Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR  (Přečteno 9225 krát)

sicco

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« kdy: 25 Dubna 2023, 22:46:22 »
Zdravím všechny,
prosím o radu ohledně vynucení rozlišení na monitoru. I přes použití návodu přes terminál a příkaz XRANDR se mi nedaří vnutit monitoru rozlišení, které by tak nebilo do očí. Postupoval jsem podle návodu na webu https://ubuntuhandbook.org/index.php/2017/04/custom-screen-resolution-ubuntu-desktop/, který koluje na fóru, nicméně rozlišení se nijak nezměnilo a navíc jej nemám ani v nabídce. V klasickém nastavení to píše stále neznámý displej. Mám integrovanou grafickou kartu Intel G41. Po postupu podle výše uvedeného návodu jsem také měnil profil viz příloha. Jedná se o monitor NEC LCD19wv a pracuje přes VGA. DVI výstup bohužel nemá jak monitor, tak grafika.
Výpis lspci:
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 4 Series Chipset DRAM Controller (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller (rev 01)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 1 (rev 01)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 2 (rev 01)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 01)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 01)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 01)
00:1d.3 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 01)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB2 EHCI Controller (rev 01)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev e1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GB/GR (ICH7 Family) LPC Interface Bridge (rev 01)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 01)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SATA Controller [IDE mode] (rev 01)
01:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros AR8131 Gigabit Ethernet (rev c0)
 
Možná je to v ovladači, ale nemohu nalézt příhodnější. Ubuntu hlásí, že všechny ovladače jsou v pořádku.

Díky moc za případnou radu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #1 kdy: 25 Dubna 2023, 23:03:39 »
Nenapsal jsi jednu zásadní věc - co máš za systém. Pravděpodobně máš nějakou novější verzi. A to je známý problém, protože ta obsahuje novější verzi ovladače i915 a ten už jaksi s tak starou GK nepočítá nebo je tam nějaký bug a prostě nepustí na vyšší rozlišení.

Nevím, zda lze nějak nahradit modul i915 za starší - teoreticky jistě ano a dokáži si zhruba představit jak - ale vzhledem k tomu, že je kompilován do jádra, tak bych to nechtěl dělat a tak i jeden z největších profíků, kterého znám, tento problém řešil použitím přiměřeně starého OS. Bohužel už si nepamatuji, jakou nejpozdější verzi (konkrétně u MX, ale je to odvoditelně podle roku i na ostatní distra) jmenoval a na soukromý dotaz mi už 3 měsíce neodpověděl. Tipuji však, že to byl MX 16.1 - tedy rok 2017 a tomu by odpovídalo Ubuntu 16.04. To ale bylo dost nešťastné a tak bych zvážil spíše verzi 14.04, kde budeš mít jistotu.

Případné potíže s internet bankingem apod. řeší User Agent Switch modul do Firefox nebo pro zdatnější a paranoidnější manuální nastavení.

Ale třeba někdo zkušenější poskytne řešení o kterém nevím nebo místní nějaký znalec ti poskytnou nějaké sofistikované řešení na bázi preparace starého modulu a rekompilace do novějšího jádra nebotakněco - ale to nechceš dělat - věř mi ;)

Ono vůbec na tento stroj není Ubu v nějaké novější verzi vhodné distro.
« Poslední změna: 25 Dubna 2023, 23:11:23 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #2 kdy: 25 Dubna 2023, 23:04:58 »
NEC LCD19wv má nativní (a tedy jedině použitelné) rozlišení 1440x900. To musíš systému vnutit, pokud není v nabídce. Jedna z cest vede přes vytvoření souboru xorg.conf a zápis parametrů monitoru do něj.

Zkus hledat dle tohoto popisu, bylo to řešeno x-krát.

Pokud je připojení přes VGA, je dost dobře možné, že monitor nepředává grafické kartě svoje parametry. Normálně se to děje přes signál EDID/DDC, ale nemusí to být na jedné straně přítomné, nebo se to prostě z jakéhokoliv důvodu  "nedohodne".

Používáš plnohodnotný VGA kabel se všemi vodiči?

