Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Bluetooth a sdílený disk  (Přečteno 4228 krát)

Petr003

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Bluetooth a sdílený disk
« kdy: 11 Března 2023, 23:11:14 »
Zdravím,

po pár letech opět zkouším přejít na Ubuntu, aspoň částečně, jak mi nezbytné aplikace umožní. Ale narazil jsem na 3 problémy:

Mám na Lenovo Yoga slim 7 Pro (ryzen procesor) a momentálně dualboot s windows a vše běží bez problémů, až na:

1) Bluetooth po startu je vypnutý, ale potřeboval bych ho mít travale zapnutý. Jakmile ho zapnu běží bez problémů, ale vzhledem k tomu, že normálně mám počítač se zaklaplým displayem v dokovací stanici a k němu přes BT připojenou myš a klávesnici je to hodně otravné. Vždy ho vyndat zapnout, nalogovat se, zapnout BT a vrátit zpátky... Na netu jsem našel jen jak řešit problémy s nefunkčním BT, nebo /etc/bluetooth/main.conf a na konec AutoEnable=true je bez efektu.

2) Na SSD jsem vyčlenil oddíl, exFAT kam ukládám dokumenty, stažené soubory a jiné data abych je viděl v Ubuntu i Windows. V Ubuntu jej normálně vidím, práce se soubory Ok, můžu je mazat. A tady je problém, po restartu jsou ty smazané soubory zpátky. Vytvářet nové jsem ještě nezkoušel.

3) Náhodně mi Ubuntu zamrzá. Zamrzne, problikne display a zamrzne znovu. Ale podle toho, co jsem našel na netu s tím nic nenadělám. Dělala to Opera, vyřešil jsem přechodem na Vivaldi. Ale vyjímečně se to při nějaké kombinaci aplikací stane opět. Naštěstí jen vzácně.

Díky předem za případné rady

Petr

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #1 kdy: 12 Března 2023, 06:27:48 »
Bluetoth:
Pac jsem v praci, tak to budu muset seknout nejak z hlavy. Sluzby v ubuntu bezi prez systemd. Pripojil bych k notasu usb klavesnici. Zapnul notak a do terminalu zadal
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl start bluetooth.servicePaklize bt klavesnice zacne fungovat, mas vyhrano. V tom pripade napis do terminalu:
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl enable bluetoothA je vyreseno. Usb klavesnici muzes opet schovat.
Pokud ne, bude to chtit nejspis prez rfkill a napsat si svou jednoduchou sluzbu.

Zamrzani jsem si take vsiml, mam pocit ze to je diky snapu. Ale nejak jsem to extra neresil protoze ubuntu neni ma hlavni distribuce.
« Poslední změna: 12 Března 2023, 20:07:28 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 475
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #2 kdy: 12 Března 2023, 08:05:37 »
...programy spustané pri štarte... :o :o :o

Petr003

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #3 kdy: 12 Března 2023, 10:26:18 »
Tak sudo systemctl start bluetooth.service BT nespustí bohužel.

Nad přidáním po spuštění jsem přemýšlel pokud najdu příkaz, který ho spustí (Přes terminál prozatím bez úspěchu, musím vždy nakliknout), ale kvůli přihlašování by bylo potřeba ať už s BT systém naběhne.

Tohle a ten disk a můžu už většinu času být na Ubuntu. S tím diskem jsem tuším něco podobného řešil, že windows tu jednotku špatně odpojovali, ale nedaří se mi to dohledat.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #4 kdy: 12 Března 2023, 10:30:01 »
Pokud bt nejde, co vypise prikaz rfkill?
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #5 kdy: 12 Března 2023, 11:14:47 »
Ve Windows musíš vypnout fofrstart ve správci napájení, tamtéž zkontrolovat, zda vypnutí je skutečně navoleno jako vypnutí (U ntb to instalátor nastaví vždy na spánek - logika Microsoftu) a taktéž vypnou fofrstart v nastavení desky.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #6 kdy: 12 Března 2023, 21:21:16 »
Tak jsem se na to kouknul a pořešil to.
Kód: [Vybrat]
sudo nano /etc/systemd/system/rfkill-bluetooth-unblock.servicea tam vlož toto:
Kód: [Vybrat]
[Unit]
Description=rfkill odblokovani bluetooth
After=bluetooth.service
Requires=bluetooth.service

