Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky  (Přečteno 4976 krát)

Viktor2233

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« kdy: 13 Ledna 2023, 19:45:16 »
Ahoj, poradí někdo prosím jak nejjednodušeji všechny fotografie, které se nachází ve správci fotografií shotwell přesunout do složky na ploše? Rád bych je přenesl do druhého počítače. Předem děkuji za rady.  :)

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 637
Re:všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« Odpověď #1 kdy: 13 Ledna 2023, 20:24:40 »
Toť divná otázka. Shotwell pokud jsi fotografie importoval s kopírováním, vše ukládá do složky Obrázky. Tu si můžeš rovnou nakopírovat kam potřebuješ a nemusíš k tomu používat složku na ploše.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Viktor2233

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« Odpověď #2 kdy: 16 Ledna 2023, 14:45:32 »
Právě, že jsem importoval bez kopírování... 

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« Odpověď #3 kdy: 16 Ledna 2023, 17:11:27 »
Právě, že jsem importoval bez kopírování...

Tak je holt budeš muset najít, kde jsou. Použij standardní příkaz find s přísl. parametry. Stačí hledat koncovky .png a .jpg

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 637
Re:všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« Odpověď #4 kdy: 16 Ledna 2023, 17:32:08 »
Ok. Prošel jsem to a řešení jsem našel. Podle tohoto https://wiki.gnome.org/Apps/Shotwell/Architecture/Database ty údaje shotwell ukládá do databáze. Tu jsem našel tady ~/.local/share/shotwell/data/photo.db
Nejdříve si to celé přečti! A až pak se do toho pusť. Není to nic složitého:
Vysvětlím krok po kroku.
Nainstaluješ si sqlite3! Bez toho to nepůjde. Respektive šlo by to, ale takto je to o dost jednodušší. Pak si vytvoříš složku v domácím adresáři kam se nakopírují všechny ty fotografie. Aby se předešlo kolizím při stejně pojmenovaných atd. Vytvoří se v té složce celá adresářová struktura. Až bude hotovo, uvidíš pohledem dovnitř jak jsem to myslel. Pak si pomocí sql dotazu vykucháme umístění každé té fotografie a uložíme to do souboru dejme tomu název adresy v rootu vytvořené složky. Pak jednořádkový skript přečte ten soubor a každou tu fotografii nakopíruje do nově vytvořené adresářové struktury v té složce. Hotovo. Tu složku kam se všechny fota nakopírujou nazveme dejme tomu backphoto. Nic těžkého to není, jen to neumím popsat. Níže budou příkazy které řádek po řádku zkopíruješ do terminálu a odentruješ:
Kód: [Vybrat]
sudo apt install sqlite3
cd ~
mkdir backphoto
cd backphoto/
sqlite3 ~/.local/share/shotwell/data/photo.db 'select filename from PhotoTable;' > adresy
cat adresy | while read radky; do cp --parents $radky ./; done
A tím budeš mít všechny fotografie co máš v shotwellu uložené ve složce backphoto. Tu pak můžeš překopírovat kam chceš.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« Odpověď #5 kdy: 16 Ledna 2023, 18:18:17 »
Jo, to holt jsou osudy jedinců, kteří volí "ňákou appku" na práci se soubory, aniž tuší co, kde a jak se s nimi děje...

A je úplně jedno, jestli s tím začnou ve widlous, na šmatlafounu nebo v dnes už taky slušně infikovaném Linuxu.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« Odpověď #6 kdy: 16 Ledna 2023, 18:53:28 »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« Odpověď #7 kdy: 16 Ledna 2023, 18:57:08 »
No dobře, a co teda v té databázi vlastně je??
Pouze (tajné) cesty k těm souborům (fotek), jež jsou fyzicky někde jinde, nebo i ty samotné soubory (fotky)?  ::) ::)

Odpovím si sám:  Jsou tam jenom cesty - samotné soubory jsou tam, odkud byly naimportovány (do shotwelu). Jako výchozí pro import je složka
~/Obrázky  včetně podsložek.
Pokud někdo ty soubory odstraní, nevyexportuje už přirozeně nic, ty neplatné cesty mu budou k ničemu...
Obávám se, že tohle je přesně ten případ.... :-\
« Poslední změna: 16 Ledna 2023, 19:17:59 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« Odpověď #8 kdy: 16 Ledna 2023, 19:00:16 »
Právě, že jsem importoval bez kopírování...

