disku se přestal připojovat
« Odpověď #6 kdy: 22 Února 2023, 12:06:55 »
Tak to je velka chyba a zase to snizilo pravdepodobnost zachrany dat. Pokud tam nebyl uz zadny oddil, tak nevim, kdo poradil, ze data z nej se dostanou tak, ze se vytvori novy oddil?
V tomto svetle radim s diskem nic nedelat a pozadat o fyzickou pomoc nekoho zkuseneho nebo se obratit na servis, ktery se na to specializuje.
Napis kdyztak, odkud jsi - treba se nejde nejaka moznost ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Souborový systém externího disku se přestal připojovat
« Odpověď #7 kdy: 22 Února 2023, 12:37:46 »
Je to jenom 100Mb. Nepřidělenému prostoru se mi ve správě disků podařilo přidělit písmeno F a nyní hledám bezplatný program na záchranu dat. Nebyl by problém, ale po jednoduchém zadání že chci skenovat disk F mi to program naskenuje a když to chci uložit, tak to po mě chce zaplatit. :(  Nyní zkouším EaseUS Data Recovery Wizard Free 15.8.1 Údajně Nejlepší bezplatný Data Recovery Software pro snadné a rychlé obnovení smazaných, formátovaných nebo ztracených dat z počítače, notebooku nebo vyměnitelného zařízení. Ale zda to je pravda se uvidí. Nyní mi to načítá názvy všech videí které tam byly, ale zatím nic zkopírovaného nemám. Tak uvidím jak to dopadne.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Souborový systém externího disku se přestal připojovat
« Odpověď #8 kdy: 22 Února 2023, 13:20:34 »
už zde nástroj...a vcelku dobrý a mnohými z nás tu odzkoušený...umožňující i obnovu oddílů byl zmíněn....TestDisk...je i v repozitářích Ubuntu
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Souborový systém externího disku se přestal připojovat
« Odpověď #9 kdy: 22 Února 2023, 14:21:51 »
Díky za tip. TestDisk jsem zkoušela mezi prvními, ale po zadání disku v tomto případě F to po mě nekompromisně chtělo abych prvně disk F naformátovala a to jsem měla strach že už data nikdy neuvidím. Tak jsem od něj upustila.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:Souborový systém externího disku se přestal připojovat
« Odpověď #10 kdy: 22 Února 2023, 14:26:35 »
Obávam sa, že free verzia toho programu neumožní obnovu súborov, no mohla by si vyskúšať ešte tento https://ulozto.sk/file/g4VvrP1yblgp/eassos-recovery-4-0-1-rar#!ZGMxAQR2ATDjBGt4AGZkMTWxMGp4ZUOaoTWjFR1hMIWKIGZ1Lt==
Je to portable verzia, netreba inštalovať, len stiahnuť, rozbaliť a spustiť program. Zatial zisti, čo nájde a porovnaj, s Easy Us.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Souborový systém externího disku se přestal připojovat
« Odpověď #11 kdy: 22 Února 2023, 19:12:22 »
Je to tak, dosud jsem čekala než to kompletně naskenovalo. Jsou tam všechny pohádky, fotky a další soubory, jenže přehraje pouze 10 vteřin a nabídne zaplacení. Fotky tam  jsou vidět v náhledu, ale nejdou stáhnout bez zaplacení, takže je to špatný program.  >:(
 Vyzkouším tip Jirky.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Souborový systém externího disku se přestal připojovat
« Odpověď #12 kdy: 22 Února 2023, 21:31:35 »
Vsechny free verze aplikaci (mimo Testdisk) umoznuji obnovu jen 0,5 - 2GB dat. Zbytek zaplatit.
Jinak kdyz se tohle stane, tak se prvne zkusi z Gparted obnovit puvodni tabulku oddilu.

Pokud data obnovujes, tak je nemuzes obnovovat na stejny disk z ktereho obnovujes - je tedy treba mit dostatecne veliky disk, ktery to umi. A ty jsi F zadala i jako cilovy a proto ho chtel formatovat. Coz je fajn, ze si neudelala.

A priste se nejdriv porad, nez zacnes zkouset nesmysly - vytvareni noveho oddilu ti prece logicky nemuze obnovit data - vidis, ze ochota pomoci v teto komunite je ..
« Poslední změna: 22 Února 2023, 21:34:36 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:Souborový systém externího disku se přestal připojovat
« Odpověď #13 kdy: 22 Února 2023, 21:50:33 »
Odinštaluj EaseUS Free a stiahni si https://ulozto.sk/file/8rcCIV9Vq5eB/easeus-datarecovery-wizard-13-5-rar#!ZGSxZGR2AGSuAQHmZGp2MQqxAGplL0WyAKSvEF1yq2L3FmZ3AN==
Rozbaliť súbor.rar, vojsť do adresárov programu https://postimg.cc/5HTTT9hc a spustiť súbor DRW.exe
Keď nevieš rozbaliť .rar nainštaluj si WinRar https://www.stahuj.cz/utility_a_ostatni/komprese/winrar/
V prípade nejakých problémov s programom sa ozvi, vyskúšame nejaký iný. Tiež dodržuj Venterove rady.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.