[Service]
Type=oneshot
ExecStart=/usr/sbin/rfkill unblock bluetooth
ExecStop=
RemainAfterExit=yes

[Install]
WantedBy=multi-user.target
Tím se vytvoří služba která spouští příkaz rfkill unblock bluetooth
Služba "čeká" až se spustí bluetooth služba. Jinak nemá co odblokovávat.
Pak už jen stačí zadat tyto dva příkazy:
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl start bluetooth.service
sudo systemctl start rfkill-bluetooth-unblock.service
Tím se spustí a odblokuje bluetooth. Uvidíš to v ovládacím panelu.
A tímto:
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl enable bluetooth.service
sudo systemctl enable rfkill-bluetooth-unblock.service
se zajistí automatické spuštění při každém startu systému.
Odzkoušeno v ubuntu 22.04
« Poslední změna: 12 Března 2023, 21:23:48 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Petr003

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #7 kdy: 12 Března 2023, 21:41:12 »
Děkuju moc. Už oba problémy vyřešeny. Disk i bluetooth jedou jak mají. Celkem u toho BT mě překvapilo, že jsem to nedohledal - při rozšíření BT periferií...

Tak poprvé v životě se mi snad povede většinu času strávit většinu času v Linuxu. Vždy doteď jsem měl kombinaci HW, nebo SW co nešla, respektive působila komplikace, které nestály za to.


ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #8 kdy: 13 Března 2023, 11:05:58 »
Zajímalo by mne jak jsi to vyřešil. Jsem zvědavý člověk a pořád se učím. A dobré je to i pro ostatní čtenáře co hledají řešení podobného problému.
Jinak já mám mimo jiné v /etc/fstab
Kód: [Vybrat]
UUID=12F7-4A8F /media/sdcard vfat rw,user,auto,umask=000 0 0
UUID=B394-3AF8  /media/data vfat rw,user,auto,umask=000 0 0
A sdílení, mazání ap. funguje bez problému aniž bych musel ve windowsu nebo v biosu něco zakazovat nebo nastavovat. Z toho /media/data mám na tom samém fyzickém disku jako systémy. A /media/sdcard je v slotu sd karty. Na stroji Lenovo ThikPad X1 Tablet Productivity
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Petr003

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #9 kdy: 14 Března 2023, 21:46:20 »
Vystačil jsem si jen s vypnutím rychlého startu ve Windows. Start je cca o 2-3 vteřiny delší, což je zanedbatelný rozdíl.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #10 kdy: 15 Března 2023, 08:01:47 »
Ano - je to v praxi ničím neobhajitelná kravina, která naopak někdy způsobuje potíže se zařízeními a ovladači.

A ten BT tedy podle návodu od Ramael?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Petr003

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #11 kdy: 18 Března 2023, 21:28:49 »
Přesně tak. Podle návodu od od Ramael. Bez chyby funguje. Už na logovací obrazovce je BT zapnutý, myš a klávesnice se chytnou. Ještě jednou díky moc.

ColinHarper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #12 kdy: 03 Dubna 2023, 09:42:16 »
Děkuji mnohokrát, nyní mi vše funguje.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #13 kdy: 03 Dubna 2023, 13:31:04 »
Na ten fofr start ve Windows pozor. Někdy se stane po aktualizacích, že se to vrátí do výchozí hodnoty-je zapnutý. Pak se člověk diví, proč mu něco zase nefunguje ve Windows.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Bruno47

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Bluetooth a sdílený disk
« Odpověď #14 kdy: 23 Dubna 2023, 13:06:06 »
Ve Windows musíš vypnout fofrstart ve správci napájení, tamtéž zkontrolovat, zda vypnutí je skutečně navoleno jako vypnutí (U ntb to instalátor nastaví vždy na spánek - logika Microsoftu) a taktéž vypnou fofrstart v nastavení desky.

Přesně tak

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.