Jo a ještě něco: Intel G41 je motherboard (docela starý) a ne grafika. Je tam grafika Intel GMA X4500? Pokud jo, tak máš pech, protože ta umí max. rozlišení 1366x768...

Edit: to max. rozlišení si ale ověř, protože různé prameny udávají různá čísla.
« Poslední změna: 25 Dubna 2023, 23:18:59 od JirkaZ »

sicco

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #3 kdy: 25 Dubna 2023, 23:13:51 »
Díky moc oběma za odpovědi. Používám Ubuntu 20.04.2 LTS. Ohledně VGA kabelu používám plnohodnotný. Kouknu na témata ohledně té konfigurace. Jj, je tam grafika Intel GMA X4500.
« Poslední změna: 25 Dubna 2023, 23:17:29 od sicco »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #4 kdy: 25 Dubna 2023, 23:18:06 »
Ano G41 je buď 4500 HD nebo X4500. Podle tohoto se to ale prakticky nikde nedohledá - tato označení se málokde používají a najít adekvácii na netu je složité. Udávat v případě starých iGPU Intel označení chipsetu je skutečně relevantnější.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

sicco

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #5 kdy: 25 Dubna 2023, 23:21:54 »
Je to celkově starší PC, chtěli ho vyřadit bez winů, tak jsem si řekl, že by to byla škoda, že běhal docela rychle a aspoň bych vyzkoušel na tom se naučit na linuxu a snažím se koukat na wiki.ubuntu co se dá a zbytečně neotravovat nebo hledat. Teď jak jste mi napsali ohledně xorg.conf tak už koukám co a jak a budu zkoušet. I tato rada mi pomáhá a děkuju za ně.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #6 kdy: 26 Dubna 2023, 04:26:28 »
Copak vypíše samotný příkaz
Kód: [Vybrat]
xrandr
EDIT:
Dle mne se snažíš o špatný poměr stran. Jak monitor, tak grafika mají společný poměr 1,6 a ty se snažíš vnutit 1,77777....
« Poslední změna: 26 Dubna 2023, 05:13:54 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #7 kdy: 26 Dubna 2023, 09:34:53 »
ramael: musí použít pouze a jedině nativní rozlišení monitoru (výše uvedených 1440x900), při jiném se obraz v monitoru přepočítává a vizuálně je to zoufalství.

Teď musí zjistit, zda jeho grafický adaptér opravdu to rozlišení umožní. Pokud ano, může si hrát s xorg.conf, aby rozlišení grafice vnutil.
« Poslední změna: 26 Dubna 2023, 09:56:22 od JirkaZ »

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #8 kdy: 26 Dubna 2023, 10:15:05 »
ramael: musí použít pouze a jedině nativní rozlišení monitoru (výše uvedených 1440x900), při jiném se obraz v monitoru přepočítává a vizuálně je to zoufalství.

Teď musí zjistit, zda jeho grafický adaptér opravdu to rozlišení umožní. Pokud ano, může si hrát s xorg.conf, aby rozlišení grafice vnutil.
Tak ono je více možností jak to udělat. Tak i tak by měl dodržet poměr stran. A o to se @sicco nesnažil. Vidím tam nějaké chybky s kterýma mu to nemůže fungovat. Proto je pro začátek důležitý ten výstup příkazu xrandr.
Jinak si myslím, že je nešťastné řešení chtít na takový HW nainstalovat plné ubuntu. V tomto případě se nevyužije síla linuxu. Snad se mi do konce měsíce podaří dopsat instalaci a zprovoznění svižného systému na ubuntu základu pro takové staré strojky. Nedávno jsem dvě instalace provedl. Jenže sepsat to, co, jak a proč je hrozně zdržovací pruda. Zvlášť pro češtináře jako jsem já + navíc s trvalým nedostatkem času.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #9 kdy: 26 Dubna 2023, 10:31:51 »
Nejde pouze o poměr stran, ale o rozlišení. Situace u LCD monitorů je zcela jiná, než u CRT.

Prostě matici s diskrétním celočíselným počtem bodů můžeš bez zkreslení "promítnout" zase jen na stejnou matici, a to nejen poměrově (x/y), ale i co se týče onoho počtu bodů.

