Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vyřešeno. Instalace datovky v Lubuntu  (Přečteno 4046 krát)

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Vyřešeno. Instalace datovky v Lubuntu
« kdy: 25 Dubna 2023, 22:07:05 »
Dobrý den.  Mám čerstvě nainstalované Lubuntu 22.4.2, a potřeboval bych doinstalovat Datovku. Zkoušel jsem instalaci dle návodů z domovské stránky, ale ani  přes terminál, ani přímá instalace balíčku nefunkční, V Ubuntu 22.4 fungovalo, ale systém ,zamrzal, z důvodu nedostatečnosti HW. Jestli někdo neřešil instalaci do tohoto systému....
« Poslední změna: 01 Května 2023, 14:59:09 od pavelkys »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #1 kdy: 25 Dubna 2023, 22:36:04 »
Mám ji v Kubuntu 18.04 LTS a funguje perfektně.

V Lubuntu (má být 22.04.2) nevím, ale problém zvaný "nefunkční" by měl klasicky jít odhalit spuštěním aplikace v konzoli a hledáním vypsaných chyb, nebo uveřejněním výpisu zde.

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #2 kdy: 25 Dubna 2023, 22:43:43 »
Vypisuje nesplněné závislosti, již pří instalaci přes terminál, i při instalaci přes discover.

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #3 kdy: 25 Dubna 2023, 22:49:11 »
Při aktualizaci terminál vypisuje error download repo, zkontrolovat připojení, ale internet normálně funguje- firefox.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #4 kdy: 25 Dubna 2023, 22:57:46 »
No to máš nějaký celý rozbitý...

1) závislosti snad vyřešíš krok po kroku, ne? Případně použij aptitude, najdi si můj příspěvek tady.

2) a ten repozitář je dostupný v prohlížeči?

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #5 kdy: 26 Dubna 2023, 06:59:01 »
Repozitář je dostupný přímo na strákách datovky, spravuje komunita tuším suse.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #6 kdy: 26 Dubna 2023, 08:05:34 »
...datovka je v repo flatpak... ::) ::) ::)...nainstalujes flatpak,nainstalujes flatpakrebo,povolis,restart...a mas datovku v repo... ;D ;D ;D
...alebo doinštaluješ libdatovku...tiez to mas na stranke napisané,aj rozpisané,aj vysvetlené...žiadne komplikované hokuspokusy... :o :o :o...následne nainstalujes datovka.deb...a hototo... ??? ??? ???
...a datovka bude funkčné... :( :( :(
« Poslední změna: 26 Dubna 2023, 08:23:32 od ikx »

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #7 kdy: 26 Dubna 2023, 19:18:26 »
Vyřešeno, nainstalováno z repo Nic , krok po kroku a funguje. Děkuji za snahu

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #8 kdy: 26 Dubna 2023, 20:05:56 »
No a odkud odjinud a jak jsi to zkoušel, než přidáním repozitáře popsaného zde a následnou instalací přes nějakého správce systému?
« Poslední změna: 26 Dubna 2023, 20:08:35 od JirkaZ »

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #9 kdy: 27 Dubna 2023, 12:01:01 »
Jak jsem již psal, použil jsem balíčky a návody přímo ze serveru Datovky, ale nefungovalo to, anipřidání repo přes terminál. Ještě mám otázku - při spouštění mého nového Lubuntu 22.4.2 se objeví hláška chybí boot manager a chce to restart. Pak už vše normální. Mám v PC jediný systém. A nespíná se ním lock po startu, i když je v BIOSu zvolen.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #10 kdy: 27 Dubna 2023, 12:53:59 »
Jak jsem již psal, použil jsem balíčky a návody přímo ze serveru Datovky, ale nefungovalo to, anipřidání repo přes terminál....

No a v čem tedy byl rozdíl mezi fungovalo a nefungovalo?

Tohle fórum (a open source stránky a dokumenty obecně) má mj. sloužit jako databáze znalostí, jak řešit jednotlivé problémy...

...A nespíná se ním lock po startu, i když je v BIOSu zvolen

To jako numlock nebo který lock?

Zkus být při popisech věcí přesný a důsledný, ono to jinak (nejen) v počítačové branži nejde.
« Poslední změna: 27 Dubna 2023, 12:58:28 od JirkaZ »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #11 kdy: 27 Dubna 2023, 13:23:13 »
Citace
přímo ze serveru Datovky, ale nefungovalo to
...napisal som ti co mas najprv spravit...aj to tam pisu...!!!... :D :D :D

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #12 kdy: 27 Dubna 2023, 20:44:08 »
Při pokusech o instalaci datovky fungoval až návod od IXZ, zkoušel jsem ruční instalaci přes terminál, a vždy to zkončilo nevyřešenýmí závislostmi. Totéž při pokusech o instalaci balíčku DEB přes instalátor balíků nebo discman. Stejně jsem nedávno instaloval do Ubuntu 22.4 a to proběhlo bez problémů a ihned. V Lubuntu prostě nějak ne.Ale už je vše v pořádku.
A ano, šlo mi o automatické spouštění numlock. v biosu zvoleno, při startu Lubuntu se nespustí. Omlouvám se za nepřesné psaní, bulo to z mobilu a je to špatně vidět.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #13 kdy: 27 Dubna 2023, 20:57:25 »
Při pokusech o instalaci datovky fungoval až návod od IXZ, zkoušel jsem ruční instalaci přes terminál, a vždy to zkončilo nevyřešenýmí závislostmi. Totéž při pokusech o instalaci balíčku DEB přes instalátor balíků nebo discman. Stejně jsem nedávno instaloval do Ubuntu 22.4 a to proběhlo bez problémů a ihned. V Lubuntu prostě nějak ne.Ale už je vše v pořádku.
A ano, šlo mi o automatické spouštění numlock. v biosu zvoleno, při startu Lubuntu se nespustí. Omlouvám se za nepřesné psaní, bulo to z mobilu a je to špatně vidět.

IXZ? discman?

No, kromě těchto "drobností" jsme se prostě zase nedozvěděli nic. Obávám se, že jsi "někam klikal" a "něco dělal" a nejsi schopen to zreprodukovat...

Ten Numlock v Lubuntu
a nebo rovnou tohle a sekce LXQt
« Poslední změna: 27 Dubna 2023, 21:04:31 od JirkaZ »

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Instalace datovky v Lubuntu
« Odpověď #14 kdy: 27 Dubna 2023, 21:25:12 »
Pardon .Discover a uživatel ikx. Numlock mi již funguje, nastaveno v LXQT u nastavení klávesnice. Děkuji. Ještě bych potřeboval přenastavit ten start, při zapnutí se objeví 
Bootmanager chybí, restartujte ctrl alt delete. Jen při prvním zapnutí, při restartu to nedělá.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.