Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Testdisk oprava partition na GPT NTFS a SSD[vyřešeno]  (Přečteno 3921 krát)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Testdisk oprava partition na GPT NTFS a SSD[vyřešeno]
« kdy: 06 Května 2023, 18:31:20 »
Má někdo potvrzeno, že lze obnovit data na GPT NTFS, když to krachlo na elektriku v průběhu přesouvání NTFS partišny?
Takové to obyčejné undelete nebo výběr MBR tabulky znám. To je jednoduché. Ale tohle mi přijde, že snad ani nelze.
Tak bych chtěl jen potvrdit, zda si myslíte, že je to vůbec možné obnovit?
Problém je to, že to nastalo při přesunu dat a na SSD. Vypadl proud.
« Poslední změna: 09 Května 2023, 16:28:23 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Testdisk oprava partition na GPT NTFS a SSD
« Odpověď #1 kdy: 06 Května 2023, 19:13:51 »
Tak ta patisna z ktere se cetlo, by to mela vicemene prezit a tedy byt jednoduse obnovitelna na urovni rekonstrukce tabulky.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Testdisk oprava partition na GPT NTFS a SSD
« Odpověď #2 kdy: 06 Května 2023, 20:31:00 »
Tak ta patisna z ktere se cetlo, by to mela vicemene prezit a tedy byt jednoduse obnovitelna na urovni rekonstrukce tabulky.
Nj jenže to se měnila struktura partišny. Přesouvala se, když vypadl proud. A testdisk mi zobrazil akorát 4 záznamy, které psal, že nejdou obnovit. Začínám být alergický na novoty. Vím, vím..zál.ohovat... záloha existuje, ale...

jediný co se tam obnovilo, tak byl boot flag partišny za ní-ESD/EFI. Jinak to hlásilo, že MFT není možno obnovit, obě poškozeny. Asi je to v háji.
« Poslední změna: 06 Května 2023, 20:35:37 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Testdisk oprava partition na GPT NTFS a SSD
« Odpověď #3 kdy: 06 Května 2023, 20:39:51 »
Zkusil bych jeste primitivnejsi pokis o obnovu v gparted. Jinak za takovych okolnosti a ztrata.
Ale pockej jeste po vikendu, jestli nekdo zkusenejsi neco s timto ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Testdisk oprava partition na GPT NTFS a SSD
« Odpověď #4 kdy: 06 Května 2023, 21:40:01 »
Zkusil bych jeste primitivnejsi pokis o obnovu v gparted. Jinak za takovych okolnosti a ztrata.
Ale pockej jeste po vikendu, jestli nekdo zkusenejsi neco s timto ..
V gparted prave jsem. Doinstaloval jsem veskere utilitky, ktere psal, krome 1. Nebyla v repu.
Ale nevěřím, že se to povede. Protože SSD. A s GPT nemám žádné obnovovací zkušenosti.

Na konci na to pustím chkdsk neboi fdisk... ten to sešrotuje.
« Poslední změna: 06 Května 2023, 21:42:35 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Testdisk oprava partition na GPT NTFS a SSD
« Odpověď #5 kdy: 06 Května 2023, 22:32:31 »
Takže bitová kopie Windows a dalších oddílů je k ničemu, protože detekoval, že mám GPT a záloha je z MBR. Takže zítra zkusím udělat disk jako MBR a třeba ta záloha něco vyblije.
Nicméně potom nechápu proč se tomu říká bitová kopie.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Testdisk oprava partition na GPT NTFS a SSD
« Odpověď #6 kdy: 06 Května 2023, 22:57:28 »
...jsem v loji, protože bitová kopie všeho na PC se odmítla rozbalit, protože byla pořízena na MBR. A teď je tam GPT. Takže zkusím disk vrátit do MBR. A doufat, že se mi podaří obnovit jen ten  disk-což lze vybírat. Protože jinak je to těžce.... censored....
Zatím to vídím jednoznačně. MS mi odmítl obnovit bitovou kopii, že byl pořízen na MBR. Takže co jako? Takže to není bitová kopie jednotek, ale placebo. Ať shoří v pekle. A já s ním.
« Poslední změna: 06 Května 2023, 23:00:34 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Testdisk oprava partition na GPT NTFS a SSD
« Odpověď #7 kdy: 07 Května 2023, 10:04:02 »
A když přeřadíš zpět na MBR?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Testdisk oprava partition na GPT NTFS a SSD
« Odpověď #8 kdy: 07 Května 2023, 11:37:56 »
A když přeřadíš zpět na MBR?
Ještě něco zkouším a odpoledne se asi rozhodnu co s tím dál. Problém, je, že ta bitová kopie je asi závislá na více discích. A všechny bych musel přehodit na MBR. A riskovat další ztrátu dat. A všechno nemám kam dát.
Spíš zvažuju, že tu bitovku nějak rozbalím, estli to půjde.
A taky jdu hledat náhradní ATX zdroj.