Jak se to zařídí v sw, to je věc jiná (tzn. ano, kromě starého osvědčeného xorg.conf existují i jiné metody).

Jo a jinak se samozřejmě plně ztotožňuju s názorem (ona je to skutečnost), že na starý hw může být problém nasadit současný sw.

Tedy tazatel by měl použít buď vydání *buntu z doby prodeje hw nebo lehce po ní (s rizikem, že dnes už není udržované), nebo prostě přejít na jinou - současnou, ale určenou pro "slabý" hw.

Je jich dost, stačí hledat tady nebo na webu obecně. Dobrý přehled je třeba toto.
« Poslední změna: 26 Dubna 2023, 11:03:29 od JirkaZ »

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #10 kdy: 26 Dubna 2023, 13:16:15 »
@JirkaZ - Asi mne nechápeš nebo mne něco uniká. Pokud bude škálovat v jiném poměru než má monitor bude to nejen nekoukatelné, ale i náročnější na procesor. To že můžu na monitor prsknout jen kus obrazu (rozuměj budeš koukat na celý desktop, jen nepoužité okraje monitoru budou černé) je další řešení. Sám jsem to tak měl skoro rok.
Ten odkaz na ty "lehké" distribuce je fakt o ničem. Věř mi. Sám jsem něco z toho zkoušel. Co píšou je většinou jen zbožné přání typu "hele funguje to", pokud se to podaří spustit. To že se to nedá používat je pak podružné. Zatím nejlepší řešení je "postavit" si to sám na dobrém základu. Arch, Void jsou hodně dobré základy. I to ubuntu core jde, ale už je náročnější na systémové prostředky oproti předešlým. Hodně dobrá volba je alpinelinux. Ten běží a dá se používat na hodně slabých strojích. Ale musíš si tu grafiku také sám poskládat. Jako u předešlých zmíněných distribucí.
Jen ještě doplním že xorg.conf také není všemocný. Zrovna jedna nedávná instalace mne v tomto ohledu potrápila. Majitelka laptopu je slovinka. Instalace s CZ qwerty na kterou jsem zvyklý. xorg nerespektoval další klávesnice (slovinská a německá). Nakonec vyřešeno skriptem. Instalace byla na Acer E1-531. 22.04 ubuntu core. Lítá to jako fík včetně HW akcelerace. Sám uznáš, že ten laptop už patří mezi historické kousky. Na ubuntu jsem to postavil jen kvůli testu jestli to jde nebo už ne. A protože jsem v tomto ohledu "masochista" chci to odzkoušet i s čistým waylandem  ;D
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #11 kdy: 26 Dubna 2023, 13:32:55 »
Pokud bude škálovat v jiném poměru než má monitor bude to nejen nekoukatelné, ale i náročnější na procesor.  To že můžu na monitor prsknout jen kus obrazu (rozuměj budeš koukat na celý desktop, jen nepoužité okraje monitoru budou černé) je další řešení. Sám jsem to tak měl skoro rok.

To "škáluje" procesor monitoru, nikoliv GPU počítače. A škáluje to i v případě, že se neshoduje počet bodů, nejen poměr stran. Nevím, jak jsi dosáhl obrazu s tmavými okraji (to mimochodem není řešení, ale čirá hrůza), nicméně rozhodně to běžně není tak, že bys tam posílal signál bez okrajů a udělal je monitor. Monitor (v případě vstupního signálu v rozsahu, který zvládá) standardně zobrazí vždy fullscreen (digitální/LCD to přepočítá, analogový/CRT to umí nativně) a vážně k tomu nepřidává žádné okraje. Leda že bys využíval nějaké speciální nastavení v menu monitoru - to nevylučuju, ale fakt by mě takový postup nikdy nenapadl...

O monitorech a souvisejících věcech toho vím docela dost, léta jsem je opravoval...

Ten odkaz na ty "lehké" distribuce je fakt o ničem. Věř mi. Sám jsem něco z toho zkoušel.