Vybrat všechny fotky v Shotwellu a zvolit export (beze změny) a vyber složku, kam to chceš...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 637
Re:všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« Odpověď #9 kdy: 16 Ledna 2023, 19:49:43 »
Právě, že jsem importoval bez kopírování...

Vybrat všechny fotky v Shotwellu a zvolit export (beze změny) a vyber složku, kam to chceš...
To je právě to, že vybrat všechny fota. Jak to může dopadnout pokud bude mít více fotografií stejný název?
Udělám test
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 637
Re:všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« Odpověď #10 kdy: 16 Ledna 2023, 21:25:39 »
No dobře, a co teda v té databázi vlastně je??
Pouze (tajné) cesty k těm souborům (fotek), jež jsou fyzicky někde jinde, nebo i ty samotné soubory (fotky)?  ::) ::)

Odpovím si sám:  Jsou tam jenom cesty - samotné soubory jsou tam, odkud byly naimportovány (do shotwelu). Jako výchozí pro import je složka
~/Obrázky  včetně podsložek.
Pokud někdo ty soubory odstraní, nevyexportuje už přirozeně nic, ty neplatné cesty mu budou k ničemu...
Obávám se, že tohle je přesně ten případ.... :-\
Samo, že tam jsou cesty a ne celé obrázky. Ta databáze je shotwellem docela dobře udržovaná. Blbý je, že mám s sebou k dispu jen pár obrázků. Takže i když je přejmenuju, tak shotwell ihned pozná duplicitu. Tím udržováním myslím, že je tam mimo jiné i záznam o chybějícím cíli. Moc nechápu, proč celý ten řádek rovnou nesmažou. Takže ještě jednou ten postup s ošetřením proti chybějícím cílům a ošetřením proti mezerám v názvech:
Kód: [Vybrat]
sudo apt install sqlite3
cd ~
mkdir backphoto
cd backphoto/
sqlite3 ~/.local/share/shotwell/data/photo.db 'select filename from PhotoTable where backlinks is null;' | xargs -I{} cp --parents "{}" ./
Je to zkrácený.
Pokud někoho zajímá jak vypadá ta jeho databáze, tak takhle:
Kód: [Vybrat]
qlite3 ~/.local/share/shotwell/data/photo.db .dump
Pokud tam má i videa tak pokračování:
Kód: [Vybrat]
sqlite3 ~/.local/share/shotwell/data/photo.db 'select filename from VideoTable where backlinks is null;' | xargs -I{} cp --parents "{}" ./

EDIT:
Mimochodem ty závorky v xargs být nemusí, je to jen ustálený výraz. Místo toho tam může být jakékoliv slovo nebo znak. Třeba:
Kód: [Vybrat]
qlite3 ~/.local/share/shotwell/data/photo.db 'select filename from VideoTable where backlinks is null;' | xargs -Izavorky cp --parents "zavorky" ./
« Poslední změna: 16 Ledna 2023, 22:03:05 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 637
Re:všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« Odpověď #11 kdy: 16 Ledna 2023, 21:31:42 »
Export jste zkoušel?
http://yorba.org/shotwell/help/share-export.html
Tohle "drag & drop" vypadá zajímavě. A funguje to dobře (nevím jak s duplicitními názvy). Holt, já žiju ještě v příkazovém středověku.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« Odpověď #12 kdy: 16 Ledna 2023, 21:35:38 »
...Holt, já žiju ještě v příkazovém středověku.

Ono je to velmi potřebné a díky za to.

Já osobně jsem především "klikač", ale uznávám, že dobře napsaný příkaz nebo script mnohdy udělá víc práce rychleji.

Jen je potřeba na to mít buňky - já musím všechno hledat, včetně těch nejběžnějších příkazů... Ale konzoli navzdory tomu využívám pořád, i když ne často.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 637
Re:všechny fotky z Shotwell přetáhnout do složky
« Odpověď #13 kdy: 30 Dubna 2023, 08:32:54 »
Já vím, OFFTopic ale i tak.
Citace
Tím udržováním myslím, že je tam mimo jiné i záznam o chybějícím cíli. Moc nechápu, proč celý ten řádek rovnou nesmažou.
Je to tam protože Shotwell pracuje samozřejmě i s přípojnými médii. A pokud se připojuje občas, databáze funguje dál.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.