Protože jsem zamlčel toto:
V Linuxu se PC asi 2x seklo. Přikládal jsem to experimentálnímu softwaru nebo chybě v Nvidia ovladači 530-open kernel modul(beta).
Ale potom se stalo, že se PC seklo i ve Windows. Bohužel zrovna den předtím se také aktualizoval ve Windows Nvidia ovladač. Takže jsem si nebyl jistý, kde je chyba, protože lidi psali na fórech, že mají s Nvidia ovladači velké problémy. Ale také už rostlo podezření na zdroj.
Bohužel stačilo jedno seknutí ve Windows, WIndows neumí emergency sync a NTFS oddíl se poškodil.
Když opět WIn10 nastartovaly, tak chyběly některé ikonky vpravo dole.
Windows 10 jsou natolik debilní, že do logu vypisují, že jednotky jsou v pořádku, oddíly též. Ale když spustíš ručně scandisk, opraví spoustu chyb.
Po několika scandiscích, dism a sfc se věci navrátily k normálu, akorát se mi zdálo, že seká video přehrávač. To jsme měl podezření na slabé napájení GPU-vadný zdroj. Což se mi zdá, že dělalo dokonce včera večer i v LInuxu.
Jenže ten microsoftí dism nikdy nedojel tak, aby zahlásil všechno v pořádku. Zdálo se, že je tam nějaká softwarová nekompatibilita. Potom jsem zjistil, že pár dní dozadu se nainstalovala aktualizace, která něco upravovala na windows update a tak. A nejde odinstalovat! A ten dism neuměl ty windows opravit. Ani když jsem vytvořil aktuální instalačku win a rozbalil mu wim či esd nebo jaké to má koncovky. Jakoby microsoft aktualizoval něco ve win, ale to něco už není kompatibilní s dism nástrojem.
No a na to se nabalil zbytek, který už znáš. Instalace Kubuntu, po které Win na přímo už nebootovaly. A potom ten vypádek elektriky při změně velikosti NTFS. Víš jak... 50x to vyjde a na 51. vypadne elektrika. Nezodpovědnost.
Ve skutečnosti ale nevím zda vypadla na chvíli elektrika nebo selhal zdroj.
Omlouvám se, že jsem to vše prve zamlčel, ale nechtěl jsem situaci komplikovat.

No a tyto problémy řeším na přeskáčku. Což je na houby. Nejsem u toho v kuse. Proto to tak trvá.
« Poslední změna: 07 Května 2023, 11:55:23 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Testdisk oprava partition na GPT NTFS a SSD
« Odpověď #9 kdy: 09 Května 2023, 16:26:36 »
1 den jsem si s tím už jen tak hrál. Jinak jsem se všude dočetl, že situace s NTFS a MFT je konečná. Jediný co lze, tak vydolovat data.
Takže taková ta klasika. Udělat image dat a hrát si s tím.
« Poslední změna: 09 Května 2023, 16:28:56 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.