O ničem? No, mně vůbec nevadí, že jsi maximalista (naopak, sám jsem v některých věcech taky), ale sdělovat tímto způsobem BFU, že běžně existující a funkční distribuce jsou "o ničem" je poněkud mimo. Uvědom si "průměrné" nároky...

Mimochodem: sám provozuju Lubuntu a Q4OS, Zorin je velmi úspěšný atd.
« Poslední změna: 26 Dubna 2023, 13:36:47 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #12 kdy: 26 Dubna 2023, 13:44:43 »
Dobrý přehled je třeba toto.

Ten odkaz na ty "lehké" distribuce je fakt o ničem. Věř mi. Sám jsem něco z toho zkoušel. Co píšou je většinou jen zbožné přání typu "hele funguje to", pokud se to podaří spustit.

Jestli někdo dělal takovýhle seznam lehkých dister a zařadil tam Ubuntu Mate, tak je trochu pako.
Dále k tomu podotknu, že jedna věc je spustit i celkem svižně fungovat v rámci OS a druhá věc je spustit webový prohlížeč a v něm jakýkoliv dnešní standardní přeplácaný, přelinkovaný, přegrafičtělí a přereklamovaný obsah s neefektivním kódem, nemluvě vůbec o videostreamu, které už má matematicky náročnější algoritmus kódování a můžeš mít jak chceš odladěné, jakkoliv lehké distro adekvátní starému HW stejně jako jakkoliv lehký browser a stejně se můžeš jít klouzat (návrh na vyplnění hromady volného času, který vznikne těžkopádným během stránek v browseru na slabém PC).

Jiná věc je používání offline obsahu a základní práce - tam se vhodným lehkým distrem (i s akcentem na dobovost HW), a ta lehkost je majoritně odvislá na grafickém prostředí a jeho HW akceleraci, se dá udělat použitelný starší stroj.

Takže pokud nechceš vyhazovat a máš na to nějaké úzkospektré nebo přesně zaměřené nenáročné využití (jako třeba kancelář nebo něco na filmy z disku, netové rádio, zobrazovadlo do dílny apod.) tak ano - vhodné lehké distro (viz kritéria výše) pomůže.
Z otestovaných lze navrhnout MX s fluxboxem nebo Antix - zde pro inspiraci spoustu pleček a jakými distry to řešil profík:
https://redhawk75.wordpress.com/

Pokud tomu tak není, je dobré zvážit překlasifikaci na šrot a dle toho s ním naložit (návrh je odevzdání do elektrošrotu a násl. ekologická likvidace)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #13 kdy: 26 Dubna 2023, 13:54:54 »
Ventero: ano, s náročností dnešních frikulínských webových stránek souhlasím (i když po pravdě dodnes naprosto netuším, proč vlastně je tak dělají - ale jednoduše asi proto, že ta demence je in a takzvaně to "mají/chtějí přece fšichni"*). Nicméně totálně tomu podřizovat to, co chci provozovat, toť otázka...

(*) já to ani nemám, ani nechci, dělá se mi z toho fyzicky blbě

Mimochodem: proč by s Ubuntu Mate autor článku v mém odkazu měl být pako? Má tam u každé distribuce jednoznačně uvedené minimální hw nároky, takže pokud zájemce umí číst, vybere si sám, nebo to prostě fyzicky vyzkouší.

No a pokud vůbec netuší, wo co go, tak přece nebude instalovat operační systém, že?


« Poslední změna: 26 Dubna 2023, 13:59:13 od JirkaZ »

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #14 kdy: 26 Dubna 2023, 14:14:49 »
Ja to resil tenkrat tady:
https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=76913.msg549470#msg549470
Horsi reseni bylo jak jsem psal. Xorg samozrejme neorizne signal. Posle preskalovany rozmer a zbytek je vyplnen "cernou" barvou. Po roce jsem objevil a koupil hw adapter a funguje to do dnes (zeny PC). Take reseni. Vloni jsem to rozchodil bez adapteru (jen jiny disk jsem tam dal potaji na zkousku). Zena nema rada kdyz ji na to saham.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

sicco

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #15 kdy: 26 Dubna 2023, 17:12:28 »
Tedy takovou diskusi jsem nečekal. Zkouším vše možné, zatím bez úspěchu. Ohledně toho, co píše xrandr:

Screen 0: minimum 16 x 16, current 1024 x 768, maximum 32767 x 32767
XWAYLAND0 connected primary 1024x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 0mm x 0mm
   1024x768      59.92*+
   800x600       59.86 
   640x480       59.38 
   320x240       59.52 
   720x480       59.71 
   640x400       59.95 
   320x200       58.96 
   1024x576      59.90 
   864x486       59.92 
   720x400       59.55 
   640x350       59.77 

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #16 kdy: 26 Dubna 2023, 18:06:05 »
.. Nicméně totálně tomu podřizovat to, co chci provozovat, toť otázka...
Tak na něco obvykle ten stroj chceme a pokud někdo chce naplno používat internet. browser a HW na to prostě nestačí, tak je třeba zvolit silnější stroj - prostě to tomu podřídit musíš ..

Mimochodem: proč by s Ubuntu Mate autor článku v mém odkazu měl být pako? Má tam u každé distribuce jednoznačně uvedené minimální hw nároky, takže pokud zájemce umí číst, vybere si sám, nebo to prostě fyzicky vyzkouší.

Protože v tu chvíli platí na plno, to co psal Ramael - na té uvedené konfiguraci je to, že to nějak spustíš, ale pracovat se s tím nedá - a autor evidentně zahrnul distro s kterým neměl adekvátní zkušenost.

---------------------------------------------------------------------------------

Jinak se obávám, že ten výstup xrandr nabíhá na ten můj první tématický vstup - novější i915 prostě na těchto starších iGPU neumožní vyšší rozlišení než 1024x768. Podrobněji o tom psal právě Redhawk, ale obávám se, že ještě v rámci LM-fóra, kde po převzetí spolkem OpenAlt (stejně jako převzal toto fórum) proběhly s Mstanke nějaké rozepře a nechal se s celým obsahem smazat. Na jeho stránkách ani v naší soukromé komunikaci jsem to už nedohledal.
« Poslední změna: 26 Dubna 2023, 18:10:15 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #17 kdy: 26 Dubna 2023, 18:46:32 »
Citace: Ventero
Jinak se obávám, že ten výstup xrandr nabíhá na ten můj první tématický vstup - novější i915 prostě na těchto starších iGPU neumožní vyšší rozlišení než 1024x768. Podrobněji o tom psal právě Redhawk,...

Nejde o tuto nebo tuhle chybu?

Pro potvrzení by možná stačilo, aby tazatel zkusil třeba 18.04.

Ještě k tomu Ubuntu Mate: to je vážně tak tragická odrůda nebo co? Jde "jen" o pracovní prostředí, základ je společný pro všechny ostatní...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #18 kdy: 26 Dubna 2023, 18:52:57 »
sicco: dej sem výpis po příkazu

Kód: [Vybrat]
sudo lshw -c video

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #19 kdy: 26 Dubna 2023, 18:57:19 »
Jo a mimochodem: nejde o potíže s tím "slavným" Waylandem?

Ten totiž údajně nejde kombinovat s xrandr, viz zde a možná má i další "features". Netuším, protože mně to nesmí do PC.

sicco

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #20 kdy: 26 Dubna 2023, 19:12:35 »
Máte pravdu v tom, že když je to starší stroj, tak asi nejnovější Ubuntu nebude dobrá varianta. Zkusím nainstalovat zde uvedenou nižší verzi a uvidím případně, pokud to do zítra nějak nepůjde vyřešit na novém Ubuntu, ať zase neplýtvám vaším časem.
Zde je výpis příkazu:
 
*-display                 
       popis: VGA compatible controller
       produkt: 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller
       výrobce: Intel Corporation
       fyzické id: 2
       informace o sběrnici: pci@0000:00:02.0
       logický název: /dev/fb0
       verze: 03
       šířka: 64 bits
       takt: 33MHz
       schopnosti: msi pm vga_controller bus_master cap_list rom fb
       konfigurace: depth=32 driver=i915 latency=0 resolution=1024,768
       prostředky: irq:16 paměť:fe400000-fe7fffff paměť:e0000000-efffffff ioport:dc00(velikost=8) paměť:c0000-dffff

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #21 kdy: 26 Dubna 2023, 19:30:13 »
Taky sem dej výpis po příkazu
Kód: [Vybrat]
sudo get-edid | parse-edid
« Poslední změna: 26 Dubna 2023, 19:33:29 od JirkaZ »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #22 kdy: 26 Dubna 2023, 19:36:34 »
Třeba pomůže. Tudle problematiku jsem také řešil, ale už je to hodně dávno. Držím palce.

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?p=1580992 Možná ne. Je to asi stejné jako toto https://ubuntuhandbook.org/index.php/2017/04/custom-screen-resolution-ubuntu-desktop/
V tom tvém originále je na konci něco z 2018 v diskuzi. To nepomohlo?
« Poslední změna: 26 Dubna 2023, 19:39:05 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #23 kdy: 26 Dubna 2023, 20:14:59 »
Citace: Ventero
Jinak se obávám, že ten výstup xrandr nabíhá na ten můj první tématický vstup - novější i915 prostě na těchto starších iGPU neumožní vyšší rozlišení než 1024x768. Podrobněji o tom psal právě Redhawk,...

Nejde o tuto nebo tuhle chybu?

Pro potvrzení by možná stačilo, aby tazatel zkusil třeba 18.04.

Ještě k tomu Ubuntu Mate: to je vážně tak tragická odrůda nebo co? Jde "jen" o pracovní prostředí, základ je společný pro všechny ostatní...

Ano - ty reporty, které jsi dohledal s tím velmi pravděpodobně souvisí.

Myslím, že ale mezní verzí byla 16.04, že v 18.04 už se bug projevil. Netýkalo se to ale jen Ubu a spol. - bylo to právě zaznamenáno i v dobových Antix a spol. (MX), což je jiná větev Deb-based a Wayland byl ještě ve vývoji. Nejspíše bude opravdu bug v tom ovladači. Nebo v souvisejících modulech jako Mesa, popř. v kombinaci konkrétních verzí i915 a Mesa - ale až tak hluboko mé znalosti nesahají a pokud vím, tak se na to každý raději vykašlal, s vidinou, že bude složitě zjišťovat, kombinovat, preparovat a riskovat závislostní peklo a dal tam starší distro. Takže se neví čím to přesně je ...

Ubuntu Mate není tragická odrůda. Nejsem s ním nějak výrazně nespokojen a i dnes, v době po Unity, bych mu asi dal přednost před Ubuntu klasik. Ale nelze to prezentovat jako lightweight, jenom protože to bylo trochu méně náročné, než Unity nebo Cinnamon - je to někde uprostřed náročnosti a s uvedenou min. konfigurací to používat nechceš - to je fakt nesmysl. Oni vůbec ty uvedené min. konfigurace je nutno brát s obrovskou rezervou, jak zmínil Ramael.
Jak jsem psal - to grafické prostředí je ale pro svižný běh na starém HW majoritní faktor.
« Poslední změna: 26 Dubna 2023, 20:23:43 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Špatné rozlišení monitoru i přes použití XRANDR
« Odpověď #24 kdy: 26 Dubna 2023, 20:20:09 »
JirkaZ to nakousl správným směrem. Tady xrandr nepomůže protože to letí na waylandu dle toho výpisu. Takže jedna z možností je se odhlásit, přepnout na xorg session a tam xrandr pomůže. Další možnost je přidat parametr k jádru. Nejdřív si to celé přečti! Edituj
Kód: [Vybrat]
/etc/default/grub
Přidej tam na konec řádku GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT před ukončovací uvozovku
Kód: [Vybrat]
video=1440x900@60
Za tím zavináčem je frekvence monitoru. Nevím jaká tam patří (Jsem na cestě ze školy do práce, tak nemám čas to dohledat). Mělo by ti to vyplivnout toto:
Kód: [Vybrat]
cvt 1440 900
Ulož to. A pak v terminálu
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub
reboot
Dej vědět jak to dopadlo.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.